معرفی قطارهای رجا مشهد

بلیط های رجا,قطار رجا,قطار رجا مشهد

چکیده

قطارهای رجا یکی از بهترین وسایل نقلیه تورهای مسافرتی مشهد هستند. در سفر مشهد با قطار انواع مختلقی از قطارها مسافران را جا به جا می کند. برخی از این قطارها ارزان و برخی دیگر لوکس و با هزینه های بالا هستند. نوع خدمات و سرویس دهی این قطارها با هم متفاوت اند. در ادامه […]

بلیط های رجا,قطار رجا,قطار رجا مشهد,

قطارهای رجا یکی از بهترین وسایل نقلیه تورهای مسافرتی مشهد هستند. در سفر مشهد با قطار انواع مختلقی از قطارها مسافران را جا به جا می کند. برخی از این قطارها ارزان و برخی دیگر لوکس و با هزینه های بالا هستند. نوع خدمات و سرویس دهی این قطارها با هم متفاوت اند. در ادامه مطلب انواع قطارهای رجا را با هم مورد بررسی قرار می دهیم تا با بهترین انتخاب ایمن ترین سفر را با این قطارها در داشته باشیم.

انواع کامل قطارهای رجا

در زمان ناصرالدین شاه اولین ریل راه بین مسیر تهران و شهر ایران احداث شد. این ریل را یک کمپانی بلژیکی به دستور شخص ناصرالدین شاه تاسیس کرد و هدف از راه اندازی آن این بود که مسافران را به شاه عبدالعظیم برساند. در حال حاضر بیش از 13000 کیلومتر ریل راه آهن در کشورمان وجود دارد، که قطارهای رجا با انواع واگن ها، گردشگران و مسافران را به شهرهای مختلف کشور می رساند. واژه رجا مخفف جمله راه آهن جمهوری اسلامی می باشد. اکثر آژانس های مسافرتی که تور مشهد را ارائه می دهند با قطارهای رجا مسافران را جا به جا می کنند.

امکانات تمام قطارهای 4 ستاره 4 تخته رجا

قطارهای سیمرغ، سبز و پلور از جمله قطارهای 4 ستاره با واگن های 4 تخته مختلف هستند که در رده قطارهای درجه یک رجا قرار می گیرند. قطارهایی که در ارزان ترین تور مسافرتی شهر مشهد به کار می روند مسلما با قطارهای چهار ستاره متفاوت هستند. امکانات این قطارها با همدیگر قابل مقایسه نیست، هر چند ممکن است در جزئیات کوچک با یکدیگر فرق داشته باشند، اما همین جزئیات کوچک کیفیت سفر شما را در مسیرهای طولانی مشخص می کند. در ادامه به بررسی سه نوع از قطارهای چهار ستاره می پردازیم.

قطار سیمرغ

قطار سیمرغ پس از نوسازی، از آن برای قطارهای رجا به کار گرفته شد که از واگن های درجه یک آلمانی ساخته شده است. هر واگن قطار سیمرغ از 8 کوپه چهار نفره، دو سرویس بهداشتی و یک کوپه سرویس مهماندار بهره می برد. بین بدنه ها کوپه دو جداره، شیشه های واگن دو جداره و راهروهای آن از تهویه مطبوع استفاده می کنند.

در درون کوپه ها از طریق دستگاه های تلویزیون امکان دسترسی به شبکه های صدا و سیما ایران وجود دارد و پریزهای برق 220 ولت نیز در آنها برای استفاده از وسایل برقی تعبیه شده است. وعده های غذایی در قطار سیمرغ با هزینه اضافی ارائه می شود. به همین دلیل، نوع بلیط های رجا دو نوع است: بلیط با پذیرایی، بلیط بدون پذیرایی. همچنین در واگن های قطار سیمرغ پزشکان و کمک های اولیه آماده خدمت رسانی به مسافران هستند.

قطار سیمرغ بین مسیر تهران مشهد در حرکت است و حدود ده ساعت طول زمان این مسیر می باشد. این دسته از قطارهای رجا مشهد، در تورهای مسافرتی این شهر نیز استفاده می شود که گردشگران می توانند از امکانات آن در طول سفر مشهد استفاده کنند. از مسیرهای دیگری که قطار سیمرغ حرکت می کند مسیر تهران یزد است.

