غذاهای سنتی کیش + آدرس بهترین رستوران های کیش

چکیده

غذاهای سنتی کیش در کنار اصالت ایرانی بودن و استفاده از چاشنی های عربی طعم و مزه بی نظیری دارند. اغلب افراد در تور کیش به جای صرف غذاهای بین المللی ترجیح می دهند، تا از غذاهای سنتی جزیره استفاده نمایند. چرا که بدین وسیله امکان آشنایی با فرهنگ بومیان جزیره که اغلب عرب زبان […]

غذاهای سنتی کیش در کنار اصالت ایرانی بودن و استفاده از چاشنی های عربی طعم و مزه بی نظیری دارند. اغلب افراد در تور کیش به جای صرف غذاهای بین المللی ترجیح می دهند، تا از غذاهای سنتی جزیره استفاده نمایند. چرا که بدین وسیله امکان آشنایی با فرهنگ بومیان جزیره که اغلب عرب زبان هستند آشنا می شوند. برای دریافت لیست تور کیش تخفیف خورده حتما به صفحه تور کیش مراجعه کنید.

فرهنگ غذایی جزیره کیش

 غذاهای سنتی کیش + آدرس بهترین رستوران های کیش

هر منطقه از کشور ما دارای غذاهای محلی دسرها و نوشیدنی های خاصی است که نشان دهنده فرهنگ آن منطقه می باشد.

فرهنگ غذایی جزیره کیش ارتباط مستقیمی به مناطق جنوبی کشور پیدا می کند؛ اغلب غذاهای این جزیره شباهت زیادی به غذاهای طبخ شده در شهرهایی مانند بندرعباس، اهواز و چابهار دارد.

جزیره کیش امروزی به یکی از شهرهای مدرن تبدیل شده و جمعیت بومیان روز به روز در حال کم شدن است. اما خوشبختانه همین جمعیت کم هم اصالت و فرهنگ خود را حفظ کرده ‌اند و در میان این افراد به خوبی ردپای غذاهای سنتی جزیره مشاهده می شود.

غذاهای سنتی کیش ‌طورمعمول طبع گرمی دارند و مزه شیرینی در آنها غالب است همچنین ماهی نقش بسیار مهمی در طبخ غذا های کیش ایفا می کند. طعم غذاهای این جزیره به دلیل استفاده کردن از سبزی های مخصوص عربی است که این غذاها را کاملاً دلچسب و متفاوت می ‌کند.

معمولاً مردمان محلی جزیره مدت زمان زیادی را درون آب هستند و در کنار ساحل به کار و زندگی می پردازند خوردن این غذاها موجب می شود تا روغن اضافی بدن آنها از بین برود و از دچار شدن به بیماری های روماتیسم مفصلی و دردهای مفاصل جلوگیری می کنند.

تمامی مسافرانی که با رزرو تور کیش عید نوروز به جزیره سفر می کنند، بهتر است تا برای تلطیف شدن دمای هوا از غذاهای محلی جزیره استفاده نمایند، تا جلوی ضعف عضلات خود را بگیرند.

معروفترین غذاهای سنتی کیش

 غذاهای سنتی کیش + آدرس بهترین رستوران های کیش

زمانی که به بررسی غذاهای جنوبی می ‌پردازیم، ناخودآگاه ذهن همه افراد به سمت ماهی می رود. اما توجه داشته باشید که تمامی غذاهای جنوبی تند و تیز است. مسافران تور کیش از مشهد برای استفاده بیشتر و بهتر از تفریحات جزیره نیاز است که حتماً غذاهای محلی جزیره را تست کنند، تا لذت سفر آنها کامل شود.

لذت سفر به این است که چیزهای متفاوت و جدید را تجربه کنید، پس در صورتی که بار رزرو تور کیش از شیراز به این جزیره زیبا سفر کرده اید، حتما از غذاهای محلی جزیره میل کنید.

برخی از معروف ترین غذاهای سنتی کیش ماده اولیه آن را ماهی تشکیل می دهد، که شامل موارد ذیل می گردد:

‏سمک مشوی

 غذاهای سنتی کیش + آدرس بهترین رستوران های کیش

‏سمک مشوی از غذاهای محبوب جزیره کیش است که شامل ماهی تازه و ادویه جات عربی می باشد. ماده اصلی این غذا از خلیج فارس تهیه شده و می‌ توان به صورت کبابی یا سرخ شده آن را طبخ نمود. معمولاً ساکنان جزیره این غذاها با ادویه های عربی زیاد می پزند و برای افرادی که طعم تند را دوست دارند، غذای فوق العاده لذت بخش است.

