کشتی یونانی کیش

چکیده

کشتی یونانی کیش از جاذبه‌ های مهم این جزیره محسوب می شود که در چهارم مرداد ۱۳۴۵ در نزدیکی ساحل به گل نشست. ما در این مطلب قصد داریم تا به بهترین و جامع ترین شکل ممکن، این مهم را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم.

کشتی یونانی کیش از مهمترین جاذبه‌ های این جزیره محسوب می‌ شود که در ساحل جزیره نزدیک به روستای باغو در سال ۱۳۴۵ به گل نشست و دیگر نتوانست آنجا را ترک کند. در حال حاضر بیشتر از نیم قرن از به گل نشستن کشتی می گذرد و یک محل برای گرفتن عکس های یادگاری برای گردشگران تبدیل شده است.

معرفی کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش از جاذبه‌ های مهم این جزیره محسوب می شود که در چهارم مرداد ۱۳۴۵ در نزدیکی ساحل به گل نشست. این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکت ویلیام همیلتون در گلاسکو ساخته شد.

زمانی که این کشتی را در اسکاتلند می ساختند نام ترومپت امپراتوری را بر روی آن گذاشته بودند. بعد از ساخت این کشتی به تملک شرکت های انگلیسی و ایرانی در آمد و در نهایت به دست یونانی ها رسید.

در زمانی که کشتی در اختیار ایرانیان بود، نام کوروش پارسی و چندی بعد همدان را بر روی آن گذاشته بودند. کشتی در طول زندگی عملیاتی خود به سراسر دنیا سفر کرده و از این دست و آن دست شده؛ به همین جهت نام های زیادی را عوض کرده است، و در نهایت پس از به گل نشستن در آخرین مکان به نام کشتی یونانی معروف شد.

وزن کلی کشتی یونانی تقریباً ۷۰۰۰ تن و طول آن به ۱۳۶ متر می رسد، لوازم های مختلفی که در کشتی وجود دارد؛ عبارتند از فاصله یاب صوتی و جهت یاب رادیویی که هر کدام به صورت جداگانه عملکردهای مهمی را در مسیر کشتی به وجود می آورند.

کشتی یونانی کیش

تاریخچه کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش جزء مهمترین جاذبه های دیدنی این جزیره محسوب می شود که تمامی مسافران رزرو تور کیش عید نوروز به جزیره سفر می‌ کنند، تمایل دارند تا حتما از این کشتی هم بازدید نمایند.

دانستن تاریخچه کشتی یونانی برای بسیاری از افراد، جذابیت های خاصی دارند و در صورت رزرو تور کیش می توانید از تورلیدر اطلاعات لازم را دریافت کنید.

در سال ۱۹۴۳ میلادی یا همان سال ۱۳۲۲ هجری شمسی یک شرکت کشتی سازی به نام ویلیام همیلتون و شرکاء ساخت یک کشتی باربری را در شهر پرت گلاسکو اسکاتلند آغاز کردند، نام این کشتی را شیپور امپراطور گذاشتند و ساختن کشتی در همان سال پایان پذیرفت.

پس از اتمام ساخت وزارت حمل و نقل بریتانیا آن را خریداری نمود و پس از آن شرکت بهار لارین گا این کشتی را در اختیار گرفت و پس از گذشت دو سال آن را به یک شرکتی به نام تی اند جی هریسون واگذار کرد.

در سال ۱۹۴۶ شرکت کشتی بهار شرانت این کشتی را خریداری کرده و نام نثر آلیس را برای آن انتخاب نمود. در تمام سال ‌های گذشته که این کشتی در بین شرکت ‌های خارجی دست به دست می شد، نام های زیادی را بر خود دید.

در سال ۱۹۵۹ یک شرکت کشتیرانی ایرانی مالک این کشتی شد، شرکت ایرانی لوید اند کو خرمشهر نام داشت. پس از مالکیت کشتی نام آن را به کوروش ایرانی تغییر داد و مدیریتش را به شرکت bs و شرکا واگذار نمود. سپس در سال ۱۹۶۵ خطوط کشتیرانی ایران در خرمشهر مالکیت این کشتی را از آن خود کرده و نام آن را به همدان تغییر داد.

