خواجه ربیع مشهد کجاست؟

چکیده

خواجه ربیع مشهد یک بنای تاریخی قدیمی مربوط به عهد صفویه است که به غیر از جنبه زیارتی به دلیل داشتن معماری خاص جایگاه ویژه ای در بین مسافران و گردشگران مشهد دارد. برای آشنایی با محل قرارگیری خواجه ربیع و سایر بخش های گردشگری مشهد بهتر است در هنگام رزرو تور مشهد از کارشناسان […]

خواجه ربیع مشهد یک بنای تاریخی قدیمی مربوط به عهد صفویه است که به غیر از جنبه زیارتی به دلیل داشتن معماری خاص جایگاه ویژه ای در بین مسافران و گردشگران مشهد دارد. برای آشنایی با محل قرارگیری خواجه ربیع و سایر بخش های گردشگری مشهد بهتر است در هنگام رزرو تور مشهد از کارشناسان همیشه همراه مجموعه ندا بال آسمان کمک بگیرید.

خواجه ربیع کیست؟

خواجه ربیع مشهد کجاست؟

خواجه ربیع در تاریخ به نام ربیع بن خثیم اسدی ثوری کوفی شهرت دارد ایشان از طایفه بنی اسد و ساکن کوفه بوده اند. در گروه هشت زاهد نامی صدر اسلام و از اصحاب پیامبر قرار داشت که از سرداران سپاه حضرت علی بوده است.

خواجه ربیع در نیمه دوم قرن اول هجری قمری از عربستان به خراسان مهاجرت کرده و در این ناحیه اقامت گزید. در نهایت در سال ۶۱ تا ۶۳ وفات یافت. مهمترین دلیل مهاجرت خواجه ربیع از عربستان را اختلاف ایشان با معاویه بیان می ‌کنند که به دلیل دوری کردن از نزاع، ترک ولایت کرده و در توس اقامت گزیده اند.

خواجه در اوایل خلافت حضرت علی ولایت ری را برعهده داشت و در جنگ صفین نیز به عنوان یاور حضرت علی حضور پیدا کرده بود.

اعتبار خواجه ربیع در بین اهل بیت بسیار بالا بوده و نقل است که امام رضا پس از رسیدن به خراسان، هنگام ورود قبر ایشان را زیارت کرده اند.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

خواجه ربیع مشهد کجاست؟

مشهد یک شهر قدیمی تاریخی و زیارتی است که در آن بناها و مکان های تاریخی زیادی وجود دارد. در صورت سفر به مشهد شناخت بناهای خاص آن می ‌توانید به قعر تاریخ و گذشته ایران سفر کنید. دیدن آرامگاه خواجه ربیع را به هیچ عنوان از دست ندهید، چرا که از جاذبه های زیارتی و سیاحتی خاص مشهد است.

همانطور که برای رفتن به طرقبه مشهد برنامه ریزی دقیق دارید، تا در یک روز مناسب اوقات فراغت خود را در آن سپری کنید. برای دیدن این بنای تاریخی زیبا هم نیاز است که یک برنامه منظم قرار دهید.

ممکن است در خواجه ربیع تمامی سرگرمی ها و تفریحاتی که در چالیدره مشهد وجود دارد را به دست نیاورید. اما آرامش خاصی که در این فضا به مسافران القا می ‌شود و دیدن معماری زیبای ایرانی و اسلامی ارزش رفتن به خواجه ربیع و گذاشتن زمان برای بازدید از آن را دارد.

تاریخچه ساخت خواجه ربیع مشهد

شاه عباس صفوی در اوایل سده یازدهم تمرین به توصیه شیخ بهایی دستور احداث مقبره های باشکوه برای خواجه روی را صادر کرد اساس بنای کنونی مقبره خواجه ربیع چرا شاه عباس صفوی با سرپرستی یکی از سادات رضوی مشهد به نام میرزا افلغ احداث کرده اند.

مقبره خواجه ربیع در طی ۱۴ سده گذشته یک محل محترم و زیارتگاه عموم مسلمین بوده است و پس از ساخت بنای بقعه به دلیل زیبایی خاص این بنا همواره محل اصلی زیارت برای اهالی مشهد و زائران و مسافران می باشد.

