راهنمای کامل ایستگاه راه آهن مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد,تور مشهد,تور مشهد با قطار

چکیده

ایستگاه راه اهن مشهد یکی از پر تردد ترین ایستگاه ها در ایران است چراکه، اکثر این تورها با قطار صورت می گیرد و سفر با این وسیله نقلیه بین ایرانی ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. زمانی که با قطار به مشهد سفر می کنید با ایستگاهی بزرگ و با شکوه مواجه می شوید که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

ایستگاه راه آهن مشهد,تور مشهد,تور مشهد با قطار,

ایستگاه راه آهن مشهد از پر رفت و آمدترین ایستگاه های کل ایران می باشد. یکی از شلوغ ترین شهرهای ایران در تمام فصول سال مشهد مقدس است که هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. سفر با تور مشهد می تواند برای شما شگفت انگیز باشد، جاذبه های گردشگری، طبیعی و فرهنگی که در این شهر به همراه حرم عطر آگین امام هشتم وجود دارد شما را به تکاپو می اندازد که هر چه زودتر برنامه ای برای سفر به مشهد داشته باشید. در ادامه می خواهیم ایستگاه راه آهن مشهد را به شما به تفصیل معرفی کنیم.

تاریخچه ایستگاه راه آهن مشهد

می توان گفت ایستگاه راه آهن مشهد یکی از قدیمی ترین ایستگاه های قطار در ایران می باشد و قبل از جنگ جهانی دوم ساخته شده است. در حالت کلی اولین بهره برداری از قطار در ایران، از دهه هشتاد میلادی نزدیک سال 1884 می باشد. این قطار از رشت به سمت بندر انزلی حرکت کرد و هم اکنون نیز باقی مانده هایی از این مسیر راه آهن وجود دارد که استانداری گیلان از آن استفاده می کند.

ولی اولین قطاری که به ایران وارد شد سال 1261 هجری شمسی بود که از تهران به سمت شاه عبدالعظیم در حرکت بود. در ایران استفاده از قطار، پیش از ورود هواپیما رونق پیدا کرد. به همین خاطر است که از قدیم تا کنون سفر با قطار تبدیل به یکی از محبویترین سفرها بین مردم شده است. پس از مدتی که هواپیما وارد ایران شد، سفر با قطار نیز دستخوش تغییراتی گردید. البته همچنان سفر مشهد با قطار یکی از امن ترین و محبوب ترین سفرها به شمار می رود.

یکی از شاهکارهایی که در کشور احداث شد ایستگاه راه آهن مشهد بود که بعد از جنگ جهانی دوم شروع به ساختن آن کردند. این ایستگاه یکی از مجهزترین ایستگاه های ایران به شمار می رود. تاریخ دقیق ساخت این ایستگاه سال 1316 می باشد که یک مسیر 926 کیلومتری ریل قطار، از تهران به مشهد را در دستور ساخت خود قرار داد.

سال 1335 و پس از نزدیک به 20 سال این مسیر 926 کیلومتری کامل شد و اولین قطار باری در آن شروع به کار کرد. سرانجام و در اردیبهشت سال 1336 مسیر قطار تهران مشهد رسما فعالیت خود را روی این ریل آغاز کرد. هم اکنون قطارهای زیادی روی آین ریل به سمت مشهد در حرکت اند، که تور مشهد با قطار با انواع خدمات با کیفیت و قیمت مناسب از جمله آنهاست.

ایستگاه قطار مشهد، زیباترین ایستگاه راه آهن ایران

یکی از خارق العاده ترین بناهایی که پس از جنگ جهانی دوم در ایران ساخته شد همین ایستگاه راه آهن مشهد بود. بنایی عظیم با سقفی بلند که در همان ابتدای ورود، از مساقران استقبال می کند. کنار دیوارها با ستون های متعددی برافراشته شده است که بسیار بزرگ هستند و این باعث شده سالن ایستگاه قطار شبیه طاق ایوان مدائن با طاق کاخ کسرا شود.

