غار مغان مشهد و ویژگی های جذاب آن

آدرس غار مغان,روستای مغان اطراف مشهد,غار مغان

چکیده

روستای مغان یکی از جذاب ترین مناطقی است که اطراف مشهد وجود دارد؛ به همین دلیل در این مقاله می خواهیم این مکان را معرفی کنیم.

غار مغان مشهد را در این مطلب قصد داریم تا به شکلی جامع مورد بررسی قرار دهیم. مشهد به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در کشور محسوب می شود که هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می باشد.

علاوه بر حرم مطهر امام رضا (ع) که مهم ترین جاذبه مشهد محسوب می شود در مشهد و اطراف آن نیز جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که به نوبه خود بی نظیر هستند. غار مغان در 35 کیلومتری مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده است و یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی مشهد می باشد. با ما همراه باشید تا با غار مغان مشهد، ویژگی های روستای مغان اطراف مشهد، فاصله مشهد تا غار مغان و … بیشتر آشنا شوید.

معرفی غار مغان مشهد

روستای مغان اطراف مشهد یکی از زیباترین و منحصربه فرد ترین روستاهای مشهد است که غار مغان در آن واقع شده است. مسافرانی که می خواهند از غار مغان دیدن نمایند باید از جاده کوهستانی پرپیچ و خم منطقه سیدی در جنوب مشهد عبور کنند تا بتوانند به غار برسند. همچنین در مسیر رسیدن به غار باید از روستاهای اردمه، بالندر و خانرود بگذرند. فسیل های حلزونی و شواهد موجود نشان می دهد که قدمت غار به دوره دوم زمین شناسی یعنی حدود صد میلیون سال پیش باز می گردد.

به عبارتی می توان گفت قدمت آن از دماوند و البرز نیز بیشتر می باشد. این غار دارای دو دهنه اصلی است و 2910 متر از سطح آب های آزاد ارتفاع دارد. دهلیزها، راه های پر پیچ و خم و پرتگاه های موجود در غار موجب شده که ورود بدون راهنما در غار امکان پذیر نباشد. درون غار چشمه، چاه و راهروهای متعددی وجود دارد که فضای زیبا و خیره کننده را در غار ایجاد نموده است.

با توجه به اینکه غار مغان دارای مسیر بسیار پر پیچ و خمی می باشد و درون آن تونل ها، چاه ها و پرتگاه های بسیاری وجود دارد، برای بازدید از این غار نیاز است که تمامی وسایل ایمنی لازم را به همراه داشته باشید تا بتوانید لحظات شاد و لذت بخش و بدون خطری را تجربه نمایید. فصل بهار، تابستان و پاییز بهترین زمان برای بازدید از غار اسرارآمیز مغان می باشد. در نتیجه اگر وظیفه برپایی تور مشهد را دارید و می خواهید به روستای مغان اطراف مشهد سفر کنید، حتما باید به این نکات ایمنی توجه داشته باشید.

آدرس غار مغان,روستای مغان اطراف مشهد,غار مغان,

جاذبه های داخلی روستای مغان اطراف مشهد

غار مغان با اشیا منحصر به فرد و تاریخی که در آن وجود دارد بسیار زیبا است. از ویژگی ها وبخش های مختلف غار مغان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

عرض یکی از ورودی های غار 19 متر و ارتفاع آن 4 متر می باشد، این ورودی 12 متر طول دارد

با فاصله گرفتن حدود 110 متر از ورودی غار استلاکمیت دو قلو و تنگه ای به عرض 4 متر می رسیم که زیبایی خیره کننده ای دارند.

در قسمت غربی غار دو تالار وجود دارد که نخستین تالار دارای 246 متر طول و حدود 11 الی 33 مترعرض و 9 متر ارتفاع می باشد و می توان گفت از بزرگترین تالارهای موجود در غارهای استان خراسان محسوب می شود. کانال دوم نیز با 29 متر طول و 10 متر عرض و 7 متر ارتفاع دارای اشکال طبیعی و زیبایی های بسیاری است.

با عبور از این مناطق حفره هایی در مسیر غار وجود دارد که در انتها به تالار سوم منتهی می شوند. این تالار بزرگ در برابر صخره ای 5 متری واقع شده است. ادامه دادن همین مسیر شما را به تالارچهارم می رساند.

غار مغان کجاست,غار مغان مشهد,فاصله مشهد تا غار مغان,

با عبور از تالارها و طی نمودن مسافتی حدود 23 متر دوراهی بر سر مسیر شما وجود دارد که با عبور از آن ها وارد دنیای زیبایی خواهید شد که برکه ای با ابعاد 4*5 و عمق حدود 40 متری در آن وجود دارد ومنظره ای منحصر به فرد خلق نموده است.

غار مغان مملو از ستون های آهکی در اندازه های مختلف است و بسیار پیچ در پیچ می باشد به طوری که در صورتی مسیر عبور علامت گذاری نگردد قطعا مسافران در غار ساعت ها گم خواهند شد.

وجود سه چاه موجود در غار موجب شده است که غار به سه طبقه تقسیم بندی شود، برخی از این چاه ها دارای 25 متر عمق هستند.

وجود برکه با آب غیر قابل شرب و ستون های آهکی استلاگمیت و استلاکتیت متعدد موجب شده است که غار مغان به یکی از برترین و زیباترین غارهای این منطقه تبدیل گردد.

فاصله مشهد تا غار مغان حدود 35 کیلومتر است و برای رفتن از روستای مغان به غار مغان باید حدود 1 ساعت و نیم پیاده روی نمایید. بازدید از بخش های مختلف و شگفتی های این غار اسرار آمیز تا رسیدن به انتها ی غار حدود دو ساعت طول می کشد و برای برگشتن این مسیر نیز به یک ساعت زمان نیاز خواهید داشت.

در مسیر رسیدن به غار مغان مناطق زیبا و سرسبز بسیاری وجود دارد که می توانند مکان مناسبی برای استراحت کوتاه مدت باشند. طبیعت روستای مغان، رودخانه ها و درختان مختلف آن در کنار آب و هوای بی نظیرش می تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب نماید.