پارک جنگلی وکیل آباد

چکیده

پارک جنگلی وکیل آباد یک مجموعه بسیار کامل است که با داشتن امکانات رفاهی به دور از مناطق شهری، شرایط تفریح و استراحت را برای مسافران و زائران حرم رضوی فراهم کرده است. چرا که با داشتن محیط جنگلی، درختان انبوه، رودهای جاری و آب و هوای معتدل یکی از بهترین فضاها برای استراحت خانواده […]

پارک جنگلی وکیل آباد یک مجموعه بسیار کامل است که با داشتن امکانات رفاهی به دور از مناطق شهری، شرایط تفریح و استراحت را برای مسافران و زائران حرم رضوی فراهم کرده است. چرا که با داشتن محیط جنگلی، درختان انبوه، رودهای جاری و آب و هوای معتدل یکی از بهترین فضاها برای استراحت خانواده ها به شمار می آید.

در باغ وکیل آباد به غیر از تماشای چشمه ها و رودخانه های فصلی امکان استفاده از خدمات تفریحی و رفاهی زیادی مانند باغ وحش وکیل آباد، شهربازی و فضاهای دیگر هم وجود دارد که در ادامه به جزئیات بیشتری می پردازیم.

شما میتوانید جهت بازدید از این منطقه تور مشهد را از وبسایت ندابال رزرو کرده و با 40 درصد تخفیف، هتل مد نظر خود را انتخاب نمایید.

بررسی تاریخچه پارک وکیل آباد مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک وکیل آباد مشهد یکی از فضاهای اصیل و کهن در این شهر به شمار می آید که قبل از رفتن به آنجا و گذراندن اوقات خوش بهتر است تاریخچه کوتاهی از این پارک را بدانید.

حاج حسین ملک یک خیر نام آشنا در مشهد است که بسیاری از زمین ها و ملک هایش را وقفه مردم کرده است. باغ وکیل آباد یکی از باغ هایی بوده که قبل از وقف با نام باغ میرطراز شهرت داشته است.

تفرجگاه قدیمی شهر مشهد به همراه یک قنات توسط حاج حسین ملک در سال ۱۳۴۸ وقف شده و به شهرداری مشهد واگذار شد. این پارک با داشتن ۷۰ هکتار وسعت و درختان تنومند قدیمی مانند کاج، سرو، زبان ‌گنجشک، افرا، ارغوان، باران طلایی و درختان چنار فضای دل انگیزی را به وجود می آورد. البته در این باغ درختان میوه همچون توت، شاه توت، گردو و زیتون هم وجود دارد.

حسین ملک یکی از خیرین مشهور ایرانی است که نه تنها در مشهد؛ بلکه در تهران نیز املاک زیادی را وقف کرده و ایشان اصالتاً تبریزی می باشند.

اگر بخواهیم از مهمترین موقوفات این شخص نام ببریم، می توانیم به کتابخانه ملک، باغ ملی مشهد، خانه ملک مشهد، بیمارستان های چناران و تربت جام، باغ صبای تهران، قصر ملک شهر ری، موزه تهران و بسیاری از املاک و مستغلاتی که به آستان قدس رضوی واگذار شده است اشاره نمود. همچنین یکی از میادین اصلی شهر مشهد با نام ملک آباد نیز از موقوفات این شخص به شمار می آید.

چرا پارک وکیل آباد مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد

مشهد به عنوان یکی از شهرهای زیارتی و سیاحتی به شمار می آید که از اقصی نقاط کشور و حتی از کشورهای دیگر هم مسافران زیادی را می پذیرد.

معمولاً افرادی که از نقاط گرمسیر کشور به این شهر سفر می کنند، ترجیح می دهند تا به محیط های سرسبز و خنک رفته و اوقات خوبی را سپری کنند. به همین جهت در هنگام رزرو تور مشهد از بوشهر، تور مشهد از اهواز، تور مشهد از شیراز و سایر مناطق دیگر به دنبال پیدا کردن بهترین مراکز تفریحی و گردشگری می باشند.

