مناطق مشهد و موقعیت آن ها

مناطق متوسط مشهد,مناطق مشهد,منطقه 11 مشهد

چکیده

یادگیری مناطق مشهد کاربردهای فراوانی دارد. بسیاری از آدرس دهی ها ممکن است با توجه به مناطق شهر صورت بگیرد. لزا این مطالب می تواند به شما در آدرس دهی ها و پیدا کردن نقاط گردشگری کمک بسیاری کند.

مناطق مشهد، در 13 منطقه خلاصه شده اند که هر یک از نظر جغرافیایی و محله ای خصوصیات خود را دارند. هر یک از این مناطق نیز دارای شهرداری جداگانه ای بوده و هر کدام هم وظیفه خاصی انجام می دهند. در گذشته مشهد تنها 4 منطقه داشت اما با پیشرفت و گسترش آن، تعداد مناطق نیز افزایش پیدا کرد و الان به 13 منطقه رسیده است. بعضی از این مناطق به دلیل آنکه در محلی خاص قرار دارند و در جوارشان مورد شاخصی وجود دارد، از اهمیت بیشتری نسبت به بقیه بر خوردار هستند. در این متن قصد داریم در رابطه با مناطق مشهد، موقعیت آن و دیگر خصوصیات آنها صحبت کنیم و مواردی که باعث می شود که از دیگر نقاط جدا باشند را بیان می کنیم. امیدوارم یادگیری این مناطق بتواند برای شما در تور مشهد کاربردی واقع شود.

منطقه یک مشهد

این منطقه در مشهد، از این نظر که در مرکز شهر واقع شده است از اهمیت خاصی برخوردار است و جمعیت زیادی از نظر شهری، تجاری در رفت و در آمد دارد. این منطقه در سال 1363 ایجاد شده و مساحتی حدود 1479 هکتار دارد و جز پرجمعیت ترین مناطق مشهد است.

منطقه دو مشهد

این منطقه 3844 هکتار وسعت داشته و 17 درصد از جمیعت کل شهر در این منطقه ساکن هستند. منطقه 2 در بین مناطق 13گانه مشهد، رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. اماکنی که در این منطقه مشغول به فعالیت هستند شامل اماکن تجاری، اداری، درمانی، صنعتی، مسکونی و مذهبی است.

منطقه 3 مشهد

این منطقه از این نظر که در آن آرامگاه های خواجه ربیع و باغ نادری قرار دارد به منطقه‌ ای مناسب برای گردشگری، تبدیل شده است و از این نظر شایان توجه است. ضمنا ایستگاه راه آهن نیز در این منطقه قرار دارد و باعث شده اهمیت این منطقه بیشتر مورد توجه قرار گیرد. منطقه 3، وسعتی در حدود 32 هکتار داشته و جمعیتی در حدود 400 هزار نفر در را در خود و محلات اطراف جای داده ا ست.

منطقه چهار

این منطقه در قسمت شمال شرقی مشهد واقع شده و سال تاسیس آن نیز 1373 می باشد. وسعت منطقه 4 1345 هکتار است و 262 هزار در نفر در آن زندگی می کنند. آمار نشان می دهد که این منطقه جز متراکم ترین مناطق مشهد است. اهمیت این منطقه در هم جواری آن با بارگاه ملکوتی امام رضا است.

منطقه پنج

این منطقه یکی از قدیمی ترین مناطق مشهد است و در با حرم امام رضا مجاور است. این منطقه در سال 1374 تاسیس شده است. جمعیتی حدود 175 هزار نفر در این منطقه زندگی می کنند و مساحتی که این منطقه به خود اختصاص داده است 1414 هکتار است. در این منطقه حجم ساخت و ساز از بقیه مناطق، بیشتر بوده است. ضمنا در این منطقه دو کوره آجر پزی موجود است که به عنوان آثار باستانی از آن ها یاد می شود.

مناطق متوسط مشهد,مناطق مشهد,منطقه 11 مشهد,

منطقه شش

سال احداث و تاسیس این منطقه 1370 بوده و با حرم امام رضا مجاورت دارد و باعث ایجاد اهمیت ویژه‌ ای برای این منطقه شده است. 1869 هکتار مساحت این منطقه بوده و جمعیتی حدود 232 هزار نفر در آن حال زندگی هستند.

منطقه هفت

این منطقه در سال 1374 تاسیس شده و مساحتی حدود 5200 هکتار دارد. این منطقه در جنوب شرقی مشهد واقع است و 250 هزار نفر در این محدوده زندگی می کنند. یکی از مزیت هایی که این منطقه دارد، وجود دو پارک بزرگ در آن است که محل مناسبی است برای اسکان زائرین و مسافرین است. ضمنا به دلیل داشتن فاصله کم با بارگاه امام رضا، فرودگاه شهید هاشمی نژاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و جزو یکی از مناطقی است که بسیار پر تردد است. نکته دیگر وجود فضاهای سبز بسیار در این منطقه است که باعث نگاهی ویژه به این منطقه شده است.

منطقه 8

مساحتی که این منطقه به خود اختصاص داده است، 1961 هکتار است و اماکن اداری، مسکونی تجاری و نظامی در این منطقه مشغول به فعالیت هستند. این منطقه نیز با بارگاه امام رضا هم جوار است و به همین دلیل تردد و درصد وجود هتل و استراحت گاه ها در این منطقه زیاد است.

منطقه 9

این منطقه 4476 هکتار وسعت از شهر مشهد را از آن خود کرده؛ 356 هزار نفر را در دل خود جای داده و در سال 1370 تاسیس شده است. هم جوار بودن این منطقه با ، پارک طرقبه، کوه های بینالود و پارک وکیل آباد این منطقه را به محلی پر رفت و آمد و گردشگر پذیر تبدیل کرده است. قرار گرفتن مراکز آموزش عالی هم چون دانشگاه فردوسی، مرکز تربیت معلم شهید بهشتی و چند مرکز آموزشی دیگر، باعث شده این منطقه از این نظر مورد توجه خاصی قرار گیرد.

منطقه 9 شهرداری مشهد,منطقه هفت مشهد,منطقه یک مشهد,

منطقه 10 مشهد

سال شروع به کار این منطقه 1370 است و وسعتی برابر 2349 هکتار دارد و 889 هزار نفر نیز در این منطقه زندگی می کنند. منطقه 10 مشهد در شمال غرب این شهر واقع شده است.

منطقه 11

این منطقه در سال 1378 فعالیت خود را آغاز کرده است و 1536 هکتار وسعت دارد. منطقه مذکور، 4.3 درصد از مساحت شهر را به خود اختصاص داده است و جمعیتی حدود 200 هزار نفر در این محدوده در حال زندگی هستند. 6 مجموعه ورزشی سر پوشیده در این منطقه وجود دارد.

منطقه 13

منطقه 13 که به منطقه ثامن مشهور است یکی از مناطق مشهد است. وظیفه رسیدگی به وضعیت عمران و نوسازی محلات اطراف حرم بر عهده شهرداری این منطقه است. وسعت مناطق مشهد روی نقشه، را می‌ توانید به راحتی در تصویر زیر مشاهده نمایید.

تورهای پیشنهادی ندابال

تور مشهد از تهران

تور مشهد یزد

تور مشهد با قطار فدک

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور چابهار | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)