جمعیت شهر مشهد چقدر است؟

جمعیت خراسان رضوی,جمعیت شهر مشهد,رشد جمعیت مشهد

چکیده

مشهد یکی از پر جمعیت ترین شهرهای ایران است و عوامل موثری باعث این افزایش جمعیت در این شهر بزرگ شده است. عواملی هم چون جاذبه های گردشگری که تاثیر بسیاری بر روی این موضوع می گذارد.

جمعیت شهر مشهد، به دلیل اینکه یک شهر زیارتی مهم در ایران است، نسبت به سایر شهرهای کشور بیشتر می باشد. این شهر از سمت جنوب با خراسان جنوبی، از سمت شمال غربی با خراسان شمالی، از شمال با ترکمنستان، از غرب با سمنان و از شرق با افغانستان نیز همجوار است. به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا (ع) هر ساله گردشگران و زائران زیادی را پذیرا می باشد به همین علت امروزه شاهد ارتقای تمامی مکان های این شهر هستیم و از لحاظ اقتصادی در رده بالایی قرار دارد. به طور کلی می توان گفت مهم ترین قطب زیارتی و گردشگری کشور این شهر است. قدمت مشهد بر اساس باستان شناسی هایی که در تپه نادری صورت گرفته است به هزاره پنجم قبل از میلاد بر می گردد، شهر مشهد از اوایل محل سکونت آریایی های بوده است و دلیل نام گذاری آن هم بر می گردد به معنی این کلمه که به معنای شهود و شهادتگاه قبور ائمه می باشد. اگر قصد دارید در تور مشهد ثبت نام کنید بدانید که جمعیت شهر مشهد به گونه است که می تواند بر روی کیفیت سفر شما با توجه به بالا بودن این فاکتور تاثیر بگذارد.

جمعیت خراسان رضوی باعث شده است که از لحاظ صنعت و اقتصاد در رتبه دوم کشور قرار بگیرد به نحوی که دومین قطب تولید خودرو و از مرکزهای اصلی تولید چرم می باشد این شهر علاوه بر حرم مطهر امام رضا دارای جاذبه های گردشگری منحصر به فردی است مثل آرامگاه فردوسی، مسجد گوهر شاد، پارک کوه سنگی، موزه های شهر مشهد و آرامگاه نادر که همگی جاذبه هان شهر مشهد را تشکیل داده اند. مجتمع تجاری های زیادی در این شهر واقع شده که بازدید از هر کدام از آن ها ارزش بازدید را دارا می باشد، بازار بزرگ رضا از بازار های معروف این شهر می باشد و همچنین بازار الماس شرق، پروما و… همگی برای خرید سوغاتی بسیار مناسب می باشند.

جمعیت خراسان رضوی,جمعیت شهر مشهد,رشد جمعیت مشهد,

حوضه رودخانه ای که مشهد در آن قرار گرفته به دلیل شرایط ویژه ای که دارد قبل از اسلام یکی از مناطق مورد توجه برای سکونت افراد در خراسان به شمار می رفته است. جمعیت شهر مشهد از گذشته تا کنون از پر جمعیت ترین شهر ها محسوب شده است. در نزدیکی این شهر در گذشته شهری وجود داشته است به نام توس که بنانهادن آن را به به جمشهید و بازسازی آن را به توس پهلوان ایرانی نسبت داده اند و در زمان خلافت عثمانی ها کاملا به دست اعراب فتح شد و در دوران اسلامی این بخش از توس با مرکزیت تابران به دست اعراب بود و اکنون هم یکی از مناطق مشهد محسوب می شود که جمعیت قابل توجه ای را به خود اختصاص داده است.

با توجه به اینکه در متن هم ذکر کردیم شهر مشهد در منطقه ای مرزی بین شمال و جنوب خراسان واقع شده است و همین موضوع باعث شرایط آب وهوایی مختلفی خواهد شد و به دلیل اینکه مشهد تحت شرایط و خصوصیات ویژه اقلیمی قرار دارد قسمت زیادی از دشت مشهد تا نیشابور جزو قلمرور سرد و خشک به شمار می روند و قسمتی خیلی کوچکی از بلندترین ارتفاعات رشته کوه بینالود و هزار مسجد را می توان جزء آب وهوای مرطوب و سرد قرار داد.

مشهد یکی از قطب های گردشگری ایران می باشد. جمعیت شهر مشهد علاوه بر افراد بومی این شهر خیلی از افراد از شهرهای دیگ که به این شهر مهاجرت نموده اند تشکیل می دهند. شهر مشهد از لحاظ جغرافیایی در طول 59 درجه و 15 دقیقه تا 60 درجه و 36 دقیقه و عرض جغرافیایی 35 درجه و 43 دقیقه تا 37 درجه و 8 دقیقه و در بین رشته کوه های ذکر شده قرار گرفته است. ارتفاع این شهر از سطح دریا 985 متر و فاصله آن با تهران 966 کیلومتر مربع می باشد.

جمعیت خراسان رضوی,جمعیت شهر مشهد,رشد جمعیت مشهد,

این شهر سالانه پذیرای گردشگران بیشماری می باشد، زیرا بناهای تاریخی و تفریحی بسیاری را در خود جای داده است و همچنین می توان گفت از زمان افشاریان پایتخت ایران بوده و در دوران های تاریخی متفاوتی مردمان زیادی در آن زندگی کرده اند. بنای قدیمی بازه هور به زمان قرن سوم میلادی بر می گردد که از کهن ترین ساختمان های مشهد می باشد و مورد دیدو باز دید بسیاری از گردشگران و توریست ها قرار گرفته است. برای دسترسی به شهر مشهد می توانید از طریق مسیرهای مختلفی اقدام نمایید که سفر با قطار می تواند از راحت ترین گزینه های انتخابی شما باشد.

مشهد مرکز استان خراسان است که هر سال بیش از 28 میلیون گردشگر و زائر از کشورهای خارجی و شهرهای داخلی به این شهر وارد می شوند. اکثریت مردم این شهر به زبان فارسی صحبت می کنند، مساحت شهر مشهد 351 کیلومتر مربع می باشد و رشد جمیعت شهر مشهد نسبت به سال های گذشته 3480215 نفر است. مهم ترین سوغاتی این شهر برای کسانی که به زیارت اما رضا (ع) می روند می تواند زعفران و پک های موجود باشد که از ادویه جات، زعفران، نبات، مهر و تسبیح پر شده است.

 

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور چابهار | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)