لیست موزه های کیش

موزه جزیره کیش,موزه خلیج فارس کیش,موزه کاریز کیش

چکیده

جزیره کیش هم مانند سایر شهرهای کشورمان، دارای موزه های بسیار فوق العاده ای است که ممکن است کمتر در مورد آن ها شنیده باشید. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا بهترین موزه های کیش را برای شما معرفی کنیم.

موزه های کیش را بنا بر درخواست شما عزیزان، در این مطلب معرفی خواهیم کرد. خیلی از افراد کیش را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. دلایلی همچون خرید و فروش آزاد تجاری، هتل های ساحلی، رستوران های متنوع و فعالیت های تفریحی فراوان، موجب محبوبیت این جزیره گشته است. یکی از مهم ترین جاهی دیدنی که هر فردی در سفر تفریحی برای دیدن انتخاب می کند موزه آن شهر است.

موزه ها نشان دهنده قدمت، فرهنگ و تمدن هر شهری هستند. موزه های کیش جز جاذبه های مهم و گردشگر پذیر کیش هستند. قدمت چند نمونه از موزه های این شهر به هزاران سال پیش بر می گردد. در ادامه این محتوا شما را با این موزه ها آشنا می کنیم.

موزه مردم شناسی بومیان کیش

موزه جزیره کیش,موزه خلیج فارس کیش,موزه کاریز کیش,

بیشتر افراد محلی جزیره، این موزه را تحت عنوان “خانه مردم شناسی کیش” می شناسند. در گذشته این خانه متعلق به یک تاجر مروارید اهل کیش بوده است که اکنون به موزه ای تبدیل شده که برای عموم آزاد است. در حدود 200 سال پیش این خانه کاملاً به سبک معماری بومی جزیره ساخته شده است.

اما این خانه فقط یک اقامتگاه معمولی نبود؛ زیرا بسیاری از اهالی سفین در حین بزرگ شدن، در اینجا تحصیل کرده اند. کودکان در یکی از اتاق ها برای شرکت در آموزش های سنتی و قرائت قرآن جمع می شدند. این خانه خصوصاً برای ساکنان روستای تاریخی سفین دارای شایستگی ویژه ای است. به نوعی، درهای این خانه اساساً برای کل محله باز بود زیرا این خانه به عنوان یک مدرسه برای کودکان خدمت می کرد.

این خانه در سال 1333 توسط صاحب آن یعنی مرحوم حاج عبدالله بن شاهین اهدا و به موزه کیش تبدیل شد. این سرآغاز فرصتی خارق العاده برای ساکنان کیش بود تا فرهنگ محلی، تاریخ بی نظیر، سنت ها، معیشت و صنایع دستی خود را به نمایش و به اشتراک بگذارند.

ساختار این ملک را در کل می توان به 15 بخش تقسیم کرد که شامل حیاط های مختلف با فضای باز، اتاق های استراحت فصلی، اتاق خواب های مخصوص مردان، آشپزخانه، کلاس درس، انواع مختلف انبارهای منحصر به فرد (مروارید، مرجان، خرما و غیره)، اتاق نگهداری ابزار ماهیگیری و… است. بنابراین در تور کیش انتخابی خود حتما توافق کنید که از این مکان بازدیدی داشته باشید.

موزه کاریز

موزه کیش,موزه مردم شناسی بومیان کیش,موزه مردم شناسی کیش,

این کاریز یکی دیگر از موزه های کیش به شمار می رود. قنات های جزیره کیش در خلیج فارس به 2500 سال پیش باز می گردند. کاریز کیش آب آشامیدنی جزیره را تأمین می کرد که امروزه، با مساحت 10 هزار متر مربع به یک شهر زیرزمینی شگفت انگیز تبدیل شده است. این مجتمع اکنون موزه کاریز کیش نامیده می شود. اکنون کاریز یک فصل استثنایی جدید برای همه دوستداران طبیعت است که می توانند به طور مستقیم از بزرگترین مجموعه مرجانی بازدید کنند. امکانات متنوعی دیگری از جمله مراکز اقامتی، رستوران، عکاسخانه و خرید در این موزه کیش دیده می شود.

 این شهر در عمق 14 متری زیر زمین واقع شده است. سقف های آن هشت متر ارتفاع دارد و بیشتر آنها را فسیل ها، پوسته ها و مرجان ها پوشانده اند که قدمت آن 270 تا 570 میلیون سال است. هرکدام شناسایی شده اند و همه آنها شناسنامه رسمی دارند. این تنها ساختاری است که دارای سقفی با پوسته های طبیعی و مرجانی است که فقط دو راه برای دیدن آن وجود دارد، یکی موزه های طبیعی مانند کاریز و دیگری غواصی در آب های آزاد. فسیل برخی حیوانات از جمله لاک پشتی 570 میلیون ساله در این موزه نگداری می شود.

موزه خلیج فارس کیش

یکی دیگر از موزه های این جزیره، موزه خلیج فارس کیش است که در سال 1386 با اختصاص  زمینی به مساحت 25 هزار متر مربع دایر شد. زیر بنای استفاده شده در این موزه 2 هزار و 400  متر می باشد که با معماری زیبای جنوبی عجین گشته است. این موزه نیز متجلی فرهنگ، هنر، و قدمت این جزیره است. گالری های متفاوتی در موزه خلیج فارس وجود دارد که هر یک بیانگر موضوع و دوره بخصوصی هستند. گالری بازار سنتی در این مجموعه نشان دهند اوضاع بازار و فرهنگ معیشتی این شهر است. شما با ورود به این گالری 11 مجسمه را خواهید دید که نشانگر نوع اشتغال مردم در این استان بوده است.

گالری بعدی که توجه شما را جلب می کند مربوط به آزاد سازی هرمز است. در سال 886 شمسی جزیره هرمز به تصرف نیروهای پرتغالی در آمد و این جزیره به مدت 115 سال در استعمار آنان بود، تا اینکه سرانجام در دوره شاه عباس دوم این شهر دوباره به خاک کشور بازگشت. هنگام بازدید از این گالری صدای شمشیر و هیاهوی جنگ آن زمان با استفاده از سنسورهای صوتی  بازسازی شده و به گوش می رسد. از گالری های دیگر این موزه می توان گالری صید و صیادی، بخش باستان شناسی، گالری دوره تاریخی، گالری سکه، گالری دوره اسلامی و گالری دوره پارینه سنگی را نام برد.

موزه جزیره کیش

موزه های کیش,موزه جزیره کیش,موزه خلیج فارس کیش,

یکی از زیباترین موزه های کیش، این موزه می باشد که در همین سال های اخیر یعنی سال 1393 تاسیس گشت. شکل ظاهری و صدف مانند این موزه منحصر به فرد بوده و به نوعی همانند نماد این شهر است. گالری های مختلف نگهداری آثار هنری و باستانی، آمفی تئاتر و کافی شاپ از قسمت های متفاوت این موزه هستند. اگر به بازید کشتی به گل نشسته یونانی رفتید حتما سری به این موزه زیبا بزنید زیرا این موزه در نزدیکی محل کشتی بنا شده است.

 

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور قشم | تور مشهد | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)