بهترین راهنمای زیارت حرم امام رضا

راهنمای جامع حرم امام رضا,راهنمای حرم امام رضا,راهنمای زائر حرم امام رضا

چکیده

در این مطلب، قصد داریم تا یک راهنمای کامل و کاربردی برای زیارت حرم امام رضا به شما بزرگواران ارائه کنیم.

راهنمای حرم امام رضا برای همگان می تواند مفید باشد؛ برای اولین بار باشد که به حرم مشرف می شوید و یا برای چندمین بار، فرقی نمی کند. حرم امام رضا در سال های گذشته آن قدر وسیع و بزرگ شده است که برای رفتن به قسمت های مختلف حتما باید راهنمایی در اختیار داشته باشید. اگر دقت کرده باشید که بی دقتی در رفتن مسیرها، ممکن است باعث شود شما از جایی دیگر از حرم سر در آورید و این می تواند هم برایتان خوشایند باشد و هم کمی باعث ترس شود که نکند گم شده باشید.

حرم امام رضا، علاوه بر آن حرم زیبا و باشکوه، اماکن دیدنی و تاریخی زیادی دارد که در گوشه گوشه این حرم قرار دارند و باید در تور مشهد خود از آن ها بازدید نمایید. بهتر است اطلاع دقیقی از محل قرارگیری آن در اختیار داشته باشید تا بتوانید تمام آن ها را بازدید کنید. برای رسیدن به این هدف نیز نیاز است که از راهنمای زیارت حرم امام رضا استفاده کنید. در این متن کمی در مورد جزئیات و اماکنی که در این بارگاه ملکوتی قرار دارد، صحبت خواهیم کرد و کمی اطلاعاتمان در این زمینه را افزایش خواهیم داد.

معرفی بخش های مهم راهنمای حرم امام رضا

تعداد بسیار زیادی راهنمای زیارت حرم امام رضا در اینترنت وجود دارد که همه آن ها با دیدگاه های متفاوتی به زیارت حرم مطهر پرداخته اند. ما در این مقاله از ندا بال تصمیم داریم تا یک راهنمای کامل حرم امام رضا را که بر اساس پر جستجوترین مکان های زیارتی است، به خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

راهنمای جامع حرم امام رضا,راهنمای حرم امام رضا,راهنمای زائر حرم امام رضا,

پنجره فولاد

یکی از معروف ترین موارد و اماکنی که زائرین مشتاق زیارت و دیدن آن هستند و در راهنمای کامل حرم امام رضا به آن اشاره شده است، پنجره فولاد است. این پنجره در صحن انقلاب قرار داشته و علت ساخت این پنجره نیز مد نظر قرار دادن کسانی بود که نمی توانند خود را به ضریح برسانند. این پنجره این امکان را فراهم می کند که بتوان از نزدیک ترین فاصله ممکن، امام رئوف را زیارت کرد.

مسجد بالاسر

این مسجد قدیمی ترین مسجد موجود در راهنمای حرم امام رضا است. این مسجد طول 8 متر، عرض 4.5 متری دارد و جلوه بسیار زیبایی با استفاده از سنگ مرمر و کاشی کاری های سقف، برای آن به وجود آورده شده است. این مسجد در ضلع غربی ضریح مقدس امام رضا قرار دارد.

مسجد گوهرشاد

حتما نام این مسجد را زیاد شنیده اید. این مسجد در دوران تیموری به دستور گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری ساخته شده است و در صحن جنوبی حرم قرار گرفته است. این مسجد یکی از زیباترین مساجدی است که در حرم وجود دارد و ضمنا به شکل مربع ساخته شده است.

رستوران حرم رضوی

در این رستوران، سه وعده غذایی صبحانه، ناهار و شام در اختیار زائرین قرار می گیرد. بسیاری از زائرین آرزو دارند حتی به اندازه اندکی، از غذای متبرک حرم صرف کنند. البته این امکان برای همه فراهم نیست و شرایط خاصی می طلبد.

