مقبره نادرشاه کجاست؟

آدرس مقبره نادر شاه,آرامگاه نادر شاه,آرامگاه نادر شاه افشار

چکیده

مقبره نادر شاه در مشهد از جاذبه هایی است که از اهمیت کمی برخوردار نیست. با استفاده از این مقاله شما می توانید اطلاعات خودتان در این زمینه را به خوبی ارتقا دهید.

مقبره نادر شاه در مشهد نیز از مناطقی است که حتما باید از در تور مشهد آن دیدن کنید. مشهد از جمله شهرهایی است که دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی می باشد. هر یک از این جاذبه ها به نوبه خود منحصر به فرد و بی نظیر هستند، به طوری که توانسته اند نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نمایند. از معروف ترین جاذبه های تاریخی مشهد می توان به آرامگاه نادر شاه افشار یا همان باغ موزه نادری اشاره نمود.

این بنا با مساحت 14400 متر مربع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا مشهد واقع شده است وگردشگران بسیاری در سفر به مشهد از آن بازدید می کنند. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این جاذبه تاریخی مشهد به دست آورید.

آرامگاه نادر شاه در باغ وسیعی واقع شده و دارای ساختمانی شبیه به چادران عشایری است. در واقع مقبره نادر شاه به صورت یک سکوی 12 پله ای است که محل گور در کنار آن واقع شده و به حالت نمادین مجسمه نادر شاه سوار بر اسب و سه تن دیگر از همراهان او را در آن محل قرار گرفته است.

این اثر یکی از شاهکارهای معماری مدرن ایران است که به خوبی توانسته بخش هایی از تاریخ ایران را به تصویر بکشد. طراح این مجسمه های بسیار ظریف و زیبا، مجسمه ساز معروف ایرانی  استاد ابوالحسن صدیقی می باشد. ساخت این بنا  از سال 1338 توسط مهندس هوشنگ سیحون آغاز شد و در سال 1342 افتتاح شد.

باغ موزه نادری از بخش های مختلفی مانند دو تالار، ایوان ها، اتاق آرامگاه، موزه، پایه مجسمه وهمچنین دفتر امضای بازدیدکنندگان و … تشکیل شده است که هر یک از این بخش ها دارای زیبایی های منحصر به فردی هستند. تالارها در واقع محل موزه های باغ نادری می باشند، یکی از تالارها موزه اسلحه است که آثار دوره های مختلف تاریخ ایران در آن نگهداری می شود و دیگری مختص  به آثار مربوط به دوران نادر شاه می باشد.

آدرس مقبره نادر شاه,آرامگاه نادر شاه,آرامگاه نادر شاه افشار,

در تالار موزه اسلحه که مربوط به دوران نادر شاه است می توان انواع تابلوهای نقاشی نادر شاه و جنگ های آن زمان، انواع سلاح هایی که استفاده می کرده اند، وسایل سوار کاری زین اسب، نسخه های خطی که معروف ترین آن ها تاریخ جهان گشای نادر می باشد و دو شمشیر نادر شاه افشار را مشاهده نمود.

تالار دوم مدتی بعد از تالار اول به موزه تبدیل شد و در سال 1373 به طور رسمی افتتاح گردید. اگر به بازدید از این تالار بروید تابلوهایی را مشاهده خواهید نمود که به معرفی نادر شاه و آرامگاه او می پردازند، همچنین تصاویر و تابلوهایی وجود دارد که به قصر خورشید و کلنل محمد تقی خان پسیان و ابوالحسن صدیقی اشاره دارند. از دیگر اشیاء تاریخی این تالار می توان به ظروف، سکه، هدایا و اشیاء زینتی که مربوط به دوران صفویه تا قرن معاصر می باشند اشاره نمود.

مساحت ساختمان اصلی آرامگاه 12 هزار متر مربع است و دارای سه ایوان غربی، شرقی و جنوبی متصل به هم می باشد. حالت بنای آرامگاه به صورت مربعی است. اطراف مقبره نادر شاه در مشهد دو دیوار سنگی قرمز رنگ بسته و دو بخش ستون بندی باز قرار گرفته است و مقبره و مزار نادر شاه در میان این جایگاه واقع شده است.

به عبارتی هدف از این سبک طراحی و معماری نشان دادن صحنه جنگ، دفاع و حمله و نبردهای متعدد نادر شاه می باشد. علاوه بر این رنگ دیواره ها و نوع سنگ هایی که استفاده شده است نیز کاملا اصولی انتخاب شده اند، به این صورت که رنگ قرمز دیواره ها به مفهوم جنگ و زوایا و برجستگی های متفاوت سنگ های دیواره های ستونی به معنی جنگ های متعدد می باشد.

آرامگاه نادرشاه,تاریخچه مقبره نادر شاه مشهد,مقبره ناد شاه در مشهد,

باغ موزه نادری علاوه بر آرامگاه نادر شاه افشار و موزه دارای قسمت های دیگری نیز می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان در قسمت شمالی باغ اشاره نمود. این شخص از نظامیان برجسته دوران قاجاریه بود و در واقع اولین شخصی بود که موفق به گذراندن آموزش خلبانی شد. به همین دلیل  از افراد به نام تاریخ ایران محسوب می شد و سنگ مزار او توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی شد.

جالب است که بدانید در گذشته محل آرامگاه نادر شاه افشار روبروی حرم امام رضا (ع) قرار داشت. زیرا نادر شاه در زمان حیات خود دستور ساخت آرامگاهی در مشهد را صادر نموده بود. به همین دلیل در سال 1145 آرامگاهی برای او در مجاورت چهارباغ شاهی که روبروی حرم مطهر واقع شده است

ساختند. اما پس از آن  در اواخر دوران قاجار قوام السلطنه دستور ساخت آرامگاه جدیدی در محل فعلی  را صادر نمود و استخوان های نادر شاه از تهران برای دفن در این آرامگاه به مشهد منتقل شد. با گذشت چند سال از ساخت آرامگاه انجمن آثار ملی ایران تصمیم گرفت که آرامگاه را بازسازی نماید و مقبره ای در شان نادر شاه بسازد.

به همین دلیل  ساخت آرامگاه جدید در همان محل آغاز شد و در سال 1342 از آن رونمایی گردید. در حال حاضر آرامگاه نادر شاه و باغ موزه نادری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان می باشد و به امور آن رسیدگی می کند. به شما توصیه می کنیم که در سفر به مشهد حتما از آرامگاه نادر شاه بازدید نمایید.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)