صنایع دستی اصفهان

چکیده

شهر اصفهان از دیرباز به عنوان شهر هنر و معماری شناخته می‌شود و سهم بزرگی از صنایع دست ساز ایرانی متعلق به این شهر زیبا می‌باشد. صنايع دستی اصفهان سال‌ها به عنوان نماينده هنر اصيل ايرانی در جهان معرفی شده است. از اين رو می‌توان اصفهان را مهد صنايع دستی ايران نامید. در این مقاله […]

شهر اصفهان از دیرباز به عنوان شهر هنر و معماری شناخته می‌شود و سهم بزرگی از صنایع دست ساز ایرانی متعلق به این شهر زیبا می‌باشد. صنايع دستی اصفهان سال‌ها به عنوان نماينده هنر اصيل ايرانی در جهان معرفی شده است. از اين رو می‌توان اصفهان را مهد صنايع دستی ايران نامید. در این مقاله با گوشه‌ای از هنر اصیل مردم اصفهان آشنا خواهید شد تا در صورت استفاده از تور اصفهان ندا بال آسمان و مشاهده این هنرها درک بهتری از روح هنر اصفهانی داشته باشید.

مینا کاری

مینا کاری یکی از اصیل‌ترین هنرهای ایرانی است که با سابقه‌ای طلایی در تاریخ هنر اصفهان می‌درخشد. میناکاری بر روی فلزاتی چون نقره ، طلا و مس قابل انجام است که امروزه بیشتر بر روی مس انجام می گیرد. گام اول این هنر ساخت ظروف می‌باشد و پس از آماده شدن، ظروف خام به دست هنرمندان مینا کار سپرده می‌شود. در مینا کاری طرح‌های متفاوتی که معمولا با قلم سفید است بر روی ظروف مسی، نقره‌ای و طلایی نقش می‌شود. رنگ زمینه زیر نقوش معمولا به رنگ‌های آبی، سبز و گاهی قرمز می‌باشد که اگر به چشم هنر به داخل ظروف مینا کاری شده نگاه کنیم یادآور پهنای زیبای آبی آسمان می‌باشد. شاید به همین خاطر است که اسم این هنر را مینا کاری نامیده‌اند. پس از تثبیت لعاب در دمای ۸۰۰ درجه‌ای و رسم نقوش زیبای و هنرمندانه باید در دمای ۶۰۰ درجه‌ای رنگ‌های این تصاویر زیبا پخته شوند.

صنایع دستی اصفهان

خاتم کاری

هنر آراستن سطح اشیا به‌وسیله مثلث های کوچک در طرح های مختلف را خاتم سازی می گویند. که این مثلث‌ها از جنس عاج، استخوان، مفتول برنج، چوب و حتی طلا می‌باشد. تاریخ هنر خاتم کاری به دوران صفوی بازمی‌گردد. ترکیب خاتم کاری و مینا کاری آثار فوق‌العاده‌ای را بوجود می‌آورد.

صنایع دستی اصفهان

منبت کاری

گرچه شهر ملایر را به عنوان مرکز منبت کاری در ایران می‌شناسند اما اصفهانی‌ها هم ید طولایی در هنر ایجاد نقوش بر چوب دارند. زمینه کار بیشتر از چوب گردو و یا ریشه درختان جنگلی است که خود این چوب‌ها با طرح‌های زیبای خود باعث خلق هنری چشم‌نوازتر می‌شوند.

صنایع دستی اصفهان

ملیله سازی

ملیله سازی یکی از باارزش‌ترین هنرهای شهر اصفهان می‌باشد و تولید محصولات آن نیاز به دقت و ظرافت بسیار بالایی دارد. هنر ملیله کاری امروزی، محصول کار با نقره و مس است که به صورت محصول‌هایی باریک در آمده است و با هنر دستان ملیله کار و استفاده از طرح‌های اسلیمی به هم پیوند داده می‌شود.

صنایع دستی اصفهان

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی هنری اصیل است که در آن قطعات کوچک فیروزه بر روی زیورآلات یا ظروف از جنس مس، برنج، نقره و برنز قرار داده می‌شود.

صنایع دستی اصفهان

نگارگری

نگارگری که از زمان شاه عباس دوم در اصفهان تکامل یافت از باسابقه‌ترین هنرهای مردم ایران می‌باشد. برای نگارگری از چوب، عاج، فيبر و استخوان استفاده مي شود و برای قاب و کادر تصویر از مینا یا خاتم استفاده می‌کنند که زیبایی کار را دوچندان می‌کند.

صنایع دستی اصفهان

 

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور مشهد | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)