شاندیز مشهد جذاب ترین شهر ایران

آب و هوای شاندیز,شاندیز مشهد,شهر شاندیز مشهد

چکیده

سفر مشهد همیشه یکی از جذاب ترین سفرها بین ایرانیان بوده است، شهری پر از مکان های دیدنی و حاذبه های توریستی طبیعی و تاریخی. علاوه بر این، شهرها، روستاها و مناطق ییلاقی بی نظیری در مشهد وجود دارد که هر فرد ایرانگردی را به وجد می آورد. یکی از این مناطق شاندیز مشهد است که در نزدیکی این استان واقع شده است.

آب و هوای شاندیز,شاندیز مشهد,شهر شاندیز مشهد,

شاندیز مشهد در 38 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. مدتهاست که از جدا شدن شهرستان طرقبه و شاندیز از مشهد می گذرد و بینالود را هم لقب این شهرستان می دانند. اما نام شاندیز را همچنان همراه شهر مشهد می شناسند. شاندیز از نظر گردشگری پتانسیل زیادی دارد که ادامه آن را با هم بررسی خواهیم کرد. از قدیم دژی بسیار مستحکم در شاندیز وجود داشت که در برابر بلایای طبیعی و حمله دشمنان بسیار مقاوم بود،‌ به همین خاطر اسم این منطقه را شاه دژها یا شاهان دژ گذاشتند و پس از طی سال ها شاندیز نام خود را از مخفف دو واژه دژ شاهی برگرفت.

تاریخ شاندیز مشهد

طبق آمار و مستندات شاندیز امروزی قبل از ورود اسلام به ایران نیز منطقه مسکونی بوده است. این منطقه از 80 سال پیش به شهرهای ایران پیوست. قلعه ای در این منطقه وجود داشت که به آن شاه دیز می گفتند. این دژ تاریخی در زمان سلطنت حسام السلطنه در دوران حکومت قاجار به توپ بسته شد و همین واقعه را مهم ترین رویداد تاریخی شاندیز می دانند. دلیل به توپ بسته شدن این قلعه تاریخی، سرکشی مردم شاندیز و ارباب های این منطقه بود. مردمی که در این منطقه می زیستند از دستورات حکومت سرپیچی می کردند.

جاذبه های گردشگری طبیعی شاندیز مشهد

شهرستان شاندیز مشهد در سال های اخیر گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است به همین دلیل تغییرات زیادی در آن اعمال شد و امکانات تفریحی نیز روز به روز به آن اضافه شده است.

یکی از جاذبه های گردشگری شاندیز مشهد روستای ییلاقی خادر است که در یک کیلومتری آن واقع شده است. این روستای زیبا بین دو رودخانه نغندر و شاندیز قرار دارد و محیط طبیعی آن باعث شده که خانواده ها به صورت دسته جمعی به کوهپیمایی بروند.

شهرستان شاندیز مشهد,شیشلیک شاندیز,مناطق دیدنی شاندیز,

روستای دیگری در 5 کیلومتری شاندیز وجود دارد به نام سرآسیاب که دارای محیطی بکر و زیبا است. طبیعت این روستا بسیار زیبا و همراه با چندین رود خروشان می باشد.

روستای ابرده پایین نیز یکی از جاذبه هایی است که محیط خاص و زیبایی را برای گردشگران به وجود آورده است. این روستا در درون یک دره با آب و هوای معتدل قرار گرفته و ارتفاعات زیادی اطراف آن را احاطه کرده است. ویژگی بارز روستای ابرده پایین این است که در هر فصل از سال جاذبه های طبیعی خود را دارد. آب و هوای بی نظیر آن در تابستان محیطی دلنواز را برای تفریح به وجود آورده و در زمستان می توان به پیست اسکی رفته و هیجان آن را تجربه کنید.

آب و هوای شاندیز

شاندیز از نظر آب و هوایی منطقه ای معتدل و بسیار خوش آب و هوا است. رودخانه ای در این منطقه وجود دارد که منشأ آن دامنه های شمالی بینالود است. طبیعت دل انگیز و چشم انداز بی نظیر آن باعث شده گردشگران تور مشهد نیز مشتاق تجربه آن باشند. رودهای پر آبی نیز در شاندیز وجود دارد: رود مایان، مغان، زشک، دهبار، کنگ. زمستان های شاندیز سرد و تابستان های آن خنک و معتدل است. درختان و پوشش های متنوع گیاهی،‌ شاندیز را به منطقه ای ییلاقی تبدیل کرده است. به دلیل وجود باغ های زیاد در شهرستان شاندیز مشهد، محصولات زیادی در این منقطه می توان برداشت کرد که گیلاس های سرخ از جمله آنهاست. صنایع دستی شاندیز از جمله پوستین دوزی، کلاه و کت نیز شهرت خوبی برای خود دست و پا کرده اند.

شاندیز، مهد شیشلیک ایران

اگر می خواهید سفر خود را با تور زیارتی-سیاحتی مشهد کامل کنید، حتما طعم غذای شاندیز مشهد را بچشید. نام این غذای خوشمزه شیشلیک شاندیز است. مزه این غذا آنچنان خوشمزه است که طعم آن را هیچ وقت فراموش نمی کنید.

آب و هوای شاندیز,شاندیز مشهد,شهر شاندیز مشهد,

ترکیب این غذا از شش تکه گوشت گوسفند است که به طرز مخصوصی آن را می پزند. شیشلیک را یک غذای بین المللی می دانند چرا که در بین خارجی ها نیز شهرت خاصی دارد. حتی رستوران هایی در دیگر شهرهای ایران و بعضی کشورها وجود دارند که نام آنها را شاندیز گذاشته اند و از این غذا در منوی آنها یافت می شود.

مکان های دیدنی شاندیز مشهد

شاندیز مشهد دارای طبیعتی بی نظیر و سرسبز است و بهترین جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است. در ادامه این جاذبه ها را به شما معرفی می کنیم.

درخت چنار ۲۷۰۰ ساله زیباترین جای دیدنی

درخت چنار شاندیز مشهد بیش از 2700 سال قدمت دارد که به یکی از مهم ترین و لذت بخش ترین جاهای دیدنی پیرامون مشهد تبدیل شده است. تنه بسیار بزرگ و تنومند این درخت باعث شده که مغازه کفاشی و قصابی در آن جای بگیرند. شکل و شمایل این درخت به صورت لوگو و آرم در خیلی از جاها مورد استفاده قرار می گیرد.

موزه رباط ویرانی

موزه رباط در ابتدا کاروانسرایی محسوب می شد که در اواخر دوره صفویه مکانی بود برای استراحت مسافرانی که در راه مشهد و توس در حال سفر بودند. اما پس از گذشت زمان و در سال 1384 به عنوان موزه به فعالیت خود ادامه داد. این مکان برای گردشگران تور موزه ای جذاب و دیدنی به شمار می رود.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)