تور کویر مرنجاب از اصفهان

چکیده

تور کویر مرنجاب از اصفهان به شیوه های مختلفی برگزار می گردد که با توجه به سلیقه و علایق خود می توانید با برنامه ریزی های از قبل مشخص شده ها عازم کویر شوید. مجموعه ندا بال آسمان در این زمینه تورهای خوبی ارائه می دهد که لذت یک سفر آرام را تجربه کنید. کویر […]

تور کویر مرنجاب از اصفهان به شیوه های مختلفی برگزار می گردد که با توجه به سلیقه و علایق خود می توانید با برنامه ریزی های از قبل مشخص شده ها عازم کویر شوید. مجموعه ندا بال آسمان در این زمینه تورهای خوبی ارائه می دهد که لذت یک سفر آرام را تجربه کنید.

کویر مرنجاب جزء زیباترین کویرهای ایران بوده که به دلیل قرارگیری در استان اصفهان و در همسایگی آران و بیدگل فاصله بسیار کوتاهی تا تهران دارد. به همین دلیل همه ساله تعداد زیادی از افراد از این دو استان راهی کویر می شوند.

در سال‌ های گذشته کویرگردی شهرت و طرفداران زیادی پیدا کرده و قشرهای مختلفی از افراد جذب این بخش از طبیعت کشور شده اند. به همین جهت انواع تور گردشگری کویر توسط مراکز معتبر برگزار می شود.

در صورت پیدا کردن اطلاعات کافی می ‌توانید در بین تنوع بالای مراکز ارائه دهنده تور مجموعه ندا بال آسمان را انتخاب کنید و از تمامی بخش های تور و سفر به کویر خیالتان راحت باشد.

تور اصفهان و کویر مرنجاب

کویر مرنجاب جزء زیباترین کویرهای ایران است که از لحاظ دسترسی مزیت بسیار خوبی داشته و به دلیل قرارگیری در نزدیکی اصفهان اغلب افرادی که به این استان و شهر اصفهان سفر می کنند، در صورت داشتن زمان کافی ترجیح می دهند، تا از این کویر زیبا هم دیدن نمایند.

کویر مرنجاب از لحاظ امنیت، اعتدال نسبی، تنوع جاذبه های گردشگری، گونه‌ های جانوری مختلف و همچنین پوشش گیاهی نسبت به سایر مناطق کویری در داخل ایران فضایی بسیار زیبا تر ساخته است. شباهت آن به کویر دبی بسیار زیاد می باشد، البته این کویر نسبت به تپه های شنی دبی در بکر بودن و نداشتن امکانات به مانند آنها تفاوت دارد.

این کویر در شمال شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان قرار گرفته و از سمت شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و کاشان محدود می شود.

ارتفاع کویر مرنجاب از سطح آبهای آزاد حدود ۸۵۰ متر می باشد، قسمت عمده‌ ای از این فضا را تپه های شنی و ریگزار پوشانده و از لحاظ پوشش گیاهی بسیار غنی است. عمده پوشش های گیاهی در این کویر درخت های گز، طاق و بوته های قیچ است که این موارد در خاک شور بهتر عمل می آیند.

حدود ۱۲۰ درصد از افرادی که در نیمه اول سال و به خصوص ۴ ماه اول به شهر اصفهان سفر می کنند، ترجیح می دهند تا بخشی از زمان خود را به دیدن کویر مرنجاب بپردازند. چرا که جاذبه‌ های این کویر بسیار زیاد بوده و به خصوص شب های زیبایی دارند که قابل مقایسه با هیچ جنگل و دریایی نیست.

بررسی نقاط دیدنی کویر مرنجاب

 

کویر مرنجاب که جزء زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می ‌شود از تپه ‌های شنی بلند و جنگل های طاق بسیار زیبا برخوردار است که وجود دریاچه نمک آران و بیدگل جذابیت این کویر را افزایش داده است.

در این بخش به بررسی نقاط دیدنی کویر مرنجاب که در مسیر رسیدن به آن وجود دارد می ‌پردازیم:

کاروانسرای عباسی مرنجاب

تور کویر مرنجاب از اصفهان

این بنا به دستور شاه عباس صفوی در مسیر تجاری جاده ابریشم ساخته شده، تا یک محلی برای رفاه حال تاجران و مسافرانی که از این مسیر عبور می کردند ایجاد گردد. این کاروانسرا به شکل مربع در یک زمینی به مساحت نزدیک به ۳۵۰۰ متر مربع ساخته شده و دارای ۲۹ اتاق است. در قسمت بالای کاروانسرا باروهایی طراحی شده که به شکل سنگرهای حفاظتی می باشد. مهمترین ویژگی این بنا قنات آب شیرین است که در کویر خشک و بی آب و علف وجود داشته و به دلیل وجود حوضچه آب بزرگی که در ضلع جنوبی کاروانسرا قرار دارد، همچنان جزء جذابیت ‌های این کویر محسوب می شود و همچنان حیوانات تشنه کویر از این حوضچه آب می خورند.

