آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

چکیده

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است؟ این سؤال مهم برای افرادی که قصد سفر به اصفهان را دارند به وجود می آید. آشنایی با آرامگاه افراد مشهور که از دیرباز در این شهر زندگی می کرده اند اهمیت پیدا می کند. در هنگام رزرو تور اصفهان می توانید تمامی اطلاعات لازم در مورد نحوه دسترسی […]

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است؟ این سؤال مهم برای افرادی که قصد سفر به اصفهان را دارند به وجود می آید. آشنایی با آرامگاه افراد مشهور که از دیرباز در این شهر زندگی می کرده اند اهمیت پیدا می کند. در هنگام رزرو تور اصفهان می توانید تمامی اطلاعات لازم در مورد نحوه دسترسی و ساعات بازدید از آرامگاه های معروف را به دست آورید.

اصفهان یکی از شهرهای تاریخی ایران است که افراد معروف و مشهور زیادی در آن می زیسته اند و جاذبه های گردشگری ایران تنها به مراکز تاریخی و تفریحی آن محدود نمی شود. بلکه رفتن به آرامگاه های ابدی افراد مشهور، هنرمندان و شاعران این شهر هم یکی از انتخاب های گردشگران است.
آرامگاه های افراد مشهور در اصفهان که هر کدام دارای معماری خاص و زیبایی بی ‌نظیری بوده، گردشگران زیادی را از اقصی نقاط جهان به خود جذب می کند و موجب شده تا بخش جدیدی از فرهنگ و سنت در اصفهان به گردشگران معرفی شود.
مجموعه ندا بال آسمان در هنگام رزرو تور اصفهان اطلاعات لازم در مورد تمامی آرامگاه های مهم اصفهان نحوه رفتن به آنجا و ساعات بازدید و بسیاری از موارد دیگر ارائه می گردد تا مسافران با برنامه ‌ریزی دقیق بتوانند به تمامی مکان هایی که از قبل پیش بینی کرده اند بروند.

 

تور اصفهان آرامگاه های معروف

اصفهان جزء شهرهای بسیار بزرگ و تاریخی در داخل کشور است که در گوشه و کنار خود بخشی از تاریخ این سرزمین را حفظ کرده است. در هنگام گشت و گذار در این شهر می توانید جلوه هایی از گذشته های بسیار دور را به شکلی باشکوه مشاهده کنید.
گذاشتن نام نصف جهان در حقیقت شایسته این شهر است؛ چرا که در هر گوشه و بخش آن می ‌توانید به دوره ‌ای از تاریخ کهن برسید.
تمام افرادی که به این شهر سفر می کنند می توانند برای سرگرمی خود تفریحات خاصی پیدا کنند که برای برخی دیدن جاذبه های گردشگری اصفهان مانند بناهای تاریخی کلیساهای تاریخی و برای برخی دیگر رفتن به زیارتگاه ها و آرامگاه های افراد معروف و مشهور است.

 

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است؟

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

در طی قرن های گذشته در شهر اصفهان افراد مشهور زیادی در این شهر زیسته اند که از شاعران و پادشاهان گرفته، تا افراد حکیم، سخنور، نویسنده و بسیاری از عارفان دیگر در این شهر حضور داشته اند.
بسیاری از افراد تمایل دارند تا با آرامگاه این افراد مشهور آشنا شوند، به همین جهت در هنگام رزرو تور اصفهان به دنبال یافتن اطلاعات کامل در مورد این مراکز هستند.
آرامگاه چه کسانی در اصفهان است اگر برای شما هم این سؤال وجود دارد، در این بخش به معرفی معروف ترین آرامگاه های موجود در شهر اصفهان می پردازیم:

 

آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

صائب تبریزی که با نام محمد علی بن میرزا عبدالرحیم تبریزی در این شهر زندگی کرده، یک شاعر پرآوازه سبک هندی در عصر صفویه بوده است. ایشان در سال 1016 هجری قمری متولد شده و در سال هزار و ۸۱ هجری قمری در اصفهان دار فانی را وداع گفته اند. این شاعر جزء شعرای مورد علاقه شاه عباس صفوی بوده و لقب ملک الشعرایی را از ایشان دریافت کرده است. صائب مدتی را در کابل و هندوستان زندگی کرده و از طرف پادشاه هند ملقب به مستعد خان و منصب هزاره به او داده شده است. ایشان تا پایان عمرشان نزد شاه اسماعیل و شاه عباس دوم از احترام زیادی برخوردار بودند، آرامگاه این شاعر معروف و بزرگ در باغ شخصی ایشان قرار دارد که این باغ بر اساس معماری دوران صفویه ساخته شده و یک بنای بسیار زیبا در باغ وجود دارد. آرامگاه کنونی ایشان در دوران پهلوی به این شکل در آمده و هم اکنون جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آدرس دقیق آرامگاه صائب تبریزی: اصفهان محله لنبان، خیابان بهشتی، خیابان صائب