روستایی که مقبره خواجه ربیع را در آن احداث کرده ‌اند با نام حسین آباد خواجه ربیع از موقوفات مزار خواجه می باشد. اداره و نگهداری مزار خواجه ربیع در ابتدا بر عهده یک شخص خاص بوده؛ اما در حال حاضر بر عهده آستان قدس رضوی است.

در حال حاضر خواجه ربیع جزء قبرستان های مهم شهر مشهد است که جد قاجارها یعنی فتحعلی ‌خان در زیر گنبد مقبره خواجه ربیع قرار دارد. این شخص به دستور نادر شاه افشار در همان باغ کشته شده است.

خواجه ربیع مشهد کجاست؟

خواجه ربیع مشهد کجاست؟

در قسمت شمال غربی استان خراسان رضوی بزرگراه قائم انتهای بلوار خواجه ربیع یک گنبد فیروزه ای زیبا در بین درختان سرسبز به چشم می خورد. این مسیر اصلی دسترسی به آرامگاه از سمت جنوب مشهد است. دسترسی های دیگری هم برای آن وجود دارد که می ‌توانید از معابر فرعی گلشاد و ابوذر به خواجه ربیع برسید.

وجود یک پایانه اتوبوس در نزدیکی این آرامگاه موجب شده تا رفت و آمد به این مکان تاریخی آسانتر شده و به دلیل تردد زیاد در این منطقه اتوبوس های زیادی از قسمت‌ های مختلف شهر از این پایانه عبور می کنند، تا خدمات خوبی را به مسافران و گردشگران بدهند.

همچنین خط ۴ مترو مشهد نیز از این محدوده عبور کرده و به راحتی می توانید از هر نقطه شهر برای بازدید به این آرامگاه بیاید. در این میان مسیرهای پرتردد تاکسی ها هم مشکلات مسافران را برطرف می‌ کند، تا در صورت تمایل بتوانند از تاکسی هم استفاده نمایند.

فاصله بین حرم تا خواجه ربیع وجود دارد، حدود ۹ کیلومتر است که این فاصله را می توانید با اتوبوس واحد، مترو، تاکسی و خودروی شخصی تردد کنید. ارزش رفتن به این مکان زیبا و باستانی و تماشای معماری عصر صفوی و معماری اسلامی زیاد است. چرا که تجربیات خوبی در این مکان به دست می آورید.

مشخصات معماری آرامگاه خواجه ربیع مشهد

مقبره خواجه ربیع یک بنای باشکوه در وسط باغی مصفا است که در حاشیه شمالی شهر مشهد قرار دارد. این مقبره دارای گنبدی با ارتفاع ۱۸ متر بر روی بنای چهار ایوانی می باشد. گنبد بنا دو پوششه و پوشیده از کاشی های زیبای فیروزه ای و درون بنا هم مزین به نقاشی های طلایی رنگ است.

در واقع گنبد این آرامگاه هشت ضلعی بوده که چهار ضلع آن را چهار ایوان اصلی و چهار ضلع دیگر را هشت حجره در دو طبقه تشکیل می دهد. از سمت هر چهار ایوان توسط راهروهایی به سمت مقبره ورودی وجود دارد.

در دو طرف ایوان اصلی اتاق های مربع شکل ایجاد شده و در گوشه های شمال غربی و جنوب شرقی راه پله هایی به سمت پشت بام قرار دارد، در سال ۱۳۱۰ آرامگاه خواجه ربیع به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قسمت درونی بنا با ضریح طلایی رنگ به همراه کاشی کاری های معرق که نقش های هنری و گیاهی زیبایی بر روی آنها حک شده تزیین شده اند تمامی نقش های قرار گرفته در قسمت داخلی بنا با رنگ های فیروزه ای طلایی و اخرایی زیبایی خاصی را به فضا داده است.

تمامی کاشی هایی که در قسمت داخل بنا به کار رفته جزء کاشی های زرین است که بیشتر در دوره صفوی این کاشی ها تولید می شد و از این نوع کاشی در حرم امام رضا هم وجود دارد. اشکالی که بر روی کاشی ها ترسیم شده، با استفاده از رنگ های معدنی مخصوص است که زیبایی آن را در کنار طلا دو چندان می کند.