ساعت آفتابی موجود در حرم

یکی دیگر از جذابیت هایی که در حرم امام رضا می توانید آن را مشاهده کنید، وجود یک ساعت آفتابی در داخل صحن  انقلاب است. این ساعت با  استفاده از نور خورشید و شاخصی که به شکل مثلث است، قادر است زمان را مشخص کند.

موزه های موجود در حرم

در حرم امام رضا شما علاوه بر زیارت می توانید به دیدن موزه ها نیز بروید. انواع و اقسام اشیاء از تمبر، اسکناس، انواع سلاح ها، ظروف، صدف و حلزون، سکه، فرش و غیره را می توان در این مکان مشاهده کرد.

آرامگاه طبرسی

شیخ طبرسی از علمای بزرگ شیعه مذهب بوده است که در قرون 5 و 6 زندگی می کرده است. شیخ طبرسی به تفسیر قرآن نیز می پرداخته است. در گذشته، آرامگاه او در یکی از گورستان هایی بوده که اطراف حرم قرار داشتند، اما با بزرگ شدن و وسیع شدن  حرم، این گورستان تسطیح و به حرم رضوی ملحق شده است. متاسفانه در راهنمای حرم امام رضا رایجی که مردم از آن ها استفاده می کنند، از این مکان، فراموش می شود.

آرامگاه های شیوخ بزرگ

در حرم امام رضا، برخی از بزرگان که شیعیان به آن ها ارادت خاصی داشتند دفن شده اند اما چون حرم و گنبدی ندارند، شاید از معروفیت کمتری برخوردار باشند و کسی ندارند که این افراد شاخص و برجسته در حرم امام رضا دفن شده اند. از جمله کسانی که می توان به آن ها اشاره نمود شیخ حسن نخودکی، شیخ بهایی و علامه جعفری هستند.

کبوترانه

کبوترانه از جمله جاهایی است که فضایی و محیطی بسیار شاد و مفرح برای شادی و بازی کودکان فراهم می کند. در این مکان کودکان می توانند در برنامه هایی مانند نقاشی، تلاوت قران، سرود، نمایش های کودکانه شرکت کنند و از حضور در آن نهایت لذت را ببرند. این محل، امکان بسیار خوبی برای خانواده ها فراهم کرده است تا با خیالی راحت کودکان خود را به آن بسپارند و سپس خود به زیارت رفته و مناسک آن را بدون نگرانی انجام دهند.

وجود یک مرکز مشاوره در حرم

شاید جالب باشد که بدانید در حرم امام رضا، مرکز مشاوره ای قرار دارد و مشاوران با تجربه و متبحری از سراسر کشور در این مکان به خدمت رسانی به زائرین مشغول هستند. این مرکز مشاوره در ضلع غربی صحن رضوی واقع شده است و چنانچه حس می کنید که نیاز دارید تا از کمک مشاوران بهره ببرید، می توانید به این مکان مراجعه کنید. برای راحتی بیشتر بانوان مرکز دیگری در طبقه زیر زمین رواق حضرت زهرا، در نظر گرفته شده است.

سقاخانه اسماعیل طلا

این سقاخانه در میانه صحن انقلاب قرار دارد و به دلیل داشتن داشتن یک گنبد طلایی بسیار معروف و مورد توجه است. این سقاخانه در مقابل پنجره فولاد قرار دارد.

راهنمای زیارت حرم امام رضا,راهنمای کامل حرم امام رضا,راهنمای جامع حرم امام رضا,

ساعت های موجود در حرم

از دیگر جنبه های تاریخی و جالب راهنمای حرم امام رضا دو ساعت بزرگ است که رو به روی مناره های حرم قرار دارند. یکی از این دو در صحن انقلاب و دیگری در صحن آزادی قرار دارد.

 

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور چابهار | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)