نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

چکیده

  نقشه مترو اصفهان توسط افرادی که به این شهر سفر می کنند در اینترنت سرچ می شود، زیرا با کمک گرفتن از مترو امکان جابجایی و حمل و نقل در بخش های مختلف شهر به شکل آسان تری صورت می گیرد. در هنگام رزرو تور اصفهان بهار در مجموعه ندا بال آسمان می توانید […]

 

نقشه مترو اصفهان توسط افرادی که به این شهر سفر می کنند در اینترنت سرچ می شود، زیرا با کمک گرفتن از مترو امکان جابجایی و حمل و نقل در بخش های مختلف شهر به شکل آسان تری صورت می گیرد. در هنگام رزرو تور اصفهان بهار در مجموعه ندا بال آسمان می توانید تمامی اطلاعات لازم و کاربردی را در مورد سیستم حمل و نقل داخلی شهر اصفهان به دست آورید.

ایده ساخت مترو اصفهان جزء اولین ایده هایی بود که در ایران برای ساخت قطار شهری ارائه شد. اما به دلایل تاریخی بودن بافت این شهر عملی کردن این ایده با مشکلات زیادی روبرو می شد. چرا که ممکن بود لرزش های به وجود آمده در حین حمل و نقل و جابجایی مترو یا ساخت خطوط آن موجب آسیب به بناهای تاریخی و باستانی شود.
اما در حال حاضر پس از سال ها تحقیق و بررسی و مطالعات دقیق توانسته اند در بخش هایی از شهر اصفهان مترو را پیاده‌سازی و راه‌اندازی کنند، تا به شکل بهتری بتوانند به توریست ‌ها و گردشگران خدمات ارائه نمایند.
در هنگام ارتباط با مجموعه ندا بال آسمان برای به دست آوردن قیمت تور اصفهان می ‌توانید تمامی اطلاعات جامع و کافی در مورد بخش های مختلف سفر از جمله سیستم حمل و نقل داخل شهر اصفهان را به دست آورید.

آشنایی با تاریخچه مترو اصفهان

اصفهان جزء شهرهای تاریخی و دیدنی است که از سراسر دنیا مسافران و توریست های زیادی برای دیدن بناهای جذاب و خاص آن به این شهر سفر می کنند و داشتن سیستم حمل و نقل یکپارچه و مناسب تأثیر زیادی در ایجاد نظم بیشتر در اصفهان دارد.
مترو یکی از سیستم های حمل و نقل مهم در تمامی دنیا است که در صورت اجرای اصولی می تواند بار زیادی را از دوش حمل و نقل شهر کاهش دهد.
در شهر اصفهان که جزء شهرهای شلوغ محسوب می شود، در سال ۱۳۴۰ اولین بار پیشنهاد ساخت مترو اصفهان مطرح شد. سپس در سال ۱۳۵۵ مهندسین مشاور سوئدی طرح جامع حمل و نقل در شهر اصفهان را ارائه دادند. پس از انقلاب اسلامی سازمان مدیریت و برنامه و بودجه مطالعات جامع در مورد حمل و نقل اصفهان را تکمیل کرد.
در طی سال های طولانی تحقیقات راجع به حمل و نقل مترو در شهر اصفهان توسط شرکت های خارجی و داخلی زیادی انجام شد، تا در نهایت طرح نهایی توسط یک شرکت استرالیایی مشخص گردید.
در سال ۱۳۷۵ به مدت دوسال طراحی اولیه خطوط مهم مترو اصفهان و حومه آن انجام شد و در سال ۸۰ عملیات ساخت مترو آغاز گردید. به دلیل تاریخی بودن بافت زیادی از اصفهان، عملیات ساخت مترو در این شهر بسیار کند پیش می رفت و در سال ۹۴ فاز یک مترو اصفهان افتتاح شد.