راه آهن مشهد,سفر به مشهد با قطار,ایستگاه راه آهن مشهد,

زمانی که مسافران قطارها به ایستگاه وارد می شوند ساختمان آن را به شکل فروهر می بینند و این یکی از ویژگی های بارز ایستگاه قطار مشهد است. معماری این بنا ترکیبی از کاخ کسرا و معماری اشکانی تیس پون بوده و سقف آن نیز از پل ورسک الهام گرفته است. مسافرانی که با تور مشهد مسافرت کرده اند همگی شاهد این بنای با شکوه بوده اند.

نکته قابل توجه این است که این ویژگی ها سبب شد که ایستگاه قطار مشهد در فهرست آثار ملی قرار بگیرد. تا زمانی که ایستگاه راه آهن تهران گسترش پیدا نکرده بود ایستگاه راه آهن مشهد جز بزرگترین ایستگاه قطار محسوب می شد. توالی ستون های دالان های بیرونی را طوری طراحی کرده اند که وقتی شما روبروی آن می ایستید شکل و شمایل قطار در ذهن شما تداعی می شود که حتی این در نورپردازی ایستگاه نقش به سزایی دارد.

فاصله ایستگاه راه آهن مشهد تا حرم

محل قرارگیری ایستگاه راه آهن مشهد در قسمت های شمالی شهر می باشد که حدود دو کیلومتر با حرم مطهر امام رضا (ع) فصله دارد. شخصی به نام حمید غیایی بنای این ساختمان را طراحی کرده است. پروژه ساخت این ساختمان در سال 1334 شروع به کار کرد و در سال 1335 با موفقیت به بهره برداری رسید. از همان ابتدا ایستگاه راه آهن مشهد را به دو قسمت تقسیم کردند،‌ یک بخش مختص به ایستگاه ورود و خروج مسافران و بخشی دیگر مختص عملیات باربری و تخلیه بار. ساختمان ایستگاه راه آهن مشهد حدود 12000 متر مربع مساحت دارد. امروزه سفر مشهد با قطار یکی از پر ترددترین سفرهاست که در این ایستگاه می توانید شاهد آن باشید.

میزان جابجایی مسافران در ایستگاه راه آهن مشهد

در طول سال حدود 12 میلیون مسافر از شهرهای مختلف ایران از این ایستگاه عبور می کنند. از کل این جمعیت حدود 30 درصد مسافران حرم مطهر امام هشتم هستند که بعضی از آنها با تور مشهد برخی دیگر با خرید بلیط قطار مشهد خود را به این شهر می رسانند.

حدود 30 سال است که مجوز ایستگاه راه آهن مشهد در دستور کار قرار گرفته برای اینکه حجم بهره برداری از آن بیشتر شده، ایستگاه های قدیمی به آن اضافه شود و سال به سال گسترش پیدا کند. هدف از این برنامه این است که تعداد جا به جایی مسافران در طول سال به 25 میلیون نفر برسد. به خاطر همین هدف بود که در سال 1393 ایستگاه دوم قطار را به شهر مشهد اضافه کردند که اتفاقا محل ساخت آن نیز نزدیک همین ایستگاه می باشد.

تور مشهد,تور مشهد با قطار,راه آهن مشهد,

امکانات ایستگاه راه آهن مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد یکی از ایستگاه هایی است که امکانات و خدماتی که در اختیار مسافران قرار می دهد بسیار با کیفیت و بی نظیر بوده و مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. شما به محض اینکه در سفر مشهد با قطار به این ایستگاه برسید می توانید برای استراحت به رستوران های این ایستگاه بروید و بعد از یک غذای مفصل به گشت و گداز در شهر زیبای مشهد بپردازید. باجه های خدمت رسانی و راهنمایی برای مسافران در این ایستگاه وجود دارند که آماده پاسخگویی به سوالات افراد هستند. از امکانات دیگر این ایستگاه می توان به: باجه برای تهیه هتل، نمازخانه، پارکینگ خودرو، فروشگاه، باجه تلفن عمومی و باجه اینترنت اشاره کرد.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)