دریاچه نمک آران و بیدگل

تور کویر مرنجاب از اصفهان

دریاچه نمک آران و بیدگل یک دریاچه آینه ‌ای بسیار زیبا است که در کویر مرکزی قرار گرفته و رود هایی مثل رود شور به آن می ریزند. این دریاچه زیبا با فاصله کمی از کاروانسرای عباسی در ۹ کیلومتری آن قرار گرفته و وسعت زیادی دارد. دریاچه نمک در بیشتر طول سال خشک و پوشیده از نمک است. اما در صورت بارش باران و تبخیر آب با صحنه های بسیار جالبی از اشکال هندسی به وجود آمده از رسوبات نمک مواجه می شوید. این دریاچه هم اکنون پایگاه استخراج نمک خوراکی و صنعتی ایران محسوب می شود.

جزیره سرگردان مرنجاب

تور کویر مرنجاب از اصفهان

جزیره سرگردان از جذابیت های طبیعی کویر محسوب شده که در دریاچه نمک قرار دارد در واقع این جزیره در دریایی از نمک قرار گرفته و زیبایی آن زمانی به وجود می ‌آید که در کویر باران ببارد. تکان خوردن آب باعث می شود تصور کنید که جزیره در حال تکان خوردن و حرکت است. البته در تمام اوقات دامنه این جزیره غبار است و خطای دید موجب می ‌شود تا جزیره به مانند یک کشتی سرگردان مشاهده شود. تمامی این دلایل موجب شده تا مردم نام این جزیره را جزیره سرگردان بگذارند.

چاه دستکند

تور کویر مرنجاب از اصفهان

این چاه در فاصله ۵ کیلومتری از شرق کاروانسرای عباسی قرار گرفته و آب شیرین و گوارایی دارد. دلیل وجود این آب شیرین در چاه لایه های ماسه است که شوری آب را به خود می ‌گیرد و آن را با کمترین درصد نمک تصفیه می کند. حیوانات زیادی در کویر و به خصوص شترها از آب این چاه سیراب می گردند. نقل است که این چاه در مسیر حرکت امام رضا از عراق به مشهد قرار گرفته و ایشان با دستان خود آن را حفر کرده‌اند، به همین دلیل بسیار مقدس است.

پوشش جانوری کویر

تور کویر مرنجاب از اصفهان

در این کویر جانورهای زیادی به دلیل وجود آب و غذای فراوان وجود دارند که از مهم‌ترین آنها می ‌توان به: گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، شاهین و مواردی از این قبیل اشاره کرد که از مهمترین این حیوانات می توان به یک جفت پلنگ که در این منطقه مشاهده شده اند، اشاره نمود.

 

دلایل انتخاب تور برای سفر به کویر

تور کویر مرنجاب از اصفهان

کویر مرنجاب جزء دیدنی ترین کویرهای ایران است که داشتن تنوع جاذبه های گردشگری و گونه های جانوری و پوشش گیاهی نسبت به سایر مناطق کویری ایران فضای زیباتری دارد.

اما به طور کلی سفر کردن به کویر نیازمند برخی از ابزارها و امکانات است که مهمترین آنها نقشه راه و شناخت مسیر می باشد.

دلایل زیادی دارد که انتخاب تور کویر مرنجاب از اصفهان مورد توجه بسیاری از افراد علاقه مند به کویر قرار می ‌گیرد و انتخاب تور را به انتخاب ماشین های شخصی ترجیح می دهند. در ادامه به برخی از این دلایل می پردازیم:

ایمنی بیشتر

همه ما می دانیم که کویر بسیار خطرناک و بی ‌رحم است، در سفرهای گروهی به همراه تور دیگر نگرانی گم شدن یا در راه ماندن را ندارید و تمامی وسایل نقلیه تور از ضریب ایمنی بالایی برخوردار هستند.

کم کردن هزینه ها

از همه زوایا انتخاب تور تأثیر زیادی در کاهش هزینه سفرهای انفرادی دارد؛ چرا که دیگر خبری از بروز سوانح مختلف برای اتومبیل های شخصی یا هزینه برای آماده سازی اتومبیل نیست.

