بازار رضا مشهد و نکاتی جامع در مورد آن

آدرس بازار رضا مشهد,بازار رضا,بازار رضا مشهد

چکیده

بازار رضا مشهد یکی از مهم ترین بازارهای ایران است که بسیاری آن را از نظر اقتصادی نیز حائز اهمیت می دانند. از طرفی گردشگران مشهد را نه تنها مکانی برای زیارت امام هشتم بلکه جایی برای دیدن زیبایی های بسیار زیاد، جاذبه های تفریحی و طبیعی و حتی مرکزی برای خرید انواع متنوعی از کالاها می دانند. یکی از این مراکز خرید همین بازار رضا مشهد است که اتفاقا در نزدیکی حرم واقع شده و همین امر باعث شده به یکی از شلوغ ترین بازارهای این شهر تبدیل شود.

آدرس بازار رضا مشهد,بازار رضا,بازار رضا مشهد,

بازار رضا مشهد از مراکز قدیمی کشور ما است که در این مقاله قصد داریم آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. یکی از بازارهای قدیمی و معروف اطراف حرم مطهر امام رضا (ع)، بازار رضا مشهد بوده،‌ که توسط داریوش بوربور در سال 1355 طراحی گردیده است.

این مکان به یکی از پر رفت و آمدترین و شلوغ ترین بازارهای شهر مشهد تبدیل شده است. عرض این بازار 33 متر و طول آن 960 متر می باشد. بازار رضا با زیربنایی حدود 2368 متر و دو طبقه می باشد و حدود 1711 باب مغازه در آن وجود دارد. موقعیت این بازار در ضلع شرقی خیابان امام رضا، میدان بیت المقدس و میدان 17 شهریور می باشد.

تاریخچه ساخت بازار رضا مشهد

تاریخچه بازار رضا مشهد برای بسیاری از ما می تواند مفید باشد. درست است که تقریبا تمام بازارهای ایران قدمت تاریخی شان به چند صد سال مربوط می شود، اما تنها بازاری که با خاطرات زائران امام رضا (ع) عجین شده است، بازار رضا مشهد می باشد. این بازار در عصر پهلوی و عصر معاصر بنا شده است. شاید به نظر برسد که این بازار متعلق به عصر کنونی است، اما عناصری که در بازار رضا به کار گرفته شده متعلق به چند سال پیش است.

این بازار که یکی از محبوب ترین بازارها در سفر مشهد است، به دستور محمد رضا شاه توسط ولیان در سال 1355 مطابق قوانین دوره پهلوی ساخته شده است. پس از آن که تمامیت ساخت بازار رضا در مجلس وقت ایران به تصویب رسید، مغازه ها و بناهای قدیمی اطراف حرم را تخریب کردند. پس از این تخریب، در سال 1354 ساخت بازار رضا آغاز شد و یک سال بعد آن را افتتاح کردند. هدف از ساخت بازار رضا این بود زائرانی که به مشهد می آیند، بتوانند در کنار زیارت حرم مطهر به گردشگری و خرید در آن بپردازند. سرانجام به هر کسبه ای یک باب مغازه در بازار رضا مشهد تعلق گرفت.

جالب است بدانید تا قبل از ساخت این بازار، مکانی که مغازه ها یک جا جمع شده باشند و بخواهند سوغاتی های مشهد را عرضه کنند وجود نداشت. مدت زمان ساخت این بازار خود یازده ماه طول کشید که این خود نشان می دهد که سرعت ساخت و ساز در آن زمان شگفت آور بوده است.

کل بنای بازار رضا الهام گرفته شده از دیگر بازارهای ایران است. زمانی که وارد این بازار می شوید به یاد بازارهای سرپوشیده دیگر می افتید. تفاوت این بازار با دیگر بازارها این است که اجناسی که در آن مشاهده می کنید با دیگر شهرهای ایران مثل اصفهان، شیراز و کرمانشاه کاملا متفاوت است. به شما پیشنهاد می کنیم اگر با یک تور زیارتی-سیاحتی مشهد همراه شدید فرصت خرید در این بازار بزرگ را از دست ندهید.

