بررسی کامل موزه نان مشهد

آدرس موزه نان مشهد,تاریخچه موزه نان مشهد,ساعت بازدید موزه نان مشهد

چکیده

موزه نان مشهد برای اولین بار در خاورمیانه در آبان ماه سال 1390 افتتاح گردید که نخستین موزه تخصصی در زمینه پخت نان در ایران بود که تمام مراحل پخت نان با استفاده از ماکت هایی در این موزه به نمایش گذاشته شده است. این موزه به اندازه ای زیبا و دیدنی است که توصیه […]

موزه نان مشهد برای اولین بار در خاورمیانه در آبان ماه سال 1390 افتتاح گردید که نخستین موزه تخصصی در زمینه پخت نان در ایران بود که تمام مراحل پخت نان با استفاده از ماکت هایی در این موزه به نمایش گذاشته شده است. این موزه به اندازه ای زیبا و دیدنی است که توصیه می کنیم اگر به مشهد سفر کردید حتما از آن دیدن کنید تا از سفر خود بیشتر لذت ببرید.

علاوه بر این موزه در مشهد موزه های دیگری نیز وجود دارد که از جمله این موزه ها، موزه آب، موزه توس، موزه آیین های پهلوی، موزه بزرگ خراسان، موزه مردم شناسی مشهد می باشد اما ما در این مطلب می خواهیم شما را با موزه نان و ساعت کار موزه نان مشهد آشنا کنیم تا بتوانید به راحتی در ساعاتی که موزه باز است از آنجا بازدید نمایید. با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید تا در سفر تور مشهد خود، یک تجربه عالی را رقم بزنید.

تاریخچه موزه نان مشهد

در سال 1955 برای اولین بار موزه فرهنگ نان در آلمان تاسیس شد که علاوه بر آن 12 موزه نان دیگر در جهان راه اندازی شده است که از جمله آن ها موزه نان سنت پترزبورگ و شهر تولای کشور روسیه، موزه نان برزیل، موزه نان شهر مایورکا اسپانیا، موزه نان لیتوانی و سوئیس و همچنین چند موزه نان در فرانسه می باشد.

هدف از ساخت این موزه نان این است که نسل های جدید با فرهنگ استفاده از نان های سنتی و مراحل پخت آن در زمان های قدیم آشنا شوند زیرا نان های سنتی که در زمان قدیم درتنورها پخته می شد از سلامت بالایی نسبت به دیگر نان ها مانند نان های فانتزی و وارداتی برخوردارند.

آدرس موزه نان مشهد,تاریخچه موزه نان مشهد,ساعت بازدید موزه نان مشهد,

معرفی موزه نان مشهد

مشهد مقدس یکی از شهرهای زیارتی در ایران می باشد که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد یکی از جاذبه های گردشگری این شهر موزه نان مشهد است که بسیار جالب و دیدنی است. این موزه که برای نخستین بار در خاورمیانه تاسیس شده است که دارای انواع ابزار های نان، مراحل تهیه نان و …
می باشد که توسط ماکت هایی که طراحی کرده اند به نمایش گذاشته شده است.

ساخت این موزه معماری سنتی به گونه ای است که از مصالح خشتی و کاه گلی استفاده شده است و نمای کاملا سنتی دارد و ماکت های خانم و آقایی که وجود دارد مشغول پختن نان در این موزه هستند. هدف از این ماکت ها و مراحل پخت نان این است که نسل های جوان با نان های سنتی آشنا شوند.

به طور کلی ابعاد سالن این موزه نان 20.5*27 متر است که فضای طولی آن 27 است و به 4 فضا تبدیل شده است این 4 فضا در موره نان شامل فضای ورودی، فضای خاک، فضای آب، فضای آتش و بخشی دیگر برای گالری عکس ها در نظر گرفته شده است.

قسمت های مختلف موزه نان مشهد

از جمله قسمت هایی که در موزه نان مشهد وجود دارد غرفه کشاورزی، آسیاب بانی، آتش، رقص اپر
و … می باشد که در غرفه کشاورزی مراحل مختلف زراعت گندم مانند بذر افشانی، خرمن کوبی، گندم چینی و چک زدن نشان داده می شود و در آسیاب بانی نیز ابزار و شیوه های سنتی تبدیل گندم به آرد به نمایش گذاشته شده است و در غرفه آتش نیز چندین نوع تنور مانند تنور سنگی، تنوذ سفالی، تنور مالی، تنور عشایر، تنور ساچ وجود دارد.

در غرفه رقص اپر نیز یکی از رقص های سنتی خراسان که به دوره اشکانیان بر می گردد نشان داده می شود که به این رقص، آفر نیز می گویند. این رقص هجده حرکت نمادین اصلی و هشت حرکت جانبی دارد که حرکت های رقص اپر شامل بذر افشانی، نگهانی مزرعه، دعای باران، درو، خرمن کوبی، پخت نان، نیایش و شادی می باشد.

ساعت کار موزه نان مشهد,ساعت کاری موزه نان مشهد,موزه نان مشهد,

ساعت بازدید موزه نان مشهد

بسیاری از افراد در هنگام سفر به مشهد مقدس از مکان های دیدنی آن نیز بازدید می کنند یکی از مکان های دیدنی مشهد موزه نان می باشد که افراد برای بازدید از این موزه به دنبال ساعت بازدید آن هستند به همین دلیل ساعت بازدید موزه نان مشهد را در این مطلب برای شما بیان می کنیم تا در ساعاتی که موزه باز است به آن جا مراجعه نمایید و از دیدنی های موزه دیدن کنید. برای اینکه به موزه نان بروید می توانید همه روزه از ساعت 7 صبح الی 2:30 بعد از ظهر به این مکان مراجعه نمایید و با آیین و مراحل پخت نان آشنا شوید این موزه در روزهای جمعه تعطیل است.

آدرس موزه نان مشهد

موزه نان در خراسان رضوی، مشهد، کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی کارخانه گندم دشت مشهد واقع شده است که شما می توانید با رفتن به این آدرس، از این موزه بازدید نمایید و از فرهنگ و سنت پخت نان در زمان های قدیم آشنا شوید. امیدواریم که با استفاده از این مقاله توانسته باشیم در زمینه هایی مثل ساعت کار موزه نان مشهد یا ساعت بازدید موزه نان مشهد و ویژگی های مهم آن، به شما عزیزان مطالب کاربردی را ارائه کرده باشیم.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)