جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

چکیده

اگر به دنبال سفرهای هیجان ‌انگیز هستید و می ‌خواهید تجربه ا‌ی ترسناک داشته باشید، جنگل جیغ می تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. این مکان در استان خراسان رضوی و در بخش روستای سربرج طرقبه، واقع شده و پر از درختان بلند و گیاهان متنوع بوده و صدای جیغی که شب‌ ها از آن گوش می‌ […]

اگر به دنبال سفرهای هیجان ‌انگیز هستید و می ‌خواهید تجربه ا‌ی ترسناک داشته باشید، جنگل جیغ می تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. این مکان در استان خراسان رضوی و در بخش روستای سربرج طرقبه، واقع شده و پر از درختان بلند و گیاهان متنوع بوده و صدای جیغی که شب‌ ها از آن گوش می‌ رسد، کاملاً واقعی است. منظره‌ های زیبای این جنگل، با هیجان و ترس شنیدن این صدا ها به راحتی فراموش می شود.

معرفی کامل جنگل جیغ در مشهد

برای دسترسی به جنگل جیغ مشهد که ترسناک ‌ترین جنگل ایران است، ابتدا باید به روستای سربرج سفر کنید. این روستا در جنوب مشهد واقع شده و حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه یعنی حدود 32 کیلومتر، زمان لازم است تا از مشهد به آنجا برسید. جنگل در دره ‌ای کنار رودخانه سربرج و نزدیک یکی از سرچشمه ‌های سد طرق، قرار دارد.

در روستای سربرج، رودی به همین نام در جریان است که در گذشته بسیار پرآب بوده، اما با گذر زمان، این رود کم ‌کم خشک شد و تا سال ۱۳۹۰ به صورت نامنظم و گاهی حتی سالیانه فقط یک بار، جاری می‌ شد؛ اما از این سال به بعد، این رود به طرز مشکوکی بازگشت و دوباره پرآب و خروشان شد، به نحوی که از آن زمان تا به امروز، رود سربرج بی ‌آب یا کم‌ آب مشاهده نشده است.

با ظهور دوباره آب در رود، مردم شروع به شنیدن صدای جیغ در جنگل کردند. این ماجرای جنگل جیغ باعث شد که صدها داستان و فرضیه‌ پیرامون این موضوع به وجود آید و مردم باور کنند که جن ‌ها جنگل را نفرین کرده‌ اند.

برخی از افراد اعتقاد دارند که شب ‌ها شیاطین به این جنگل آمده و جیغ می ‌کشند؛ همچنین باور بر این است که نفرین و قدرت شیاطین باعث پر شدن رود با آب شده است. این داستان ‌ها و شایعات به تدریج این مکان را به عنوان ترسناک‌ ترین جنگل ایران مطرح کرده است.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

جنگل جیغ مشهد کجاست؟

این جنگل یکی از جاهای دیدنی مشهد است که در فاصله حدود ۲۵ کیلومتری مرکز شهر، در منطقه ‌ای به نام خلج یا خلج ‌آباد قرار دارد. اگر از مشهد به سمت روستای سربرج حرکت کنید می توانید به این مکان برسید. این منطقه از طریق جاده‌ های مناسب و معابر، به راحت قابل دسترسی است و با طبیعت بکر، جاذبه‌ های گردشگری فراوانی ارائه می ‌دهد.

بررسی تاریخچه جنگل جیغ مشهد

حالا که به معرفی جنگل جیغ مشهد پرداختیم، بیایید با دیدگاه گسترده‌ تر به گذشته ‌ی این جنگل نگاه کنیم. همانطور که گفته شد، این مکان یکی از جاذبه ‌های طبیعی معروف در شمال شرق ایران، در استان خراسان رضوی واقع شده و به خاطر وجود صدای مرموز و وحشیانه ‌ای که از آن می‌ آید، به جنگل جیغ معروف شده است. تاریخچه و منشأ این نام مربوط به افسانه ‌ها و داستان ‌های افرادی است که از قدیم ‌الایام در میان مردم منطقه زیسته اند.

