راهنمای جامع فرودگاه مشهد

اطلاعات فرودگاه مشهد,راهنمای فرودگاه مشهد,شماره فرودگاه مشهد

چکیده

در این مطلب قصد داریم تا یک راهنمای جامع برای فرودگاه مشهد برای شما علاقه مندان ارائه کنیم تا مشکلی برای سفرتان به وجود نیاید.

فرودگاه مشهد بعد از فرودگاه مهرآباد، یکی از جاهایی است که بیشترین ترافیک و رفت و آمد هواپیماها در آن رخ می دهد. این فرودگاه قبلا در میدان 15 خرداد قرار داشت و برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما در سال 1330 به این مکان (زائرسرای فعلی) منتقل شد. در سال 1346 اقداماتی مانند ساختن باندهای جدید بتنی، ساخت پدافند در آن صورت گرفت. در آن زمان تنها یک پرواز از تهران به مشهد و برخی پروازهای نظامی در این فرودگاه انجام می شد.

با گذشت زمان و استقبال مردم از انواع تور مشهد تعداد پروازها به این فرودگاه افزایش پیدا کرد، هواپیماهای جدید اضافه شد، برج های مراقبت و ساختمان تکمیل کننده نیز ساخته شده و کار خود را با وجود نواقص، انجام داد. وقتی انقلاب شد، بازسازی این فرودگاه نیز کنسل شد و با اتمام جنگ فرودگاه توانست کار خود را دو مرتبه شروع کند و نامش به فرودگاه هاشمی نژاد تغییر پیدا کرد. لازم به ذکر است که  روزانه، حدود 8 میلیون مسافر، از داخل و خارج کشور به این فرودگاه رفت و آمد می کند.

خصوصیات فرودگاه هاشمی نژاد

مساحتی که فرودگاه مشهد به خود اختصاص داده است، 540 هکتار بوده و در ضلع  جنوب شرقی مشهد واقع است. یکی از ویژگی هایی که این فرودگاه دارد، دو باند موازی آن است که می تواند انواع هواپیماها را مورد پذیرش قرار دهد. از این فرودگاه می توان استفاده های نظامی و مسافری برد. ضمنا از سطح دریا، ارتفاعی برابر 995 متر دارد. از دیگر خصوصیات این فرودگاه، پارکینگ طبقاتی است که در آن احداث شده است و می تواند 2000 خودرو را در درون خود جای دهد. ضمنا این محل، به مترو نیز متصل است و رفت و آمد به این فرودگاه را بسیار راحت کرده است.

این فرودگاه، آمادگی برگزاری کلاس های پروازی را دارا می باشد و چندین هواپیمای آموزشی را در اختیار کسانی که قصد دارند، به حرفه خلبانی روی آورند، قرار داده است.

از دیگر مواردی که در فرودگاه مشهد آموزش داده می شود مهمانداری هواپیما، تعمیرات و نگهداری هواپیما و … می باشد و شرایط خوبی برای آموزش این مشاغل در فرودگاه هاشمی نژاد برای علاقمندان فراهم شده است.

اطلاعات فرودگاه مشهد,راهنمای فرودگاه مشهد,شماره فرودگاه مشهد,

فرودگاه مشهد با اکثر شرکت های هواپیمایی که در ایران که مشغول جابجایی هوایی مسافرین هستند، کار می کند. گفته می شود که این فرودگاه با حدود 25 شرکت هواپیمایی خارجی و داخلی در حال انجام کار است. از جمله شرکت هایی که می توان به آن ها اشاره داشت، شرکت آتا، اترک، کاسپین، ایران ایر، کیش ایر، ماهان، زاگرس و … است. از شرکت های خارجی می توان به شرکت های امارات، شرکت بین المللی افغان جت، بغداد، ترکیش ایران ایرلاینز و چندین شرکت دیگر اشاره کرد. یکی دیگراز خصوصیاتی که این فرودگاه دارد، فاصله بسیار کم آن از مراکز مهمی است که در مشهد قرار دارند. برای مثال این فرودگاه با حرم امام رضا حدودا 8 کیلومتر فاصله دارد.

نحوه دسترسی به فرودگاه هاشمی نژاد

اگر به قصد دارید که از شهر مشهد خارج شوید و بدین منظور، بلیط هواپیما در نظر گرفته اید، می‌ توانید به به میدان  پانزده خرداد، انتهای بلوار جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید و از آن جا سفر خود را آغاز کنید.

چنانچه در زمینه سفر هوایی خود نیز سوالی دارید با شماره فرودگاه مشهد که 3340001-051 است تماس بگیرید و سوالات خود را از اطلاعات فرودگاه مشهد  بپرسید.

ضمنا خط 77 اتوبوسرانی نیز مسیر حرم تا فرودگاه را می پیماید و این شرکت حدودا هر 20 دقیقه یک اتوبوس از فرودگاه به سمت  حرم روانه می کند و بدین صورت شرایط بسیار راحت و ایده آلی برای زائرین فراهم  می کند.

فرودگاه مشهد,فرودگاه هاشمی نژاد,اطلاعات فرودگاه مشهد,

امکانات موجود در فرودگاه مشهد

برای رفاه حال کسانی که قصد ورود و خروج به این فرودگاه را دارند، امکانات مختلفی اختصاص داده شده است تا همگان خاطره خوشی از رفت و آمد به فرودگاه مشهد داشته باشند. از جمله امکانات موجود در این محل وجود پله برقی و آسانسور برای آسان تر کردن رفت و آمد مسافرین داخل فرودگاه، ارائه خدماتی هم چون اورژانس، انتقال بار، وجود تاکسی، در اختیار قرار دادن اینترنت، غرفه هایی برای خرید، غذاخوری، نماز خانه، دفتر راهنمای مسافرین، قسمتی برای تحویل اشیای گمشده، خدماتی برای افراد ناتوان جسمی و غیره … می باشد.

ضمنا برای دسترسی راحت تر مسافران به هواپیما به هنگام پرواز، جت وی هایی نیز در نظر گرفته شده است تا مسافرین بدون هیچ مشکلی و در نهایت سادگی، به موقع به پرواز خود برسند.

این فرودگاه برای کسانی که نیاز به خودروی شخصی دارند امکانی ویژه فراهم کرده است و آن است که می توان خودروهای بدون راننده اجاره کنید تا مدتی که در شهر مشهد اقامت دارید، به راحتی به تمام کارهای خود برسید.  چنانچه با ماشین شخصی خود به فرودگاه آمده اید، می توانید آن را در پارکینگ هایی که در این فرودگاه در نظر گرفته شده است قرار دهید و سفر خود را با اطمینان خاطر ادامه دهید.

ترمینال داخلی فرودگاه هاشمی نژاد

در این ترمینال که در واقع ترمینال شماره یک محسوب می شود، در سال حدود 6 میلیون نفر، رفت و آمد دارند. مساحتی که برای این مکان در نظر گرفته شده است، حدود 38000 متر  است. مسافران می توانند از ضلع شرقی به این فرودگاه وارد شوند و از ضلع غربی کارت پرواز خود را دریافت کنند و با استفاده از هواپیما از فرودگاه خارج شوند.

ترمینال شماره 2

این ترمینال برای سفرهای خارجی در نظر گرفته شده و مساحتی حدود 21600 متر را در برگرفته است. سالیانه حدود 2 میلیون نفر از این ترمینال برای انجام سفرهای خود به خارج از کشور استفاده می کنند.

تور های پیشنهادی:

تور مشهد از تهران

تور مشهد یزد

تور مشهد با قطار فدک

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)