مهم ترین آرامگاه های مشهد را بشناسید!

آرامگاه مشهد,آرامگاه های مشهد,آرامگاه های معروف مشهد

چکیده

آرامگاه های مشهد هر کدام در منطقه ای از مشهد قرار دارند که می تواند برای شما جالب و لذت بخش باشد، بازدید و زیارت از آنها. ما نکات خاص مهم ترین زیارتگاه ها و آرامگاه های مشهد را برای شما بررسی کرده ایم

آرامگاه های مشهد از اهمیت بسیاری برخوردار می باشند که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت. رودخانهٔ کشف رود که شهر مشهد در آن قرار گرفته است، به علت شرایط مناسب طبیعی، از قبل از اسلام به عنوان یکی از قسمت ها مهم برای سکونت در خراسان به شمار می رفته است. در نزدیکی شهر کنونی مشهد، شهری به نام توس وجود داشت. اهمیت این شهر در دوران اسلامی به استقرار یکی از اصلی ترین زیارتگاه های جهان که برای امام هشتم شیعیان، علی بن موسی الرضا، بنا شده است، باز می گردد. سپس، عاملی سناباد نوغان را در سرتاسر جهان مشهور ساخت، نه آرامگاه هارون الرشید، خلیفهٔ عباسی، بلکه زیارتگاه امام رضا (ع) بود که به این شهر شهرت بخشید. شناخت آرامگاه های مشهد در زمانی که با تور مشهد به این شهر می آیید می تواند کاربردی باشد.

کلیسای مسروپ مقدس

کلیسای مسروپ مقدس در سال ۱۹۴۱ میلادی به وسیله ارامنه ساکن همان شهر بنا گردیده است. پلان کلیسا بازیلیک ستوندار به صورت مستطیل در جهت شرق به غرب می باشد که محراب آن در قسمت شرقی قرار گرفته است. بر روی دیوارهای شمالی و جنوبی نورگیرهایی وجود دارد و احتمالا دارای چندین ورودی می باشد که در حال حاضر آن ها مسدود شده اند و فقط یک ورودی در قسمت غرب کلیسا باقی مانده است. بنای کلیسا دارای زیرزمینی است با دریچه های زیاد به سمت خارج که به علت جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان تعبیه شده است و به همین خاطر نیز کف کلیسا از سطح محوطه اطراف آن مرتفع تر است و جهت ورود به داخل کلیسا پله هایی در جلوی ورودی غربی تعبیه شده است. برج ناقوسخانه بالای این پله ها قرار گرفته است. این کیسا از آرامگاه های معروف مشهد به شمار می رود. سقف کلیسا به جز در قسمت محراب که بالای آن گنبد با نورگیرهای بسیار تعبیه شده است با شیروانی پوشیده شده است. در مجاورت کلیسا ساختمان های اداری و مدرسه ارامنه مشهد نیز قرار دارنذ. به علت کم شدن تعداد ارامنه ساکن این شهر، این کلیسا فقط در روزهای اعیاد مذهبی ارامنه باز می باشد.

آرامگاه مشهد,آرامگاه های مشهد,آرامگاه های معروف مشهد,

آرامگاه خواجه ربیع (باغ ربیع)

در قسمت شمال غربی شهر و در انتهای خیابان خواجه ربیع آرامگاه باشکوه خواجه ربیع بنا شده است که به فرمان شیخ بهایی ساخته شده و متعلق به دوره صفویه می باشد. در تاریخ گفته شده است که امام رضا هنگام ورود به طوس و شهر مشهد، مزار این صحابه پیامبر را زیارت کرده اند که امروزه یکی از آرامگاه های مشهد محسوب می شود.

مزار خواجه ربیع که در اصل به باغ ربیع شهرت داشته یکی از آرامگاه های مهم شهر هم محسوب می شود و به دلیل بناهای زیبا وتاریخی که دارد مورد توجه اهالی و مسافران بوده و هست. این مقبره گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر دارد که با کاشی های فیروزه ای پوشیده شده و کتیبه هایی با خط علیرضا عباسی خوشنویس بزرگ صفوی این مکان را تزیین کرده است.

مقبره پیر پالاندوز

در بخش شمال شرقی حرم و در اول خیابان نواب صفوی بنایی آجری و گنبد فیروزه ای به ساخته شده است که به علت بازسازی در این اواخر به نظر می رسد که نوساز باشد اما در حقیقت بنای اصلی مربوط به روزگار شاه عباس صفوی نیز می باشد. این بنا در واقع مزار یکی از عرفای مذهب شیعه به نام شیخ محمد المقتدی کارندهی معروف به پیر پالاندوز می باشد. مقبره پیر پالاندوز در ابتدا در حاشیه کوچه شور و در پایین خیابان قرار داشته است که با تازه سازی های اخیر در این مکان واقع شده است. به اعتقاد مردم مشهد، شیخ با دارا بودن کرامات فراوان و با اینکه از دوستان خدا بوده با دوخت پالان برای چهارپایان امرار معاش می کرده و به خاطر دلیل مردم به او احترام می گذارند و مقبره او به یکی از آرامگاه های معروف مشهد تبدیل شده است .

حرم امام رضا

حرم امام رضا یکی از معروف ترین آرامگاه های مشهد می باشد که هرساله پذیرای تعداد زیادی مسافر از شهر و کشورهای مختلف جهان می باشد. این مکان آرامگاه امام هشتم شیعیان، امام رضا بوده که در نزد شیعیان از مقام و جایگاه والایی برخوردار می باشد.

راهنمای حرم امام رضا,آرامگاه مشهد,آرامگاه های مشهد,

آتشکده بازه هور

یکی از کهن ترین نمونه های آتشکده گنبد داری، آتشکده بازه هور می باشد که احتمالا به زمان اشکانیان تعلق دارد. زمینه بنای سنگی موسوم به بازه هور به فاصله هفتاد کیلومتری از جنوب شهر مشهد در ضلع شرقی روستایی به نام رباط سفید در اول تنگه ای بازه هور قرار دارد. معنای لغوی بازه در فارسی دری به بخشی از دیواره کوه گفته می شود که خورشید از میانه باز آن به صورت باشکوه و زیبایی طلوع نماید و شاید نام بازه هور از همین جا منشا گرفته باشد. از نظر ویژگی های معماری این بنا نشان دهنده بخشی از اجزا و عناصر ساسانی می باشد که آندره گدار آن را به قرن سوم میلادی نسبت داده است. همچنین عده ای معتقد هستند که بنای سنگی بازه هور آتشکده ای از دوره ساسانی می باشد که امروزه در لیست آرامگاه های مشهد به ثبت رسیده است

از دیگر آرامگاه های مشهد می توان از آرامگاه فردوسی، آرامگاه خواجه اباصلت، امام زاده یاسر ناصر، امام زاده یحیی، آرامگاه خواجه مراد و… نیز نام برد که طرفداران زیادی را در مشهد به خود جذب کرده و یکی از جاذبه های تفریحی و تاریخی شهر مشهد هم محسوب می شوند.

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور چابهار | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)