پارک وکیل آباد مشهد یکی از این فضاها است که به دلیل بافت جنگلی و درختان تنومند یکی از نقاط خوش آب و هوا و خوش منظر است که با توجه به فصل، شرایط عکاسی زیادی برای مسافران و گردشگران ایجاد می کند.

پارک وکیل آباد مشهد کجاست؟

پارک جنگلی وکیل آباد

 باغ وکیل آباد که جزء تفرجگاه های قدیمی و معروف مشهد به شمار می ‌آید، در انتهای غربی بلوار وکیل آباد قرار گرفته است. باغ وکیل آباد در گذشته به نام میر تراز شهرت داشته و پس از وقف آن را با نام پارک وکیل آباد می شناسند.

وجود درختان سر به فلک کشیده و بلند مرتبه مانند درختان کاج، سرو، چنار و رودخانه فصلی و قنات این باغ جلوه بسیار زیبایی دارد. جلوه طبیعی پارک جنگلی وکیل آباد در نگاه اول نظر مسافران و گردشگران را جلب می‌ کند. با رفتن به هر گوشه و کنار آن امکان تماشای درختان سر به فلک کشیده با شنیدن صدای آب رودخانه وجود دارد و دور شدن از هیاهو و شلوغی های شهر و سپردن روح و بدن به هوای سالم می تواند اوقات فراغت دل انگیزی را ایجاد کند.

برای رفتن به پارک وکیل آباد امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، مترو، اتوبوس و وسایل شخصی وجود دارد.

به راحتی با کمک تاکسی های درون شهری و خطوط ویژه اتوبوسرانی، تاکسی های فرودگاه و راه آهن نیز می ‌توانید به این فضای زیبا بروید. کافیست از خط ۱۱ و ۱۰ پایانه وکیل آباد، خط ۱۲ حرم و خط ۱۳ پایانه الهیه استفاده کنید، تا بدون دغدغه و نگرانی به پارک وکیل آباد برسید.

بررسی مراکز دیدنی و تفریحی پارک وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد

در پارک سرسبز و جنگلی وکیل آباد به غیر از درختان سر به فلک کشیده، دیدنی های زیاد دیگری هم وجود دارد که در ایجاد لحظات لذت بخش نقش دارند. بخشی از دیدنی های پارک وکیل آباد به باغ های متنوعی اختصاص دارد که بر اساس کاربری نام های متفاوتی برای آنها در نظر گرفته اند.

از مهم ترین باغ های دیدنی این پارک جنگلی می توان به باغ هورگشت، باغ هنرمندان، باغ صخره ‌ای، باغ بانوان و باغ دانش آموزی اشاره کرد.

فضای زیبایی که در این مجموعه وجود دارد، برای پیاده روی هم مناسب بوده و به خصوص در پیاده روی های صبحگاهی به همراه صدای پرندگان می ‌توانید از فضای سرسبز و دلنشین آن لذت کافی را ببرید. با رفتن به سینمای پنج بعدی، میز تنیس و وسایل بازی برای کودکان به بازی و تفریح بپردازید.

یکی از خلاقیت های خاص شهرداری مشهد در پارک وکیل آباد این است که به جای از ریشه درآوردن درختان خشکیده آنها را کوتاه کرده و با کمک هنرمندان خوش ذوق و استفاده از هنر معرق، تندیس های بسیار زیبا از افراد نام آور ایرانی مانند کاوه آهنگر، هفت ‌سین ایرانی، خلیج فارس و المان های دیگری همچون دوچرخه را خلق کرده اند. به همین جهت در گوشه و کنار پارک مجسمه های زیبا از هفت کوتوله، اسب ها یا بشقاب هایی با طرح های قدیمی می بینید که برای عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز مناسب است.

امکانات رفاهی و تفریحی زیادی در پارک وکیل آباد فراهم شده تا مسافران هر لحظه از اوقات فراغت خود را به شکل مناسب سپری کنند که در ادامه به بررسی برخی از اینها می پردازیم:

استخر روس ها

در محدوده باغ وکیل آباد استخر های قدیمی زیادی وجود دارد که معروفترین آنها که در بخش مرکزی با قرار گرفته استخر روس ها است. در کنار این استخر دو بنای قدیمی وجود دارد که حدود ۸۰ سال قدمت داشته و در حال حاضر به عنوان موزه به کار می رود. در میان این دو بنای قدیمی یک مجسمه از جنس برنز قرار گرفته که مجسمه صاحب باغ یعنی حسین ملک است. ساخت مجسمه در ایتالیا انجام شده؛ به همین دلیل از کیفیت و زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشد.

