راهنمای کامل مترو مشهد

قطار شهری مشهد,قیمت بلیط مترو مشهد,مترو شهر مشهد

چکیده

پایتخت مذهبی ایران " مشهد مقدس" هر ساله پذیرای زائران فراوانی از سراسر ایران و جهان است و یکی از شلوغ ترین شهرهای مذهبی ایران محسوب می شود. خیلی از افراد در سفر مشهد پس از رسیدن به مشهد جهت حمل و نقل داخل شهر به جای استفاده از خودروی شخصی یا تاکسی و اتوبوس ترجیح می دهند از مترو استفاده نمایند. با استفاده از مترو مشهد به راحتی می توان در زمان کوتاهی از اماکن مختلف مشهد بازدید نمود. با ما همراه باشید تا با مترو مشهد بیشتر آشنا شوید.

قطار شهری مشهد,قیمت بلیط مترو مشهد,مترو شهر مشهد,

مترو مشهد دارای 4 خط ریلی است که مسافران می توانند برای جابجایی بین نقاط مختلف شهر مشهد از آن استفاده نمایند. از طریق قطار شهری مشهد می توان با صرف هزینه کمتر از بسیاری از اماکن دیدنی مشهد بازدید نمود. این وسیله حمل و نقلی همه روزه از ساعت 6 صبح الی 22 شب در دسترس می باشد.

راه اندازی قطار شهری مشهد

با توجه به ازدیاد جمعیت و حجم بالای ترافیک به دلیل پرجمعیت بودن مشهد و مسافران زیادی که همیشه در طول سال در مشهد وجود دارد، در سال 1389 مترو مشهد راه اندازی شد و به عنوان ارزان ترین وسیله حمل و نقل بین شهری بسیار مورد توجه قرار گرفت. در ابتدا فقط مسیرهای محدودی مجهز به مترو مشهد بودند اما روز به روز بر تعداد ایستگاه های مترو مشهد افزوده می شود به طوری در حال حاضر با استفاده از این خطوط روزانه بالغ بر 6 میلیون نفر جابجا می شوند و می توان گفت مترو مشهد بهترین وسیله حمل و نقل برای جابجایی درون مشهد بین نقاط مختلف می باشد.

اهمیت شناخت مترو مشهد

مشهد به عنوان یک شهر زیارتی و سیاحتی مورد توجه افراد زیادی قرار دارد و در تمام طول سال از مسافران زیادی میزبانی می ‌کند. به همین جهت تمامی مسیرهای این کلان شهر شلوغ و پر ترافیک است.

سرعت رسیدن به مقصد به خصوص در شهر مشهد و برای مسافران که مدت زمان کوتاهی را در این شهر ساکن هستند، اهمیت زیادی پیدا می‌ کند. مترو یکی از وسایل حمل و نقل عمومی است که به دلیل نداشتن ترافیک، بسیاری از افراد به جای دیگر وسایل نقلیه از آن استفاده می کنند.

در شهر مشهد به دلیل برگزاری انواع تورهای مختلف مانند تور مشهد از یزد رفت و آمد با مترو به شکل بهتری توانسته است، مشکلات مسافران و زائران را کم کند. به همین جهت شناخت مترو مشهد و تعداد ایستگاه های آن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در هنگام رزرو تور مشهد می ‌توانید از برگزار کنندگان تور و کارشناسان متبحر آنها اطلاعات لازم و ضروری در مورد وسایل حمل و نقل عمومی رستوران های مناسب و موارد مختلف دیگر را دریافت کنید.

تاریخچه مترو مشهد

شهر مشهد به عنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان در شمال شرقی استان خراسان رضوی قرار گرفته است، مساحت این شهر ۲۷۰ کیلومتر مربع می باشد.

بر اساس مطالعات جامع و حمل و نقل شهر مشهد که در سال های ۷۳ تا ۷۸ صورت گرفته، شهر مشهد برای ارائه سرویس ‌های مناسب حمل و نقل شهری نیاز به چهار خط مترو دارد که پس از مطالعات در شورای ترافیک استان این طرح تصویب شد.

شروع ساخت مترو مشهد خط یک مترو با طول ۲۴ کیلومتر و در ۲۴ ایستگاه صورت پذیرفت که در حال حاضر از وکیل آباد تا فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد ادامه دارد.

خط ۲ مترو مشهد با طول ۱۴ کیلومتر و ۱۳ ایستگاه در دو فاز احداث شده که از خیابان طبرسی تا میدان شهدا در حال حاضر فعال نمی باشد و بقیه دستگاه‌ ها مرحله به مرحله تکمیل و راه‌اندازی شده ‌اند.