بیمه مسافرتی

کویر بسیار خطرناک بوده، به همین دلیل اغلب تورهای گردشگری، مسافران خود را برای سفر تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار می دهند.

همراهی با تورلیدر

حضور تورلیدرها از بابت یافتن مسیر و آشنایی با تمامی اماکن تاریخی، خیال شما را آسوده می کند.

برنامه ریزی برای بخش های مختلف سفر

تور کویر مرنجاب از اصفهان

انتخاب تور خیال شما را از بخش های مختلف سفر مانند امکانات برای ماندن در کویر، یا خورد و خوراک راحت می کند، زیرا از قبل همه چیز برنامه ریزی شده است.

قیمت تور اصفهان چگونه است؟

تور اصفهان در زمان های مختلف از سال برگزار می شود که در هر زمان قیمت آن تغییر پیدا می کند. چرا که قیمت ارتباط مستقیم به نوع خدمات دریافتی از برگزار کننده تور دارد.

در زمان هایی از سال که امکان برگزاری انواع تورهای کویر گردی، تو های اطراف شهر اصفهان هم وجود دارد. به طور حتم قیمت تور اصفهان بیشتر است.

اما در برخی از اوقات سال که فقط برای شهر اصفهان این تورها برگزار شده و گشت و گذار در داخل شهر صورت می ‌گیرد، هزینه ‌های مربوط به تور کاهش پیدا می کند.

تور اصفهان زمستان

تور اصفهان زمستان جزء تورهای بسیار خوب است که در صورت تمایل به دیدن جاذبه های زمستانه و برفی اصفهان می توانید آن را انتخاب کنید. در این زمان تعداد مسافران اصفهان بسیار کم بوده و برای دید و بازدید و مراجعه به همه فضاهای تاریخی می توانید به راحتی و بدون قرار گرفتن در صف های طولانی مراجعه کنید.

تور اصفهان زمستان زمان مناسبی برای رفتن به کویر مرنجاب نیست؛ زیرا دمای کویر برخلاف روزها که بسیار گرم است، شب های بسیار سردی دارد.

به دلیل نبود امکانات کافی در کویر ممکن است برای شما مشکلاتی به وجود بیاید، پس بهتر است در این شرایط به هیچ عنوان تورهای شبانه کویر را انتخاب نکنید.

تور اصفهان عید نوروز

شهر اصفهان در عید نوروز بسیار شلوغ است و از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای دیگر برای دید و بازدید این شهر زیبا و تاریخی سفر می کنند.

در عید نوروز که هوای اصفهان معتدل است، در صورت داشتن امکانات کافی می توانید اقدام به رزرو تور کویر مرنجاب از اصفهان کنید. چرا که در دل کویر هوای شب بسیار سرد بوده و باید امکانات کافی از قبیل کفش مناسب و لباس گرم به همراه داشته باشید.

در شرایطی که شهر اصفهان بسیار شلوغ است می توانید با انتخاب این تورها از حاشیه استان بازدید کرده و اوقات فراغت خوبی را برای خود رقم بزنید. شما میتوانید تور اصفهان عید نوروز را از وبسایت ندابال تهیه نمایید.

بهترین زمان برگزاری تور کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب از اصفهان

مجموعه ندا بال آسمان یکی از مراکز معتبری است که در زمینه ارائه انواع تور خدمات گسترده ای را عرضه می‌ کند. این مجموعه با داشتن کارشناسان متبحر تمامی شرایط سفر به مراکز مختلف را مورد بررسی قرار می دهد و بهترین زمان ها را برای برگزاری تور انتخاب می کند.

برای رفتن به کویر مرنجاب و برگزاری تور کویر مرنجاب از اصفهان چهار ماه ابتدایی سال مناسب بوده و البته اوایل پاییز نیز برای کویرگردی توصیه می شود. پس با در نظر گرفتن این شرایط اقدام به برگزاری تور می کند.

مهمترین مزیت انتخاب تور برای سفر به کویر این است که دیگر نیازی به برداشتن وسایل مختلف در سفر نیست و کافیست لوازم شخصی خود را به طور کامل به همراه داشته باشید. زیرا تمامی امکانات مورد نیاز در کویر را کارشناسان برگزار کننده تور برنامه ریزی می کنند.

مجموعه ندا بال آسمان در هنگام ارائه تور اصفهان در فصول مناسب با اعلام برنامه های مختلف خود برای برگزاری تورهای گوناگون سعی می کنند اطلاعات کافی را به مسافران و گردشگران بدهند، تا در صورت تمایل بتوانند از این نوع تورها نیز لذت ببرند.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور مشهد | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)