در سال ۱۹۶۶ دو فرد یونانی این کشتی را خریداری کردند و به عنوان آخرین صاحبان کشتی شناخته می شوند و نام کشتی را به نام کولا اف تغییر دادند. در همان سال این کشتی به گل نشسته است و از آنجایی که آخرین صاحبان آن یونانیان بودند، نام کشتی یونانی بر روی آن باقی می ماند.

کشتی یونانی کیش

مهمترین دلیل به گل نشستن کشتی یونانی

برای همه مسافرانی که با تور کیش از شیراز سفر می کنند، این سوال به وجود می آید که چرا کشتی یونانی به گل نشست؟

در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی کشتی یونانی مقدار زیادی از ذخایر نفتی را در خود داشت، در روستایی به نام باغو در خلیج فارس به گل نشست و گفته هایی که از آن زمان شنیده شده به دلیل فقدان فانوس های دریایی، اشتباهات محاسباتی کاپیتان کشتی و عمق کم، این کشتی به گل نشسته و در نهایت تمام خدمه کشتی مجبور شدند که ضمن تخلیه بار، کشتی را ترک کنند.

روایات دیگری هم در مورد به گل نشستن کشتی وجود دارد و برخی از افراد ادعا می ‌کنند که صاحبان کشتی در حال ورشکستگی مالی زیادی بودند و به دلیل گرفتن حق بیمه زیاد آن را به اند به این شکل در آوردند تا حق بیمه را دریافت کنند.

معمولاً تولید برای مسافرانی که با تور کیش از مشهد به جزیره سفر کرده ‌اند، توضیح می دهد که پس از به گل نشستن کشتی، هیئت های مختلفی برای کمک به این منطقه اعزام شدند، تا اوضاع را مورد بررسی قرار دادند. در صورت پیدا کردن راه نجات کشتی را به حرکت درآورند؛ اما پس از هشتاد روز بی وقفه تلاش کردن یدکش های هلندی هیچ نتیجه ‌ای حاصل نشد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که صرف هزینه های گزاف برای رهایی کشتی بی نتیجه است.

در حال حاضر با مشاهده کشتی در می یابید که هیچ چیز غیر فولادی در کشتی دیده نمی شود و یونانی ها در هنگام ترک کشتی آن را به آتش کشیدند.

کشتی یونانی کیش

مکان های دیدنی کیش در اطراف کشتی یونانی

ممکن است در نگاه اول کشتی یونانی فقط یک لاشه کشتی به گل نشسته باشد که جذابیت زیادی به وجود نیاورد. اما با دقت در محیط اطراف کشتی درمی ‌یابید که مکان های دیدنی کیش در نزدیکی این کشتی بسیار زیاد است و وقت گذاشتن برای دید و بازدید از هرکدام این فضاها می ‌توانید تعداد زیادی از فضا را از نزدیک مشاهده کنید.

افرادی که با تور کیش لوکس به جزیره سفر کرده‌ اند، تمایل دارند تا تفریحات بیشتری را تجربه کنند. این افراد شرایط خوبی در اطراف کشتی یونانی به دست می‌ آورند که در ادامه به بررسی برخی از مهمترین مکان های دیدنی در نزدیکی آن می پردازیم:

تماشای غروب آفتاب

پس از خرید و گشت و گذار در جزیره می توانید در لحظات پایانی روز برای بازدید از کشتی یونانی مراجعه کرده و تماشای غروب آفتاب را با ثبت عکس های زیبا برای خود خاطره انگیز کنید. غروب آفتاب در این منطقه وقتی زیبا است که در هیچ کجای دیگر جزیره، این غروب را مشاهده نمی کنید.

عکاسی از کشتی یونانی

افرادی که علاقه زیادی به عکاسی دارند، کشتی یونانی سوژه بسیار خوبی برای آنها است. فرقی نمی کند که عکاس حرفه ‌ای با دوربین های خاص باشید، یا با گوشی موبایل خود عکس بگیرید و زیبایی ‌های این منطقه به قدری زیاد است که تمامی عکس های شما به بهترین شکل ثبت می شود.

شتر سواری

در نزدیکی کشتی یونانی شتربانان حضور دارند که از طریق کرایه دادن شترهایشان زندگی خود را می چرخاند. به هیچ عنوان از شترسواری نترسید چرا که شتربانان حواسشان به شما بوده و با خیال راحت می توانید منظره غروب خورشید را از بالای شتر مشاهده کنید.

