راهنمای جامع فرودگاه مشهد

اطلاعات فرودگاه مشهد,راهنمای فرودگاه مشهد,شماره فرودگاه مشهد

چکیده

در این مطلب قصد داریم تا یک راهنمای جامع برای فرودگاه مشهد برای شما علاقه مندان ارائه کنیم تا مشکلی برای سفرتان به وجود نیاید.

فرودگاه مشهد بعد از فرودگاه مهرآباد، یکی از جاهایی است که بیشترین ترافیک و رفت و آمد هواپیماها در آن رخ می دهد. این فرودگاه قبلا در میدان 15 خرداد قرار داشت و برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما در سال 1330 به این مکان (زائرسرای فعلی) منتقل شد. در سال 1346 اقداماتی مانند ساختن باندهای جدید بتنی، ساخت پدافند در آن صورت گرفت. در آن زمان تنها یک پرواز از تهران به مشهد و برخی پروازهای نظامی در این فرودگاه انجام می شد.

با گذشت زمان و استقبال مردم از انواع تور مشهد تعداد پروازها به این فرودگاه افزایش پیدا کرد، هواپیماهای جدید اضافه شد، برج های مراقبت و ساختمان تکمیل کننده نیز ساخته شده و کار خود را با وجود نواقص، انجام داد. وقتی انقلاب شد، بازسازی این فرودگاه نیز کنسل شد و با اتمام جنگ فرودگاه توانست کار خود را دو مرتبه شروع کند و نامش به فرودگاه هاشمی نژاد تغییر پیدا کرد. لازم به ذکر است که  روزانه، حدود 8 میلیون مسافر، از داخل و خارج کشور به این فرودگاه رفت و آمد می کند.

آیا فرودگاه مشهد مترو دارد؟

برای بسیاری از مسافرانی که به شهر مشهد سفر می کنند آشنایی با وسایل حمل و نقل عمومی برای جابجایی در داخل شهر هم لازم و ضروری است، تا با سرعت بالاتری بتوانند به فضاهای مختلف بروند.

به همین دلیل این سوال مهم در ابتدای ورود به مشهد ایجاد می شود که آیا فرودگاه مشهد مترو دارد؟ باید بگوییم که بله؛ خط یک مترو مشهد از فرودگاه هاشمی نژاد شروع می‌ شود و تا پایانه وکیل آباد ادامه دارد و استفاده از خط ۲ مترو هم می توانید در ایستگاه میدان شریعتی مسیر خود را تغییر دهید.

برای استفاده کردن از مترو و خطوط مختلف آن در مشهد می توانید از من کارت استفاده کنید که قابلیت شارژ دارد و لازم است بدانید که مترو مشهد از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه شب فعالیت می کند.

با بررسی دقیق نقشه مترو مشهد به راحتی می ‌توانید در بین ایستگاه های مختلف جابه جا شده و به نقاط دیدنی مشهد بدون دغدغه و نگرانی مراجعه نمایید.

خصوصیات فرودگاه هاشمی نژاد

مساحتی که فرودگاه مشهد به خود اختصاص داده است، 540 هکتار بوده و در ضلع  جنوب شرقی مشهد واقع است. یکی از ویژگی هایی که این فرودگاه دارد، دو باند موازی آن است که می تواند انواع هواپیماها را مورد پذیرش قرار دهد. از این فرودگاه می توان استفاده های نظامی و مسافری برد. ضمنا از سطح دریا، ارتفاعی برابر 995 متر دارد. از دیگر خصوصیات این فرودگاه، پارکینگ طبقاتی است که در آن احداث شده است و می تواند 2000 خودرو را در درون خود جای دهد. ضمنا این محل، به مترو نیز متصل است و رفت و آمد به این فرودگاه را بسیار راحت کرده است.

این فرودگاه، آمادگی برگزاری کلاس های پروازی را دارا می باشد و چندین هواپیمای آموزشی را در اختیار کسانی که قصد دارند، به حرفه خلبانی روی آورند، قرار داده است.

از دیگر مواردی که در فرودگاه مشهد آموزش داده می شود مهمانداری هواپیما، تعمیرات و نگهداری هواپیما و … می باشد و شرایط خوبی برای آموزش این مشاغل در فرودگاه هاشمی نژاد برای علاقمندان فراهم شده است.

