نام تمامی صحن های حرم امام رضا (ع)

صحن حرم,صحن های حرم امام,صحن های حرم امام رضا

چکیده

آشنایی با صحن های امام رضا برای شما عاشقان حرم امام رضا قطعا مفید خواهد بود. زمانی که شما قصد رفتن به قسمت های مختلف حرم داشته باشید، می توانید با شناخت صحن ها به سادگی به هدف خود برسید

نام صحن های حرم اما رضا به شرح زیر می باشند که می تواند در تور مشهد گردی و زیارت حرم برای شما مفید باشد:

  • صحن عتیق
  • صحن جدید
  • صحن موزه
  • صحن جمهوری اسلامی
  • صحن قدس

صحن عتیق

عتیق نام یکی از صحن های حرم امام رضا بوده که در قسمت شمالی حرم واقع شده است. طول آن ۳۸/۱۰۴، و عرض آن ۵۲/۶۴ متر می باشد. در مجاورت صحن تعدادی حجره در دو طبقه وجود دارد. ۴ ایوان، در ۴ سمت صحن، این حجره ها را از هم جدا می کند.

در قیمت جنوبی ایوان، طاقی همچون محراب وجود دارد که بر روی خشتهای مطلای آن قصیده‌ای به فارسی از «‌ندیم‌» به خط نستعلیق محمدعلی بن سلیمان رضوی طراحی شده که نشان دهنده طلاکاری و مرمّت ایوان به دستور نادرشاه می باشد.

ایوان شمالی ویا ایوان عباسی. طول این ایوان ۸۰/۱۴ و عرض آن ۲۰/۸ و ارتفاع آن ۵۰/۲۲ متر می باشد. این ایوان ساخته شاه عباس اول بوده و در روزگار شاه عباس دوم ترمیم شده است. کف ایوان با سنگ خَلَج فرش شده و ازاره آن سنگ تیره می باشد.

صحن حرم,صحن های حرم امام,صحن های حرم امام رضا,

صحن جدید (آزادی)

از دیگر صحن های حرم امام رضا صحن جدید (آزادی) می باشد که این صحن در شرق حرم واقع شده است. طول این صحن ۵۰/۸۱ و عرض آن هم ۵۱ متر می باشد. در مجاورت صحن ۵۶ غرفه در پایین و همین تعداد غرفه در بالا ساخته شده است.

در پشت این غرفه ها، اطاقهای کوچک و بزرگ تعبیع شده است. ازاره صحن به ارتفاع ۴۴/۱ متر می رسد که از سنگ مرمر تیره، و بالای ازاره روی تمام دیوارها و پایه‌ها و سردرها، با کاشی رنگارنگ تزئین شده است.

در میان این صحن به جای سقاخانه، حوضی عظیمی ساخته شده است که سنگاب یکپارچه سقاخانه مزبور را میان آن می توان در آن مشاهده کرد. در ۴ سوی این صحن، ۴ ایوان بزرگ هم نیز وجود دارد.

ایوان دارای ۴ غرفه است که بدنه آن ها از خشت می باشد.

ایوان شرقی، طول این ایوان ۸۰/۱۵، عرض آن ۱۰/۷ و ارتفاع آن ۱۰/۲۰ متر نی باشد. کف ایوان از سنگ خلج پوشیده شده و ازاره آن از سنگ مرمر تیره می باشد.

بر پیشانی ایوان به خط ثلث زردرنگ، تاریخ تزیین صحن و ایوان به وسیله محمدشاه در ۱۲۶۳ق/۱۸۴۷م درج شده است.

ایوان جنوبی، طول این ایوان ۳۰/۱۸، عرض آن ۳۰/۷ و ارتفاع آن ۲۰ متر می باشد. در ابتدا پشت این ایوان آشپزخانه خدمه آستانه قرار داشت که آن را تخریب کردند و به عمارت و صحن امام خمینی ضمیمه کردند. در حال حاضر این ایوان از صحن جدید به صحن امام متصل است.

ایوان شمالی، طول این ایوان ۲۰/۱۷، عرض آن ۱۹/۷ و ارتفاع آن ۲۰ متر می باشد. کف ایوان سنگ خلج و ازاره آن از جنس سنگ مرمر تیره است. این ایوان در داخل صحن بر پیشانی سردر، کتیبه‌ای دارد به خط ثلث زردرنگ بر کاشی لاجوردی که تاریخ طراحی و وقف آن به وسیله مُوتمِن المُلک در زمان ناصرالدین شاه درج شده است. کتیبه گرداگرد ایوان به خط ثلث و به رنگ سفید بر زمینه لاجوردی، با موضوع آیاتی از قرآن مجید می باشد

صحن امام خمینی

صحن امام خمینی هم از دیگر صحن های حرم امام رضا می باشد. ساخت این صحن ۸ سال به درازا کشید و در ۱۳۲۴ش افتتاح شد.

در ۱۳۵۳ش ساختما هایی از قبیل (موزه، و خزانه و کتابخانه) که قبلا به جای این صحن وجود داشتند کاملاً برچیده شد و ۰۰۰‘۱ متر مربع زیربنای آن به محوطه صحن اصافه گشت و صحن امام خمینی با وسعت ۰۰۰‘۱۰ مترمربع به وجود آمد. همه صحن به ضخامت ۱۵ سانتیمتر بتون ریزی و سنگ فرش می باشد و آب نمای بزرگی به ابعاد ۱۰/۴۴×۴۰/۱۳ متر از سنگ مرمر در میان آن تعبیه شده است. این صحن از سوی شمال، با سردری بلند و زیبا که از مقرنس‌ پوشیده شده که به صحن نو متصل می شود.

صحن های حرم امام رضا(ع),صحن حرم,صحن های حرم امام,

در قسمت شرقی صحن، ساختمان جدید و زیبای موزه، کتابخانه و خزانه که با معماری سنتی اسلامی بنا شده نیز وجود دارد. از سوی غرب، با سردر بلند و زیبای دیگری به ایوان شرقی مسجد گوهرشاد متصل می شود. سرتاسر ضلع شمالی و غربی این صحن با طاقنماهای کاشی کاری دو طبقه طراحی شده است. ضلع جنوبی هم با نرده هایی از جنس فلز و درهایی به خیابان مدوّر عریضی که همه بناهای آستان قدس را در برمی‌گیرد، ختم می شود.

صحن جمهوری اسلامی

بنای صحن جمهوری اسلامی از نام های صحن های حرم امام رضا می باشد که ساخت آن در سال۱۳۶۰ش، در زمینی به مساحت ۰۰۰‘۲۵ مترمربع، میان بست بالا و مسجد گوهرشاد، جایی که فضای باز و آب نما بود، شروع شد. این صحن از طریق مدرسه بالاسر مبارک به رواق دارالسّیاده و از آنجا به حرم مطهر شده است.

صحن قدس

صحن قدس هم از دیگر صحن های حرم امام رضا می باشد که فضای جلو صحن امام و مسجد گوهرشاد و ساختمان‌های فلکه خارجی و فلکه داخلی، همه با هم صحن زیبای قدس را تشکیل داده اند.