معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

چکیده

معروف ترین مساجد استانبول از مهمترین جاذبه های تأثیرگذار در صدر لیست گردشگری این شهر محسوب می ‌شوند. زیرا تمامی مساجد قدیمی آن از معماری شگفت ‌انگیزی برخوردارند که چشم هر بیننده ای را مجذوب می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مساجد معروف و آدرس دقیق آنها در هنگام رزرو تور استانبول می […]

معروف ترین مساجد استانبول از مهمترین جاذبه های تأثیرگذار در صدر لیست گردشگری این شهر محسوب می ‌شوند. زیرا تمامی مساجد قدیمی آن از معماری شگفت ‌انگیزی برخوردارند که چشم هر بیننده ای را مجذوب می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مساجد معروف و آدرس دقیق آنها در هنگام رزرو تور استانبول می توانید از مجموعه ندا بال آسمان و کارشناسان متبحر آن کمک بگیرید.

استانبول که سال های طولانی به عنوان پایتخت حکومت مسلمانان عثمانی بوده، مساجد بسیار زیادی دارد که هر کدام از این مساجد با داشتن معماری خاص توانسته اند توجه مسافران و گردشگران مسلمان و غیر مسلمان را به خود جلب کنند.
استانبول به عنوان بزرگترین شهر ترکیه و پایتخت امپراتوری عثمانی بیشتر از ۳ هزار مسجد را در خود جای داده که برخی از این مساجد از معماری های خاصی برخوردار هستند که با شناخت برخی از این مساجد می توانید در هنگام سفر به استانبول لحظات هیجان انگیزی را تجربه کنید.
با رزرو تور استانبول ارزان یا تور استانبول لحظه آخری و همچنین تور استانبول نوروز بهتر است که در مورد مکان های دیدنی استانبول اطلاعات کافی به دست آورید که از مهمترین مکان ها مساجد معروف آن است. پس با انتخاب مجموعه ندا بال آسمان که عنوان تورلیدر افرادی کاملاً آشنا به جاذبه‌ های دیدنی استانبول و مسلط به زبان ترکی استانبولی را قرار می دهند تا در هنگام دید و بازدید از شهر اطلاعات کافی را به مسافران ارائه کنند.

رزرو تور استانبول برای دیدن مساجد تاریخی

در هنگام رزرو تور استانبول و سفر به این شهر اگر از افراد آشنا به استانبول در مورد جاذبه های تاریخی و دیدنی استانبول سوال بپرسید، حتماً در لیست آنها نام تعداد زیادی از مساجد قرار دارد.
شهر توریستی و قدیمی استانبول که در بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و به دلیل وجود تنگه بسفر در آن از جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری فراوانی برخوردار است که در هر بخش و قسمت آن می توانید مناسب علائق خود سرگرمی های زیادی را پیدا کنید.
مساجد جزء جاذبه های زیبای استانبول بوده که علاوه بر اهمیت مساجد به عنوان عبادتگاه مسلمانان از لحاظ تاریخ و فرهنگ نیز ارزش زیادی دارند؛ چرا که این مساجد به سال های قبل برمی گردد و برای زمانی است که امپراتوری مسلمان عثمانی در شهر استانبول حاکمیت می کرد.
در این دوره گوشه گوشه شهر با مساجد بزرگ، زیبا و سلطنتی آراسته شده و تا به امروز توانسته اند این مساجد را نگهداری کرده و بافت قدیمی آن را کاملا حفظ کنند.
در استانبول به هیچ عنوان حوصله شما سر نمی رود؛ زیرا در مدت اقامت چند روزه خود مهلت نمی کنید که تمامی فضاهای تاریخی و دیدنی استانبول را از نزدیک ببینید؛ به همین دلیل لازم است که فقط فضاهای خاص آن را در یک لیست مشخص کرده و ابتدا به دید و بازدید آنها بپردازید.

معرفی معروف ترین مساجد استانبول

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

استانبول با گذر از دوران بیزانس و عثمانی ها مراکز تاریخی و دیدنی زیادی دارند که پس از حاکم شدن عثمانی ها در این شهر بسیاری از کلیساهای قدیمی آن تبدیل به مساجد باشکوه شده ‌اند. با توجه به دین رسمی کشور ترکیه که اسلام است به مساجد و معماری آنها توجه شده و هر زمان که لازم بوده یک کلیسا به مسجد تبدیل شود، تغییرات مورد نیاز در بخش ‌های مختلف آن صورت گرفته است.
در تمامی مساجدی که در استانبول وجود دارند توجه ویژه ‌ای به بخش محراب، گنبد و منبر آن شده است و هر جا که لازم بوده بخش داخلی و معماری مساجد تغییر پیدا کرده و یک فضایی بسیار زیبا و چشم نواز تبدیل شده اند.
شهر استانبول به عنوان سومین شهر توریستی جهان شناخته می شود، در این شهر جاذبه های تاریخی و دیدنی فراوانی وجود دارد که بخش مهم آن را معروف ترین مساجد استانبول تشکیل می دهند که در این بخش به معرفی چند مورد از مشهورترین مساجد که ارزش دیدن دارند می پردازیم:

