قلعه جنی کیش

چکیده

قلعه جنی کیش جزء ترسناک ترین جاهای دیدنی کیش محسوب می‌ شود که افسانه های بسیار ترسناکی درباره این مکان تاریخی گفته شده است. ما در این مطلب قصد داریم تا به بهترین و جامع ترین شکل ممکن، این مهم را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم.

قلعه جنی کیش جزء ترسناک ترین جاهای دیدنی کیش محسوب می‌ شود که افسانه های بسیار ترسناکی درباره این مکان تاریخی گفته شده است. به باور افراد محلی بسیاری از این داستان ها ریشه در واقعیت دارند. در صورت رزرو تور کیش می توانید یکی از ماجراجویی های سفر خود را به بازدید از این قلعه اختصاص دهید.

تاریخچه قلعه جنی

جزیره زیبای کیش دارای مکان های تاریخی متعددی است که یکی از مهمترین این مکان ها قلعه کوچک و متروکه در نزدیکی کشتی یونانی به نام قلعه جنی است. نام جن برای بسیاری از افراد هولناک بوده و به همراه ترس و وحشت می باشد.

در گذشته های دور این قلعه به دلیل موقعیت مکانی و دید مناسب به عنوان یک مکان برای استقرار نیروهای انتظامی یا همان پاسگاه ژاندارمری کاربرد داشت. از این قلعه برای نگهبانی و دیدبانی از جزیره محسوب می شد.

در روزگاران دور از ساختمان قلعه به عنوان پاسگاه هنگ مرزی جزیره استفاده می کردند که محل خدمت سربازی نیروهای ژاندارمری بود.

اگر با تور کیش به این جزیره زیبا سفر کنید، حتماً اطلاعات کاملی در مورد تاریخچه و قدمت این قلعه از تورلیدر به دست می ‌آورید .خوب است بدانید که این قلعه به دست پرتغالی ها در زمان اشغال جنوب ایران ساخته شده است. زمانی که پرتغالی ها جنوب ایران را کاملا اشغال کردند، قلعه های محکمی برای دفاع از خود ساخته اند که مورخان قدمت این قلعه را به آن دوران انتصاب می دهند.

قلعه جنی کیش

معماری ساختمان قلعه جنی

در صورتی که با رزرو تور کیش از شیراز به این جزیره زیبا سفر کرده اید، حتماً بازدید از قلعه جنی را در لیست مکان های دیدنی خود قرار بدهید. چرا که این محله با داشتن یک ساختمان زیبا و خاص مکانی منحصر به فرد برای بازدید به شمار می آید.

این قلعه با داشتن یک بنای مستطیلی شکل و دو بارو که بر روی این باروها تک تیراندازها حضور داشته اند، معماری بارو ها به گونه ای صورت گرفته که برای محافظت از تک تیرانداز ها مناسب بود.

دور تا دور قلعه بر روی دیوارها مکان هایی برای نگهبانی و نشانه گیری وجود دارد. دیوارهای ضخیم این قلعه آن را از بروز هرگونه آسیب و حادثه حفظ کرده است که در وسط قلعه یک باغچه کوچک قرار دارد.

قلعه جنی در زمان خود به عنوان یک مکان نظامی کامل از لحاظ معماری محسوب می شود که به شکل مناسب می توانست از سربازان محافظت کند.

قلعه جنی کیش

داستان های وحشت انگیز و مرموز در مورد قلعه جنی

بومیان جزیره ی کیش افسانه‌ ها و داستان‌ های زیادی در مورد این قلعه بیان می ‌کنند که معتقدند توسط جنیان تسخیر شده است. این ساختمان متروکه نه چندان بزرگ دارای افسانه‌ های زیادی است که برخی از آنها هیجان انگیز و غم انگیز می باشند.

در زمان رزرو تور کیش از مشهد از تور لیدر اطلاعات کافی در مورد این قلعه را به دست آورید؛ چرا که برای بازدید از این قلعه باید در زمان های خاصی به آن مراجعه کنید. در این بخش به ذکر چند داستان مرموز در مورد قلعه جنی می پردازیم:

حضور جن در قلعه

این داستان مربوط به اواسط دهه چهل می شود که پرسنل پاسگاه باور داشتند که قلعه توسط جن تسخیر شده است و صدای همهمه و خش خش در اطراف قلعه را دلیلی بر تصدیق حرف های خود می دانستند. این مسئله هم باعث شد تا کم‌کم پاسگاه تخلیه و قلعه رها شود.

چهار سربازه مرده

یکی دیگر از داستان ها مربوط به چهار سربازی است که به اجبار شب تا صبح مجبور به کشیک و مراقبت از قلعه بودند. روز بعد کارکنان پاسگاه با جسد چهار سرباز در حالی که چشمانشان بهت زده بوده روبرو می ‌شوند که با بدنی سیاه و سرد بر روی زمین افتاده اند و اصلاً هیچ وقت مشخص نشد که داستان مرگ این چهار سرباز چیست؟

عروسی جنیان در قلعه

یک راننده تاکسی بی خبر به سمت قلعه حرکت می کند و درست در موقع عروسی جنیان به قلعه می رسد. راننده جنیان را با لباس های بلند و سفید می بیند. طبق گفته های راننده به جای پا سم داشتند.

