موزه های مشهد و معرفی بهترین آن ها

لیست موزه های مشهد,موزه آب مشهد,موزه توس

چکیده

آشنایی با موزه های مشهد سبب می شود تا شما شناخت بهتری نسبت به اماکن گردشگری این شهر داشته باشید. درست است که اکثر مردم با جنبه زیارتی و مذهبی به مشهد سفر می کنند و یا شاید بسیاری از افراد بارگاه مطهر امام رضا (ع) را تنها جاذبه گردشگری مشهد بدانند! در صورتی که اینگونه نیست و مشهد بهترین جاذبه های گردشگری را دارد.

لیست موزه های مشهد,موزه آب مشهد,موزه توس,

موزه های مشهد یکی از بهترین راه ها برای رفتن به دل تاریخ و ماجراجویی هستند خصوصا اگر جزء آن دسته از افرادی باشید که از ماجراجویی و اکتشافات لذت می برند. شما می توانید با بازدید از این موزه ها با تاریخ کهن مشهد و فراز و نشیب هایی که این شهر به خود دیده است آشنا شوید. مهم ترین قسمت هر شهر فرهنگ آن است و بازدید از موزه های مشهد سبب می شود تا شما شناخت بهتری نسبت به فرهنگ مردم مشهد پیدا کنید. در با ما همراه باشید تا موزه های مشهد را به همراه آدرس دقیق شان به شما معرفی کنیم.

موزه آب مشهد

یکی از بزرگترین مشکلات مردم در شهرهای کویری، بحران کم آبی بوده است به همین دلیل مردم دست به دست یکدیگر می دادند و راهکارهای بسیار جالبی را خلق می کردند. از جمله راهکارهای شان می توانیم به یخدان، ساخت قنات و آب انبار اشاره کنیم.

آب یکی از مهمترین نیازها در زندگی و در هر شهری است و کمبود آن مشکلات زیادی به بار خواهد آورد. موزه آب مشهد هم در همین راستا شکل گرفت و با هدف شناخت مردم با اطلاعات آبی و امکانات مردم ساخته شد.

یکی از قدیمی ترین سازه های آبی که به دست مردم ساخته شد متعلق به شهر گناباد است که حدود 2500 سال قدمت داشته و جزء قدیمی ترین قنات های ایران به شمار می رود. در این موزه ابزارهایی مانند خمره های قدیمی که از آن برای نگهداری آب آشامیدنی استفاده می شد، ابزارهای اندازه گیری آب و ساختن قنات هم به نمایش گذاشته شده است. اگر به همراه تور مشهد به این شهر سفر کردید پیشنهاد می کنیم که حتما از این موزه جذاب دیدن نمایید.

آدرس: بلوار سازمان آب، اداره آب منطقه ای خراسان

موزه توس

در سفر مشهد، گشت و گذار در اماکن تاریخی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد البته منظور ما از اماکن تاریخی موزه ها هم هستند، موزه هایی که تاریخ کهن یک کشور یا شهر را به رخ می کشند. یکی از این موزه ها، موزه توس است که در شهری با همین نام قرار دارد. این موزه فاصله بسیار کمی با مشهد دارد و به همین دلیل در فهرست موزه های مشهد قرار می گیرد. سالانه گردشگران بسیاری از موزه توس دیدن می کنند چرا که این موزه در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار داد.

موزه خراسان در مشهد,موزه مشهد,موزه نادری,

در این موزه آثار بسیاری به نمایش گذاشته شده است که برخی از آن ها شامل: شاهنامه های قدیمی، آثاری که از ماقبل تاریخ به جای مانده و کشف شده است و همچنین اشیائی مانند چراغ های پیه سوز و عطردان که در عملیات حفاری پیدا شده اند. به طور کلی موزه توس به 4 بخش مهم تقسیم بندی می شود که این بخش ها شامل نمایش ظروف سفالی که متعلق به دوران ما قبل اسلام است و سکه ها و نقره هایی که پس از پیدایش اسلام کشف شدند، ابزار و وسایل مخصوص سوارکاری که شامل تیر و کمان، زین اسب، گرز می باشد و بخش سوم هم شامل ظروفی سفالی و لعابی و مفرغی می باشد که پس از تحقیقات بسبار مشخص شده است که متعلق به قرن چهارم و پنجم می باشند. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به ادبیات علاقه وافری دارند، می توانید سری هم به مقبره یکی از شاعران بنام و بزرگ کشورمان یعنی مهدی اخوان ثالث بزنید.

آدرس: مشهد، کیلومتر ۲۰ آزاد راه کنار گذر شمالی،شهر توس، آرامگاه فردوسی موزه توس

موزه نادری

موزه نادری در آرامگاه شاه افشار قرار دارد و جزء یکی از مهم ترین اماکن گردشگری مشهد به شمار می رود. در تور مشهد قطعا شما را به بازدید از این موزه مهم می آورند. در بیرون از این موزه یک تندیس بزرگ از نادر شاه افشار طراحی شده است که سوار بر اسبی می باشد و در کنارش هم چند سرباز ایستاده اند. این تندیس به دست یکی از برجسته ترین مجسمه سازان مشهدی یعنی ابولحسن صدیقی ساخته شده است.