دریاچه باغ وکیل آباد

از زیباترین و تماشایی ترین بخش های تفریحی این پارک قدیمی دریاچه باغ وکیل آباد است که در فصل بهار و پاییز به دلیل وجود رودخانه های فصلی در اوج زیبایی خود قرار می گیرد. پر آب و پرخروش از میان درختان کهنسال عبور می کند. نشستن در کنار رودخانه یا زیر نور خورشید و استفاده از نیمکت ها و آلاچیق های قرار گرفته در بستر رودخانه، فضای بسیار زیبایی را به وجود آورده است.

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد با چهار هکتار وسعت به عنوان تنها ترین باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی محسوب می شود که در جنوب غربی شهر مشهد و در کنار پارک جنگلی وکیل آباد قرار گرفته است. در این باغ وحش انواع حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، پرندگان، شیر و گوزن و سایر حیوانات دیگر نگهداری می شوند.

در این باغ وحش حدود ۵۰ درصد از جانداران به صورت بومی و ۵۰ درصد دیگر غیربومی هستند. در مجموع ۶۱ گونه از پستانداران، ۴۹ گونه از پرندگان، ۱۰ گونه از آبزیان و ۵ گونه از خزندگان در این باغ وحش زندگی می کنند.

در هنگام رزرو بلیط برای ورود به باغ وحش با دو نوع بلیط مواجه می شوید که یک نوع آن برای تماشای حیوانات تاکسیدرمی شده است و بخش دیگری از این باغ وحش مربوط به خزندگانی مانند سوسمار و تمساح و مار می باشد.

شهربازی پارک وکیل آباد

شهربازی پارک وکیل آباد که به آن کوهستان پارک شادی هم گفته می ‌شود، در همسایگی باغ وحش بوستان قرار گرفته است. اما متاسفانه در چند سال اخیر این شهربازی به خوبی فعالیت نداشته و با وسایل متعدد در حال تعطیلی می ‌باشد.

امکانات رفاهی پارک وکیل آباد

وکیل آباد یکی از فضاهای سبز و گردشگری است که در آن به همه جنبه‌ های گشت و گذار در طبیعت توجه شده است. به همین جهت تمامی فضاها و محیط‌ های آن مطابق استانداردهای اصول شهرسازی فضاسازی شده اند. در تمامی بخش ها با مسیرهای پیاده روی، کف سازی شده مناسب و اصولی روبرو می گردید و تمامی بخش‌ های ارتفاع آن را با کمک پله ها برای عبور و مرور آسان تر کرده اند.

یکی از بخش های امکانات رفاهی در این پارک، وجود پارکینگ، لوازم ورزشی، آبخوری وسایل بازی بچه ها، زمین های ورزشی متعدد، باربیکیو، نمازخانه و نیمکت و سکو است.

باغ بانوان وکیل آباد که در حال ساخت می باشد، یکی از بخش‌ های بسیار مهم این باغ به شمار می ‌رود که فضای کاملا اختصاصی برای بانوان در نظر گرفته اند.

پس از ورود به این پارک جنگلی می توانید از مسیر دوچرخه سواری، مسیر پیاده روی، مسیر سلامت، آمفی تئاتر، رستوران، کافی شاپ، آبنما ها و مسیرهای گردشگری طبیعی آن بهره ببرید و در فضاهای مختلف در صورت نیاز از سرویس بهداشتی آن استفاده کنید.

در اغلب پارک های مشهد به دلیل توجه روزافزون شهرداری این شهر به رفاه و آسایش مسافران انواع امکانات رفاهی ارائه می گردد که با انتخاب درست پارک ها که نزدیک به محل اقامت با صرف کمترین دغدغه می توانید اوقات فراغت خوشی را برای خود سپری کنید و با رزرو تور مشهد از کرمان یا شهر دیگری می توانید انرژی مورد نیاز برای یک سال کاری خود را به دست آورید.