غواصی ممنوع

در اطراف کشتی یونانی غواصی ممنوع است؛ چرا که ممکن است خطرات زیادی در زیر کشتی شما را تهدید کند. زیرا کشتی یونانی هر لحظه در حال فرو ریختن بوده و به دلیل سفت بودن آن به هیچ عنوان قابل اطمینان نمی باشد.

پارک ساحلی

در نزدیکی کشتی یونانی یک پارک ساحلی احداث شده که در آن می توانید با کرایه دوچرخه تجربه متفاوتی را از پارک به دست آورد.

روستای باغو

روستای باغو با داشتن خانه های گلی زیبا و درختان لوور یک جاذبه مهم گردشگری کیش تبدیل شده است. با گشت و گذار در این روستا می توانید با گویش های خاص مردمان محلی آشنا شوید.

شهر حریره

شهر حریره با کشتی یونانی ۱۱ کیلومتر فاصله داشته و یک انتخاب عالی برای علاقه مندان به تاریخ است. از بقایای این شهر می توان به مجموعه ساحلی، حمام، مسجد، کارگاه، شیشه گری، قنات و عمارت عیانی آن اشاره نمود. در فصل پاییز و زمستان به دلیل مناسب بودن هوا بهترین شرایط برای بازدید از این منطقه وجود دارد.

پارک آبی اوشن

پارک آبی اوشن در ۸ کیلومتری کشتی یونانی قرار گرفته و به عنوان بزرگترین پارک آبی روباز ایران شناخته می شود. این پارک که مجهز به استخر، سونا و جکوزی بوده و امکانات موج سواری، اسب و بسیاری از موارد دیگر را مهیا کرده است. این پارک در واقع تنها پارک آبی روباز کشور ویژه خانم ها می باشد.

کشتی یونانی کیش

شرایط بازدید از کشتی یونانی

هر چقدر که از عمر کشتی یونانی بیشتر می ‌گذرد این کشتی مقدار بیشتری در آب فرو می رود. ممکن است تا چند سال آینده اثری از کشتی یونانی در ساحل جزیره کیش وجود نداشته باشد. پس بهتر است تا دیر نشده در صورت رزرو تور کیش عکس های یادگاری با کشتی داشته باشید.

به دلیل شور بودن آب در این محدوده فرسایش کشتی یونانی تسریع شده و مهمترین تخریب کشتی زمانی اتفاق می ‌افتد که کشتی از میانه ترک بزرگی خورده است. قسمت پشتی کشتی به طور کامل فرو ریخت و روز به‌ روز از ابهت این اقیانوس پیمای غول پیکر کاسته می شود.

در سال ‌های ابتدایی به گل نشستن کشتی اجازه بازدید عمومی از داخل کشتی را به مردم دادند و به همین جهت فرسایش کشتی با سرعت بالاتری صورت گرفت و در حال حاضر به دلیل خطرناک بودن فضای داخل کشتی به هیچ عنوان اجازه بازدید از داخل آن را نمی دهند.

زیرا قسمت زیرین کشتی به دلیل ماندن داخل آب و برخورد شدید امواج دریا و شوری آب ها بسیار پوسیده و فرسوده است. احتمال فرو ریختن کشتی و زیر آب رفتن آن زیاد است. ایمنی کشتی به شدت پایین آمده و قدم گذاشتن داخل آن خطرناک می باشد. به گونه ای که هیچکس قدم داخل کشتی نمی گذارد و کشتی به محلی برای زندگی و رفت آمد جانداران دریایی تبدیل شده است.

کشتی یونانی کیش

هزینه بازدید از کشتی یونانی

در سال های گذشته که کشتی وضعیت بهتری داشت، امکان بازدید از فضای داخل آن فراهم بود. به همین جهت افراد با استفاده از امکانات و تجهیزات کامل غواصی به داخل کشتی می رفتند. پس لازم بود که حتماً مبلغی را به عنوان ورود پرداخت کنند.

در حال حاضر به دلیل فرسودگی بیش از حد کشتی و وجود خطرات احتمالی دیگر، امکان بازدید از داخل کشتی برای هیچکس وجود ندارد. به همین جهت بازدید کنندگان تنها می توانند از دور به تماشای کشتی و غروب آفتاب بسنده کنند. به همین سبب نیازی به پرداخت هزینه برای بازدید از آن نیست.