در تاریخچه این جنگل، افسانه ‌های متنوعی مربوط به منشأ جیغ و صداهای عجیب و غریبی که از آنجا می ‌آید، وجود دارد. این افسانه ‌ها و داستان ‌ها معمولا به ترس و تعجب افراد پیرامون این جنگل اضافه کرده و این مکان را به یکی از جاذبه ‌های توریستی و مهم ایران تبدیل کرده است. همچنین، به دلیل ویژگی‌ های طبیعی و منحصر به ‌فرد این منطقه، جایگاه ویژه ‌ای در فرهنگ مردم داشته و از نظر زیست ‌بومی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

آشنایی با موقعیت جغرافیایی جنگل جیغ

جنگل در جنوب مشهد واقع شده است و به روستاهای سربرج، تجر و مج متصل است. در جنوب و جنوب ‌غربی آن، روستاهای بالندر، اردمه، خانرود و مغان قرار دارند.

شرق جنگل نیز، روستای کرتیان و در ادامه آن، دریاچه سد طرق قرار دارد. در ادامه، منطقه گردشگری هفت ‌حوض و دریاچه ‌های هفت‌ حوض به چشم می ‌خورد که در نهایت به بام و روستای خلج ختم می گردد.

آب‌وهوای جنگل جیغ مشهد چگونه است؟

روستای سربرج یک منطقه ییلاقی در نزدیکی شهر مشهد بوده و دمای آن همیشه چند درجه خنک ‌تر از شهر است. این منطقه به ویژه در فصل‌ های بهار و تابستان، زیبایی و شکوفایی دوچندان دارد؛ زمین پوشیده از گل‌ های رنگارنگ و چشم ‌اندازهای سبز و دل ‌انگیز جنگل، جذابیت به یاد ماندنی به این منطقه می ‌بخشد. هوای بهار خنک ‌تر و پاک ‌تر از هر فصل دیگر است و تازگی و شادابی را به همراه دارد.

در پاییز و زمستان، جنگل جیغ در مشهد به رغم زیبایی هایش، با هوای بسیار سرد و احتمال باران و برف سنگین روبرو است. اگر در این دو فصل، قصد سفر به این مکان را دارید، حتماً باید زنجیرچرخ خودروتان را همراه داشته و در رانندگی خیلی احتیاط کنید؛ همچنین لباس ‌های گرم و مناسب برای مقابله با سرما را هم فراموش نکنید.

پیشنهاد می ‌شود قبل از شروع سفر، تاریخ دقیق حرکت خود را مشخص کرده و از طریق هواشناسی وضعیت آب ‌و هوای منطقه را بررسی کنید؛ این موضوع کمک می‌ کند تا بهترین زمان برای سفرتان را با توجه به وضعیت شخصی و آب ‌و هوایی انتخاب نمایید.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

پوشش گیاهی و جانوری جنگل جیغ در مشهد

در این منطقه گیاهان فراوانی وجود دارد که این جنگل را سرسبز و زیبا می ‌کنند. درختان سیب، گیلاس، گردو و چنار به وفور در اطراف رود قرار دارند.

در صورتی که شانس خوبی داشته باشید، ممکن است صاحبان باغ‌ های شخصی در این منطقه حضور داشته باشند و شما بتوانید با اجازه آن ‌ها از میوه ‌های باغ‌ ها لذت ببرید؛ اما اگر شب‌ ها موجودی را دیدید که با چشمان درخشانش به شما نگاه می کند، نترسید؛ احتمالاً یک گرگ است که به دنبال شکار می‌ گردد، نه یک روح.

مانند سایر جنگل‌ ها، این منطقه نیز زیستگاه بسیاری از حیوانات است. گرگ، روباه، قرقی و عقاب از جانورانی هستند که در آن زندگی می ‌کنند. صدای زوزه گرگ ‌ها و همچنین صدای پاهای روباه‌ ها که بر روی برگ ‌ها و بوته‌ ها حرکت می‌ کنند، گردش در این جنگل را دلنشین تر و هیجان ‌انگیزتر می کند.