اطلاعات فرودگاه مشهد,راهنمای فرودگاه مشهد,شماره فرودگاه مشهد,

فرودگاه مشهد با اکثر شرکت های هواپیمایی که در ایران که مشغول جابجایی هوایی مسافرین هستند، کار می کند. گفته می شود که این فرودگاه با حدود 25 شرکت هواپیمایی خارجی و داخلی در حال انجام کار است. از جمله شرکت هایی که می توان به آن ها اشاره داشت، شرکت آتا، اترک، کاسپین، ایران ایر، کیش ایر، ماهان، زاگرس و … است. از شرکت های خارجی می توان به شرکت های امارات، شرکت بین المللی افغان جت، بغداد، ترکیش ایران ایرلاینز و چندین شرکت دیگر اشاره کرد. یکی دیگراز خصوصیاتی که این فرودگاه دارد، فاصله بسیار کم آن از مراکز مهمی است که در مشهد قرار دارند. برای مثال این فرودگاه با حرم امام رضا حدودا 8 کیلومتر فاصله دارد.

نحوه دسترسی به فرودگاه هاشمی نژاد

اگر به قصد دارید که از شهر مشهد خارج شوید و بدین منظور، بلیط هواپیما در نظر گرفته اید، می‌ توانید به به میدان  پانزده خرداد، انتهای بلوار جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید و از آن جا سفر خود را آغاز کنید.

چنانچه در زمینه سفر هوایی خود نیز سوالی دارید با شماره فرودگاه مشهد که 3340001-051 است تماس بگیرید و سوالات خود را از اطلاعات فرودگاه مشهد  بپرسید.

ضمنا خط 77 اتوبوسرانی نیز مسیر حرم تا فرودگاه را می پیماید و این شرکت حدودا هر 20 دقیقه یک اتوبوس از فرودگاه به سمت  حرم روانه می کند و بدین صورت شرایط بسیار راحت و ایده آلی برای زائرین فراهم  می کند.

فرودگاه مشهد,فرودگاه هاشمی نژاد,اطلاعات فرودگاه مشهد,

امکانات موجود در فرودگاه مشهد

برای رفاه حال کسانی که قصد ورود و خروج به این فرودگاه را دارند، امکانات مختلفی اختصاص داده شده است تا همگان خاطره خوشی از رفت و آمد به فرودگاه مشهد داشته باشند. از جمله امکانات موجود در این محل وجود پله برقی و آسانسور برای آسان تر کردن رفت و آمد مسافرین داخل فرودگاه، ارائه خدماتی هم چون اورژانس، انتقال بار، وجود تاکسی، در اختیار قرار دادن اینترنت، غرفه هایی برای خرید، غذاخوری، نماز خانه، دفتر راهنمای مسافرین، قسمتی برای تحویل اشیای گمشده، خدماتی برای افراد ناتوان جسمی و غیره … می باشد.

ضمنا برای دسترسی راحت تر مسافران به هواپیما به هنگام پرواز، جت وی هایی نیز در نظر گرفته شده است تا مسافرین بدون هیچ مشکلی و در نهایت سادگی، به موقع به پرواز خود برسند.

این فرودگاه برای کسانی که نیاز به خودروی شخصی دارند امکانی ویژه فراهم کرده است و آن است که می توان خودروهای بدون راننده اجاره کنید تا مدتی که در شهر مشهد اقامت دارید، به راحتی به تمام کارهای خود برسید.  چنانچه با ماشین شخصی خود به فرودگاه آمده اید، می توانید آن را در پارکینگ هایی که در این فرودگاه در نظر گرفته شده است قرار دهید و سفر خود را با اطمینان خاطر ادامه دهید.

ترمینال داخلی فرودگاه هاشمی نژاد

در این ترمینال که در واقع ترمینال شماره یک محسوب می شود، در سال حدود 6 میلیون نفر، رفت و آمد دارند. مساحتی که برای این مکان در نظر گرفته شده است، حدود 38000 متر  است. مسافران می توانند از ضلع شرقی به این فرودگاه وارد شوند و از ضلع غربی کارت پرواز خود را دریافت کنند و با استفاده از هواپیما از فرودگاه خارج شوند.

ترمینال شماره 2

این ترمینال برای سفرهای خارجی در نظر گرفته شده و مساحتی حدود 21600 متر را در برگرفته است. سالیانه حدود 2 میلیون نفر از این ترمینال برای انجام سفرهای خود به خارج از کشور استفاده می کنند.

انتخاب هتل های خوب برای اقامت با سفر هوایی به مشهد

برای افرادی که با هواپیما به مشهد سفر می کنند، دسترسی به هتل هایی که امکان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را دارند بهتر است؛ چرا که بدون ماندن در ترافیک و شلوغی های خیابان می توانند به محل اقامت خود برسند.

شناخت بهترین هتل مشهد کمک می کند تا افراد به شکل بهتری در داخل شهر جابجا می شوند.

در این بخش به معرفی چند هتل خوب در نزدیکی حرم امام رضا که با استفاده از مترو می توانید از فرودگاه مشهد به راحتی به این هتل ها دست پیدا کنید می پردازیم:

هتل ساوین مشهد

هتل ساوین مشهد در گروه هتل های سه ستاره قرارگرفته جزء هتل های نوساز است و دسترسی خوب آن به حرم مطهر و بازارهای مختلف به عنوان بهترین گزینه محسوب می شود.