مشاهیر آرمیده در خواجه ربیع

خواجه ربیع مشهد کجاست؟

خواجه ربیع به یکی از گورستان های مهم مشهد تبدیل شده که افراد زیادی در آن مدفون شده‌ اند. با بررسی دقیق ‌تر در می‌ یابیم که خواجه ربیع به خانه ابدی بسیاری از چهره های مشهور، شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم و موارد دیگر تبدیل شده است.

غیر از شهدا و مشاهیر دیگری که در این آرامگاه وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به پروفسور بلون پزشک بلژیکی اشاره کرد.

پروفسور بلون در فرانسه به دنیا آمد و پس از تحصیل در رشته پزشکی به دعوت وزارت دربار ایران به مشهد آمده و با یک قرارداد سه ساله برای کار در بیمارستان امام رضا در ایران حضور داشت شان به عنوان رئیس بخش جراحی مشغول خدمت شد و قراردادشان به طور مرتب تمدید می‌شد تا ۱۴ سال در این بیمارستان حضور داشتند.

ایشان جراحی معده آیت الله سید محمدهادی میلانی را برعهده گرفت که پس از عمل در زمان به هوش آمدن این آیت الله از مترجم خود خواسته بود که تمامی عبارت هایی که ایشان در هنگام به هوش آمدن می‌گویند تا برایشان ترجمه کند. آیت الله در این زمان قسمت هایی از دعای ابوحمزه ثمالی را می خوانده که پس از این جریان پروفسور بلون به دین اسلام ایمان آورده و شیعه شد. زیرا ایشان معتقد بود که تنها زمانی یک انسان هر آنچه در درون دارد را نشان می ‌دهد که اختیاری از خود ندارد و این آیت الله در زمان به هوش آمدن تمام وجودش ایمان به خدا بود.

ایشان وصیت کرده بودند که پس از وفات در محل دفن آیت الله میلانی تدفین شوند که اکنون مدفن ایشان در باغ خواجه ربیع مشهد می باشد.

از مشاهیر ایرانی که در این آرامگاه تدفین شده اند، می توان به حسین امینی شاعر، حسین خلیلی یزدی چهره ماندگار پزشکی، حجت الاسلام محمد حسن راستگو مجری برنامه های کودک و تلویزیون اشاره کرد.

بهترین هتل های نزدیک خواجه ربیع

در هنگام رزرو تور مشهد برای مسافران و گردشگران اولویت های مختلفی وجود دارد که برخی از افراد ترجیح می دهند تا یک محل اقامتی در نزدیک پارک آبی مشهد تهیه کنند، تا در هر زمان بتوانند از فضای این پارک ها بهره ببرند.

اما گاهی اوقات مسافران و گردشگران به جاهای زیارتی توجه بیشتری می ‌کنند و به دنبال پیدا کردن بهترین هتل های مشهد در نزدیک این اماکن هستند که خواجه ربیع یکی از این فضاها می باشد.

هتل های زیادی در نزدیکی خواجه ربیع قرار دارد که بنا بر سلیقه خود می توانید از هتل های ۳ ستاره، ۴ ستاره و ۵ ستاره برای اقامت استفاده کنید که در ادامه به معرفی چند مورد از آن می پردازیم:

هتل آپارتمان غدیر

هتل آپارتمان غدیر جزء هتل های باسابقه مشهد است که در خیابان‌ های اصلی منتهی به حرم رضوی قرار دارد. این هتل آپارتمان با آرامگاه خواجه ربیع، ۱۸ دقیقه فاصله دارد.

هتل پارسیس مشهد

هتل پارسیس مشهد جزء هتل های مجلل و ۵ ستاره است که با داشتن زیربنای ۲۰ هزار مترمربع امکانات زیادی را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می ‌دهد که تا خواجه ربیع حدود ۱۷ دقیقه فاصله دارد.