مسجد ایاصوفیه

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد ایاصوفیه جزء مشهورترین و جذاب ترین بناهای تاریخی استانبول بوده که این مسجد در حال حاضر به موزه تبدیل شده است و به عنوان نماد تاریخی شهر استانبول شناخته می شود. این مسجد در گذر تاریخ شاهد اتفاقات گوناگونی در این شهر بوده؛ چرا که قدمت آن بسیار زیاد است. قبل از به قدرت رسیدن عثمانی ها این مسجد به عنوان کلیسای مسیحیت کاتولیک در شرق مورد استفاده قرار می گرفت.
سپس توسط شاه محمد عثمانی تبدیل به مسجد شد و به دستور آتاتورک در حال حاضر تبدیل به یک موزه عمومی شده است که درب آن به روی عموم باز می باشد. این مسجد از بزرگترین دستاوردهای معماری رنسانس در جهان شناخته می ‌شود که با داشتن ۱۸۰ پا ارتفاع و حدود ۱۰۰ پا عرض به عنوان یک انقلاب در تاریخ معماری جهان شناخته می شود. یک نکته جالب در مورد مسجد ایاصوفیه این است که زمانی کلیسا با تغییر کاربری به مسجد تبدیل شد، ارتش عثمانی هم توانست قسطنطنیه را فتح کند.
ساعات بازدید از این مسجد از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ بعد از ظهر بوده با تهیه بلیت می توانید به فضای داخلی آن راه پیدا کنید. این مسجد در منطقه سلطان احمد در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار گرفته که با استفاده از تاکسی و ترامواهای شهری به این منطقه می رسید.

مسجد سلطان احمد

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد سلطان احمد که به مسجد آبی شهرت دارد، جزء دومین مساجد مهم ترکیه است که در نزدیکی منطقه ایاصوفیه واقع شده و این مسجد پس از موفقیت های پیاپی سلطان احمد در چندین جنگ برای شکرگزاری و نشان دادن قدرت عثمانی ساخته شده است. طراحی داخلی این مسجد با میلیون ها کاشی آبی رنگ در کنار معماری خاص آن موجب شده تا گردشگران بسیاری برای تماشای آن بیایند.
این مسجد با داشتن شش مناره بلند و چشم اندازی بسیار زیبا از تنگه بسفر تصویر زیبا از استانبول را به وجود آورده است. مسجد همچنان محل عبادت مسلمانان بوده و غیر از ایام برگزاری نماز در ساعات دیگر می ‌توانید برای بازدید از آن مراجعه کنید. برای دیدن این مسجد می توانید از تاکسی و ترامواهای قدیمی استفاده کرده و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید.

مسجد سلیمانیه

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد سلیمانیه جزء شاهکار های معماری عثمانی بوده که به دستور سلطان سلیمان اول و با دست معمار مشهور سینان ساخته شده است. این مسجد با تلاش هزاران نفر پس از ۷ سال به اتمام رسید. قرار گرفتن مسجد سلیمانیه در ارتفاع و بر روی تپه ‌ای بلند موجب شده تا به بخش های مختلف استانبول احاطه داشته باشد. در این مسجد فضاهای دیگری مانند حمام، بیمارستان، مدرسه قرآن، کاروانسرا و آشپزخانه عمومی برای فقرا دایر بوده است. این مسجد در منطقه فاتیح استانبول قرار گرفته و از طریق تاکسی و مترو به راحتی می توانید برای بازدید آن مراجعه کنید.

مسجد فاتح استانبول

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد فاتح جزء مساجد خاص بوده که توسط اولین پادشاه عثمانی سلطان محمد فاتح ساخته شده است. معماری این مسجد بقدری باشکوه زیبا بوده که در لیست برترین جاذبه های گردشگری استانبول قرار می گیرد. در گذشته های بسیار دور در محل فعلی مسجد فاتح ساختمان کلیسای قدیمی قرار داشته که به دستور سلطان محمد تخریب و در محل آن یک مسجد بنا شده است. با استفاده از اتوبوس های شهری می توانید در ایستگاه فاتیح از اتوبوس پیاده شده و برای بازدید از این مسجد مراجعه کنید.