هتل درویشی مشهد

هتل درویشی مشهد جزء مجلل ترین هتل هایی است که در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را آغاز کرده است. این هتل به عنوان بلندترین مرکز اقامتی در شرق کشور به شمار می ‌آید که شرایط اقامت متفاوت و لوکس را ایجاد می کند.

هتل بین‌المللی قصر مشهد

هتل بین‌المللی قصر مشهد در خیابان امام رضا و نزدیکی حرم است و جزء هتل های ۵ ستاره با امکانات خاص می باشد. موقعیت خوب این هتل، دسترسی مسافران به آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری مشهد را آسانتر کرده است.

هتل مدینه الرضا مشهد

هتل مدینه الرضا مشهد با داشتن ترانسفر رایگان بدرقه فرودگاه جزء هتل های ۵ ستاره لوکس است که در فاصله دو دقیقه ای تا حرم مطهر قرار دارد. معماری اصیل ایرانی این هتل از بخش‌ های خاص و دیدنی آن محسوب می گردد. وجود رستوران پاناروما و تمام شیشه ای در بالاترین قسمت هتل با چشم انداز حرم مطهر از بهترین مزیت های آن برای صرف وعده شام و نهار است.

هتل حدیث مشهد

هتل حدیث مشهد جزء هتل های یک ستاره اما با کیفیت بالای مشهدالرضا است که در سال ۱۴۰۰ به بهره ‌برداری رسیده است. این هتل دارای واحدهای دلباز با رستوران و تنوع غذایی می باشد.

امکانات مختلف در نزدیک فرودگاه مشهد

 

به دلیل دسترسی مناسب فرودگاه مشهد به اتوبوس های شرکت واحد و همچنین مترو امکانات گردشگری زیادی در اطراف آن وجود دارد که به راحتی می توانید خودتان را در سفر مشهد به این فضاها برسانید.

مسیر مشهد به شمال از طریق قطار و اتوبوس و ماشین های شخصی بسیار زیبا است، اما افرادی که توانایی طی کردن زمان های طولانی در سفر را ندارند می توانند از فرودگاه مشهد برای جابجایی بین شهرهای مختلف استفاده کنند و پس از رسیدن به شهر مشهد به فضاهای مختلف توسط مترو و اتوبوس بروند.

در این بخش به بررسی برخی از مهم ‌ترین امکاناتی که در نزدیکی فرودگاه مشهد قرار گرفته و دسترسی به آنها آسان است می پردازیم:

بهترین رستوران مشهد

در شهر مشهد رستوران های زیادی وجود دارد که به راحتی با کمک مترو می توانید به اغلب این رستوران ها بروید. از بهترین رستوران مشهد می توان به رستوران پسران کریم، رستوران فوت فکتوری، رستوران لیالی لبنان، رستوران ترنج و ترمه و بسیاری از رستوران های دیگر اشاره کرد که برای صرف یک غذای خوشمزه می توانید به این فضاها بروید.

بهترین پارک مشهد

در شهر مشهد فضاهای سبز و طبیعی زیادی وجود دارد که مسافران می‌ توانند برای استراحت و تمدد اعصاب به هر کدام از این فضاهای سبز بروند در این میان پارک ملت مشهد جزء قدیمی ترین پارک هایی است که با داشتن شهربازی و وسایل بازی خاص و هیجان انگیز یک محیط خانوادگی ایجاد کرده است.

پارک خورشید مشهد

پارک خورشید مشهد که به بام مشهد هم شهرت پیدا کرده در مرتفع ترین قسمت جنوب غربی مشهد قرار گرفته است. این پارک با داشتن وسایل بازی، پیست اسکیت و مسیر پیاده روی بهترین شرایط را برای خانواده ها و همچنین جوانان مهیا کرده است.

استخر مشهد

استخر مشهد در بخش ‌های مختلف وجود دارد که متناسب با محل اقامت و شرایط خود می توانید هر کدام از استخرهای خاص مشهد یا پارک های آبی را برای تفریح و داشتن یک روز هیجان انگیز انتخاب نمایید.

 

نتیجه گیری

فرودگاه بین المللی مشهد پروازهای متعددی به شهرهای مختلف ایران و حتی پروازهای بین قاره‌ای دارد. به همین جهت در این شهر مسافران زیادی رفت آمد می کنند؛ برای آسایش و رفاه مسافران در این شهر بهترین خدمات رفاهی قرار گرفته است. با دریافت اطلاعات کامل از کارشناسان مجموعه ندا بال آسمان به شکل بهتری می توانید سفر خود به مشهد را مدیریت کنید.

 

تورهای پیشنهادی ندابال

تور مشهد از تهران

تور مشهد یزد

تور مشهد با قطار فدک

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور چابهار | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)