باغ ملک آباد مشهد

چکیده

باغ ملک آباد مشهد جزء مکان های گردشگری زیبای این شهر محسوب می ‌شود. ما در این مطلب قصد داریم تا به بهترین و جامع ترین شکل ممکن، این مهم را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم.

باغ ملک آباد مشهد جزء مکان های گردشگری زیبای این شهر محسوب می ‌شود که به دلیل داشتن درختان بلند نقش مهمی در تصفیه آب و هوای مشهد ایفا می کند. شناخت فضاهای گردشی و دیدنی این باغ موجب می شود تا در هنگام رزرو تور مشهد به شکل بهتری بتوانید از زمان خود استفاده کنید.

معرفی باغ ملک آباد

باغ ملک آباد به عنوان بزرگترین فضای سبز مشهد و شش تنفسی آن محسوب می شود. وسعت باغ در حدود دو میلیون و هشتصد و سی و هفت هزار و ۷۰۰ متر مربع است و از این میزان متراژ حدود ۵۲ هکتار از باغ فقط فضای سبز درخت کاری و جنگل کاری شده می باشد.

باغ ملک آباد دارای درختان میوه متنوع مانند سیب و گلابی بوده و همچنین در آن گلخانه های گل و گیاهان تزیینی، قنات و چندین حلقه چاه وجود دارد. تعداد درخت های میوه به قدری زیاد است که در فصل رسیدن میوه ها باید آنها را برداشت کرده و به بازار میوه عرضه کرد.

در  قسمت زیادی از این باغ درختان قدیمی و بسیار وجود دارد، تا سال ۱۳۷۰ درختان قدیمی باغ بیشتر بود. اما به دلیل کهنه شدن آنها و حوادثی مانند سقوط چندین درخت، تعداد زیادی از درختان قدیمی قطع شده و نهال های جدیدی به جای آنها کاشته شده اند.

به غیر از پارک آبی مشهد، باغ ها و فضاهای دیگری هم برای سرگرمی در مشهد وجود دارد که باغ ملک یکی از زیباترین این فضاها به شمار می آید.

باغ ملک آباد مشهد

تاریخچه باغ ملک آباد مشهد

باغ ملک آباد مشهد جزء باغ های قدیمی این شهر است که با داشتن طبیعت زیبا و سرسبز یک مکان مهم گردشگری در میان مسافران و توریست ها تبدیل شده است که جزء موقوفات مشهور آستان قدس رضوی به شمار می آید.

در زمان استانداری پاکروان در سال ۱۳۱۵ روستای ملک آباد از حاج تقی ملک التجار تصرف شده و یک باغ بزرگ در آنجا ایجاد شده است. در مرکز این باغ زیبا یک کاخ دیدنی بنا شده که به کاخ موزه ملک آباد شهرت پیدا کرده است.

کاخ ملک آباد با داشتن زیربنای ۱۳۸۷ مترمربع در سال ‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۵ هجری شمسی در مرکز باغ ساخته شده و پس از پیروزی انقلاب با عنوان کاخ موزه ملک آباد برای بازدید عموم افتتاح شده است.

برخلاف باور قدیمی که در میان مردم مشهد وجود دارد، این باغ متعلق به حسین آقا ملک نیست. بلکه متعلق به حاج ابوالقاسم تاجر خراسان بزرگ بوده که پس از ایشان به پسرانش حاج تقی معروف به ملک التجار و حاج رضا ملقب به رئیس التجار رسیده است.

کاخ ملک آباد مشهد

کاخ ملک آباد که در میان باغ ملک آباد مشهد قرار گرفته، در زمان حکومت پهلوی در قسمت جنوبی باغ احداث شده است. تمامی دکوراسیون و تزئینات داخلی این کاخ را یک شرکت فرانسوی به نام داونز برعهده گرفت و تمامی ظروفی که در داخل کاخ مورد استفاده قرار گرفته، از آلمان تهیه شده اند و تمامی تابلوها از ایتالیا به ایران ارسال شده است.

کاخ ملک آباد برای اقامت شاه هنگام مسافرت به مشهد ساخته شد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل به کاخ موزه ملک آباد شده و برای بازدید عموم آماده می باشد.

تمامی آثار نفیسی که در این موزه قرار دارد، شامل اشیای نفیس و قیمتی مانند فرش، تابلو، ظروف با ارزش و موارد مختلف دیگر است.