مضروبه

ماهی بخش مهمی از سفره افراد جنوبی و بومیان محلی کیش است، مضروبه هم جزء غذاهای محلی است که با طعم خاص و بی نظیر در کنار سبزیجات محلی و سیر، طعم خاصی دارد. برخی از افراد محلی این غذا را به همراه سیر ترشی می کنند و برخی دیگر حجم زیادی از سیر را در حین طبخ ماهی به کار می برند.

پودنی

پودنی به عنوان متفاوت ترین غذایی است که شما در سفر به کیش می توانید آن را تست کنید. مهمترین تفاوتی که پودنی با دیگر غذاهای محلی جزیره کیش پیدا می ‌کند، در گوشت ماهی به کار برده شده، در روند طبخ است. معمولا از گوشت کوسه ماهی جنوب که بافتی سخت و سفت دارد به کار می ‌برند. برای نرم کردن این گوشت باید قبل از سرخ کردن اقداماتی به وسیله آبلیمو و ادویه جات صورت بگیرد، طعم و مزه غذا مناسب گردد. این غذا را می توان در کنار نان و یا برنج استفاده گردد.

قلیه ماهی

قلیه ماهی غذای جنوبی ها است و به هیچ عنوان تور کیش این غذا را فراموش نکنید، آوازه طعم لذیذ قلیه ماهی به گوش همه ایرانیان رسیده و حتی کشورهای همسایه نیز از این غذا استفاده می کنند. در قلیه ماهی از فیله ماهی، پیاز، سیر، تمبر هندی، ادویه و سبزیجات خاص و معطر به کار می برند. معمولاً مناسب ترین ماهی برای طبخ این غذا ماهی شعری، ماهی هامور و ماهی سنگسر است. بهترین رستوران کیش با ارائه انواع غذاهای جنوبی و قلیه ماهی با کیفیت اعتبار پیدا می کنند.

محمر کیش

در صورتی که ذائقه شما با غذاهای شیرین و طعم ‌های خاص مطابقت دارد، محمر کیش را امتحان کنید. در پخت این غذا از برنج شکری، سبزیجات معطر و ماهی های جنوبی استفاده می کنند. در واقع محمر یک برنج شیرین است که در کنار ماهی سرخ شده یا ماهی کبابی سرو می شود.

کوکوی ماهی بندری

کوکوی ماهی بندری برای افرادی مناسب است که از طعم و بوی ماهی در غذا خوششان می آید. کوکوی ماهی جزء بهترین غذاهای جزیره کیش است که با داشتن طعم لذیذ و خوشمزه در کنار سیب زمینی، تخم مرغ، پنیر پیتزا و جعفری طبخ می شود. این غذای خوشمزه را می توانید در انواع رستوران های سنتی کیش پیدا کنید. در هنگام رزرو تور کیش تابستان و سفر به این جزیره زیبا و جذاب حتماً برای صرف یک وعده کوکوی ماهی بندری به رستوران های خوب جزیره بروید.

کله کندی پیش

کله کندی کیش جزء سنتی ترین غذاهای جزیره کیش است که به مانند سایر غذاهای دیگر شناخته شده نیست. به همین جهت دستورات آشپزی زیادی برای این غذا وجود ندارد. این غذای بی نظیر را با جدا کردن سر ماهی از بدنه و معطر کردن آن با سبزیجات مختلف در روغن داغ طبخ می کنند. معمولا از ماهی ساردین پهلو طلایی برای طبخ این غذا به کار می برند. برای تست این غذا بهتر است حتما به رستوران های سنتی کیش مراجعه کنید.

 

معرفی غذاهای محلی و سنتی کیش بدون ماهی

 غذاهای سنتی کیش + آدرس بهترین رستوران های کیش

برخی از افراد علاقه زیادی به ماهی ندارند و از بوی گوشت ماهی دوری می کنند، به همین جهت در هنگام سفرهای خود به مناطق جنوبی ممکن است که دچار سردرگمی شوند که کدام رستوران را برای صرف غذا انتخاب کنند.

در هنگام رزرو تور کیش لوکس معمولا در هتل ها رستوران های خوب ای وجود دارد که انواع غذاهای محلی و سنتی را ارائه می دهد و مسافران مطابق ذائقه خود بهترین غذا را انتخاب می‌ کنند. در جزیره کیش غذاهای سنتی و محلی بدون استفاده از ماهی هم طبخ می شود که شناخت این غذاها به افراد کمک می ‌کند تا طعم های جدید را نیز تجربه کنند.