خط ۳ مترو مشهد که نقش بسیار مهمی در ترافیک مشهد دارد در طول ۲۸ کیلومتر و ۲۴ ایستگاه، از شهرک ابوذر تا قاسم آباد امتداد پیدا می کند. در واقع جنوب شرقی شهر را به شمال غربی متصل می ‌کند، اما تاکنون این خط به بهره برداری نرسیده است.

خط ۴ مترو مشهد نیز با طول ۱۷ کیلومتر و ۶ ایستگاه خواجه ربیع تا ایستگاه شهید باهنر امتداد دارد و در واقع شرق شهر مشهد را به شمال شهر اتصال می دهد. مرحله ساخت این خط هم در سال ۱۴۰۰ آغاز شده و تاکنون به بهره برداری نرسیده است.

نقشه خطوط مترو مشهد

مترو مشهد,متروی مشهد,قطار شهری مشهد,

مسافران تور مشهد و تمامی زائران امام رضا (ع) می توانند برای اطلاع دقیق از آدرس ایسگاه های مترو مشهد نقشه مترو مشهد را دانلود نمایند تا راحت تر بتوانند از آن استفاده نمایند و با محل هایی که عبور می کند آشنا شوند. البته به این نکته نیز باید توجه نمود که برخی از ایستگاه های مترو مشهد که بر روی نقشه وجود دارند در حال حاضر در دسترس نیستند و افتتاح نشده اند بنابراین قبل از برنامه ریزی برای استفاده از مترو جهت رسیدن به مقصد مورد نظر خود بررسی نمایید که آن ایستگاه فعال است یا خیر.

خطوط ریلی مترو مشهد

در حال حاضر مسافران می توانند از 4 خط فعال مترو مشهد استفاده نمایند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم.

  • خط 1 مترو مشهد

این خط ریلی با 24 ایستگاه مسیر فرودگاه هاشمی نژاد مشهد تا وکیل آباد را به یکدیگر متصل می نماید و دارای طولی بالغ بر 24 کیلومتر می باشد.

  • خط 2 مترو مشهد

این خط ریلی با 13 ایستگاه فعال مسیر رضا شهر به طبرسی را به یکدیگر متصل می نماید و دارای مسیری به طول 14 کیلومتر است.

  • خط 3 مترو مشهد

خط 3 قطار شهری مشهد با استفاده از 24 ایستگاه مسیر شهرک ابوذر به قاسم آباد که 28 کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند را به یکدیگر متصل می نماید.

  • خط 4 مترو مشهد

مسافران با استفاده از این خط می توانند از شهرک شهید باهنر به خواجه ربیع بروند، فاصله بین آن ها 17 کیلومتر است.

نحوه خرید بلیط مترو مشهد

به منظور استفاده از مترو مشهد باید من کارت هایی را خریداری نمود که قابل شارژ نمودن هستند و به راحتی از طریق آن ها می تواند هزینه جابجایی با مترو را پرداخت نمود. قیمت بلیط قطار شهری مشهد در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل درون شهری بسیار مناسب تر است، از این رو با خرید این کارها می توان هزینه های سفربه مشهد را نیز کاهش داد.

ساعت آغاز به کار مترو مشهد

قیمت بلیط مترو مشهد,مترو شهر مشهد,مترو مشهد,

مترو مشهد هر روز از ساعت 6 الی 22 در حال خدمت دهی به مسافران است البته در روزهای تعطیل با یک ساعت تاخیر یعنی از ساعت 7 صبح الی 22 مشغول خدمت رسانی می باشند. معمولا مترو ها هر 15 دقیقه یکبار از یک ایستگاه عبور می کنند، از این رو به راحتی با استفاده از آن ها می توان از اماکن دیدنی مشهد دیدن نمود.

اماکن دیدنی مشهد با قطار شهری

بخش مهمی از اهداف سفر به مشهد گشت و گذار در جاهای مختلف آن و رفتن به جاهای دیدنی مشهد است. پیدا کردن راه حل هایی که با سرعت بالاتر و هزینه های کمتر بتوانند به بخش های مختلف شهر سفر کنند، موجب می ‌شود تا از اماکن بیشتری بازدید نمایند. مترو مشهد یکی از پیشنهادهایی است که با کمک آن می توانید یک سفر مقرون ‌به ‌صرفه و هیجان انگیز را تجربه کنید.

اگر مترو مشهد را برای جابجایی بین نقاط مختلف مشهد انتخاب کرده باشید به راحتی می توانید به دیدن اماکن و جاذبه های مشهد بروید. از اماکن مشهد که با قطار شهری مشهد به راحتی می توان به آنجا رفت می توان به پارک ملت، پارک وکیل آباد، بام هفت تیر، حرم مطهر امام رضا (ع) و … اشاره نمود.