هزینه ورود به پارک وکیل آباد و مدت زمان پیشنهادی برای بازدید

پارک جنگلی وکیل آباد

 برای ورود به پارک وکیل آباد نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست و در صورت استفاده از ماشین شخصی لازم است که هزینه ناچیزی برای پارکینگ بپردازید. البته افرادی که با تور به شهر مشهد سفر می کنند، به راحتی می توانند با استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا گردش تور به این فضا برای بازدید مراجعه کنند. معمولاً تور مشهد از یزد یا تور مشهد از اصفهان همچنین تور مشهد از ایلام و موارد دیگر در فصل تابستان طرفداران زیادی دارند. به همین جهت برگزار کنندگان تور برنامه ریزی های دقیق تری برای گشت و گذار در نقاط مختلف شهر مشهد و به خصوص پارک جنگلی وکیل آباد در نظر می گیرند.

این پارک به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روزهای هفته باز است و به دلیل وجود امکانات رفاهی مناسب، افراد با خیال راحت می توانند در آن یک شب به یاد ماندنی را برای خود ایجاد کنند.

برای بازدید از بخش ‌های مختلف پارک جنگلی وکیل آباد حداقل نصف روز وقت لازم است و توصیه می کنیم که در ساعت های نزدیکی به عصر به این پارک بروید، تا ضمن بهره بردن از غروب خورشید، شب های زیبای این پارک را نیز تجربه کنید.

بهترین زمان برای بازدید از پارک وکیل آباد

 پارک وکیل آباد به دلیل داشتن فضای سرسبز و جنگلی و امکانات تفریحی و رفاهی متعدد مورد توجه بسیاری از مسافران و گردشگران قرار گرفته است. تمامی افرادی که با رزرو تور مشهد از قشم یا تور مشهد از کرمان و شهرهای دیگر به سفر آمده ‌اند، ترجیح می دهند تا اوقات فراغت خود را در یک محیط سرسبز و زیبا سپری کنند.

پس آشنایی کامل با بهترین زمان برای بازدید از پارک وکیل آباد، موجب می شود تا افرادی که با رزرو تور مشهد از قم یا سایر نقاط دیگر به این شهر سفر کرده اند، به شکل بهتری بتوانند خدمات مختلف خود را ارائه دهند.

شهر مشهد از لحاظ آب و هوا دارای تابستان های بسیار گرم و زمستان های بسیار سرد است. به همین دلیل بهترین زمان سفر به مشهد و بازدید از فضاهای طبیعی آن فصل بهار می باشد. پارک ها در این فصل، در سرسبز ترین شکل ممکن قرار دارند و به دلیل وجود تابستان های گرم و خشک اغلب افراد در تابستان علاقه ‌ای به داشتن سفر به مشهد ندارند.

البته فصل زیبای پاییز نیز با ایجاد چشم اندازهای پاییزی و رنگارنگ بهترین زمان برای افرادی است که می ‌توانند مقداری سرما را تحمل کنند.

جمع بندی

پارک های مشهد با داشتن فضاهای سبز زیبا و امکانات و خدمات بسیار زیاد بهترین شرایط را برای افرادی که تور مشهد رزرو می کنند به وجود آورده ‌اند. به همین جهت با رعایت برخی از مسائل و انتخاب پارک های مناسب امکان بهره بردن بیشتر از محیط طبیعی برای مسافران و زائران فراهم می ‌گردد. پارک جنگلی وکیل آباد مشهد جزء مهمترین مهارت هایی است که با داشتن درختان سر به فلک کشیده و برخورداری از بهترین خدمات، امکانات تفریحی و ورزشی، شرایط خوبی برای یک روز خاطره انگیز به وجود آورده است. در رزرو تور مشهد کافی است که تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را برای نحوه رفتن به این پارک و موارد دیگر از کارشناسان متبحر مجموعه ندا بال آسمان دریافت کنید.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)