 

آرامگاه بابا رکن الدین

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

بابا رکن الدین با نام اصلی مسعود بیضایی از بزرگان و مشایخ عرفان و علمای قرن هشتم هجری بوده است. ایشان در زمان حکومت ابوسعید ایلخان مغول در اصفهان می زیسته و پس از وفات در سال ۷۶۹ هجری قمری ایشان را در خانقاه خویش به خاک سپرده اند. بنای آرامگاه ایشان از لحاظ تناسب معماری، جزئیات بنا و گنبد جزء بناهای منحصر به فرد و متمایز در اصفهان به شمار می رود. از ویژگی‌ های خاص این بنا می توان به استفاده از سمبل های عددی چون ۵ در پلان و ۱۲ در گنبد اشاره نمود که برای نشان دادن پنج تن آل عبا و دوازده امام به اینگونه طراحی شده است. سنگ قبر وی از جنس مرمر بوده و فاقد هرگونه تزیین و نوشته است. آرامگاه بابا رکن الدین هم اکنون جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آدرس آرامگاه بابا رکن الدین: اصفهان، خیابان تخت فولاد

 

آرامگاه سلطان بخت آقا

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

سلطان بخت قا فرزند برادر شاه شیخ ابواسحاق پادشاه صده هشتم هجری بوده که پس از کشته شدن عمویش توسط آل مظفر تصمیم گرفت برای گرفتن انتقام عمو با برقراری رابطه خانوادگی با سلطان محمود آل مظفر و ازدواج به درباره نفوذ کرده و روابط میان شاهزادگان را بر هم میزد. پس از مدتی سلطان مظفر متوجه توطئه ‌های همسرش می شود و دستور قتل ایشان را صادر می کند. پس از روی کار آمدن پادشاه دیگری به نام جلال الدین دستور می ‌دهند تا مزار این بانوی بزرگوار را یک آرامگاه زیبا درست کنند. این بنا در مجاورت مناره های در دشت واقع است و فاقد هرگونه تزییناتی می باشد. وجود کاشی های فیروزه ای و لاجوردی بر روی زمینه آجری در سطح بیرونی گنبد از جمله تزئینات ‏این آرامگاه است.
آدرس آرامگاه سلطان بخت آقا: اصفهان، خیابان ابن سینا، بازارچه دردشت، کوی دردشت

 

آرامگاه بابا قاسم

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

بابا قاسم اصفهانی جزء عرفای مشهور در اصفهان بوده که در قرن هشتم هجری در اصفهان زندگی می کرد. ایشان در نزد مردم از عزت و احترام زیادی برخوردار بوده و در مدرسه طوقچی تدریس می نمود. پس از درگذشت ایشان به دلیل احترام خاصی که دربین مریدان و شاگردانش داشت به خاک سپرده شد و سلیمان بن حسن طالوت دامغانی یکی از شاگردان خاص بابا قاسم بوده بر مزار ایشان آرامگاهی بنا کرد که پس از چندین قرن همچنان مزار ایشان قابل احترام بوده و به یک زیارتگاه تبدیل شده است.
آدرس آرامگاه بابا قاسم: اصفهان، چهارراه ابن سینا، کوچه بابا قاسم

 

آرامگاه سنتی فاطمه و مقبره شاهزادگان

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

آرامگاه سنتی فاطمه جزء اماکن بوده که مورد احترام مردم قرار دارد. اعتقاد مردم بر این است که این محل آرامگاه فاطمه صغرا دختر حضرت موسی بن جعفر است. اما در کتب و منابعی که امامزادگان را معرفی می کند اثری از نام وی مشاهده نشده است. قدمت بنای آرامگاه به دوران صفویه باز می گردد و از نظر تاریخی این بنا ارزش دارد. در داخل بقعه و اطراف گنبد اشعاری با خط نستعلیق سفید بر روی زمینه لاجوردی نقش بسته که این آثار مربوط به زمان فتحعلی شاه قاجار می شود در بخش جنوبی این آرامگاه بقعه شاهزادگان معروف قرار گرفته و قدمت آن به دوره شاه عباس دوم صفوی بازمی‌گردد. در این مکان نوه های شاه اسماعیل اول که در دوران کودکی به دست شاه صفی کشته شده اند مدفون می باشند همچنین یکی از سرداران شاه عباس اول نیز در این محل آرمیده است. این مکان هم اکنون در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.
آدرس آرامگاه سنتی فاطمه و مقبره شاهزادگان: اصفهان، خیابان کاشانی، روبروی بیمارستان کاشانی