جالب است که بدانید مترو مشهد تنها در مسیرهایی که اماکن دیدنی و تاریخی وجود دارد محدود نشده است بلکه این قطارهای شهری دارای ایستگاه هایی در نزدیکی دانشگاه و ادارات مشهد هستند و دانشجویان و کارمندان زیادی هر روزه با این مترو ها خود را به دانشگاه یا سرکار می رسانند، از این رو متروهای مشهد یکی از پرطرفدار ترین روش های حمل و نقل هستند.

ایستگاههای مترو نزدیک به حرم امام رضا

برای مسافرانی که از شهرهای مختلف به شهر مشهد آمده اند، مهم است که با سرعت بالاتری از هر نقطه شهر مشهد به حرم امام رضا برسند. چرا که هدف اصلی تمامی مسافران مشهد زیارت حرم بوده و در نهایت به کارهای سیاحتی یا تجاری خود می پردازند.

نزدیک ترین ایستگاه مترو در حال حاضر به حرم امام رضا ایستگاه مترو شهدا در میدان شهدا است که تنها ۱۰ دقیقه با تاکسی می ‌توانید به حرم برسید.

نحوه دسترسی به ایستگاه های مترو مشهد

دسترسی به ایستگاه های مترو مشهد از روش های مختلف امکان پذیر است، اما به طور کلی بهتر است بدانید که تمامی ایستگاه های مترو با نام مناطق مهم و اصلی نامگذاری شده ‌اند، تا همه افراد به شکل آسان تری بتوانند به ایستگاه های مترو دست پیدا کنند.

به همراه داشتن یک نقشه مترو بر روی گوشی و لوازم دیجیتال مختلف دیگر به شما کمک می کند تا در صورت نیاز ب‌توانید در بین خطوط جابجا شده و ایستگاه مورد نظر خود را راحت تر پیدا کنید.

با داشتن یک نقشه مناسب می توانید به راحتی پارک های مشهد را پیدا کرده و متناسب با ایستگاه های مترو بهترین مسیرها را برای دسترسی به این فضاها انتخاب نمایید، تا ضمن بازدید از زیباترین پارک های مشهد، هزینه کمتری هم متحمل شده و با سرعت بالاتری در نقاط مختلف شهر جابجا گردید.

بهترین زمان استفاده از مترو مشهد

مترو مشهد به گونه ‌ای طراحی شده که به مکان های مختلفی در سطح شهر ارتباط پیدا می ‌کند. بدون نگرانی می توانید با این اماکن مذهبی، مراکز درمانی، نهادهای دولتی و مراکز خرید تردد کنید.

چرا که مترو مشهد به گونه ‌ای طراحی شده است که کار همه افراد را آسان کرده و تمام مسیرهای مهم را پوشش داده است.

معمولاً در ساعات شروع و ساعات پایان کاری مترو ازدحام جمعیت به شدت زیاد است و برای دوری از این ازدحام می ‌توانید ساعات تردد خود را برنامه ریزی کنید. از ساعت ۸ صبح با شروع کار ادارات و پنج بعد از ظهر با پایان گرفتن کار کارمندان بهتر است از مترو استفاده نکنید؛ چرا که همه واگن ها شلوغ است.

معمولاً می‌ توانید از مترو برای رسیدن به رستوران های مشهد هم استفاده کنید و با بررسی دقیق ساعات حرکت مترو برای صرف وعده ناهار و شام در نقاط مختلف شهر به بهترین رستوران ها بروید.

دسترسی به هتل های مشهد با مترو

هتل محل اقامت از مهمترین عواملی است که پس از انتخاب مقصد سفر مسافران باید به آن توجه داشته باشند. چرا که ساعات استراحت و تمدد انرژی را در هتل سپری می ‌کنند، پس داشتن یک محیط مناسب، آرام و تمیز از مهمترین اولویت های هر هتل است.

هتل های مشهد در نقاط مختلف شهر قرار گرفته اند که در ابتدا ممکن است مسافران دچار سردرگمی شوند که کدام هتل را برای اقامت انتخاب نمایند. اما با توجه به اهداف سفر و کمی دقت امکان رزرو بهترین هتل میسر می گردد.

نزدیک بودن هتل ها به ایستگاه های مترو این امکان را به مسافران می دهد که در سرعت بالاتر بتوانند به بخش های مختلف شهر از جمله مکان های دیدنی، پارک ها و زیارت حرم امام رضا خود را برساند

در هنگام رزرو تور مشهد مانند رزرو تور استانبول می توانید از کارشناسان مجموعه ندابال اطلاعات لازم و کاربردی را در مورد موقعیت هتل ها دریافت کنید، تا با انتخاب بهترین هتل مدنظر خود یک سفر خوب و امن داشته باشید.

