غذاهای محلی چابهار

چکیده

در سرزمین ما اقوام و آداب رسوم مختلفی وجود دارد که در میان این تنوع آداب رسوم، غذاهای محلی بسیار متنوعی نیز وجود دارند که هرکدام طعم و مزه مخصوص خود را دارند. در ادامه به معرفی غذاهای محلی چابهار می‌پردازیم که حما باید در سفرتان آن‌ها را امتحان کنید. غذاهای محلی چابهار مانند هر […]

در سرزمین ما اقوام و آداب رسوم مختلفی وجود دارد که در میان این تنوع آداب رسوم، غذاهای محلی بسیار متنوعی نیز وجود دارند که هرکدام طعم و مزه مخصوص خود را دارند. در ادامه به معرفی غذاهای محلی چابهار می‌پردازیم که حما باید در سفرتان آن‌ها را امتحان کنید.

غذاهای محلی چابهار مانند هر کدام از شهر های جنوبی ایران، شامل ادویه های مختلف و تند است. در بعضی از آن‌ها نیز از میوه رایج جنوبی یعنی خرما استفاده می شود. غذاهای محلی این شهر به غذاهای بومی پاکستان و هندوستان بسیار شبیه است زیرا نزدیک بودن شهر چابهار به پاکستان باعث شده است تا فرهنگ این دو ملت درهم آمیخته شوند.

غذاهای محلی چابهار

شرکت خدمات مسافرتی ندا بال آسمان امکان رزرو تور چابهار با بهترین قیمت را فراهم نموده است.

بت ماش

بت ماش یک غذای بسیار مقوی است؛ غذایی فوق العاده که از بهترین سبزی های منطقه تهیه می شود و در بلوچستان از محبوب‌ترین غذاها به شمار می‌رود. این غذا بیشتر برای روز های خنک سال پخت می شود که روش تهیه و پخت و پز آن تا حدودی به روش پخت دمپختک شبیه است.

برنج و ماش اصلی‌ترین مواد در تهیه این غذای بی‌نظیر در چابهار است. سبزیجات محلی با عطر و طعم فوق‌العاده نیز این غذا را لذیذتر می‌کنند.

غذاهای محلی چابهار

تباهگ

اگر با یکی از مردم مهمان‌نواز بلوچ آشنا شوید و بخواهید وعده‌ای را مهمانشان باشید؛ به احتمال زیاد با این غذای بسیار خوش‌مزه از شما پذیرایی خواهند کرد.

گوشت خشک شده که به روش مخصوص جنوبی‌ها نمک سود شده است را در آب و نمک می‌پزند؛ معمولا تباهگ را با برنج سرو می کنند برای همین در همان آب برنج را پخت می کنند که همین باعث ایجاد طعمی بی‌نظیر در برنج می شود. پیشنهاد می‌کنیم در سفرتان به چابهار حتما این غذا را میل نمایید.

غذاهای محلی چابهار

تخلان

تخلان یکی دیگر از غذاهای محلی چابهار می‌باشد که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. این غذای ساده و خوشمزه که می توانید آن را در رستوران های محلی و رستوران های کوچک میل کنید از گندم و دنبه گوسفند و بره تهیه می شود.

تخلان یکی از غذاهای محبوب جنوب کشور و به خصوص شهر چابهار است. این غذای مفید دارای طبع گرم است که بیشتر در فصل زمستان و در روز های سرد سال برای مردم محلی پخت و پز می شود.

تنورچه

تنورچه از غذاهای استان سیستان و بلوچستان است که گوشت را در آن کباب می کنند. همان طور که از نام این غذا پیدا است برای پخت آن به تنور نیاز هست؛ این غذا یک پیشنهاد خوش‌مزه در سفر به چابهار می‌باشد.

کباب تنورچه را به تنهایی و یا با پلو سرو می کنند که طعم فوق العاده ای دارد. در روش کباب کردن، گوشت آن را به تکه های کوچکتری تبدیل می کنند و به سیخ می کشند و برای حدود ۴۵ دقیقه یا ۱ ساعت در تنور پخت می کنند. در روش دوم برای پخت کباب تنورچه شکم گوسفند را با نخ می دوزند و داخل تنور قرار می دهند. در بعضی از رستوران های چابهار داخل شکم گوسفند را هم با مواد غذایی مقوی پر می کنند که طعمی بی‌نظیر به غذا می دهد؛ ادویه های مخصوص جنوبی و هندوستانی طعم ویژه‌ای به این غذا می‌بخشند.

کراهی میگو

کراهی میگو یکی از لذیذترین غذاهای دریایی است به نام مردم چابهار شناخته می‌شود.

در این غذا ابتدا میگو را به همراه پیاز تفت می‌دهند، بعد از رنگ گرفتن میگو، به آن گشنیز و ادویه‌های مخصوص اضافه میکنند و اجازه می‌دهند تا با آن‌ها دم کند. واقعا طعم خوشمزه ای دارد و چون پخت این غذا راحت است در اکثر میهمانی‌ها و رستوران‌ها کراهی میگو یکی از گزینه های انتخاب است.

پلو زعفرانی

پلو زعفرانی که اصالتی پاکستانی دارد یکی از غذاهای بسیار خوش‌طعم مردم این دیار است که با تزئینی زیبا اشتهای هرکسی را باز می‌کند.

در کنار خوش طعمی این پلوی خوش‌عطر، باید به خواص دارویی آن هم اشاره کرد؛ از اصلی ترین خواص آن گردش بهتر خون و افزایش ایمنی بدن است. مواد تشکیل دهنده آن مرغ؛ برنج؛ زعفران؛ زیره، میخک؛ فلفل دلمه‌ای؛ پیاز؛ سیر؛ ادویه هستند.

غذاهای محلی چابهار

خوراک خرما

خرما همواره یکی از اصلی‌ترین محصولات در جنوب کشور بوده و می‌باشد و طبیعی است که سهم بسیار بزرگی در خوراک مردم این منطقه داشته باشد.

یکی از خوراک‌های معروف مردم چابهار، خوراک خرما است؛ این غذا ترکیبی از خرما، نان، برنج و حبوبات بوده که خاصیت زیادی دارد.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور مشهد | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)