هتل دیپلمات مشهد

این هتل در سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و در ۷ طبقه اتاق های فراوان برای ارائه خدمات خاص به مهمانان فعالیت می کند. وجود رستوران و کافی شاپ در آن موجب شده تا مهمانان بدون نگرانی بتوانند از غذا و دسرهای خوشمزه آن بهره ببرند. فاصله این هتل تا خواجه ربیع حدود ۱۳ دقیقه است.

مهمانپذیر تیراژه

مهمانپذیر تیراژه که در سال ۹۷ مورد بازسازی قرار گرفته، بهترین خدمات خود را به مهمانان ارائه می دهد و به دلیل نزدیکی به ایستگاه راه آهن جزء مهمانپذیرهای پرطرفدار است. همچنین این مهمان پذیر به بست شیخ طبرسی حرم مطهر نیز بسیار نزدیک می باشد، فاصله آن تا خواجه ربیع حدود ۱۲ دقیقه است.

بهترین رستوران های مشهد در نزدیک خواجه ربیع

مشهد به دلیل شلوغ بودن و داشتن جمعیت بالا رستوران های زیادی دارد که مردم می توانند بدون نگرانی در هر زمان برای صرف غذای اصلی یا میان وعده به رستوران های مختلف مراجعه کنند.

افرادی که به دنبال پیدا کردن بهترین رستوران سنتی مشهد برای خوردن غذاهای محلی هستند، نیز می ‌توانند در اطراف خواجه ربیع به اهداف خود دست پیدا کنند. زیرا این محل حجم مسافر زیادی دارد و یک رستوران خوب می تواند از لحاظ اقتصادی درآمد خوبی به دست آورد.

در ادامه به معرفی بهترین رستوران های مشهد از لحاظ ارائه خدمات و کیفیت بالا می پردازیم:

  • رستوران اکبری واقع در خیابان خواجه ربیع، خواجه ربیع ۲۱
  • رستوران آزادی واقع در بلوار ۲۲ بهمن، بین امجدی و ۲۲ بهمن پنجم
  • رستوران حاجی بخشی واقع در محله خواجه ربیع مشهد، خیابان یوسف زاده ۸
  • فست فود ربیع واقع در خیابان یوسف زاده
  • طباخی یاران واقع در خواجه ربیع، خیابان یوسف زاده
  • کباب ذغالی آراز واقع در خواجه ربیع، خیابان یوسف زاده ۶
  • طباخی لعل در خواجه ربیع ۲۷، نبش کوچه شهید شاهرودی هوشیار

بهترین زمان بازدید از خواجه ربیع

برای بازدید از خواجه ربیع هیچ گونه محدودیتی از لحاظ زمان و ساعت ندارید و می توانید متناسب با برنامه‌ های خود یک تایم خالی برای رفتن به این مقبره زیبا بگذارید.

نزدیک بودن  خواجه ربیع به پارک آبی مشهد موجب می ‌شود تا اغلب افراد با یک تیر دو نشان زده و در بخشی از ساعات روز خود به این فضا هم برای بازدید بروند. البته نزدیک بودن خواجه ربیع به جاهای دیدنی مشهد و بازارها هم موجب شده تا افراد بیشتری به این مکان برای بازدید مراجعه کنند.

نکته مهم این است که در روزهای پایانی هفته مانند پنجشنبه و جمعه افراد بیشتری برای زیارت اهل قبور به خواجه ربیع مراجعه می‌ کنند و به شدت شلوغ است. اگر شلوغی را دوست ندارید، می ‌توانید سایر روزهای هفته را برای بازدید از این فضا در نظر بگیرید.

نتیجه گیری

خواجه ربیع یکی از مکان های زیارتی و تاریخی مشهد است که مورد توجه مسافران و گردشگران و بخصوص توریست ها قرار گرفته است. این مکان با داشتن یک بنای بسیار زیبا، خاص و چشمگیر قرنهاست توجه همه مسافران را به خود جلب کرده است. برای آشنایی بیشتر با این مکان و مشاهیر تدفین شده در آن و نحوه رفت و آمد و بسیاری از اطلاعات دیگر کافی است که با کارشناسان مجموعه ندا بال آسمان ارتباط مستقیم بگیرید، تا در هنگام رزرو تور مشهد با همه جاهای دیدنی مشهد آشنا شوید.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)