مسجد اورتاکوی

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

این مسجد در کنار تنگه بسفر واقع شده و در زمان عثمانیان به دستور داماد یکی از وزرا بنای آن نهاده شده است و جزء مساجد قدیمی با معماری باشکوه بوده که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. تمامی گردشگرانی که در بسفر در حال قایق سواری هستند می توانند از منظره زیبای این مسجد بر روی آب لذت ببرند. در واقع مسجد توانسته است فرهنگ شرق و غرب استانبول را به خوبی به رخ بکشد.
معمار این مسجد سبک خاصی را برای طراحی آن در نظر گرفته که در طول سال ها بازسازی تغییری در آن ایجاد نکرده اند. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مسجد در محله بشیکتاش در غرب تنگه قرار گرفته و برای بازدید از این فضا همه روزه می توانید از صبح تا ۶ بعد از ظهر به غیر از زمان اقامه نماز به آن مراجعه کنید.

مسجد رستم پاشا

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد رستم پاشا از دوره عثمانی ها به جای مانده و به دستور صدراعظم وقت امپراتوری عثمانیان به وسیله معمار معروف سینان ساخته شده است. شخص دستور دهنده ساخت مسجد دو سال قبل از تکمیل نهایی مسجد از دنیا رفته بود. معماری این مسجد بسیار بی نظیر بوده و به دلیل قرارگیری در یکی از بازارهای شلوغ شهر استانبول مساحت کمتری نسبت به سایر مساجد دیگر دارد. کاشی کاری های خاص این مسجد با طرح های گلدار و هندسی در دیوارهای بیرونی و فضای داخلی مسجد آن را به یک فضای رویایی تبدیل کرده است.
یکی از مواردی که سبب تمایز مسجد رستم پاشا با دیگر مساجد استانبول شده، رنگ قرمز به کار رفته در آن است. در زمان عثمانیان ساخت رنگ قرمز ساده نبوده و استفاده از این رنگ بر روی سرامیک ها به سختی انجام می شد. مسجد رستم پاشا در بین مغازه های عتیقه فروشی در منطقه امینو شهرداری فاتح در میدان اصلی استانبول قرار گرفته است و به دلیل همین شلوغی ممکن است که پیدا کردن مسجد با دشواری همراه شود، این مسجد در حال حاضر به عنوان یک مدرسه دینی فعالیت می کند.

مسجد دلما باغچه

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد دلما باغچه در ابتدا به عنوان مسجد کاخ دلما طراحی شده و توسط معمار کاخ به نام مگا رابط والیان ساخته شده است. اما به دلیل تاریخی بودن و منحصر به فرد بودن از کاخ جدا شده و به عنوان یک مسجد مستقل فعالیت می ‌کند.
این مسجد در ساحل بسفر در دلما باغچه قرار گرفته و جزء منحصر به فردترین معماری ها در میان تمامی مساجد عثمانی در استانبول می باشد. چرا که تلفیقی موفق و درجه یک از سبک های معماری باروک و امپراتوری را دارد. حجره اصلی مسجد نسبتاً بزرگ و مربع شکل بوده که طول هر وجه آن ۲۵ متر است. در مسجد دلما باغچه دو مناره بلند قرار گرفته و با داشتن طراحی پنجره های مدور ظاهری منحصر به فرد دارد.

مسجد ایوب سلطان

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد ایوب سلطان جزء پر بازدیدترین و معروف ترین مساجد استانبول نزد مردم محلی استانبول است. این مسجد در منطقه ایوب سلطان که از بسفر تا ساحل دریای سیاه را در بر می گیرد، به شکلی باشکوه قرار گرفته است. ایوب سلطان جزء یاران پیامبر اسلام بوده و به دلیل سخنرانی های حضرت محمد، ایوب سلطان از عربستان سعودی نقل مکان کرده و به استانبول امروزی آمده است. ایشان پس از فتح استانبول درست در بیرون دیوارهای شهر درگذشت. آرامگاه ایوب سلطان در دوران سلطان محمد پیدا شده و با یک گنبد پوشانده شده و به تدریج به یک مسجد بزرگ تبدیل شده است.