علت نام‌گذاری این جنگل چیست؟

جنگل جیغ مشهد در شب بسیار پر سروصداست؛ این صداها، از جمله جیغ یا سوت‌ هایی که شب ‌ها به گوش می رسد و ترسی که در دل افراد ایجاد می ‌کند باعث نامگذاری این مکان شده است. البته این جنگل، به نام ‌های سربرج و مج نیز شناخته می ‌شود، اما با نام جنگل جیغ شهرت بیشتری دارد.

واژه جیغ به تنهایی احساسی وحشت آور به جنگل می ‌بخشد؛ اما تنها این صدا نیست که جنگل را ترسناک می‌ کند. روزها، هیچ چیز عجیبی در این منطقه وجود ندارد؛ نه صداهای عجیب، نه حس وحشت آوری که شب ‌ها منتقل می ‌شود و نه سایه‌ های متعددی که ممکن است در شب ببینید. در واقع در شب جنگل به دلیل صداهای خاصی که از آن شنیده می شود و سایه های درختان و گیاهان ترسناکتر به نظر میرسد .

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

افسانه‌های بومی درباره‌ جنگل چه میگویند؟

درباره جنگل جیغ، داستان ‌ها و نظریه‌ های زیادی وجود دارد که بیشتر به صدای جیغی که در آن شنیده می ‌شود، مربوط هستند. با دیدن تصویر جنگل و توده درختان آن، تصور از ترسناک بودن این مکان واقعاً دشوار نیست.

بعضی از مردم معتقدند که همه این صداها توسط باد تولید می ‌شوند؛ یعنی باد در شب‌ ها بین درختان و برگ‌ ها می ‌وزد و به دلیل شکل برگ ‌ها، صدایی شبیه به جیغ ایجاد می‌ کند؛ اما یک سوال این فرضیه را به چالش می‌ کشد. اینکه در شب ‌هایی که باد نمی ‌وزد، این صداها از کجا می ‌آیند؟ یا اگر همیشه باد می ‌وزد، چرا قبل از سال ۱۳۹۰ این صداها شنیده نمی ‌شد؟

نظریه دیگری درباره وجود ملخ ‌ها در جنگل است. این نظریه می ‌گوید که از زمانی که رودخانه پر آب شد، ملخ ‌ها به دلیل وجود آب به روستای سربرج حمله کرده و در جنگل حضور دارند. این حشرات در شب‌ صداهایی تولید می ‌کنند که شبیه به صدای جیغ است؛ اما سوالی که این نظریه را مشکوک می کند این است که اگر صدای جیغ از ملخ ‌هاست، چرا هیچ آسیبی به مزارع و درختان وارد نشده است؟ همچنین، در جنگل هیچ اثری از آسیب روی برگ‌ ها و پوشش طبیعی جنگل وجود ندارد.

راز جنگل جیغ در مشهد

تعداد زیادی داستان و فرضیه درباره راز جنگل جیغ مشهد وجود دارد که ممکن است شما را گیج کند؛ اما باور اینکه این مکان جن ‌زده است و یا روح‌ هایی سرگردان دارد که به ‌دنبال قاتل خود جیغ می‌ کشند، بسیار سخت است. اگر به دنبال توضیحات علمی این صداها هستید، بخش زیر را با دقت بیشتری بخوانید.

بیایید درباره تحقیقات ویژه ‌ای که در این منطقه انجام شد، صحبت کنیم. اوایل، اهالی روستا به صداها توجهی نداشتند؛ اما با گذشت زمان و ادامه صداها که بسیاری از مردم را ترساند، ابراهیم عرب، دهیار روستای سربرج این مسئله را پیگیری کرد و بخشداری منطقه کارشناسانی را برای بررسی این مشکل فرستاد.

پس از تحقیقات، کارشناسان اعلام کردند که این صدا نه از ملخ است و نه از باد؛ بلکه مربوط به نوع خاصی از جیرجیرک است که در زبان محلی به آن «کز» یا «چز» می ‌گویند. این حشرات به دلیل نمناک بودن و وجود آب در منطقه، در لابه لای درختان پنهان شده و شب ها صداهایی تولید می کنند که باعث ترس مردم می شود.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

علت بلندی و پراکندگی این صداها در اکثر نقاط جنگل تعداد زیاد جیرجیرک ‌ است؛ به حدی که ممکن است روی هر درخت نزدیک به ۳۰۰۰ جیرجیرک نشسته باشد. تعداد این حشرات در حاشیه دو کیلومتری رودخانه بیشتر است و صداهای آن ‌ها بلندتر و واضح ‌تر شنیده می ‌شود.