توجه داشته باشید که تمامی این داستان ها و روایات تایید نشده و مشخص نیست که کدام یک از آنها زاییده ذهن و خیال مردم و کدام یک واقعیت است. اما این روایات به گونه ای در میان مردم پیچیده و رواج پیدا کرده که جزئی از باور آنها شده است.

قلعه جنی کیش

ورود به قلعه جنی در شب

معمولا در جزیره کیش افرادی که با رزرو تور کیش تابستان سفر می‌ کنند، به دلیل گرمای هوا ترجیح می‌ دهند تا از مکان های دیدنی جزیره در شب هنگام بازدید کنند، تا گرمای هوا کمتر شود.

اما به مسافران و گردشگران توصیه می شود تا به هیچ عنوان زمانی که خورشید از جزیره دور شده و تاریکی و حکم فرما می شود به قلعه جنی نزدیک نشوند. چرا که این قلعه به یک محیط وهم‌انگیز تبدیل می شود که صداهای چاه آب نزدیکی قلعه، وزش باد بر ترسناکی این محیط می افزاید.

در صورتی که تصمیم بگیرید که شب هنگام به قلعه سر بزنید هیچ کس در این مسیر از مردم محلی شما را همراهی نمی‌ کند. چون بومیان بر این باورند که جن ها هنوز هم در این قلعه زندگی می کنند.

قلعه جنی کیش کجاست؟

قلعه یک مکان متروکه و کوچک است که در نزدیکی کشتی یونانی در جاده جهان قرار گرفته است. داستان های بی شماری برای این قلعه وجود دارد که موجب رعب و وحشت مردمان محلی شده است.

قلعه جنی کیش

مکان های دیدنی پیش در اطراف قلعه جنی

قلعه جنی یک مکان ترسناک است که در صورت تمایل می توانید به تنهایی یا به همراه دوستانتان برای بازدید از آن مراجعه کنید. ورودی قلعه با بلوک های سیمانی پوشیده شده؛ اما از لابلای آن ها می توانید به داخل قلعه بروید. قلعه جنی نه تنها آخر دنیا نیست؛ بلکه در اطراف این قلعه و در جزیره کیش مناطق دیدنی زیادی وجود دارد که می ‌توانید برای بازدید از آنها بروید.

در هنگام رزرو تور کیش عید نوروز به دلیل شلوغ بودن جزیره می توانید با شناخت مکان های دیدنی کیش بدون دغدغه و نگرانی از همه آنها به ترتیب اولویت بازدید کنید:

کشتی یونانی

کشتی یونانی را تقریباً تمامی گردشگران جزیره می‌ شناسند که در مسیر قلعه جنی قرار گرفته است. غروب کشتی بسیار زیبا و وصف نشدنی است، کشتی یونانی در نزدیکی روستایی به نام باغو به گل نشست و همین امر سبب شد تا باقی عمر خود را در آب های خلیج فارس سپری کند.

روستای زیبای باغو

روستای زیبای باغو یکی دیگر از مناطق اطراف قلعه جنی است که به واسطه خانه های گلی شباهت بسیار زیادی با جزیره قشم و هرمز دارد. هنگام گشت و گذار در این روستا فرصت مواجهه با افراد بومی و معاشرت با آنها را پیدا می ‌کنید، درخت های لوور از جاذبه های خاص این روستا به شمار می آیند.

پارک آبی اوشن

در نزدیکی قلعه جنی پارک آبی اوشن قرار گرفته که این پارک با قلعه ۷ کیلومتر فاصله دارد و به عنوان بزرگترین پارک آبی روباز ایران محسوب می شود. در واقع این پارک تنها پارک آبی روباز مخصوص بانوان است که در آن سونا، جکوزی و استخر وجود دارد و برای فصول سرد سال مجهز به سیستم گرمایشی می باشد.

قلعه جنی کیش

هتل های نزدیک به قلعه جنی کیش

جزیره کیش به عنوان توریستی ترین نقطه ایران میزبان گردشگران زیادی در طول سال است. از این رو در این جزیره هتل های متعددی در مناطق مختلف ساخته شده است، تا بتواند از تمامی گردشگران و مسافران پذیرایی کنند. معمولاً هتل ها از درجات متفاوت و امکانات و خدمات مختلفی برخوردارند، تا همه افراد با هر سطح بودجه و هزینه بتوانند یک هتل خوب برای اسکان انتخاب نمایند.

