غذاهای سنتی مشهد و معرفی لذیذترین آن ها

بهترین زمان سفر به مشهد,بهترین غذاهای شهر مشهد,بهترین غذاهای مشهد

چکیده

در سفر به شهر مشهد مقدس، بعد از اینکه زیارت خود را انجام دادید، اگر از غذاهای سنتی این شهر استفاده نکنید، مطمئنا پشیمان خواهید شد. به همین علت در این مطلب قصد داریم بهترین غذاهای سنتی مشهد را برای شما عزیزان معرفی کنیم.

بهترین زمان سفر به مشهد,بهترین غذاهای شهر مشهد,بهترین غذاهای مشهد,

غذاهای سنتی مشهد را به یقین می توان از بهترین و محبوب ترین غذاهای سنتی کشور دانست. هر زمان که گردشگران به مشهد سفر می کنند، بعد از زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) و دید و بازدید از جاذبه های دیگر،‌ به این فکر می کنند که حالا در مشهد چه غذاهایی بخوریم؟ غذاهای سنتی یکی از محبوبترین نوع غذاها در میان ما ایرانیان است. همه دوست داریم برای یک بار هم که شده غذاهای سنتی شهرهای دیگر را امتحان کنیم و طعم لذیذ آنها را بچشیم. در این مطلب تلاش کردیم که لیستی از محبوبترین غذاهای سنتی مشهد را برای شما جمع آوری کنیم.

چنگالی

از غذاهای دیگری که در تور مشهد می توان امتحان کرد چنگالی است. شاید نام آن برای شما کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر طعم آن را بچشید بی شک عاشق این غذا خواهید شد. چنگالی را بیشتر به عنوان عصرانه صرف می کنند. نام اصلی این غذا «چنگ مالی» است، منظور از چنگال همان چنگال های دست می باشد. ترکیبات این غذا شامل: روغن، نان بیات و خرد شده، عسل یا شکر و شیره نبات است. با این ترکیبات ساده پی می بریم که خودمان هم در منزل می توانیم دست به کار شده و این غذای خوشمزه را درست کنیم. نکته قابل توجه این است که مشهدی ها هنوز به درست کردن این غذا طی سال ها وفادار مانده اند. البته سیستانی ها هم چنگالی را به روش خودشان پخت و پز می کنند و روغن حیوانی را در ترکیب این غذا به کار می برند.

شله مشهدی؛ معروف و خوشمزه

یکی از غذاهایی که در سفر مشهد از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است شله مشهدی است. این غذا یکی از خوشمزه ترین و غنی ترین غذاهای سنتی مشهد می باشد، که هم سیر کننده، و هم تنوع حبوباتی آن زیاد است. این غذا را می توان به عنوان یک وعده کامل غذایی صرف کرد. ترکیباتی که در این غذا به کار گرفته می شود شامل: لوبیا رشتی، برنج نیم دانه، بلغور گندم، عدس، گوشت گوساله، لوبیا چیتی و ادویه هایی مثل فلفل و نمک است. یکی از این ترکیبات باعث شده که این غذا در همه زمان ها خوشمزه باشد و آن هم چیزی نیست جز گوشت تازه گوساله! جالب است بدانید اولین غذایی که ثبت ملی شده است شله مشهدی است. در مناطق دیگر مشهد مثل نیشابور و قوچان این غذا را با اندکی تغییر درست می کنند.

کباب شیشلیک؛ غذایی بین المللی

غیر ممکن به نظر می رسد هر ایرانی در سفر مشهد کباب شیشلیک را نخورده باشد! این غذا نه تنها بین ایرانی ها بلکه بین گردشگران خارجی محبوبیت زیادی دارد. به همین دلیل این غذا را یک غذای بین المللی می دانند. ترکیب اصلی این غذا گوشت خالص است و در کشورهای آذربایجان قفقاز نیز رایج است و از غذاهای لوکس و خوشمزه آنها به شمار می رود.

شله مشهدی,غذاهای سنتی,غذاهای سنتی مشهد,

غذای شیشلیک را از 6 تکه از بهترین بخش های گوشت گوسفند یعنی راسته تهیه می شود. شاید به خاطر همین نام آن را شیشلیک گذاشته اند! این 6 تکه گوشت را در آبلیمو، فلفل، روغن و ماست می گذارند و از آن یک غذای بی نظیر و خوشمزه درست می کنند. شیشلیک نه تنها پا را فراتر از محدوده جغرافیایی مشهد گذاشته و بین المللی شده بلکه به یک برند مشهور و ماندگار تبدیل شده است.

یتیمچه مشهدی؛ یک غذای عجیب!

اگر در سفر مشهد تصمیم به خوردن غذاهای این شهر بگیرید و برای اولین بار با این نام برخورد کنید احتمالا شوکه شوید! اینکه چرا اسم این غذا را یتیمچه گذاشتند قابل توجه است و البته داستان خودش را دارد. ولی اکثر مسافرانی که به این شهر رفته اند حداقل یک بار این غذا را امتحان کرده اند. چون نحوه پخت این غذا بسیار ساده است و تقریبا همه جا یافت می شود. این غذا را تنها مشهدی ها درست نمی کنند، شهرهایی مثل شیراز و آذری های ترک زبان این غذا را به شیوه خودشان درست می کنند.

ترکیب این غذا در مشهد و نیشابور دارچین، زردچوبه، بادمجان، نخود، لوبیا، عدس، نمک و فلفل است. گاهی در ترکیبات این غذا کشک، نعنا داغ و گوجه فرنگی هم می بینیم. ترکیبی که از نظر خیلی ها این غذا را خوشمزه و دلچسب می کند بادمجان های تازه و به قول معروف شیرین و گوشتی است. آبلیمو، ماست موسیر، سبزی و نان تازه به عنوان چاشنی های بی نظیر در کنار این غذا صرف می شود.

آش ماستی

نه تنها در سفر مشهد بلکه در شهر خودتان نیز ممکن بارها آش ماستی خورده باشید. شاید این سوال برای شما در حین خوردن این غذا برای شما پیش آمده باشید که آش ماستی متعلق به کجاست؟ امروز ما به شما می گوییم که آش ماستی یکی از غذاهای سنتی مشهد است.

بهترین زمان سفر به مشهد,بهترین غذاهای شهر مشهد,بهترین غذاهای مشهد,

نکته جالب در مورد آش ماستی این است که این غذا در هر نقطه ای از مشهد به شیوه ای متفاوت پخته می شود. مثلا آش ماستی سبزوار با مشهد فرق دارد. اما ترکیبات پایه این غذا لپه، سیر، پیاز، ماست، سینه مرغ، نعنا، برگ بو، زعفران و شوید خشک است. این غذا را می توان به عنوان یک وعده کامل غذایی میل کرد، حتی می توانید از آن به عنوان پیش غذا هم استفاده کنید.