نقشه مترو اصفهان

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

نقشه مترو اصفهان بسیار جالب طراحی شده و در اولین پیشنهادات و شکل‌گیری خطوط مترو قرار بود که هر کدام از خطوط داخلی شهر اصفهان در ادامه مسیر به یکی از شهرهای اطراف اصفهان متصل شود. همین مدل طراحی در نقشه خطوط مترو تأثیر زیادی در جانمایی ایستگاه های داخلی و محل ‌های عبور خطوط مترو گذاشته است.
در حال حاضر ۸ خط مترو برای اصفهان و حومه آن در نظر گرفته شده که در ادامه با اضافه شدن خطوط پیشنهادی جدید به ۱۱ خط می رسد. این خطوط شامل پنج خط داخلی برای داخل شهر اصفهان و شش خط برای اتصال شهرهای اطراف اصفهان طراحی شده است.
اما در حال حاضر فقط سه خط قطار شهری در داخل اصفهان فعال بوده و یک خط هم به شهرهای اطراف فعالیت می ‌کند و سایر خطوط مترو در حال ساخت بوده و هیچ کدام سرویسی ارائه نمی دهند.
با بررسی نقشه مترو اصفهان در می یابیم که این خطوط به گونه ای طراحی شده که شمال را به جنوب اصفهان، غرب را به شرق و محدوده شرقی را به جنوب غربی متصل می کند.

بررسی خطوط مترو اصفهان

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

در حال حاضر سه خط مترو برای پوشش درون شهر اصفهان فعالیت می کند و برای پوشش برون شهری نیز فعلاً فقط یک خط فعال بوده و به مسافران شهری سرویس می دهد.
در این بخش برای آشنایی بیشتر مسافرانی که به اصفهان سفر می‌ کنند به بررسی خطوط مترو اصفهان ایستگاه‌ های مبدا تا مقصد و تمامی ایستگاه های در طول مسیر می پردازیم، تا با آشنایی کامل بتوانند از این خطوط بهترین استفاده را ببرند.

بررسی خطوط مترو فعال و برنامه های زمانی آنها:

خط یک مترو پایان قدس پایانه دفاع مقدس

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید
خط یک مترو اصفهان تمامی مراکز و ایستگاه های آن فعال است که با ۲۰ کیلومتر و تعداد ۲۰ ایستگاه را از شمال تا جنوب اصفهان به یکدیگر متصل می کند. این خط به دلیل عبور از کنار چهارباغ عباسی و ۳۳پل جزء پرچالش ترین خطوط مترو بوده که توانسته اند با تمرکز زیاد بر این قسمت ها بدون آسیب رساندن به آثار باستانی خطوط مترو را طراحی و پیاده‌سازی کنند.
ایستگاه های خط یک مترو اصفهان به ترتیب:
1. ایستگاه قدس
2. ایستگاه بهارستان
3. ایستگاه گلستان
4. ایستگاه شهید مفتح
5. ایستگاه شهید علیجانی
6. ایستگاه جابر
7. ایستگاه پایانه کاوه
8. ایستگاه شهید چمران
9. ایستگاه شهید باهنر
10. ایستگاه شهدا
11. ایستگاه تختی
12. ایستگاه امام حسین (دروازه دولت)
13. ایستگاه انقلاب
14. ایستگاه سی و سه پل
15. ایستگاه دکتر شریعتی
16. ایستگاه آزادی دروازه شیراز
17. ایستگاه دانشگاه
18. ایستگاه کارگر
19. ایستگاه کوی امام خوابگاه دانشگاه اصفهان
20. ایستگاه دفاع مقدس (پایانه صفه)

دو ایستگاه در این خط متقاطع بوده که ایستگاه میدان امام حسین با خط ۲ و ایستگاه آزادی با خط ۳ تلاقی پیدا می کنند.
در خط ۱ مترو با حرکت قطار از ایستگاه قدس ساعت ۶ و ۱۵ دقیقه آغاز و پس از ۳۷ دقیقه به پایانه صفه می رسد. مدت زمان برگشت قطار از پایانه صفه به سمت قدس هم دقیقاً به همین روال صورت می گیرد. در صورت تمایل به دریافت جزئیات بیشتر از برنامه خط یک مترو اصفهان می توانید جدول زیر را مشاهده کنید و تمامی ساعات ورود قطارها را به ایستگاه های مختلف مورد بررسی قرار بدهید.
خط یک مترو از ۶:۱۵ صبح آغاز به کار کرده و تا ساعت ۹ شب به مسافران خدمات ارائه می دهد گاهی اوقات ممکن است برخی از قوانین مانند شرایط کرونا یا عوامل دیگر بر ساعت کارکرد این خطوط تأثیر بگذارد.