غذای محلی جزیره کیش بدون ماهی تقسیم می شوند، علاوه بر محبوبیتی که در بین خود مردمان محلی داشته در بین مسافران و افرادی که آنها را یک بار امتحان کرده ‌اند، نیز محبوبیت زیادی دارند. در ادامه به معرفی برخی از این غذاها می پردازیم:

هریسه جنوبی

هریسه جنوبی که در حال حاضر به عنوان غذاهای بین المللی نیز به ثبت رسیده، از غذاهای سنتی جزیره کیش است که در مناطق دیگر ایران هم با نام‌های دیگری طبخ می شود. در کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان و آذربایجان هم این غذا را طبخ می ‌کنند و در اغلب مواقع آن را با نام حلیم می شناسند. نحوه سرو این غذا در هر منطقه متفاوت بوده، به همین جهت توصیه می کنیم که حتما از این غذا در جزیره کیش استفاده کنید. در هنگام سرو هریسه جنوبی از دارچین، کره و شکر استفاده می نمایند.

قلیه میگو کیش

قلیه میگو شباهت زیادی به قرمه سبزی دارد و بدون تردید افرادی که به جزیره کیش سفر می کنند و علاقه به قرمه سبزی دارند این غذا را باید در لیست غذاهای خود قرار بدهند تا حتماً یک بار طعم و عطر آن را امتحان کنند قلیه میگو در داشته و در آن از تمر هندی رب انار و آلوچه استفاده می کنند

حمسه الخرت کیش

اگر به دنبال بدست آوردن تجربه یک غذای لاکچری هستید، خمسه الخرت کیش را از دست ندهید. چرا که از گوشت صدف مروارید تشکیل شده و در بازارهای ایران بسیار کمیاب است. این غذا نچندان ارزان در رژیم غذایی همیشگی مردمان محلی جزیره قرار ندارد؛ چرا که این صدف ها نایاب هستند. این غذا را می توان با برنج یا با نان صرف کرد و در هر صورت طعم فوق ‌العاده ‌ای دارد که معمولاً در بهترین رستوران های کیش ارائه می گردند.

مارگوگ

مارگوک جزء غذاهای سنتی جزیره کیش است که با گوشت استخوان دار و یا گوشت مرغ طبخ می ‌شود و در واقع نوعی خورشت محلی کیش محسوب می گردد. معمولاً این غذا را با برنج میل می کنند و شکل ظاهری آن شباهت زیادی به خوراک و خورشت دارد.

برنج مجبوس

برنج مجبوس یا مجبوس لحم جزء بهترین غذاهای جزیره محسوب می شود که معمولاً در مراسمات و مجالس خاص از آن استفاده می کنند. این غذا با داشتن ظاهری رنگارنگ و عطرآگین از خوشمزه ترین غذاهای سنتی است که توریستان علاقه زیادی به آن پیدا می کنند. معمولاً در طبخ این غذا از گوشت قرمز، انواع ماهی خوراکی و مرغ استفاده می شود.

میگو پلو

میگو جزء موارد پرطرفدار است که در بین ایرانیان و به خصوص جنوبی ها محبوبیت زیادی دارند. استفاده از میگو و طبخ پلو با آن موجب می شود، تا یک غذای خوشمزه و آسان طبخ شود.

برنج بریانی

برنج بریانی جزء غذاهای جنوبی است که در کیش محبوبیت زیادی پیدا کرده است، برای طبخ این غذا از سیب زمینی، کشمش، گوشت قرمز و زرشک استفاده می کنند و به دلیل وجود ادویه های خاص طعم این غذا بی نظیر است.

غذاهای بدون گوشت جزیره کیش

 غذاهای سنتی کیش + آدرس بهترین رستوران های کیش

برخی از افراد در سال های اخیر به صورت وجترین بوده و گیاهخوار هستند این افراد در نگاه اول به منوی رستوران ها دچار سرگردانی می شوند که چه غذایی را انتخاب کنند.

این افراد نیز می توانند بدون نگرانی از رستوران های محلی و سنتی جزیره استفاده کرده و غذاهای محلی کیش بدون گوشت را انتخاب کنند. بسیاری از رستوران ها و کافه های معروف جزیره غذاهای گیاهی را در منوی خود قرار داده‌ اند، تا همه مسافران بدون نگرانی و دغدغه از سفر خود لذت ببرند.

