صنایع دستی کیش چیست و چه ویژگی های خاص دارد؟

بازار صنایع دستی کیش,صنایع دستی در کیش,صنایع دستی کیش

چکیده

هر شهر و استان ایران صنایع دستی خاص خود را دارد که می تواند جز سبد سوغات خاص ما برای عزیزان ما باشد. اما اینکه چه صنایع دستی می تواند کاربردی تر و جذاب باشد موضوع مورد بحث امروز ما در این مقاله است.

صنایع دستی کیش همانند صنایع دستی سایر استان ها ویژگی های خاصی دارند و در نوع خود بی نظیر هستند. کیش به عنوان یکی از مهم ترین قطب های گردشگری در ایران هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می باشد و صنایع دستی آن زیبا و شیک هستند. صنایع دستی این خطه کاملا برگرفته از شرایط و مصالح بومی منطقه است و معمولا توسط زنان و مردان محلی و روستایی کیش ساخته می شوند. بر خلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می کنند کیش سوغات و صنایع خاصی ندارد در این شهر تنوع صنایع دستی و سوغات بسیار بالا است.  صنایع دستی هر شهر نمادی از فرهنگ و هنر آن منطقه می باشد، به شما پیشنهاد می کنیم که در سفر به کیش حتما ازسوغات و صنایع دستی آن به عنوان یادگاری خریداری نمایید. اگر می خواهید با صنایع دستی جزیره زیبا کیش بیشتر آشنا شوید، پس تا پایان با ما همراه باشید. شناخت کامل بازار صنایع دستی کیش به شما که قصد دارید با تور کیش به این مکان بیایید قطعا برای شما کاربردی است.

شیریکی پیچ

یکی از محبوب ترین صنایع دستی در کیش شیریکی پیچ می باشد که در واقع نوعی گلیم و زیر انداز سنتی به نام گلیم سوزنی می باشد. طرح و رنگ شیریکی پیچ یا همان گلیم های سوزنی که در کیش تولید می شوند کاملا متفاوت از سایر نقاط ایران است و زیبایی های خاص خودش را دارد. در واقع می توان گفت هرگز طرح و نقش هیچ دو شیریکی پیچی مثل یکدیگر نیستند، زیرا بافنده آن را کاملا بر اساس حالات و احساسات و باورهایی که دارد و با الهام گرفتن از طبیعت و رنگ های زیبا می بافد.

کوزه های سفالی

کوزه های سفالی از صنایع دستی کیش هستند که در بازار صنایع دستی کیش انواع مختلف آن به چشم می خورد و بسیار زیبا و چشم نواز می باشند. مشخصه اصلی کوزه های اصلی کیش رنگ سبز گل آن می باشد. در منطقه کیش نوعی گل بسیار مرغوب به نام گل مارن وجود دارد که کوزه های سفالی از آن ساخته می شوند. گل مارن علاوه بر کوزه سازی مصارف مختلفی دارد که از جمله آن می توان به استفاده در معماری داخلی و خارجی آب انبارها و ساختمان ها و همچنین گل تراپی اشاره نمود. سالیان زیادی است که از این گل به دلیل مواد معدنی بسیاری که دارد برای گل درمانی استفاده می شود. امروزه جزیره کیش در سفال آوایی یا همان سفال صدادار جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. بنابراین کوزه های سفالی جز بهترین صنایع دستی در کیش محسوب می شوند.

بازار صنایع دستی کیش,صنایع دستی در کیش,صنایع دستی کیش,

سبد و حصیر

از قدیمی ترین صنایع دستی کیش می توان به حصیر بافی اشاره نمود و محصولات حصیری از بافت الیاف های گیاهی تولید می شوند. برای حصیر از نخل خرما، برگ درخت خرما، ساقه نی های باتلاقی و … استفاده می شود. نوع بافت حصیرها در مناطق مختلف با توجه به مواد اولیه که به کار می برند کاملا متفاوت و منحصر به فرد است. از حصیرهای بافته شده در کیش برای تولید زیر انداز، سبد میوه، کیف، زنبیل، سبد نان و … استفاده نمود.

پارچه های گلابتون دوزی

یکی دیگر از انواع صنایع دستی در کیش پارچه های گلابتون است. هنر گلابتون دوزی بر روی پارچه با استفاده از نخ های زری و نوارها در این منطقه قدمتی دیرینه دارد. در گلابتون دوزی ابتدا نقوش مختلفی مانند گل ساعتی، نقش محرابی، پیچک ترنج، گل های اسلیمی، بته جقه ای بر روی پارچه مورد نظر کشیده می شود. سپس با استفاده از وسایل و ابزارهای مورد نیازآن را می دوزند. از این پارچه ها برای تولید لباس و شال های محلی و … استفاده می گردد.

بازار صنایع دستی کیش,صنایع دستی در کیش,صنایع دستی کیش,

چادر شب

چادر شب بافی یکی از هنرهای اصلی و یکی از انواع صنایع دستی در کیش است. این منطقه محسوب می شود که در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد این محصول در هر منطقه ای با توجه به شرایط آن کاملا متفاوت است. این چادرها معمولا دارای ابعاد 2 در 2  و طرح ها و رنگ های  زیبایی هستند. از موارد مصرف چادر شب می توان به جا نماز، ساک دستی، رو تختی، جهیزیه عروس ئ … می توان اشاره نمود.

پوشاک کیش

کیش یکی از مهم ترین مراکز خرید در ایران محسوب می شود و دارای پاساژها و مراکز خرید متعددی می باشد که انواع اجناس با بهترین کیفیت و قیمت را ارائه می دهند. به همین دلیل پوشاک را به عنوان یکی از صنایع دستی کیش می دانند که طرفداران زیادی دارد. معمولا تمامی مسافران این جزیره دوست داشتنی علاوه بر دیدن جاذبه های دیدنی کیش با هدف خرید راهی آنجا می شوند.

بازار صنایع دستی کیش,صنایع دستی در کیش,صنایع دستی کیش,

صنایع دستی دریایی

صنایع دستی دریایی با حلزون ها، صدف ها و ..ساخته می شوند و یکی از زیبا ترین صنایع دستی کیش هستند. زنان و جوانان این جزیره با استفاده از ایده هایی که در ذهن دارند از این محصولات دریایی برای تولید وسایل تزئینی مانند آویزها، بدلیجات دریایی، لوسترها، جعبه های صدفی و … استفاده می کنند. صنایع دستی دریایی از پر فروش ترین صنایع دستی کیش محسوب می شود و به وفور می توان انواع آن را در بازارهای سنتی و مراکز خرید کیش یافت. تنوع سوغات و صنایع دستی کیش بسیار بالا است، به طوری که می تواند پاسخگوی هر نوع سلیقه ای باشد. می توان گفت این محصولات بهترین هدیه های هستند که می توانید به عنوان سوغاتی برای دوستان و عزیزان خود ببرید.

 

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور قشم | تور مشهد | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)