آرامگاه فردوسی در مشهد

آرامگاه فردوسی,آرامگاه فردوسی در مشهد,سفر به آرامگاه فردوسی

چکیده

آرامگاه فردوسی یکی از اعجاب برانگیزترین مناطقی است که یکی از اولویت های اصلی در تورهای مشهد است. سفر مشهد یکی از لذت بخش ترین سفرهایی است که هر گردشگری می تواند تجربه کند. شهر مشهد به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای مذهبی ایران به شمار می رود. این شهر نه تنها به خاطر […]

آرامگاه فردوسی,آرامگاه فردوسی در مشهد,سفر به آرامگاه فردوسی,

آرامگاه فردوسی یکی از اعجاب برانگیزترین مناطقی است که یکی از اولویت های اصلی در تورهای مشهد است. سفر مشهد یکی از لذت بخش ترین سفرهایی است که هر گردشگری می تواند تجربه کند. شهر مشهد به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای مذهبی ایران به شمار می رود. این شهر نه تنها به خاطر وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) بلکه به خاطر جاذبه های گردشگری دیگری که دارد هر ساله توریست های زیادی به این شهر جذب می شوند. آرامگاه فردوسی یکی از این موارد است؛ در ادامه می خواهیم آن را به خوبی برای شما معرفی کنیم.

آرامگاه فردوسی در سفر به مشهد

آرامگاه فردوسی در مشهد یکی از مسائلی است که برای بسیاری از مسافرین اهمیت زیادی دارد. برای برخی سفر با تور از جذابیت های خاصی برخوردار بوده است. در میان این جاذبه های مدرن و مذهبی بازدید از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی برای هر توریستی به یک ضرورت تبدیل شده است. این آرامگاه در شهر توس، تاریخچه طولانی و دیدنی دارد. در سفر مشهد بازدید از این آرامگاه برای هر گردشگری می تواند خاطره انگیز باشد. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره سفر به آرامگاه فردوسی در مشهد به دست بیاورید.

تاریخچه آرامگاه فردوسی

فردوسی به دلیل اینکه اهل تشیع بود، اجازه ندادند او را در قبرستان شهر توس به خاک بسپارند. به همین دلیل او را در باغ شخصی خود در شهر تابران توس به خاک سپردند. برخی اشخاص در آن زمان بارها مزارش را ویران می کردند تا هیچ نام و نشانی از او نباشد. با این وجود شاعران و اهل معرفت در محل دفنش گرد هم می آمدند تا یاد و خاطره این شاعر بزرگ ایرانی را زنده نگه دارند. چندی بعد مرگ فردوسی، برای اولین بار بنایی به دست سپهدار طوس ارسلان جاذب، بر مزارش بنا شد که تا صد سال پابرجا بود. بعد گذشت چند سال این بنا به دست امیر مغول ویران شد و مصالح آن را برای ساخت قلعه او به کار بردند. در زمان پادشاهی غازان خان، امیر ایسن قتلغ خانقاه بنایی بر مزار فردوسی ساخت. تا زمانی که عبیدالله خان ازبک حمله کرد و به دلیل ضد شیعه بودن وی فرمان داد که بنای یاد بود فردوسی را تخریب کنند. عبدالوهاب آصف الدوله به دستور ناصرالدین شاه تصمیم گرفت آرامگاه فردوسی را پیدا کند، در نهایت بعد از پیدا کردن آن دو اتاق برای یادبود بر مزارش بنا کردند، که بعد از گذشت مدتی بنایی با شکوه روی آن ساختند.

با گذشت زمان و در سال 1299 محمد تقی بهار با انتشار مقاله ای زمینه ساز ساخت آرامگاه کنونی شد. در سال 1301 نیز محمد علی فروغی برای ساخت مقبره تلاش زیادی کرد. همین اتفاقات دست به دست هم دادند تا در سال 1305 هجری شمسی نماینده زرتشتیان کیخسرو شاهرخ به همراه گروهی محل دفن فردوسی را پیدا کنند. زمانی که آرامگاه را پیدا کردند در زمینی به وسعت 23000 متر به مالکیت حاج میرزا بنا شده بود. 7000 متر دیگر نیز به واسطه حاج حسین ملک که یکی از خیرین شهر بود به آن اضافه شد تا مساحت کل آرامگاه به 30000 متر مربع افزایش پیدا کند. بسیاری از گردشگران خارجی نیز سفر مشهد را برای بازدید از این آرامگاه باشکوه به عنوان مقصد گردشگری خود بر می گزینند.