باغ ملک آباد مشهد

چه زمانی از باغ ملک آباد بازدید کنیم؟

باغ ملک آباد یک محیط سرسبز و زیبا است که به دلیل وجود گلخانه، قنات، تعدادی چاه و درختان تنومند در همه فصول جذابیت و زیبایی خاصی دارد.

از آنجایی که اغلب درختان موجود در باغ درختان میوه هستند، بازدید از باغ در فصل بهار و تابستان جذابیت های بیشتر ایجاد می کند. به همین جهت به مسافران توصیه می ‌شود تا در هنگام رزرو تور مشهد، حتماً در فصل بهار و تابستان از این باغ بازدید کنند.

زیرا تمامی عاشقان فضای سبز می توانند از درختکاری های خاص و زیبای این باغ لذت ببرند؛ چرا که بخش های مختلف آن با گلها و گیاهان بسیار زیبا تزیین شده اند.

باغ ملک آباد مانند چالیدره مشهد جذابیت های زیادی دارد و در صورتی که زمان کافی برای رفتن به این فضا را ندارید و بازدید از این باغ را از دست ندهید.

مسیر دستیابی به باغ ملک آباد مشهد

برخی از مواقع امکان رفتن به باغ ملک آباد مشهد و بازدید از موزه درون باغ وجود دارد، پس بهتر است که حتماً ساعاتی از سفر خود را در هنگام رزرو تور مشهد برای بازدید از این باغ زیبا و خوش آب و هوا اختصاص دهید.

مسئله مهم این است که برای رفتن به محوطه باغ نیازی به تهیه بلیت نبوده و کاملاً رایگان است. برای رسیدن به این باغ بدون دغدغه و دردسر داشتن یک آدرس دقیق لازم و ضروری می باشد.

محل دقیق باغ در شهر مشهد بین میدان پارک و احمدآباد و بلوار ملک آباد، باغ ملک آباد قرار دارد.

باغ ملک آباد مشهد

رستوران های نزدیک باغ ملک مشهد

پس از رفتن به باغ ملک و بازدید از نقاط مختلف آن برخی از افراد ترجیح می دهند تا از یک محیط تمیز و مرتب استفاده کرده و یک وعده غذایی را صرف کنند. شناخت بهترین رستوران های مشهد نزدیک باغ ملک کمک می ‌کند تا در یک محیط کاملا بهداشتی غذای خود را صرف کنید.

در این بخش به معرفی بهترین رستوران های سنتی مشهد و سایر رستوران های دیگر که در نزدیکی این باغ قرار گرفته اند می پردازیم:

رستوران باغ زیتون

رستوران باغ زیتون به استفاده کردن از کاهو و سبزیجات کاملا ضدعفونی و تازه شهرت دارد و به هیچ عنوان از فریزر برای ذخیره مواد غذایی استفاده نمی کند و تمامی مواد خود را به شکل روزانه تهیه کرده؛ به همین جهت طعم غذاهای طبخ شده در این رستوران با سایر غذاهایی که در رستوران های دیگر خورده اید تفاوت زیادی دارد. آدرس این رستوران در مشهد، بلوار ملک آباد، ملک آباد ۱۳، نبش چهار راه اول است.

رستوران ایتالیایی لیو

این رستوران در لیست فست فودهای خوش مزه مشهد قرار گرفته که از مهمترین دلایل شهرت آن ارائه منوهای وجیترین یا گیاه خواری پیتزا در کنار پیتزاهای آمریکایی و ایتالیایی است. برای صرف یک وعده غذایی اروپایی در قلب شهر توریستی مشهد این رستوران بهترین گزینه می باشد. آدرس آن در بلوار ملک آباد، حامد ۲ است.

رستوران رضایی شعبه فلکه پارک

رستوران رضایی شعبه فلکه پارک در محله ملک آباد مشهد قرار گرفته که از نظر موقعیت جغرافیایی جایگاه مناسبی برای رفتن زائران و مسافران دارد. در واقع این رستوران از آشپزخانه های خوب این منطقه به شمار می ‌آید که امکان خوردن غذاهای سنتی و به خصوص کباب های خاص را فراهم کرده است. محل قرارگیری آن در بزرگراه آزادی امید ۴ می باشد.

رستوران رویال طلایی

رستوران رویال طلایی یکی از رستوران های مشهور در محله ملک آباد مشهد است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی، شرایط دسترسی به این رستوران به دلیل نزدیکی به ایستگاه مترو آزادی آسانتر است. برای دسترسی به یک غذای با کیفیت خوب کافیست که به محله ملک آباد بزرگراه آزادی بروید.

