موزه های مشهد و معرفی بهترین آن ها

لیست موزه های مشهد,موزه آب مشهد,موزه توس

چکیده

آشنایی با موزه های مشهد سبب می شود تا شما شناخت بهتری نسبت به اماکن گردشگری این شهر داشته باشید. درست است که اکثر مردم با جنبه زیارتی و مذهبی به مشهد سفر می کنند و یا شاید بسیاری از افراد بارگاه مطهر امام رضا (ع) را تنها جاذبه گردشگری مشهد بدانند! در صورتی که اینگونه نیست و مشهد بهترین جاذبه های گردشگری را دارد.

لیست موزه های مشهد,موزه آب مشهد,موزه توس,

موزه های مشهد یکی از بهترین راه ها برای رفتن به دل تاریخ و ماجراجویی هستند خصوصا اگر جزء آن دسته از افرادی باشید که از ماجراجویی و اکتشافات لذت می برند. شما می توانید با بازدید از این موزه ها با تاریخ کهن مشهد و فراز و نشیب هایی که این شهر به خود دیده است آشنا شوید. مهم ترین قسمت هر شهر فرهنگ آن است و بازدید از موزه های مشهد سبب می شود تا شما شناخت بهتری نسبت به فرهنگ مردم مشهد پیدا کنید. در با ما همراه باشید تا موزه های مشهد را به همراه آدرس دقیق شان به شما معرفی کنیم.

موزه آب مشهد

یکی از بزرگترین مشکلات مردم در شهرهای کویری، بحران کم آبی بوده است به همین دلیل مردم دست به دست یکدیگر می دادند و راهکارهای بسیار جالبی را خلق می کردند. از جمله راهکارهای شان می توانیم به یخدان، ساخت قنات و آب انبار اشاره کنیم.

آب یکی از مهمترین نیازها در زندگی و در هر شهری است و کمبود آن مشکلات زیادی به بار خواهد آورد. موزه آب مشهد هم در همین راستا شکل گرفت و با هدف شناخت مردم با اطلاعات آبی و امکانات مردم ساخته شد.

یکی از قدیمی ترین سازه های آبی که به دست مردم ساخته شد متعلق به شهر گناباد است که حدود 2500 سال قدمت داشته و جزء قدیمی ترین قنات های ایران به شمار می رود. در این موزه ابزارهایی مانند خمره های قدیمی که از آن برای نگهداری آب آشامیدنی استفاده می شد، ابزارهای اندازه گیری آب و ساختن قنات هم به نمایش گذاشته شده است. اگر به همراه تور مشهد به این شهر سفر کردید پیشنهاد می کنیم که حتما از این موزه جذاب دیدن نمایید.

آدرس: بلوار سازمان آب، اداره آب منطقه ای خراسان

موزه توس

در سفر مشهد، گشت و گذار در اماکن تاریخی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد البته منظور ما از اماکن تاریخی موزه ها هم هستند، موزه هایی که تاریخ کهن یک کشور یا شهر را به رخ می کشند. یکی از این موزه ها، موزه توس است که در شهری با همین نام قرار دارد. این موزه فاصله بسیار کمی با مشهد دارد و به همین دلیل در فهرست موزه های مشهد قرار می گیرد. سالانه گردشگران بسیاری از موزه توس دیدن می کنند چرا که این موزه در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار داد.

موزه خراسان در مشهد,موزه مشهد,موزه نادری,

در این موزه آثار بسیاری به نمایش گذاشته شده است که برخی از آن ها شامل: شاهنامه های قدیمی، آثاری که از ماقبل تاریخ به جای مانده و کشف شده است و همچنین اشیائی مانند چراغ های پیه سوز و عطردان که در عملیات حفاری پیدا شده اند. به طور کلی موزه توس به 4 بخش مهم تقسیم بندی می شود که این بخش ها شامل نمایش ظروف سفالی که متعلق به دوران ما قبل اسلام است و سکه ها و نقره هایی که پس از پیدایش اسلام کشف شدند، ابزار و وسایل مخصوص سوارکاری که شامل تیر و کمان، زین اسب، گرز می باشد و بخش سوم هم شامل ظروفی سفالی و لعابی و مفرغی می باشد که پس از تحقیقات بسبار مشخص شده است که متعلق به قرن چهارم و پنجم می باشند. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به ادبیات علاقه وافری دارند، می توانید سری هم به مقبره یکی از شاعران بنام و بزرگ کشورمان یعنی مهدی اخوان ثالث بزنید.

آدرس: مشهد، کیلومتر ۲۰ آزاد راه کنار گذر شمالی،شهر توس، آرامگاه فردوسی موزه توس

موزه نادری

موزه نادری در آرامگاه شاه افشار قرار دارد و جزء یکی از مهم ترین اماکن گردشگری مشهد به شمار می رود. در تور مشهد قطعا شما را به بازدید از این موزه مهم می آورند. در بیرون از این موزه یک تندیس بزرگ از نادر شاه افشار طراحی شده است که سوار بر اسبی می باشد و در کنارش هم چند سرباز ایستاده اند. این تندیس به دست یکی از برجسته ترین مجسمه سازان مشهدی یعنی ابولحسن صدیقی ساخته شده است.

در موزه نادری دو تالار بزرگ وجود دارد که به ترتیب در تالار اول سلاح ها و وسایل و لوازم سوارکاری و زین و تمامی یادگاری های دوره افشاریه را به نمایش گذاشته اند و در تالار دوم هم تابلوهایی که معرفی نامه نادرشاه و اکثر افراد بنام تاریخی هستند را مشاهده نمایید. دلیل اینکه نادرشاه در این مکان به خاک سپرده شده است، این است که خودش دستور داد تا یک آرامگاه کوچک برایش بسازند.

آدرس: مشهد، چهارراه شهدا، آرامگاه نادر شاه افشار، موزه نادر

موزه خراسان در مشهد

دسترسی به موزه خراسان در مشهد بسیار راحت است چراکه این موزه نه تنها بسیار بزرگ است بلکه دارای 4 در ورودی مختلف می باشد. این درها به ترتیب شامل ورودی پارک کوهسنگی، ورودی که از طریق بزرگراه شهید کلانتری است و ورودی پمپ بنزین و مسیر پیاده روی پارک می باشد. این موزه در سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و افتتاح شد. موزه خراسان یک ساختمان 12 طبقه است که قسمتی از آن متعلق به دکتر میرفندرسکی می باشد. در این موزه اشیاء بسیاری نگهداری می شود که شامل: اشیاء تاریخی، لوازم و کتاب های قدیمی و سازه های معماری می باشد.

موزه نادری مشهد,موزه های مشهد,لیست موزه های مشهد,

اگر فقط قصد دیدن اشیاء قدیمی را داشته باشید باید از طبقه اول و دوم دیدن نمایید. اکثر چیزهایی که در این موزه نگهداری شده و به نمایش در آمده است متعلق به قرن چهاردهم می باشد. در این موزه قرآن هایی نگهداری می شود که دست نوشته امامان بوده و جنس شان از پوست آهو و پیکرک های سنگی می باشد.

همچنین آثاری هم وجود دارند که متعلق به دوره های مختلف حکومی از جمله حکومت اشکانیان، سلوکیان و ساسانیان می باشد. در موزه خراسان یک بخش اسلامی هم وجود دارد که در آن قرآن هایی نفیس، اشیاء مذهبی، کتاب های مختلف و فرش های قدیمی و دست باف عتیقه نگهداری می شود.

آدرس: مشهد، مجموعه پارک کوهسنگی

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)