در هنگام دید و بازدید از بخش ‌های مختلف جزیره پیدا کردن بهترین رستوران کیش برای صرف وعده غذایی مناسب در تور کیش لوکس اهمیت زیادی پیدا می کند. پس برای انتخاب هتل ها توجه داشته باشید که حتما رستوران هتل ها غذاهای با کیفیت بالایی را ارائه می دهند، تا بدون سرگردانی در جزیره به بازدیدهای خود بپردازید.

بیشتر هتل های جزیره کیش در قسمت شرقی آن قرار گرفته اند؛ اما قلعه جنی در غربی ترین بخش جزیره واقع شده است. پس برای نزدیک تر بودن به جاذبه های غرب جزیره بهتر است در هتل های نزدیک این منطقه اسکان داشته باشید که از مهمترین این هتل ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

هتل ترنج کیش

هتل ترنج کیش جزء هتل های پنج ستاره و لوکس در شمال غربی جزیره است که در یک منطقه بکر بر روی آب های نیلگون خلیج فارس افتتاح شده است. این هتل اولین هتل روی آب خاورمیانه و ایران است که نمونه آن در جزایر مالدیو و کارایی وجود دارد. در ساخت این هتل دقت شده تا هیچگونه آسیبی به محیط زیست وارد نگردد، به همین جهت تمامی مصالح آن از استانداردهای روز دنیا برخوردار می باشد.

هتل آفتاب شرق کیش

هتل آفتاب شرق کیش جزء هتل های سه ستاره در منطقه بومی نشین جزیره زیبای کیش قرار دارد. این هتل در ابتدای بلوار جاسک قرار گرفته و جهت ارتقاء کیفیت خدمات در سال ۹۶ بازسازی شده است. موقعیت مکانی هتل موجب شده تا به مراکز متعددی مانند قلعه جنی، شهر زیرزمینی کاریز، بازار عرب ها و کشتی یونانی نزدیک باشید.

هتل خاتم کیش

هتل خاتم کیش در بلوار میرمهنا قرار گرفته و در سال ۹۶ برای بالاتر بردن کیفیت خدمات مورد بازسازی قرار گرفت این هتل دو ستاره با ۳۵ باب اتاق و سوئیت و موقعیت مکانی مناسب جهت دسترسی به قلعه جنی بازار عرب ها و ساحل نیلگون خلیج فارس جزء بهترین هتل ها محسوب می شود.

قلعه جنی کیش

ساعت بازدید از قلعه جنین

برای بازدید از قلعه جنی ساعت مشخصی وجود ندارد و هر زمان از روز می توانید به تنهایی یا به همراه دوستان خود به این قلعه بروید. چرا که مردم محلی به هیچ عنوان در این محدوده شما را همراهی نمی کنند.

اما توصیه می کنیم که به هیچ عنوان شب‌ هنگام به قلعه جنی نروید؛ چرا که رعب و وحشت زیاد ایجاد شده و ممکن است برای شما خطرناک باشد.

لیست هتل های معروف کیش

هتل ترنج کیش

هتل ترنج کیش یک هتل پنج ستاره فوق مدرن با طراحی بی‌نظیر است که به عنوان اولین هتل دریایی خاورمیانه شناخته می‌شود.

هتل داریوش کیش

هتل داریوش کیش با الهام از طرح شکوهمند تخت جمشید با محیطی بسیار بزرگ در نزدیکی ساحل شرقی جزیره کیش توسط بهترین معماران ایرانی ساخته شده است.

 هتل مارینا پارک

هتل مارینا پارک کیش در یکی از زیباترین نقاط جزیره زیبای کیش واقع گردیده است. در دو طرف ساحل هتل، دریای مرجانی و بسیار زیبای خلیج فارس خودنمایی می کند که اولین و بی نظرترین مارینای کیش را در خود جای داده است.

هتل شایان کیش

هتل شایان کیش یکی از بهترین هتل های ۵ ستاره جزیره کیش و یکی از با قدمت ترین هتل های ایران شناخته می شود. هتل شایان با داشتن انواع اتاق ها و سوئیت های رو به دریا و رو به فضای باغ از جذابیت خاصی برخوردار است.

هتل کوروش کیش

هتل کوروش کیش یکی از بهترین و مجلل ترین هتل های ۵ ستاره جزیره کیش در نوروز ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز نمود. هتل کوروش جزو هتل های نوساز بوده و در ۱۶ طبقه و دارای ۱۹۸ اتاق و سوئیت های لوکس با امکانات ویژه می‌باشد.

نتیجه گیری

بازدید از قلعه جنی یک موتور محرکه قوی برای افرادی که عاشق هیجان و آدرنالین بالا هستند به شمار می رود. این افراد می توانند سفر خود را به جزیره کیش با رفتن به این قلعه هیجان، ‌انگیزتر نمایند. اگر احساس می کنید که شجاعت کافی برای روبرو شدن با این مکان محبوب را ندارید، به هیچ عنوان بازدید از این قلعه را در برنامه‌ های خود قرار ندهید، چرا که رفتن به این قلعه کار هر شخصی نیست.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور قشم | تور مشهد | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)