بررسی خط ۲ مترو خمینی شهر دارک

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید
خط دو مترو اصفهان که به خط شرقی و غربی معروف است از خمینی شهر شروع شده و پس از عبور از ایستگاه های مختلف به ایستگاه دارک می رسد. قسمت ۲ مترو پس از پایان عملیات خط یک به صورت کاملاً جدی شروع شده و به دلیل عبور از مکان های تاریخی با چالش ‌های زیادی روبرو گردیده است. زیرا این خط مترو از اطراف میدان نقش جهان عبور می کرد که در نهایت منجر به تغییر مسیر آن شد.
خط ۲ مترو دارای ۲۲ ایستگاه است که همه این ایستگاه ها به مرحله استفاده توسط مسافران نرسیده اند. خط ایستگاه دروازه دولت در محل تقاطع با خط یک افتتاح شده و چند ایستگاه هم اکنون در مرحله ساخت نهایی هستند. اما باقی ایستگاه ها در مرحله طراحی بوده و ساخت آنها شروع نشده است.

معرفی ایستگاه های خط ۲ مترو که قرار است در آینده مورد استفاده قرار بگیرند:
1. ایستگاه خمینی شهر
2. ایستگاه ماربین
3. ایستگاه شمس تبریزی
4. ایستگاه پیام نور
5. ایستگاه رهنان
6. ایستگاه صمدیه
7. ایستگاه کهندژ
8. ایستگاه شهید خرازی
9. ایستگاه کاشانی
10. ایستگاه خلجا
11. ایستگاه امام حسین (دروازه دولت)
12. ایستگاه فلسطین
13. ایستگاه نقش جهان
14. ایستگاه امام علی
15. ایستگاه ابن سینا
16. ایستگاه قدس
17. ایستگاه شاهد
18. ایستگاه لاله
19. ایستگاه عمان سامانی
20. ایستگاه عاشق اصفهانی
21. ایستگاه زینبیه
22. ایستگاه دارک شهید غفاری

بررسی خط ۳ مترو اصفهان میدان آزادی هفت تخت رستم، کوه دنبه

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

خط سوم متروی اصفهان از میدان آزادی شروع شده و تا ایستگاه هفت تخت رستم که معروف به کوه دنبه است ادامه پیدا می کند. این خط در ایستگاه دروازه شیراز با خط یک تلاقی پیدا می کند.
خط ۳ مترو اصفهان جزء خطوط پر رفت و آمد قرار می گیرد. هم اکنون چندین ایستگاه آن به افتتاح نهایی نرسیده ‌اند و ایستگاه آزادی که با خط یک مشترک بوده افتتاح شده است.
معرفی ایستگاه های خط ۳ مترو اصفهان:
1. ایستگاه میدان آزادی
2. ایستگاه حکیم نظامی
3. ایستگاه ارتش
4. ایستگاه سیمین یا جانبازان
5. ایستگاه چهار باغ فردوس
6. ایستگاه کشاورز
7. ایستگاه قائمیه
8. ایستگاه هفت تخت رستم کوه دنبه

بلیت مترو اصفهان برای مسافران

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

تمامی مسافرانی که در هنگام رزرو تور اصفهان بهار یا تورهای دیگر به اصفهان سفر می ‌کنند می‌ توانند با تهیه کارت بلیت به راحتی وارد مترو شده و از خدمات مختلف آن بهره ببرند.
تمامی ایستگاه هایی که دارای تقاطع با خطوط دیگر مترو است، نیازی به استفاده مجدد از کارت و پرداخت هزینه نیست و با یک بار ورود به داخل خطوط مترو می توانید از تمامی بخش های آن استفاده کنید.

