مهم ترین جاهای دیدنی مشهد در عید

جاذبه گردشگری مشهد در عید,جاذبه های گردشگری مشهد در عید,جاهای دیدنی مشهد در عید

چکیده

مشهد جاذبه های بسیار زیادی دارد که شما می توانید لیست آن ها را در همه جا مشاهده کنید؛ اما ما در این مقاله برای شما مهم ترین جاهای دیدنی مشهد را جمع آوری و معرفی کرده ایم.

جاهای دیدنی مشهد در عید مسئله کاربردی و مهمی است که می خواهیم برای شما، آن را شرح دهیم. شهر مقدس مشهد  به دلیل وجود با برکت حرم امام رضا (علیه السلام) هر ساله  گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. این شهر زیارتی و سیاحتی، تقریبا در همه ایام سال میزبان گردشگران  و توریست های داخلی و خارجی است. اما علاوه بر جنبه  زیارت، برای سیاحت نیز مکان های قابل توجهی  در داخل شهر و اطراف خود دارد که برخی از این مکان ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

آرامگاه فردوسی

یکی از جاهای دیدنی مشهد در عید میتوان به آرامگاه فردوسی اشاره کرد. آرامگاه فردوسی محل دفن شاعر بلند آوازه ی ایران ابوالقاسم فردوسی در طوس است. آرامگاه فردوسی در شهر طوس قرار دارد،  و در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر مشهد، میان دو روستای طوس سفلی و اسلامیه قرار دارد. همچنین روستای پاژ محل تولد حکیم ابوالقاسم  فردوسی است که  در ۲۸ کیلومتری شرق آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار دارد.

جاذبه گردشگری مشهد در عید,جاذبه های گردشگری مشهد در عید,جاهای دیدنی مشهد در عید,

منطقه ییلاقی شاندیز

منطقه ییلاقی  شاندیز در 38 کیلومتری غرب شهر مقدس مشهد قرار دارد، که  از گذشته  به عنوان یکی از زیباترین ییلاقات دشت توس مورد توجه بوده است، و در زمان های گذشته این دشت ییلاقی راه کاروانسرا هایی بوده است که در تابستان از شاندیز به توس میرفتند. رودخانه‌های پر آب و دره‌های متعدد شاندیز و دشت و کوه های سرسبز جلوه ای دیگر را از طبیعت به بیننده عرضه می‌کند. همچنین پارک شهر ییلاقی شاندیز از مکان هایی است که فضای مناسبی  را برای استراحت موقت و کوتاه  خانواده‌ها به مسافران  و دوست داران طبیعت ارائه می‌ دهد که یکی از جاهای دیدنی مشهد در عید نوروز است.

کلات نادری

کلات نادری جزء شهر های خوش آب و هوای خراسان است؛ که دارای مکان های دیدنی و جاذبه های طبیعی فراوان است. این شهر تا شهرمشهد ۱۴۵ کیلومتر از میان یک جاده کوهستانی فاصله دارد. نادر شاه افشار نام این شهر را کلات گذاشته است، به همین علت به آن کلات نادری می گویند. شهر کلات بسیار مورد هجوم قرار می گرفت به طور مثال فقط  تیمور لنگ ۱۴ بار به آن هجوم آورد  و سرانجام با یک شکست سنگین از تصرف آن صرف نظر کرد.

این شهر بسیار زیبا در گذشته محل نگهداری طلا، جواهرات و غنائم بسیار با رزش و قیمتی بود، و امروز نیز از گنج های طبیعی و تاریخی نگهداری می کند. همچنین کاخ خورشید در این شهر قرار دارد، که یکی از جاهای دیدنی مشهد درعید است که محل زندگی نادر و محل جمع آوری غنائم بود.

جاهای دیدنی مشهد در عید نوروز,جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم,جاذبه گردشگری مشهد در عید,

گنبد هارونیه

بناى هارونيه زیباترین و کهن ‌ترین سازه ای است که از شهر طوس به جا مانده است. این بنا جزو جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم نیست و در 25 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد واقع شده است. مردم بنای هارونیه را زندان هارونیه می نامند، اما در نوشته ها  و سفر نامه هایی که یافت شده، از آن به عنوان  مسجد توس و  آرامگاه خانقاه غزالی نام برده شده است. این بنا مربوط به سده هشتم می باشد. این بنا فعلا مانند یک فسانه هست و اطلاعات صحیحی درباره آن در دسترس نیست.

آبشار قره سو

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد در عید این آبشار در قسمت  جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در روستایی به نام قره سو واقع شده است. میزان ارتفاع متوسط این آبشار از سطح دریا تقریبا ۱۱۹۰ متر می‌باشد. این منطقه کوهستانی خنک و پرآب و همچنین فوق العاده با صفا مکانی زیبا را برای گردشگران و مسافران به وجود آورده است. در راه کوهستانی دره و آشار  قره‌سو بر دیوارهای سنگی اطراف آن نردبان‌ های فلزی نصب شده است  تا مسیر رفت‌ و آمد به آبشار را برای مسافران و گردشگران راحت تر آسان ‌تر نماید

موزه نادری

هنگامی که در شهر مشهد به چهارراه شهدا یا همان چهارراه نادری قدیم  میرسیم،  آرامگاه یکی از قدرتمند ترین شاهان ایران یعنی نادرشاه افشار توجه مان را جلب می کند. یک باغ سرسبز و با صفا که علاوه بر آرامگاه، موزه ای با وسایل  ارزشمند را نیز در خود جای داده است. در سالن اصلی این آرامگاه تالاری برای معرفی آثار تاریخی دوره افشاریه ساخته شده است. انواع سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از جنگ‌ها و غنائم به دست آمده نادر شاه، وسایل سوارکاری مانند زین اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی، دو شمشیر نادر شاه و در تالار دوم انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر قرار دارد.

بازار رضا

بازار رضا یکی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم امام رضا (علیه السلام) است. بازار رضا یکی از شلوغ ترین و پر مخاطب ترین بازار های سنتی کشور ما لقب گرفته است. بازار رضا علاوه بر معماری سنتی وزیبایی که دارد، یکی از قدیمی ترین مراکز عرضه سوغات مشهد مقدس و صنایع دستی شهر مشهد بوده و هست. وقتی شما وارد بازار رضا می شوید، بهتراست قبل از اینکه غرق تماشای مغازه ها بشوید، یه یک مقداری هم سر خود را به سمت بالا حرکت دهید، تا زیبایی معماری این بازار را هم مشاهده کنید. همچنین این بازار از دو طرف وروردی و خروجی دارد، و در راهرو های کوچک بین مغازه ها راه خروج به خیابان های کنار بازار فراهم است. حتما باید در برنامه های تور مشهد خود، بازار رضا را به عنوان یکی از برنامه های بازدید جاهای دیدنی مشهد در عید نوروز، قرار دهید.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)