سفر به آرامگاه فردوسی در مشهد,فاصله آرامگاه فردوسی تا مشهد,آرامگاه فردوسی,

بخش های دیگر مجموعه آرامگاه فردوسی

علاوه بر مساحت کلی آرامگاه فردوسی،‌ حدود شش هکتار موزه و کتابخانه در این مجموعه قرار دارد. زمانی که وارد مجموعه می شوید استخری نسبتا بزرگ را رو به روی مقبره می بینید که تصویری از آن در استخر منعکس می شود.

سبک معماری آرامگاه بسیار شبیه به مقبره کوروش بزرگ است و به باور بسیاری از آن هم الهام گرفته شده است. فضای داخلی آرامگاه تحت تاثیر معماری های زمان حکومت اشکانیان است. خود آرامگاه فردوسی 980 متر زیربنا دارد که از دو بخش تشکیل شده: اولین بخش حدود نیم متر سنگ قبر بر روی مزار نصب شده که نام، تاریخ تولد و وفات و تاریخ ساخت آرامگاه روی آن نوشته شده است. بخش دوم تالار مقبره که با سنگ های مرمر و کاشی های زیبا تزیین شده است که شامل چهار ستون است. فروهری که در ضلع جنوبی این تالار قرار دارد تداعی کننده تخت جمشید در شیراز است.

امروزه آژانس های مسافرتی بسیاری دیدن از این آرامگاه را در تور مشهد خود قرار داده اند تا علاقه مندان از تمام جاذبه های شهر مشهد دیدن کنند.

موزه

موزه ای که در سفر به آرامگاه فردوسی با آن روبرو می شوید، آثار بسیاری در آن نگهداری می شود. سکه های نقره و طلایی که در حفاری های شهر توس کشف کردند را در این موزه قرار دادند. از جمله آثار دیگر همچون وسایل سوارکاری مانند تیر و کمان، ظروف سفالی قرن 4 و 5 هجری قمری، انواع شاهنامه مثل کپی شاهنامه بایسنقری و کپی شاهنامه فلورانس و … همگی در این موزه وجود دارند. این موزه در سال 1384 به واسطه دکتر احمدی تاسیس شد.

آرامگاه فردوسی در مشهد,سفر به آرامگاه فردوسی,سفر به آرامگاه فردوسی در مشهد,

کتابخانه

کتابخانه ای که در ضلع شرقی آرامگاه قرار دارد بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و حدود 9000 جلد کتاب در آن تعبیه شده است. در سال 1347 این کتابخانه در دو طبقه بازسازی شده است که طبقه اول آن آرشیو کتاب ها و طبقه دوم آن سالن مطالعه برای علاقه مندان به مطالعه کتاب می باشد.

در سال 1392 دکتر اسلامی ندوشن و خانم شیرین بیانی 2400 جلد کتاب و آقای نعمت الهی 3700 جلد به این کتابخانه اهدا کردند که با این کار نظم کتابخانه مجموعه به هم ریخته شد. به همین خاطر کتابخانه دیگری تحت تاثیر شخصیت فردوسی در این منطقه تاریخی تاسیس شد. تمام اشیاء تاریخی و اهدایی آرامگاه را از آنجا تخلیه و به موزه خراسان منتقل کردند تا با تاسیس کتابخانه حکیم طوس آن ها را دوباره بازگردانند. وجود این کتابخانه در آرامگاه فضای دلنشینی را ایجاد کرده است، کسانی که سفر مشهد را در پیش می گیرند و از دوستداران شعر و ادب پارسی باشند حتما این کتابخانه را از نزدیک دیده اند.

نکات جالب بنای آرامگاه فردوسی در مشهد

از آنجا که بنای آرامگاه با مصالح ساروج ساخته شده بود برای بازسازی، مرمت کاران چاره ای جز این نداشتد که بنای قدیمی را با مواد منفجره تخریب کنند تا بازسازی را از نو انجام دهند. این بازسازی همراه با 250 کارگر و هزینه ای حدود 7 میلیون تومان چهار سال به طول انجامید.