موقعیت کشتی یونانی کیش و مسیر دسترسی آن

یکی از جاذبه های دیدنی و جذاب جزیره کیش کشتی یونانی آن است که محل قرارگیری آن در بخش جنوب غربی جزیره و در نزدیکی های میدان غروب کیش قرار گرفته است. برای دسترسی به این جاذبه تاریخی زیبا بهترین راه حل از هر نقطه جزیره استفاده از تاکسی های جزیره است.

تمام وسایل حمل و نقل عمومی در جزیره شما را به کشتی یونانی می رسانند؛ اما بهترین راه حل استفاده از تاکسی یا خودروی اجاره ای می باشد.

آدرس کشتی یونانی: استان هرمزگان، جزیره کیش، جنوب غربی جزیره، خیابان غروب، میدان غروب، پارک ساحلی کشتی یونانی

کشتی یونانی کیش

هتل های نزدیک کشتی یونانی

در هنگام سفر به جزیره با تور کیش تابستان افراد ترجیح می دهند تا به دلیل گرمای شدید هوا به مکان های دیدنی کیش در محیط نزدیک به هتل بروند.

در نزدیکی کشتی یونانی هتل هایی قرار دارند که در صورت اقامت در آنها به آسانی می توانید به جاذبه های گردشگری متعددی که در اطراف کشتی قرار دارد نیز رفته و اوقات فراغت خوبی را داشته باشید.

وجود هتل های مهمی مانند هتل گامبرون کیش، هتل صدف کیش، هتل لوتوس کیش، هتل آنا کیش، هتل کوروش کیش، هتل ایران کیش، هتل پارس کیش و هتل ویدا کیش موجب شده تا متناسب با هزینه ‌های خود هتل های باکیفیت استاندارد را برای اقامت انتخاب کنید.

در صورتی که به دنبال پیدا کردن بهترین رستوران کیش برای صرف وعده های غذایی مختلف خود هستید به آسانی می توانید از رستوران های موجود در این هتل ها استفاده کرده و بدون نگرانی از سلامت غذاها آنها را مصرف کنید.

لیست هتل های معروف کیش

هتل ترنج کیش

هتل ترنج کیش یک هتل پنج ستاره فوق مدرن با طراحی بی‌نظیر است که به عنوان اولین هتل دریایی خاورمیانه شناخته می‌شود.

هتل داریوش کیش

هتل داریوش کیش با الهام از طرح شکوهمند تخت جمشید با محیطی بسیار بزرگ در نزدیکی ساحل شرقی جزیره کیش توسط بهترین معماران ایرانی ساخته شده است.

 هتل مارینا پارک

هتل مارینا پارک کیش در یکی از زیباترین نقاط جزیره زیبای کیش واقع گردیده است. در دو طرف ساحل هتل، دریای مرجانی و بسیار زیبای خلیج فارس خودنمایی می کند که اولین و بی نظرترین مارینای کیش را در خود جای داده است.

هتل شایان کیش

هتل شایان کیش یکی از بهترین هتل های ۵ ستاره جزیره کیش و یکی از با قدمت ترین هتل های ایران شناخته می شود. هتل شایان با داشتن انواع اتاق ها و سوئیت های رو به دریا و رو به فضای باغ از جذابیت خاصی برخوردار است.

هتل کوروش کیش

هتل کوروش کیش یکی از بهترین و مجلل ترین هتل های ۵ ستاره جزیره کیش در نوروز ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز نمود. هتل کوروش جزو هتل های نوساز بوده و در ۱۶ طبقه و دارای ۱۹۸ اتاق و سوئیت های لوکس با امکانات ویژه می‌باشد.

نتیجه گیری

کشتی یونانی کیش درست مانند شهربازی یک فضای فوق العاده است که در هنگام غروب آفتاب فضای رمانتیک را هم ایجاد می کند. بازدید از این کشتی ایجاد آرامش بیشتر در افراد می‌ شود. چرا که این کشتی حرف ‌های زیادی برای گفتن داشته؛ اما با سکوتی که انتخاب کرده زیبایی آن دو چندان شده است. همچنین در کنار این کشتی می ‌توانید به تفریحات مختلف دیگر هم بپردازید.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور قشم | تور مشهد | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)