البته درباره این تحقیقات، سوالات و انتقادهایی مطرح شد که بعضی از مردم را متقاعد کرد که این نظریه، دلیل درستی برای وجود صداها نیست. اولین سوالی که مطرح شد این بود که چرا از سال ۱۳۹۰ به بعد، رودخانه دیگر حالت فصلی ندارد و همیشه پر آب است، درصورتی‌ که قبل از آن در معرض خشک ‌شدن بود؟ یا چرا هیچکس این همه جیرجیرک را در نزدیکی رودخانه ندیده است؟

بهترین زمان جهت بازدید از جنگل جیغ مشهد کدام است؟

بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به جنگل جیغ است زیرا جنگل پر از میوه بوده و هوا برای گردش مناسب ‌تر خواهد بود. در واقع برای تجربه‌ ی یک سفر پر از هیجان و زیبایی، بهترین زمان خرداد ماه است. در این ماه، صدای جیغ به وضوح شنیده شده و شما می‌ توانید این حس جذاب را تجربه کنید. از سوی دیگر در نظر داشته باشید که هوای پاییز و زمستان بسیار سرد است و ممکن است با بارش باران ‌ها و برف ‌های شدید در مسیر مواجه شوید.

ورود به جنگل برای شما هزینه ‌ای ندارد؛ پس از نظر مالی، هر زمان که دلتان می‌ خواهد می ‌توانید سفر کنید.

با توجه به اینکه خرداد ماه بهترین زمان برای سفر به جنگل است، ممکن است این ماه شلوغ ‌تر از همیشه باشد؛ اما نگران نباشید. این منطقه به اندازه‌ ای بزرگ است که می تواند تمام گردشگران را با آغوش باز پذیرایی کرده و زیبایی ‌هایش را به شما نشان دهد؛ پس از نظر شلوغی نیز، می ‌توانید در هر زمانی که دلتان می ‌خواهد به این مکان سفر کنید.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

جنگل جیغ مشهد به کدام جاهای دیدنی مشهد نزدیک است؟

حال که کوله ‌بارتان را برای یک سفر هیجان ‌انگیز به مشهد جمع کرده ‌اید، خوب است به دیگر جاهای دیدنی این شهر بیابانی نیز سر بزنید. در نزدیکی این جنگل، دیدنی‌ های زیادی وجود دارد که اگر با تور مشهد بروید، سفر را برای شما و دوستانتان لذت ‌بخش ‌تر می ‌کند.

در ادامه به سه منطقه از جاذبه‌ های نزدیک به جنگل اشاره خواهیم کرد؛ اما اگر زمان بیشتری برای سفر خود دارید، پیشنهاد می‌ کنیم بازدید از منطقه گردشگری هفت حوض و دریاچه ‌های هفت حوض را نیز از دست ندهید. این مکان ‌ها برخی از بهترین جاهای دیدنی در اطراف این شهر هستند که ارزش بازدید را دارند.

روستای جذاب سربرج

روستای سربرج با طبیعت بکر و جاذبه ‌های تاریخی، تجربه ای لذت بخش در اختیار شما قرار می ‌دهد. علاوه بر جنگل جیغ، در این روستا قلعه‌ ای ویران شده وجود دارد که از جاذبه‌ های تاریخی این منطقه است. این قلعه با ظاهری قدیمی و تاریخی، شاهکاری از معماری گذشته را به نمایش می گذارد.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

روستای دیدنی تجر

این روستای ییلاقی، در منطقه مثلثی سه شهر مشهد، نیشابور و طرقبه واقع شده و در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری با جنگل و تقریباً ۴ کیلومتری با روستای سربرج دارد. تجر یک روستای پلکانی بوده که با کوه ‌ها، رودخانه و طبیعت زیبای خود از جاذبه ‌های طبیعی بسیاری برخوردار است. این مکان به عنوان یک مقصدی خوش آب و هوا برای گردش و طبیعت ‌گردی شناخته می ‌شود.