فست فود کلوپ ۶

این ستوران در نزدیکی فروشگاه زنجیره‌ای اتکا قرار گرفته و به دلیل نزدیکی به ایستگاه مترو خیام به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید و برای جلوگیری از آلودگی هوا از سیستم حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده نمایید. محل قرارگیری آن در مشهد، بلوار خیام، خیام جنوبی ۶ است.

باغ ملک آباد مشهد

بهترین هتل های مشهد در نزدیکی باغ ملک آباد

بلوار ملک آباد جزء مسیرهای مهم و مرکزی در شهر مشهد است که در منطقه ۹ مشهد قرار گرفته است. در نزدیکی این بلوار خیابان های مهم دیگری مانند بلوارمنتظری، خیابان نوفل لوشاتو، میدان فلسطین، بلوار خیام، بزرگراه کلانتری و میدان آزادی قرار گرفته اند. از طریق بلوار ملک آباد به تمامی این محله ها می توانید دست پیدا کنید.

از ویژگی‌ های خاص بلوار ملک آباد طرح زوج و فرد نداشتن آن است که در تمام روزهای هفته امکان تردد در آن به آسانی مهیا می گردد. به همین سبب بهترین هتل های مشهد در نزدیکی باغ ملک آباد قرار گرفته اند، تا رفت و آمد مسافران به آسان ترین شکل ممکن صورت بگیرد.

برخی از بهترین هتل های مشهد که در نزدیکی باغ ملک آباد و بلوار ملک آباد قرار دارند، شامل موارد ذیل است:

هتل پارس مشهد

هتل پارس در یک زمینی با مساحت ۵ هکتار در حاشیه بلوار وکیل آباد قرار گرفته و در سال ۱۳۷۴ ساخته شده است. واحدهای اقامتی این هتل در دو ساختمان مجزا با پنج طبقه در محوطه هتل قرار دارند. یک ساختمان مرکزی که لابی و پذیرش هتل است در بین دو ساختمان اقامتی قرار گرفته است. در هتل پارس خدمات خاصی مانند سالن آمفی تئاتر، سالن جلسات کاری، سالن های چند منظوره، رستوران های ایرانی و خارجی و امکانات ورزشی مانند استخر، سالن بدنسازی، سونا، جکوزی و موارد دیگر ارائه می گردد.

هتل آبان مشهد

هتل آبان مشهد در نقطه خوش آب و هوای شهر یعنی خیابان پیروزی واقع شده و در سال ۱۳۹۵ بازسازی شده ست. این هتل در سه طبقه و چندین اتاق و سوئیت پذیرایی طراحی شده و با داشتن فضای دلنشین امکان ایجاد خاطره های دل انگیز برای مسافران را فراهم می کند. از مهمترین خدمات آن می توان به سالن کنفرانس رستوران، تفریحات ورزشی و سرویس دهی بالا اشاره کرد.

هتل ثامن مشهد

هتل ثامن مشهد جزء هتل های ۴ ستاره است که در انتهای بلوار وکیل آباد در منطقه سرسبز و زیبا با دسترسی به یک نقاط تفریحی طرقبه قرار گرفته است. هتل ثامن دارای ۴۱ اتاق و سوئیت بوده و در زیر گروه هتل های کوثر مشهد می باشد.

هتل بزرگ پارک حیات مشهد

هتل پارک حیات مشهد در دامنه رشته کوه بینالود در یک منطقه ییلاقی قرار گرفته و به جهت رفاه زائرین علی بن موسی الرضا آماده ارائه خدمات خود به گردشگران داخلی و خارجی می باشد. این هتل از مدرن ترین واحدهای اقامتی برخوردار بوده و تجهیزات لاکچری برای برگزاری جشن ها، سمینارها و همایش ها ارائه می کند.

باغ ملک آباد مشهد

نتیجه گیری

باغ ملک آباد مشهد جزء بهترین مکان های تفریحی و گردشگری مشهد است که در داخل شهر بوده و فضای سبز بسیار بزرگی دارد که رفتن به آنجا منجر به تنفس اکسیژن خالص و ایجاد انرژی بیشتر در مسافران و گردشگران می شود، در ضمن می توانند از کاخ موزه داخل باغ دیدن کنند. جهت دریافت اطلاعات کافی در مورد روزهای بازدید، ساعات آن و تمامی موارد دیگر در هنگام رزرو تور مشهد حتماً از کارشناسان متبحر مجموعه ندا بال آسمان اطلاعات لازم را به دست آورید.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)