جالب است بدانید در طول این بازسازی به دستور قاسم ارفع استخوان های فردوسی را از خاک خارج کردند و پس پایان مرمت سازی دوباره به خاک بازگرداندند. گفته شده در هنگام نبش قبر دو استخوان جمجمه از مقبره خارج شد که معتقدند شخص دیگری نیز در کنار جسد فردوسی به خاک سپرده شده است.

وزن مقبره به همراه تصویر فروهری که روی آن است حدود 4 تن وزن دارد.

مهندس حسین جودت که نماینده شرکت ایتالیایی کاجته بود، تمام مرمرهایی که در آرامگاه فردوسی به کار گرفته شده است را از این شرکت ایتالیایی آورده است.

حتما در سفر به این شهر بعد از زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان به این هر کدام از این جاذبه ها سر بزنید تا سفری پر بار و به یاد ماندنی برای خود به وجود بیاورید.

برای سفر به آرامگاه فردوسی، اگر سفر شما همراه با یک تور بود، می توانید طبق برنامه ریزی از قبل تعیین شده به این آرامگاه بروید و از دیدن این مجموعه لذت ببرید. اگر هم سفر شما با خودروی شخصی است، اول باید خود را به شهرستان توس برسانید. فاصله این شهرستان تا مشهد حدود 25 کیلومتر است. در صورت نداشتن خودروی شخصی می توانید از طریق پایانه فردوسی و سوار شدن در اتوبوس خط 202 به مدت کمتر از یک ساعت به آرامگاه برسید.

 

تورهای پیشنهادی ندا بال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور اصفهان | تور چابهار

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور ارمنستانتور آنتالیاتور تفلیس

لیست بهترین هتل های مشهد برای اقامت

در این بخش به معرفی بهترین هتل های مشهد پرداخته و شما میتوانید به صورت آنلاین این هتل ها را در وبسایت ندا بال آسمان رزرو نمایید.

هتل ساوین مشهد

هتل ساوین مشهد در سال ۱۳۹۶ در خیابان امام رضا، خیابان حنایی (دانش شرقی)، نبش کوچه حنایی ۶ افتتاح شد. دسترسی آسان هتل ساوین مشهد به حرم امام رضا (ع) و دیدنی های مشهد، آن را به بهترین گزینه برای اقامت مهمانان در مشهد تبدیل کرده است.

هتل کیانا مشهد

هتل کیانا مشهد، یکی از زیباترین و لوکس ترین هتل های ۴ ستاره شهر مشهد می باشد. هتل کیانا توانسته با توجه به نزدیکی به حرم امام رضا(ع) و کیفیت بسیار بالا توجه بسیاری از زائران و گردشگران به خود جلب کند.

هتل قصر طلایی مشهد

هتل قصر طلایی مشهد، یکی از زیباترین هتل های شهر مشهد می باشد که این هتل به عنوان بزرگترین و لوکس ترین هتل های شهر مشهد و ایران شناخته شده است. هتل پنج ستاره هتل قصر طلایی مشهد با داشتن معماری و طراحی فوق العاده، همچون قصری واقعی توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و زائران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب کند.

هتل بین المللی قصر مشهد

هتل بین المللی قصر مشهد،یکی از بهترین و پرطرفدارترین هتل های کشور می باشد که این هتل در سال ۱۳۵۶ در خیابان امام رضا تاسیس شد و در سال ۱۳۹۳ نیز به شکل کامل مورد بازسازی قرار گرفت. هتل بین المللی قصر مشهد با داشتن ۲۱۹ اتاق در سبک ها و مدل های مختلف در ۱۱ طبقه، یکی از بزرگترین هتل های ۵ ستاره در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع) نیز قرار گرفته است.

هتل مدینه الرضا مشهد

هتل مدینه الرضا مشهد، یکی دیگر از هتل های پنج ستاره شهر مشهد می باشد که با داشتن معماری اسلامی و سنتی خود توانسته است در مقایسه با دیگر هتل های این شهر از زیبایی منحصر به فردی برخوردار باشد.

هتل درویشی مشهد

هتل درویشی مشهد یکی از لوکس ترین و شیک ترین هتل های شهر مشهد، هتل ۵ ستاره درویشی مشهد می باشد که با داشتن امکانات و خدمات بسیار بی نظیر خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کند.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)