بهترین غذاهایی که در جزیره کیش بدون وجود گوشت طبخ می شود، برای همه افراد خوشمزه و پرطرفدار است. می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

دال عدس

عدس از حبوبات پرطرفداری است که در همه جای ایران از آن برای طبخ عدسی استفاده می کنند. شبیه عدسی در مناطق جنوبی ایران و به خصوص در جزیره کیش طبخ می شود که به آن دال عدس می گویند. دال عدس رنگ نارنجی داشته و جزء غذاهای خوشمزه و مقوی و آسان قرار می ‌گیرد. در طبخ این غذا از رب گوجه فرنگی، سیب زمینی نگینی، سیر و پیاز و ادویه جات مخصوص استفاده می کنند.

یریش کیش

یریش کیش که به آن یریشه گفته می شود، جزء غذاهای محلی است که طبخ سریعی دارد. در این غذا بلغور گندم را با پیاز و ادویه تفت می ‌دهند و با آب می پزند، در نهایت پخت، کمی روغن به آن اضافه شده و در هنگام سفر در برخی از رستوران ها از کشمش نیز استفاده می کنند.

فلافل و سمبوسه

فلافل و سمبوسه جزیره کیش نیازی به تعریف و تمجید ندارند و آوازه این دو غذا در همه جای ایران پیچیده و اغلب افراد هم با طبخ آن آشنایی دارند. اما در فلافل و سمبوسه کیش به دلیل استفاده کردن از ادویه های مخصوص، طعم بی نظیر قرار می گیرد که در هیچ کجای ایران آن را تجربه نمی کنید.

معرفی لیست بهترین رستوران کیش

 غذاهای سنتی کیش + آدرس بهترین رستوران های کیش

مسافرانی که به جزیره کیش سفر می کنند، بخش زیادی از تفریحات خود را در خوردن وعده های غذایی مختلف قرار می دهند و تجزیه می دهند تا با تجربه رستوران های مختلف سفر خود را طی کند.

جزیره کیش به دلیل استقبال بالای مسافران و گردشگران مکان های دیدنی کیش به شدت افزایش پیدا کرده و در نزدیکی هر کدام از این فضاها رستوران های خوبی قرار گرفته اند، تا مسافران بتوانند پس از دید و بازدید از جاهای دیدنی برای صرف هر وعده غذایی با خیال راحت به این مراکز مراجعه کنند.

در این بخش به معرفی بهترین رستوران کیش که غذاهای سنتی و محلی را ارائه می ‌کند، به طور خلاصه می پردازیم:

رستوران سنتی پوریا

مهم ترین امکانات این رستوران موسیقی زنده، زمین بازی برای کودکان و ارائه غذاهای با کیفیت در محیط لوکس و مجلل است.

رستوران فودلند

رستوران فودلند با داشتن سه سالن و دکوراسیون های متفاوت انواع غذا و پیش غذا از کشورهای مختلف و غذاهای سنتی جزیره را ارائه می دهد.

رستوران نهنگ سفید

شکل ظاهری های رستوران به مانند یک نهنگ سفید طراحی شده و در کنار دریا قرار گرفته است. در این رستوران انواع غذاهای دریایی بین المللی و غذاهای سنتی جزیره طبخ می گردد و از مهمترین ویژگی های آن می توان به موسیقی زنده اشاره کرد.

رستوران میرمهنا

رستوران میرمهنا از رستوران های ساحلی است که انواع غذاهای دریایی جزیره را می ‌توانید در این رستوران تست کنید.

رستوران کوه نور

اگر به دنبال رستورانی با طراحی و دکور خاص و غذاهای خوشمزه هستید، رستوران کوه نور را به هیچ عنوان از دست ندهید. چرا که با وجود سنگ و صخره و نورپردازی های جالب، نظر شما را جلب می کند. البته موسیقی زنده از ویژگی ‌های خاص آن است.

رستوران رویال استار

رستوران رویال استار یک رستوران ترکیبی ایرانی و فرنگی است که با انتخاب های غذایی خاص در بین مشتریان و گردشگران محبوبیت زیادی دارد. از ویژگی‌ های خاص این رستوران تسلط کارکنان به زبان انگلیسی و عربی است که برای توریست ها هم مناسب می باشد.

نتیجه گیری

بدون شک و سفر کردن به سرزمین جدیدی شما را با جزئیات فرهنگ و آداب و رسوم و آنجا آشنا می کند. بخش مهمی از فرهنگ هر سرزمین، غذاهای محلی آنها است، چشیدن طعم اصیل و خاص غذاهای سنتی کیش کمک زیادی به شناخت مردم این منطقه می کند. جزء مهمترین بخش تفریحات مسافران و گردشگران می باشد. با شناخت غذاهای خاص جزیره و انتخاب رستوران های خوب می ‌توانید لحظات دلچسبی را برای خود ایجاد کنید.

تورهای پیشنهادی ندا بال

تورهای داخلی: تور قشم | تور مشهد | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)