ساعت کاری مترو اصفهان

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید
مترو اصفهان در روزهای عادی از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه فعالیت می کند و در طی برنامه ریزی های مشخص شده به صورت مرتب قطارها در ایستگاه ها در حال حرکت هستند، به طور معمول فاصله بین حرکت قطارها حدود ۱۵ دقیقه است.
در ایام تعطیل و جمعه ها مترو اصفهان به صورت کلی سرویس دهی ندارد؛ اما در حال حاضر به صورت کاملاً آزمایشی روزهای جمعه در ایستگاه های قدس، شهید علیخانی، کاوه، شهید باهنر، امام حسین سی و سه پل میدان آزادی و دفاع مقدس سرویس ارائه می کنند

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

تور اصفهان لحظه آخری

تور اصفهان لحظه آخری معمولاً برای هتل های لوکس و با موقعیت جغرافیایی خوب ارائه می گردد. زیرا چنین تورهایی هزینه‌های بالاتری داشته و در مدت زمان مشخص شده ظرفیت آنها تکمیل نمی شود، به همین دلیل به صورت تور لحظه آخری ارائه می گردد.
معمولاً هتل های لوکس در مناطق مرکزی شهر قرار گرفته اند که در این مناطق می توانید با آشنایی کامل با نقشه مترو اصفهان با سرعت بالاتری به فضاهای تاریخی و دیدنی آن دست پیدا کنید.

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

قیمت تور اصفهان

در هنگام بررسی قیمت تور اصفهان در می یابیم که موارد مختلفی مانند هزینه اقامت در هتل، هزینه رفت و برگشت و هزینه های گشت شهری می توانند بر هزینه نهایی تور تأثیر بگذارند.
هزینه هتل کاملا مشخص شده و تعریف شده است و بسته به انتخاب هتل های 5 ستاره، 4 ستاره یا 3 ستاره این هزینه ها مشخص می گردد.
هزینه های مربوط به حمل و نقل و رفت و آمد نیز با توجه به انتخاب هواپیما، قطار یا اتوبوس تعیین می شود.
اما هزینه مربوط به گشت شهری را می توانید با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی تا حد زیادی کاهش دهید. چرا که با استفاده از مترو می توانید به مناطق مختلف از شهر اصفهان بدون پرداخت هزینه های زیاد برای سرویس های دربست مراجعه کنید.
به همین دلیل آشنایی با نقشه مترو اصفهان برای مسافران بسیار کمک کننده است؛ زیرا با بررسی مکان های مختلف و ایستگاه های هر خطوط مترو می توانند به راحتی به فضاهای تاریخی و دیدنی اصفهان مراجعه نمایند.

نقشه مترو اصفهان، دیگر در مترو اصفهان گم نشوید

آشنایی کامل با خطوط مترو اصفهان با کمک مجموعه ندا بال آسمان

در هنگام رزرو تور اصفهان می توانید از مجموعه ندا بال آسمان کمک گرفته تا با تمامی سرویس های حمل و نقل عمومی آن آشنا شوید که در این میان خطوط مترو جزء بهترین سرویس های حمل و نقل عمومی است که با سرعت بالایی از یک منطقه به منطقه دیگر مسافران را جابجا می کند.
در هنگام رزرو تور اصفهان بهار با خیال راحت تر می توانید تمامی اطلاعات لازم و کاربردی در مورد نقشه مترو اصفهان را به دست آورید و در حین سفر از این امکانات بهترین استفاده را ببرید.
یک مزیت مهم دیگر در هنگام انتخاب مجموعه ندا بال آسمان ارائه تخفیف های ویژه برای رزرو تور اصفهان است که خیال مسافران را از لحاظ اقتصادی کاملا راحت می کند.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور مشهد | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)