غار مغان

غاز مغان، یکی از جاذبه‌ های طبیعی جذاب در اطراف جنگل بوده و در جاده خلج، بعد از روستای سربرج واقع شده است. این غار دو دهنه اصلی دارد و ارتفاع آن از سطح آب ‌های آزاد به ۲۹۱۰ متر می ‌رسد. غار دارای راه ‌های پر پیچ ‌و خم، پرتگاه ‌ها و دهلیزهای بسیاری است که نشان می ‌دهد بدون راهنما نمی ‌توانید درون آن حرکت کنید.

اگر به غارنوردی علاقه ‌مندید، پیشنهاد می‌ کنیم اصلاً این فرصت را از دست ندهید. این غار دارای چشمه ‌ها و راهروهایی است قدمت باستانی و منظر فراموش نشدنی دارد. فسیل‌ های حلزونی و شواهد موجود در غار نشان می ‌دهند که این مکان به دوره دوم زمین‌ شناسی، حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش بر می ‌گردد.

فاصله این منطقه تا روستای سربرج حدود ۳۰ کیلومتر است؛ به عبارت دیگر، حدود یک ساعت زمان لازم است تا به این غار باستانی برسید.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

آیا اقامت در جنگل جیغ مشهد ممکن است؟

اقامت در این منطقه واقعاً اراده قوی و دلی شجاع می‌ خواهد؛ زیرا بسیاری از افراد می ‌ترسند شب را در این جنگل ترسناک، میان صدای جیغ سپری کنند؛ اما امکان اقامت در این جنگل وجود دارد؛ شما می‌ توانید کمپ بزنید و شب را در جنگل بمانید یا به اقامتگاه بوم ‌گردی بروید و یک اتاق کرایه کنید.

حالا بیایید در مورد کمپینگ در جنگل صحبت کنیم که یکی از روش ‌های محبوب برای استراحت و اقامت در سفر است. اول اینکه، باید درنظر داشته باشید که این جنگل حیوانات وحشی دارد؛ بنابراین، باید جایی برای کمپ زدن انتخاب کنید که احتمال حضور حیوانات در آنجا کمتر باشد و یا اینکه در صورت نیاز بتوانید با آن‌ ها مقابله کنید.

نکته دوم این است که جنگل جیغ در شب سرد است. برای جلوگیری از سرماخوردگی، حتماً کیسه خواب و لباس ‌های گرم برای خودتان بردارید. همچنین وسایل کمپینگ مانند چراغ قوه، ظروف غذاخوری و کفش‌ های مناسب را به همراه داشته باشید.

در فصل‌ های سرد مانند زمستان و پاییز، بهتر است از کمپ زدن در فضای آزاد پرهیز کنید. برای لذت بردن از سفر خود بهتر است در بوم گردی ها و یا اقامتگاه های مجهز مستقر شوید.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به جنگل جیغ

امروزه، می ‌توانید در اقامتگاهی که در مسیر جاده خلج قرار دارد مستقر شوید. امنیت، سکوت و امکانات این مکان های بوم ‌گردی، نسبت به استقرار در جنگل مناسب تر هستند.

همچنین، یک گزینه دیگر هم وجود دارد. از زمانی که جنگل جیغ محبوب ‌تر شده و گردشگران بیشتری برای بازدید از آن به روستای سربرج می ‌آیند، برخی از مردم خانه ‌های خود را برای اقامت شبانه به گردشگران کرایه می ‌دهند. اگر از فضای خانه و مهمان ‌نوازی مردم روستای سربرج لذت می ‌برید، این گزینه نیز برای شما مناسب خواهد بود.

نکات مهم قبل از سفر به جنگل جیغ مشهد

برای سفر به جنگل جیغ، نیازی به وسایل خاص ندارید. فقط کفش مناسب پیاده ‌روی بپوشید، مدارک و وسایل سفر را بردارید و راه بیافتید. برای احتیاط، جعبه کمک‌ های اولیه و کپسول آتش ‌نشانی را هم در بین وسایلتان قرار دهید تا در مواقع حساس، به سرعت خطر را برطرف نمایید.