 

آرامگاه دارالبطیخ

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

آرامگاه دارالبطیخ خانه ابدی خواجه نظام الملک طوسی است که از لحاظ ادب، علم و سیاست مراتب بالایی داشته است. در کنار مزار ایشان چند تن از شاهان سلجوقی هم قرار گرفته اند. این مکان یک مدرسه متروکه بوده که به مقبره پای چنار و تکیه پای چنار هم شهرت دارد. به طور کلی در این مقبره هشت قبر دیده می ‌شود که اغلب مزین به سنگ قبر مرمر این نفیس هستند. در این آرامگاه افراد مشهور مانند ملکشاه سلجوقی، ترکان خاتون همسر ملکشاه سلجوقی و فرزندان او از جمله برکیارق و سلطان محمد و سلطان محمود نیز به خاک سپرده شده اند.
آدرس آرامگاه دارالبطیخ: اصفهان، متروی قیام یا سبزه میدان، خیابان ولیعصر، کوچه سلطان سنجر

 

آرامگاه میرفندرسکی

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی که به صورت مختصر ایشان را با نام فندرسکی می شناختند حکیم و دانشمند دوره صفوی بوده و در سال ۱۰۵۰ هجری قمری وفات کرده و پس از وفات ایشان را در تکیه بختیاری ها به خاک سپرده اند. سپس بزرگان ایل بختیاری همچون سردار صمصام السلطنه و بی بی مریم بختیاری نیز در این مکان تدفین شده اند. درخت خشکیده کهنسال قرار گرفته در محوطه این مقبره جزء تزیینات زیبا و چشم نواز آن به شمار می آید. وجود یک چاه آب در محدوده آرامگاه حال و هوای خاصی به این فضا داده است.
آدرس آرامگاه میرفندرسکی: اصفهان، قبرستان قدیمی و تاریخی محله تخت فولاد

 

تور اصفهان تابستان

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

تور اصفهان تابستان جزء تورهای شلوغی است که افراد زیادی از اقصی نقاط کشور ترجیح می دهند تا در تعطیلات تابستان به این شهر تاریخی سفر کنند.
با شروع تعطیلات تابستان و تعطیل شدن مدارس و دانشگاه ها و خانواده ها برای ایجاد حس و حال بهتر در فرزندان خود تلاش دارند، تا برنامه ‌های سفر مهیا کنند که اصفهان در لیست انتخاب اغلب خانواده ‌ها قرار می گیرد.
به همین جهت اغلب موسسات گردشگری تورهای مختلفی با شرایط گوناگون ارائه می کنند تا همه افراد با هر سطح بودجه و درآمد بتوانند تور مناسب خود را رزرو کنند.

 

رزرو تور لحظه آخری در ندا بال آسمان

آرامگاه چه کسانی در اصفهان است

مجموعه ندا بال آسمان یکی از معتبرترین مراکز گردشگری در کشور شناخته می ‌شود که با ارائه تور داخلی برای سفر به اقصی نقاط کشور توانسته است طیف وسیعی از سلیقه ها را تحت پوشش قرار بدهد.
تور لحظه آخری اصفهان جزء بهترین تورهایی است که این مجموعه در برخی از برنامه‌ های سفر خود قرار می دهد. با ارائه این تور مسافران می ‌توانند آن را رزرو کرده و از بهترین خدماتی که در یک تور لاکچری به دست می آورند بهره ببرند.
معمولاً در مجموعه ندا بال آسمان شرایط زیادی برای ارائه تور لحظه آخری به وجود می ‌آید، چرا که ترجیح می دهند تا مسافران و گردشگران از خدمات خوب استفاده کنند. در صورت دنبال کردن این مجموعه در فضاهای اجتماعی از ارائه تورهای مختلف آنها در سریعترین زمان مطلع می شوید.
برای رزرو تور اصفهان در مجموعه ندا بال آسمان می توانید از طریق مراجعات حضوری، تماس تلفنی و یا استفاده از سایت این کار را انجام دهید. در تمامی مراحل کارشناسان و مشاوران مجموعه شما را پشتیبانی می ‌کنند تا بهترین تور را تهیه کنید.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور مشهد | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)