مسجد جدید استانبول

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد جدید استانبول بر خلاف نام آن دارای قدمت ۳۵۰ ساله است و این مسجد به اسم والده سلطان به معنی مادر پادشاه ساخته شده است که جزء جاذبه های قسمت تاریخی استانبول بوده و در کنار بازار ادویه در گلدن هورن در قسمت جنوبی پل گالاتا قرار گرفته است. این مسجد به مانند میدان سنت مارکو ونیز کبوترهای زیادی دارد که به طور مداوم در حال پرواز هستند. این مسجد دارای ۶۶ گنبد و دو مناره مرتفع است که چشم انداز فوق العاده را در افق این شهر به وجود آورده است. این مسجد یکی از بخش های مهم در جذب صنعت گردشگری استانبول می باشد؛ چرا که جمعیت زیادی از مسافران در حال غذا دادن به کبوترهای اطراف این مسجد هستند.

مسجد شاهزاده استانبول

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد شاهزاده استانبول توسط معمار بزرگ سینان ساخته شده و اولین ساختمان بزرگ بوده که این معمار به سبک کلاسیک آن را طراحی و ساخته است. مسجد شاهزاده دارای یک باغ بزرگ، دو مناره ظریف و زیبا می باشد. سلطان سلیمان اول این بنا را به یاد پسرش محمد در قسمت مرکزی شهر استانبول ساخته است. هر دو مناره این مسجد از لحاظ زیبایی چشم نواز بوده و به دلیل داشتن تفاوت با مناره دیگر مسجدها خاص می باشند؛ به همین دلیل مسجد شاهزاده جزء اثرهای خاص معمار سینان است.

مسجد ینی جامی

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

مسجد ینی جامی به دستور صفیه سلطان همسر سلطان مراد سوم ساخته شده؛ اما به دلیل مشکلات سیاسی ساخت این مسجد در نیمه راه متوقف شد و در سال های بعد این مسجد توسط مادر سلطان محمود چهارم به عنوان یک پروژه کار تقوا تکمیل گردید. نمای داخلی این مسجد از نمونه های عالی کاشیکاری عثمانی بوده که از کاشی های ایزوتونیک بخش‌ های مختلف آن تزیین شده اند.

خرید تور استانبول لحظه آخری برای تعطیلات نوروز

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

استانبول به دلیل نزدیک بودن به فرهنگ ایرانی و شباهت زیاد آب و هوا مقصد بسیاری از مسافران ایرانی در تعطیلات عید نوروز است وجود هوایی دلچسب بهاری موجب می ‌شود تا استقبال از تور استانبول عید نوروز و همچنین تور آنتالیا در فصل بهار زیاد باشد.
در صورتی که می خواهید از تعطیلات و سفر خود لذت کافی را ببرید، باید به موقع اقدام کرده و بهترین هتل ها و ساعت های پروازی را انتخاب کنید. زیرا ساعت های پروازی مناسب و هتل های با موقعیت جغرافیایی و مکانی خوب، به سرعت پر می شود. پس اگر یک برنامه منظم برای سفر خود دارید قبل از اسفند و تا اوایل اسفند ماه اقدام به رزرو تور استانبول و تور آنتالیا کنید، تا بتوانید تمامی پکیج مد نظر خود را انتخاب نمایید.
اما اگر به دنبال خرید تور استانبول لحظه آخری برای تعطیلات عید نوروز هستید، باید توجه کنید که معمولاً چنین تورهایی به خصوص در نیمه اول تعطیلات عید نوروز ارائه نمی ‌شود؛ زیرا استقبال از این تورها به شدت بالا بوده و در همان لحظات آغازین ارائه ظرفیت آنها تکمیل می شود.
اما در نیمه دوم تعطیلات عید نوروز که حجم سفر کاهش چشمگیری پیدا می کند، ممکن است که با تور لحظه آخری استانبول یا تور لحظه آخری آنتالیا روبرو گردید. در چنین شرایطی می توانید با آماده داشتن یک چمدان برای سفر به منظور ارائه تور لحظه آخری آن را رزرو نمایید.
دسترسی به تور لحظه آخری عید نوروز موجب می‌ شود تا حدود ۵۰ درصد در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید و در مقابل از بهترین خدمات هتل های چند ستاره و هواپیماهای لوکس بهره ببرید.

