گنبد سبز مشهد و تاریخچه آن

تاریخچه گنبد سبز,تاریخچه گنبد سبز مشهد,گنبد سبز

چکیده

گنبد سبز از بخش های مهم خراسان و مشهد است که در این مطلب می خواهیم شما را به طور کامل با گنبد سبز مشهد مقدس و تاریخچه آن آشنا کنیم.

گنبد سبز مشهد از بخش های مهمی است که هر شخصی باید در مورد آن به عنوان یک ایرانی، اطلاعات داشته باشد. مشهد مقدس از جمله شهرهای زیارتی است که گردشگران زیادی را از داخل و خارج ایران دارد. این خیل جمعیت که به مشهد سفر می کنند اغلب به خاطر حرم مطهر امام رضا (ع) است.

از زیارت که بگذریم جاذبه های گردشگری زیادی دارد که باعث می شود گردشگران جذب آن شوند، جاهایی مثل: امام زاده ها، آبشارها، روستاهای گردشگری، پارک های آبی و بازارهای متعدد.

مشهد شهری است که تعداد زیادی بقعه های متبرکه و امام زاده ها را در خود جای داده است که یکی از آن ها گنبد سبز می باشد. شکی نیست که افراد ساکن مشهد مقدس یا زائرین اسم گنبد سبز مشهد مقدس را شنیده اند ولی از ان جا دیدن نکرده اند و نمی دانند در کجا قرار دارد.

چرا گنبد سبز؟

این بنای تاریخی که در مشهد وجود دارد مقبره یکی از علمای شیعه می باشد و قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد. این آرامگاه در وسط فلکه خیابان آخوند خراسانی قرار دارد، گنبد سبز این آرامگاه به صورت یک 8 ضلعی است که آرامگاه در وسط آن قرار دارد، با توجه به گفته ها و شواهدی که وجود دارد می توان گفت: این آرامگاه در وسط باغ بزرگی قرار داشته، داخل این باغ بناهایی چون ارگ قدیم مشهد، گورستان میرهوا، تکیه سید اسماعیل شاه حیدری ملقب به تکیه آقای شاه قرار دارد.

این باغ در حوالی شهر قرار داشته است که بعد از بزرگتر شدن شهر به تصرف افراد درآمد، فقط تکه کوچکی از آن باقی ماند آن تکه هم چون باعث تخریب گنبد سبز مشهد می شد از خراب کردن آن جلوگیری شد. سبب نام گذاری آن هم به علت گنبد فیروزه ای رنگی که دارد می باشد.

تاریخچه گنبد سبز,تاریخچه گنبد سبز مشهد,گنبد سبز,

معماری گنبد سبز

اگر از یک تور مشهد معتبر استفاده کنید، راهنمای آن تور حتما باید در مورد معماری این مکان برای شما اطلاعات و سخنانی داشته باشد. این بنا با داشتن ویژگی های منحصر به فرد و دارا بودن المان های معماری زیبایی خاصی را به خود اختصاص داده است.

گنبد زیبای این بقعه مبارک علاوه بر این که در طول شب منظره ای سبز و نورانی را به نمایش می گذارد در طول روز هم به رنگ سبز فیروزه ای خود را نشان می دهد. در این بنا بخاطر انهدام فضای اطراف آن محدودیت وجود دارد با دارا بودن چهار ایوان هشت ضلعی در ابعاد کوچکی ساخته شده است. داخل این گنبد را با کاشی کاری های رنگی و نقش های زیبای اسلامی مزین کرده اند که جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

تاریخچه گنبد سبز مشهد

در مورد تاریخچه گنبد سبز مشهد باید بگوییم با وجود این که قرن ها از ساخت این بنا می گذرد بازم هم مسئله اینجاست که این مقبره از آن چه کسی است؟ شیخ محمد مومن استر آبادی در گنبد سبز در محله ارک مشهد دفن شده است، با وجود این باز هم در میان مردم اختلاف نظر وجود دارد که چه کسی در این مقبره دفن شده است.

استر آبادی یکی از عرفای قرن دهم هجری است این عارف بزرگ در سال 904 هجری قمری فوت شده اند. پس از رحلتش در سال 1011 هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی این بنا بر مزار وی ساخته شده است. اما در جایی دیگر در مورد تاریخ ساخت گنبد سبزاینگونه امده است که این بنا 20 سال قبل از فوت حاج مومن ساخته شده است.

تحقیقات باستان شناسی در مورد گنبد سبز این را نشان می دهد که این بنا در بالای سردابه بزرگ و کوچک کنار همدیگر که بقایای انسان ها در آن وجود داشته ساخته شده است. در این سردابه ها سفال های لعابدار به رنگ های سفید، آبی، سبز، فیروزه ای جمع آوری شده است. گنبد سبز مشهد مقدس در سال 1356 در لیست فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گنبد سبز کجاست,گنبد سبز مشهد,گنبد سبز مشهد مقدس,

محمد مومن استرآبادی که بود؟

شیخ محمد مومن استر آبادی ملقب به میر مومن از مذهب شیعه در جنوب هند بود، او از سادات استر آباد بود. تعلیم فرزندان شاه عباس صفوی به عهده میر مومن بود. او در دوره شاه محمد خدا بنده از ایران رفت، از ایران به حج و بعد هم به دکن رفت، حاج محمد مومن در دکن ماندگار شد و از طرف محمد قلی قطب شاهی مقام پیشوایی را دریافت نمود. میر مومن به افزایش توان اداری و گسترش دادن فرهنگ شیعه در آن جا تلاش بسیاری کرد.

ایجاد بناهایی مثل عاشور خانه، مسجد، کاروانسراها، تاسیس شهر حیدر آباد از مهم ترین فعالیت های اجتماعی در زمان پیشوایی وی است. میر محمد مومن تنها یک فرزند داشت که در زمان زندگی پدرش از دنیا رفت اما از بازماندگان استرآبادی می توانیم بگویم که 3 پسر و یک برادر زاده میرزا بیگ فندرسکی به جای مانده است. شرح زندگی شیخ محمد مومن استر آبادی در کتابی به اسم گنبد سبز مشهد منتشر شده است.

در پایان باید بگوییم که اگر قصد سفر به شهر زیارتی مشهد را دارید می توانید با کسب اطلاعاتی در مورد امکان تاریخی و دیدنی و جاذبه های گردشگری که وجود دارد مخصوصا گنبد سبز مشهد سفر خوبی را تجربه کنید.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)