قطارهای رجا,قطارهای رجا مشهد,معرفی قطارهای رجا,

قطار سبز رجا، محبوب ترین قطار

از دیگر قطارهای دیگر رجا، قطار سبز است که واگن های آن نوسازی شده و درجه یک اتریشی است، در حال حاضر این قطار 8 کوپه چهار نفره دارد. امکاناتی که در قطار سبز رجا به کار می شود بسیار شبیه به قطار سیمرغ است. انواع غذاها و نوشیدنی ها در منوی رستوران، امکانات صوتی و تصویری، سرویس های بهداشتی و کمک های اولیه از خدماتی هستند که در این قطار ارائه می شود.

ارزانترین قطار شرکت رجا، قطار پلور سبز

نوع دیگری از قطارهای رجا قطار پلور سبز می باشد که دارای 10 واگن چهار نفره است. واگن های این قطار رومانیایی درجه یک، و از بدنه ها و شیشه های دو جداره بهره می برد که باعث جلوگیری از ورود صدای بیرون به داخل کوپه قطار می شود. امکانات دیگر قطار پلور سبز سیستم های صوتی و تصویری، پریزهای برق 220 ولتی جهت شارژ انواع وسایل الکترونیکی است.

قطار اتوبوسی پردیس یا ترن ست

در رجا قطارهایی وجود دارد موسوم به قطارهای پردیس یا ترن ست که سرعتی معادل 160 کیلومتر در ساعت دارند. صندلی های این قطار مشابه صندلی های هواپیما و به صورت اتوبوسی قرار گرفته است. این قطار از امکاناتی همچون سیستم های صوتی و تصویری مجهز به هدفون، وعده های غذایی و پذیرایی از مسافران و واگن های دارای سیستم تهویه مطبوع برخوردار است. در هر واگن نیز سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی برای استفاده مسافران وجود دارد.

بلیط های رجا,قطار رجا,قطار رجا مشهد,

قطار خلیج فارس

در ابتدا قطار خلیج فارس دارای واگن های 66 نفره بود که پس از نوسازی به قطاری با واگن های 11 کوپه چهار نفره تبدیل شد. قطارهای خلیج فارس که از آلمان شرقی بود به نام قطار صبا هم شناخته می شوند. در هر واگن این قطار یک کوپه ویژه مهماندار و دو سرویس بهداشتی وجود دارد. عایق بندی های مخصوصی برای جلوگیری از سر و صدای تجهیزات صوتی و تصویری در این قطار به کار گرفته شده است.

قطار دلیجان

این قطار 11 کوپه چهار نفره دارد. نوع واگن های این قطار از نوع دلیجان است که به آن واگن های فرانسوی هم گفته می شود. در هر واگن این قطار یک کوپه ویژه مهماندار و دو سرویس بهداشتی وجود دارد. بدنه و شیشه های واگن دو جداره و دارای سیستم تهویه مطبوع است. از امکانات دیگر این قطار سیستم های صوتی و تصویری با قابلیت پخش فیلم و صدا و سیما ایران است.

ارزان ترین قطار، قطارهای طوس یا خیام

قطار طوس یا خیام از دیگر قطارهای به کار گرفته شده در رجا می باشد که دارای 9 کوپه چهار نفره است. واگن های آن در ابتدا از آلمان شرقی بود که دوباره نوسازی و وارد ایران شد. هر واگن قطار طوس دارای دو سرویس بهداشتی و یک کوپه مخصوص مهمانداران است. بدنه ها و شیشه های این قطار دو جداره بوده و عایق به سر و صدا هستند. سیستم های صوتی و تصویری برای پخش فیلم های سینمایی، پریزهای برق برای شارژ انواع وسایل الکترونیکی و غذاهای نسبتا سبک مثل انواع کنسرو از دیگر خدمات قطار طوس هستند. ارزان ترین قطارهای رجا مشهد، قطارهای طوس می باشند.

قطار 66 نفره درجه‌ دو رجا

این نوع از قطار درجه دو در رجا واگن های 11 کوپه ای شش نفره دارد. ظرفیت این قطارها حدود 66 نفره است. هر واگن به یک کوپه مخصوص مهماندار و دو سرویس بهداشتی مجهز می باشد. واگن های این نوع قطار فاقد سیستم تهویه، اما پنجره های آن کشویی هستند. این نوع قطار در برخی سفرهای منتهی به مشهد به کار گرفته می شود.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)