در موزه نادری دو تالار بزرگ وجود دارد که به ترتیب در تالار اول سلاح ها و وسایل و لوازم سوارکاری و زین و تمامی یادگاری های دوره افشاریه را به نمایش گذاشته اند و در تالار دوم هم تابلوهایی که معرفی نامه نادرشاه و اکثر افراد بنام تاریخی هستند را مشاهده نمایید. دلیل اینکه نادرشاه در این مکان به خاک سپرده شده است، این است که خودش دستور داد تا یک آرامگاه کوچک برایش بسازند.

آدرس: مشهد، چهارراه شهدا، آرامگاه نادر شاه افشار، موزه نادر

موزه خراسان در مشهد

دسترسی به موزه خراسان در مشهد بسیار راحت است چراکه این موزه نه تنها بسیار بزرگ است بلکه دارای 4 در ورودی مختلف می باشد. این درها به ترتیب شامل ورودی پارک کوهسنگی، ورودی که از طریق بزرگراه شهید کلانتری است و ورودی پمپ بنزین و مسیر پیاده روی پارک می باشد. این موزه در سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و افتتاح شد. موزه خراسان یک ساختمان 12 طبقه است که قسمتی از آن متعلق به دکتر میرفندرسکی می باشد. در این موزه اشیاء بسیاری نگهداری می شود که شامل: اشیاء تاریخی، لوازم و کتاب های قدیمی و سازه های معماری می باشد.

موزه نادری مشهد,موزه های مشهد,لیست موزه های مشهد,

اگر فقط قصد دیدن اشیاء قدیمی را داشته باشید باید از طبقه اول و دوم دیدن نمایید. اکثر چیزهایی که در این موزه نگهداری شده و به نمایش در آمده است متعلق به قرن چهاردهم می باشد. در این موزه قرآن هایی نگهداری می شود که دست نوشته امامان بوده و جنس شان از پوست آهو و پیکرک های سنگی می باشد.

همچنین آثاری هم وجود دارند که متعلق به دوره های مختلف حکومی از جمله حکومت اشکانیان، سلوکیان و ساسانیان می باشد. در موزه خراسان یک بخش اسلامی هم وجود دارد که در آن قرآن هایی نفیس، اشیاء مذهبی، کتاب های مختلف و فرش های قدیمی و دست باف عتیقه نگهداری می شود.

آدرس: مشهد، مجموعه پارک کوهسنگی

 

تورهای پیشنهادی ندا بال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

لیست بهترین هتل های مشهد برای اقامت

در این بخش به معرفی بهترین هتل های مشهد پرداخته و شما میتوانید به صورت آنلاین این هتل ها را در وبسایت ندا بال آسمان رزرو نمایید.

هتل ساوین مشهد

هتل ساوین مشهد در سال ۱۳۹۶ در خیابان امام رضا، خیابان حنایی (دانش شرقی)، نبش کوچه حنایی ۶ افتتاح شد. دسترسی آسان هتل ساوین مشهد به حرم امام رضا (ع) و دیدنی های مشهد، آن را به بهترین گزینه برای اقامت مهمانان در مشهد تبدیل کرده است.

هتل کیانا مشهد

هتل کیانا مشهد، یکی از زیباترین و لوکس ترین هتل های ۴ ستاره شهر مشهد می باشد. هتل کیانا توانسته با توجه به نزدیکی به حرم امام رضا(ع) و کیفیت بسیار بالا توجه بسیاری از زائران و گردشگران به خود جلب کند.

هتل قصر طلایی مشهد

هتل قصر طلایی مشهد، یکی از زیباترین هتل های شهر مشهد می باشد که این هتل به عنوان بزرگترین و لوکس ترین هتل های شهر مشهد و ایران شناخته شده است. هتل پنج ستاره هتل قصر طلایی مشهد با داشتن معماری و طراحی فوق العاده، همچون قصری واقعی توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و زائران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب کند.

هتل بین المللی قصر مشهد

هتل بین المللی قصر مشهد،یکی از بهترین و پرطرفدارترین هتل های کشور می باشد که این هتل در سال ۱۳۵۶ در خیابان امام رضا تاسیس شد و در سال ۱۳۹۳ نیز به شکل کامل مورد بازسازی قرار گرفت. هتل بین المللی قصر مشهد با داشتن ۲۱۹ اتاق در سبک ها و مدل های مختلف در ۱۱ طبقه، یکی از بزرگترین هتل های ۵ ستاره در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع) نیز قرار گرفته است.

هتل مدینه الرضا مشهد

هتل مدینه الرضا مشهد، یکی دیگر از هتل های پنج ستاره شهر مشهد می باشد که با داشتن معماری اسلامی و سنتی خود توانسته است در مقایسه با دیگر هتل های این شهر از زیبایی منحصر به فردی برخوردار باشد.

هتل درویشی مشهد

هتل درویشی مشهد یکی از لوکس ترین و شیک ترین هتل های شهر مشهد، هتل ۵ ستاره درویشی مشهد می باشد که با داشتن امکانات و خدمات بسیار بی نظیر خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کند.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)