اگر آتش روشن می ‌کنید، به محیط زیست توجه کرده و مطمئن شوید که آتش به درختان آسیب نمی ‌زند. نکته مهم دیگر این است که هیچ گاه زباله‌ های خود را در طبیعت رها نکنید و به محیط زیست احترام بگذارید.

با توجه به نظرات و گفته‌ های مختلف، هنوز هیچ ‌کس نمی ‌تواند مطمئن باشد که صدای جیغ از کجاست؛ بنابراین توصیه می ‌شود که بچه ‌های کوچک، افرادی با فوبیا یا روحیه حساس و افراد بیمار را با خود به جنگل نبرید.

جنگل جیغ مشهد کجاست؟ | راز جنگل جیغ در مشهد

بهترین مسیر دسترسی به جنگل جیغ

از تهران تا جنگل جیغ، فاصله حدود ۹۲۵ کیلومتر بوده و حدود ۱۱ ساعت رانندگی دارد. برای رسیدن به جنگل از مبدا تهران، آدرس جنگل جیغ مشهد را بررسی کنید. ابتدا از مسیر اتوبان آزادگان به اتوبان امام رضا بروید. سپس مسیر را در حدود ۸۷۰ کیلومتر ادامه داده تا پس از عبور از شهرهای سمنان، دامغان، شاهرود و سبزوار به نیشابور برسید. سپس از نیشابور، ملک آباد و باغچه عبور کرده و بعد از پلیس راه باغچه از اتوبان نیشابور – مشهد وارد آزادراه مشهد – باغچه شوید.

در انتهای این مسیر به بزرگراه کلانتری می رسید. مسیر را ادامه داده و وارد این بزرگراه ‌ها شوید.

پس از چند کیلومتر رانندگی در بزرگراه کلانتری و پس از عبور از باغ گیاه ‌شناسی مشهد، از طریق خروجی وارد خیابان حافظ در سمت چپ جاده شده و از انتهای خیابان حافظ به ‌سمت راست بپیچید و وارد جاده خلج شوید. از ابتدای این جاده پرپیچ ‌و خم تا روستای سربرج ۲۳ کیلومتر (حدود نیم ساعت) راه است.

در دوراهی اولیه، بعد از مشاهده تابلوی روستا، باید به سمت راست حرکت کنید. از این نقطه حدودا هفت کیلومتر دیگر تا روستای سربرج باقی مانده و جنگل در سمت چپ قابل مشاهده است. البته برخی از این جنگل‌ ها باغات شخصی هستند و گردشگران نمی ‌توانند به آن ‌ها وارد شوند. برای دسترسی به جنگل جیغ، نیازی به پیاده ‌روی طولانی نیست و افراد کم‌ توان و میان ‌سال هم می ‌توانند به بازدید از آن بپردازند.

نتیجه گیری

بازدید از جنگل جیغ در مشهد یک تجربه منحصر به فرد و پرهیجان است. اگر شما هم مانند من عاشق گردش‌ های پرهیجان هستید، این سفر را از دست ندهید. در کنار این تجربه هیجان ‌انگیز، شهر مشهد دارای جاذبه‌ های فراوانی است که می ‌توانید از آن ها نیز لذت ببرید. این جنگل مهیب و جذاب مشهد، سفر بی‌ نظیری را برای شما فراهم خواهد کرد. در این مطلب از مجموعه ندابال آسمان سعی داشتیم تا تمامی اطلاعات مربوط به این مکان دیدنی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدوارم این سفر برای شما لحظاتی خاطره‌ انگیز و شگفت ‌انگیز رقم بزند.

سوالات متداول

آیا محدودیت سنی خاصی برای بازدید از جنگل وجود دارد؟

خیر؛ اما توصیه می شود کودکان و افراد سالخورده با به همراه نیاورید.

آیا صداهای شنیده شده در جنگل واقعی است؟

بله. صداها واقعی هستند.

جنگل جیغ به چه نام های دیگری شناخته می شود؟

جنگل سربرج و جنگل مج از نام های دیگر این منطقه هستند.

آیا می توان در این جنگل مستقر شد؟

بله. امکان کمپ و استفاده از اقامت گاه های بوم گردی در این منطقه وجود دارد.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)