در این بخش به معرفی چند هتل در نزدیکی های مترو می پردازیم:

هتل درویشی مشهد

هتل درویشی مشهد جزء هتل های ۵ ستاره برتر است که تمامی ویژگی های یک هتل خوب را دارد. فاصله این هتل تا مترو تنها دو دقیقه است و تمامی مهمانان می توانند در صورت تمایل از قطار شهری در ایستگاه بسیج استفاده کنند و به اماکن مهمی مانند بازار، خیابان ها و و فضا های دیگر بروند.

هتل قصر طلایی مشهد

هتل قصر طلایی هم از هتل های ۵ ستاره است که همه ساله میزبان زائران زیادی می باشد. اغلب افرادی که قصد اقامت در هتل های نزدیک مترو را دارند، این فضا را انتخاب می ‌کنند. چرا که خدمات خود را با کیفیت بالا ارائه می دهد.

نتیجه گیری

داشتن آشنایی با راهنمای کامل مترو مشهد موجب می‌ شود تا مسافران و گردشگران بدون گیر افتادن در ترافیک و شلوغی شهر و با پرداخت هزینه های کمتر در بین مکان های مختلف تردد کنند. از آنجا که شهر مشهد یک شهر گران است، رفتن به جاهای دیدنی مشهد پارک ها و فضاهای مختلف هزینه های زیادی را به دنبال دارد که انتخاب مترو تأثیر زیادی در کاهش هزینه های نهایی مسافران می گذارد. برای استفاده بهتر از مترو قبل از ورود به ایستگاه های مختلف از نقشه موجود در مترو کمک بگیرید. یا از نیروهای مترو سوالات خود را بپرسید، تا بدون سردرگمی بتوانید به بهترین نحو ممکن از مترو استفاده کنید.

تور های پیشنهادی ندا بال

تور مشهد از تهران

تور مشهد یزد

تور مشهد با قطار فدک

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

لیست بهترین هتل های مشهد برای اقامت

در این بخش به معرفی بهترین هتل های مشهد پرداخته و شما میتوانید به صورت آنلاین این هتل ها را در وبسایت ندا بال آسمان رزرو نمایید.

هتل ساوین مشهد

هتل ساوین مشهد در سال ۱۳۹۶ در خیابان امام رضا، خیابان حنایی (دانش شرقی)، نبش کوچه حنایی ۶ افتتاح شد. دسترسی آسان هتل ساوین مشهد به حرم امام رضا (ع) و دیدنی های مشهد، آن را به بهترین گزینه برای اقامت مهمانان در مشهد تبدیل کرده است.

هتل کیانا مشهد

هتل کیانا مشهد، یکی از زیباترین و لوکس ترین هتل های ۴ ستاره شهر مشهد می باشد. هتل کیانا توانسته با توجه به نزدیکی به حرم امام رضا(ع) و کیفیت بسیار بالا توجه بسیاری از زائران و گردشگران به خود جلب کند.

هتل قصر طلایی مشهد

هتل قصر طلایی مشهد، یکی از زیباترین هتل های شهر مشهد می باشد که این هتل به عنوان بزرگترین و لوکس ترین هتل های شهر مشهد و ایران شناخته شده است. هتل پنج ستاره هتل قصر طلایی مشهد با داشتن معماری و طراحی فوق العاده، همچون قصری واقعی توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و زائران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب کند.

هتل بین المللی قصر مشهد

هتل بین المللی قصر مشهد،یکی از بهترین و پرطرفدارترین هتل های کشور می باشد که این هتل در سال ۱۳۵۶ در خیابان امام رضا تاسیس شد و در سال ۱۳۹۳ نیز به شکل کامل مورد بازسازی قرار گرفت. هتل بین المللی قصر مشهد با داشتن ۲۱۹ اتاق در سبک ها و مدل های مختلف در ۱۱ طبقه، یکی از بزرگترین هتل های ۵ ستاره در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع) نیز قرار گرفته است.

هتل مدینه الرضا مشهد

هتل مدینه الرضا مشهد، یکی دیگر از هتل های پنج ستاره شهر مشهد می باشد که با داشتن معماری اسلامی و سنتی خود توانسته است در مقایسه با دیگر هتل های این شهر از زیبایی منحصر به فردی برخوردار باشد.

هتل درویشی مشهد

هتل درویشی مشهد یکی از لوکس ترین و شیک ترین هتل های شهر مشهد، هتل ۵ ستاره درویشی مشهد می باشد که با داشتن امکانات و خدمات بسیار بی نظیر خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کند.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)