تور استانبول ارزان

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

استانبول یکی از شهرهای تاریخی و دیدنی ترکیه است که حجم استقبال از این شهر به نسبت سایر شهرهای دیدنی ترکیه بیشتر است. زیرا در این شهر جاذبه های دیدنی، تاریخی، فرهنگی و گردشگری فراوان وجود دارد که همه سلایق می‌ توانند برای خود سرگرمی مناسب پیدا کنند.
تور استانبول ارزان را باید از مراکز گردشگری معتبر تهیه کنید که ضمن دریافت خدمات مناسب هزینه کمتری هم صرف نمایید. انتخاب های نادرست و تهیه تور استانبول ارزان قیمت از مراکز معتبر موجب می‌ شود تا در تمام طول مدت سفر رنج زیادی را متحمل شده و به هیچ عنوان از اوقات سفر خود لذت نبرید. پس در هنگام انتخاب این تورها توجه بیشتری به مراکز ارائه دهنده خدمات نمایید.
مجموعه ندا بال آسمان یکی از معتبرترین مراکزی است که می توانیم برای رزرو تور استانبول ارزان از آنها اقدام کنید. چرا که با در نظر گرفتن تخفیفات ویژه برای تور استانبول شرایط بهتری را برای سفر همه مردم با هر سطح بودجه به وجود می آورند.
عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر قیمت تور استانبول تأثیر بگذارند که با بررسی این عوامل و تغییر بخش ‌های مختلف آن ها می توانید یک سفر ارزان، با کیفیت بالا برای خود رقم بزنید.
با شناخت برخی از عواملی که در هزینه های نهایی تور استانبول تأثیر می گذارند، به شکل بهتری می توانید برنامه های سفر خود را مدیریت کرده و با انتخاب یک پکیج مناسب لذت سفر به استانبول را برای خود به دست آورید.

هزینه مربوط به هتل

هزینه های مربوط به اقامت در شهر استانبول بخش مهمی از هزینه ‌های تور است که می توانید با رزرو هتل های با ستاره های پایین تر یا در مناطق دورتر از مرکز شهر هزینه های اقامت خود را تا حد چشمگیری کاهش دهید.

هزینه های مربوط به وسایل سفر

لوازمی که قرار است با آن به استانبول برسید شامل هواپیما قطار و اتوبوس می‌ شود که در این میان هواپیما جزء گران ترین لوازم سفر است. اما برای رزرو بلیط هواپیما نیز می‌توانید با انتخاب بلیط های چارتری یا بلیت های تخفیف دار هزینه مقرون به صرفه را بپردازید.

تعداد روزهای سفر

تعداد روزهایی که مراکز گردشگری برای سفر در نظر می ‌گیرند متنوع بوده و هر چقدر که تعداد روز بیشتری را انتخاب کنید، هزینه شما هم افزایش می ‌یابد. با انتخاب تعداد روزهای کمتر شرایط مناسبی برای گشت و گذار در استانبول را به دست آورده و با هزینه مناسب و ارزان می توانید تور خارجی رزرو کنید.

هزینه مربوط به گشت و گذار

برای گشت و گذار در مناطق مختلف استانبول می توانید به جای استفاده از تاکسی و ماشین های دربست از وسایل حمل و نقل عمومی آن مانند اتوبوس، مترو تراموا استفاده نمایید. چرا که استانبول سیستم حمل و نقل شهری بسیار قوی دارد و به تمامی بخش های گردشگری و دیدنی استانبول می توانید از طریق این لوازم حمل و نقل عمومی مراجعه کنید.

هزینه های مربوط به غذا

بخش زیادی از هزینه های سفر مربوط به خورد و خوراک و غذا در وعده های نهار و شام است چرا که معمولاً در هنگام رزرو هتل، صبحانه بر روی هتل به صورت رایگان ارائه می گردد. برای کم کردن هزینه های مربوط به غذا نیز می ‌توانید با انتخاب غذاخوری های با کیفیت اما قیمت مناسب ‌تر تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

رزرو تور استانبول لحظه آخری در مجموعه ندا بال آسمان

معروف ترین مساجد استانبول + تصویر و آدرس

اگر به قصد دیدن معروف ترین مساجد استانبول می خواهید تور استانبول را رزرو کنید، به شما پیشنهاد می ‌کنیم که حتماً به دنبال تهیه تور استانبول لحظه آخری باشید. چرا که تورهای لحظه آخری کیفیت بالایی داشته و ۵۰ درصد هزینه واقعی تور را می پردازید.
در هنگام رزرو تور آنتالیا و تور استانبول در صورت دنبال کردن مراکز گردشگری معتبر می توانید از بهترین شرایط سفر و به خصوص تورهای لحظه آخری اطلاع پیدا کرده و با رزرو آنها تأثیر زیادی در کاهش هزینه های خود بگذارید. به این ترتیب می ‌توانید یک تور خارجی با کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه کنید.
مجموعه ندا بال آسمان جزء بهترین مراکزی است که می توانیم به شما برای رزرو تور استانبول پیشنهاد دهیم. زیرا این مجموعه با ارائه پکیج های مختلف در فراهم آوردن شرایط انتخاب موجب شده تا همه افراد با هر سطح بودجه بتوانند از این شهر زیبا و مساجد معروف آن دیدن کنند.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور مشهد | تور چابهار | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)