دسترسی به بازار رضا مشهد

هر زمان قصد استفاده از تور مشهد را داشتید، حتما از بازار رضا نیز دیدن کنید و از سوغاتی های آنجا غافل نشوید. دسترسی به این بازار نیز خیلی راحت است. شروع آن از آخرین فلکه منتهی به حرم مطهر یعنی فلکه آب است و همانطور ادامه پیدا می کند تا به میدان 17 شهریور برسد. در نتیجه شما می توانید در مسیر زیارت و پس از اینکه از حرم خارج شدید، روبروی باب الرضا را نگاه کنید و همان مسیر را ادامه دهید تا به فلکه آب و ورودی بازار برسید. دو خیابان شیخ طوسی و خیابان سلیمان خاطر، موازی یکدیگر در دو طرف بازار و دیواره های آن کشیده شده اند.

اگر در مشهد حضور دارید و می خواهید وارد این بازار شوید پیشنهاد می کنیم که از سمت هفده شهریور وارد شوید چون سمت دیگر با شلوغی و عبور و مرور زیاد زائران مواجه خواهید شد. اما اگر در حرم مطهر بودید، پس از زیارت، باید ابتدا وارد ورودی فلکه آب شوید.

تاریخچه بازار رضا مشهد,سوغاتی بازار رضا مشهد,آدرس بازار رضا مشهد,

مغازه ها و سوغاتی های مشهد در بازار رضا

زمانی که وارد بازار رضا شوید، ابتدای ورودی، مغازه های عطر فروشی و جواهرات فروشی را مشاهده می کنید. در لا به لای این مغازه ها، اجناس رنگانگی از تسبیح، مهر و سجاده را خوهید دید. در ادامه و کمی جلوتر که پیش بروید مغازه های پارچه فروشی، مانتو و مقنعه فروشی، انواع مختلف پوشاک، ادویه فروشی ها و مغازه های فروش اسباب بازی کودکان مستقر شده اند.

زمانی که شما به این بازار می روید، تمام آنچه که بخواهید از لباس گرفته تا سوغاتی ها را در این بازار پیدا می کنید. بازار رضا منبع غنی از انواع انگشتر های طلای عقیق، نقره و فیروزه برای علاقه مندان به خرید جواهرات است. بهترین و عالی ترین ادویه های خراسان مثل زعفران، نبات و بسیاری ادویه های دیگر را می توانید در این بازار بخرید. انواع شیرینی جات مثل شکلات های زنجبیلی و جیلی بیلی که جزء سوغاتی های مشهد محسوب می شوند در این بازار یافت می شود. بازار رضا مکان مناسبی است برای خرید تسبیح های رنگارنگ برای افرادی که علاقه زیادی به تسبیح دارند.

شاید کمتر کسی از مغازه های طبقه دوم بازار رضا مشهد دیدن کند، اما شما جزء این دسته افراد نباشید! در طبقه دوم مغازه ها و آتلیه های عکاسی وجود دارند که همچنان به شیوه قدیمی، شما را در مقابل صحنه ای از حرم امام رضا (ع) قرار می دهند و عکس های شما را با کیفیت بالا به شما تحویل می دهند. این یکی از نوستالژی ترین عکس ها در مشهد به شمار می رود که هنوز در میان گردشگران محبوبیت خاصی دارد.

بازار رضا,بازار رضا مشهد,تاریخچه بازار رضا مشهد,

بازارهای جانبی بازار رضا مشهد

احتمالا ظاهر بازار رضا طوری دیده می شود که گویی یک بازار یک دست است، اما واقعیت این است که از 6 بازار مجزا در درون ساختمان تشکیل شده است. هر بازار که به پایان برسد به هشتی می رسید که آبخوری و نمکت هایی برای استراحت مشاهده می کنید. همچنین در کنار هر هشتی پلکان هایی وجود دارد که شما را به طبقه دوم متصل می کند.

در بیرون از ساختمان نیز بازارهایی وجود دارد که اگر از هر 12 ورودی که در طول بازار قرار دارد خارج شوید می توایند از آنها دیدن کنید.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)