سفر پیاده مشهد چیست و چه ماهیتی دارد؟

سفر پیاده به مشهد,سفر پیاده مشهد,سفر پیاده مشهد مقدس

چکیده

سفر پیاده به مشهد یکی از شیرین ترین تجربه هایی است که می توانید داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا این صورت متفاوت از سفر کردن به شهر مشهد را از جهات مختلف، بررسی کنیم.

سفر پیاده مشهد موضوعی است که قصد داریم آن را با نگاهی متفاوت، در این مطلب مورد بررسی قرار دهیم. یکی از لذت بخش ترین تفریحات جهان سفر کردن است. مسافرت روح آدمی را صیقل می دهد و او را برای ادامه زندگی با انرژی بیشتری همراه می کند. سفر کردن هر چند برای مدتی کوتاه هم باشد، شما از دنیای مادی که خود را در آن غرق کرده اید جدا می کند و دمی به شما اجازه می دهد که تنها به خود فکر کنید و از مناظر و زیبایی های که در این دنیا وجود دارد نهایت استفاده و لذت را ببرید.

اما گاهی  مسافرت می تواند با رنگ و بویی دیگر آمیخته شود؛ رنگ و بوی زیارت یکی از اولیای خدا. سفر به جاهایی که آن ها آرمیده اند و حرمشان به محلی امن برای عاشقانشان تبدیل شده است. یکی از مکان هایی که در ایران و جهان طرفداران زیادی دارد و عاشقان زیادی را همه ساله از به سوی خود جذب می کند سفر به مشهد مقدس است.

سفر به مشهد، را حتما برای یک بار تجربه کرده اید؛ صفای حرم و شوق وصف ناپذیر زیارت آن چنان زیاد است که شما را دلتنگ می کند؛ حتی اگر برای بار چندم باشد که به این مکان مقدس قدم می گذارید. سفر پیاده مشهد در واقع یکی از صورت های متفاوت تور مشهد است که شما می توانید آن را انتخاب کنید.

تجربه سفر به مشهد و حس و حالی که از در روان آدمی ایجاد می شود، موقعی بیشتر خواهد شد که شما به صورت پیاده قدم در این مسیر زیبا می گذارید. همه ساله اواخر ماه صفر که با شهادت امام رضا علیه السلام متقارن است، کسانی که مشتاق و شیفته زیارت این امام رئوف هستند، از هر نقطه ای در دنیا به این سو آمده و تجربه ای شیرین و لذت بخش برای خود فراهم برای خود به یادگار می گذارند. سفر پیاده مشهد مانند سفر اربعین کوله بار مجهز و زیادی نمی خواهد؛ تنها چیزی که لازم است شما داشته باشید و از آن سرشار باشید، عشق است و بس. تنها عشق و محبت است که می تواند سختی های راه را به خاطره ای شیرین و لذت بخش تبدیل کند.

سفر پیاده به مشهد,سفر پیاده مشهد,سفر پیاده مشهد مقدس,

مسیر پیاده روی

برای آنکه خود را به سیل عاشقان امام رضا برسانید لازم است که خود را یکی از دو مسیر پیاده روی مشهد مقدس که در استان خراسان وجود دارد ملحق کنید. یکی از این مسیرها از نیشابور آغاز می شود و مسیر دیگر از غرب مشهد شروع می شود که شهر قوچان در آن جا قرار دارد. چنانچه بخواهید به یکی از این  دو مسیر ملحق شوید، باید 3 یا 4 روز پیاده روی کنید.

با سرعتی که هر فرد در طول پیاده روی دارد، اصولا نمی توان بیشتر از 35 کیلومتر در روز پیاده رفت  و به همین سبب اگر توان این اندازه پیاده روی ندارید، به ملک آباد آمده و از آنجا سفر روحانی خود را آغاز کنید. از ملک آباد تا مشهد مقدس 35 کیلومتر فاصله است و شما چنانچه در روزهای واپسین ماه صفر نیز تصمیم به شروع این سفر کرده باشید، می توانید خود را به موقع به بقیه برسانید و از فیوضاتش بهره مند شوید.

در کنار بزرگراهی که از نیشابور به سمت مشهد ساخته شده است، یک راه باریک در نظر گرفته شده و زائرین به راحتی و بدون وجود هر گونه خطری، از آن استفاده کرده و خود را به حرم امام رضا برسانند. ناگفته نماند که اجازه ورود ماشین و وسائط نقلیه به مسیر قدیمی نیشابور به مشهد داده نمی شود و افرادی که پا در این سفر معنوی گذاشته اند بدون هیچ احساس نا امنی از این جاده نیز می توانند راه خود را ادامه دهند.

برای آغاز این سفر چه امکاناتی نیاز است؟

سفر پیاده به مشهد نیاز به امکانات خاصی ندارد و نیاز نیست که شما کوله باری سنگین با خود به همراه داشته باشید. از آنجایی که به صورت پیاده قدم در راه گذاشته اید، برای راحتی خودتان بهتر است که وسایل زیادی را آماده نکنید. تنها چیزهایی را بردارید که می دانید صد در صد در طول مسیر از آن استفاده می کنید. مثلا اگر دارویی را به صورت روزانه مصرف می کنید، یا وسایل شخصی دیگر را با خود همراه کنید؛ از آوردن موارد دیگر اجتناب کنید.

لوازم سفر پیاده مشهد,مسیر پیاده روی مشهد مقدس,مسیر سفر پیاده به مشهد,

چه امکاناتی در طول سفر برای زائرین فراهم می شود؟

در طول مسیر سفر پیاده مشهد سعی شده امکانات مختلفی فراهم شود تا همه زائران بدون هیچ  مشکل و زحمتی راه را به انتها برسانند. از جمله تسهیلاتی که ارائه می شود می توان موارد زیر را عنوان کرد:

در طول مسیر وعده های غذایی در اختیار همه قرار می گیرد و از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد.

مکان هایی برای اقامه نماز و استراحت در نظر گرفته شده است.

امداد گران به طور کامل در سراسر جاده، آماده خدمت رسانی هستند.

تامین امنیت در طول مسیر، توسط نیروهای انتظامی به شایستگی تمام فراهم شده است.

اگر فردی به دلیل ناتوانی جسمانی نتوانست پیاده روی را ادامه دهد، می تواند از وسایل نقلیه استفاده کند و خود را به حرم امام رضا برساند.

قرار داشتن سرویس های بهداشتی در سراسر مسیر از دیگر تسهیلات ارائه شده، می باشد.

برای اسکان زائران در شب، نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

چگونه می توان برای این مسیر سبز اقدام کرد؟

چنانچه تا به حال سفر پیاده مشهد، این سفر روحانی و معنوی را تجربه نکرده و به شدت مشتاق و علاقه مند برای شرکت در این راهپیمائی معنوی هستید، باید از طریق کاروان هایی که در شهرتان وجود دارند اقدام نمایید و ثبت نام کنید. این بهترین و راحت ترین راهی است که برای پیوستن به سیل عاشقان می توان انتخاب کرد.