روستای خانرود مشهد کجاست؟

بسکلته چیست,تاریخچه روستای خانرود,جاذبه های روستای خانرود مشهد

چکیده

در این مطلب روستای خانرود را به جامع ترین حالت ممکن، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

روستای خانرود مشهد از مکان هایی است که کسب اطلاعات در مورد آن قطعا به نفع شما خواهد بود. روستای خانرود در شهرستان طرقبه شاندیز در استان خراسان رضوی قرار دارد همچنین این روستا در بین روستاهای اردمه و مغان واقع شده است. روستای خانرود مشهد که در اولویت های یک تور مشهد باید باشد، در ۲۰ کیلومتری مشهد و در ۴ کیلومتری روستای تاریخی و توریستی مغان قرار دارد.

شغل اهالی روستای خانرود

اهالی این روستا، مانند سایر روستاییان مناطق مختلف کشور به کار کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. محصولات کشاورزی این روستا به دلیل آب و هوای کوهستان اش شامل گیلاس، آلبالو، سیب، گردو و انواع صیفی جات می باشد.

این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده است و آب و هوایی بسیار معتدل و مناسب دارد اما متاسفانه ساکنین آن در چند سال اخیر از وجود بی آبی رنج می برند. به همین علت اهالی روستا به کشت گل محمدی روی آورده اند که کشت این گل از میزان مصرف آب پایینی برخوردار است و در آمد خوبی هم برای شان دارد. گل محمدی خواص بسیاری داشته و از آن در انواع شیرینی جات استفاده می کنند.

طبیعت روستای خانرود

جاری شدن آب از دامنه های کوه های  بینالود در فصل بهار و جوشش چشمه ها، قرن هاست که زندگی آرامش بخشی را برای اهالی خود به وجود آورده است، و در زایش همیشگی خویش، با وقار راه به جویبارها می سپارد. این آب روان قرن هاست که زندگی، عشق و رویاهای این مردمان را معنی می کند. روستای خانرود در مشهد در آب و هوای کوهستانی به سر می برد و زمستان های خنک و تابستان های معتدل دارد زیرا در شرایط کوهستانی کوه های بینالود قرار گرفته است.

بسکلته چیست,تاریخچه روستای خانرود,جاذبه های روستای خانرود مشهد,

عقاید مذهبی مردم روستای خانرود

اهالی این روستا بسیار مقید به ائمه معصومین هستند، اغلب اهالی این روستا مذهبی هستند، و به اصول مذهبی خود بسیار پایند هستند، و اعتقاد قلبی و محکمی دارند، همچنین در ماه های محرم و صفر که ماه های عزاداری سید الشهدا (علیه السلام) هست، به مسجد و حسینیه روستا متعصب هستند، و برای بهتر برگزار کردن این مراسم، مسجد و حسینیه را تمیز و مشکی پوش می کنند.

اهالی این روستا با توجه به ارادت قلبی خود به امام رضا (ع) در چند سال اخیر موکبی را با نام شهدای مدافع حرم در مسیر زائران پیاده علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) می سازند تا از مهمان های علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) پذیرایی کنند.

آثار تاریخی روستای خانرود

یکی از قوی ترین آثار تاریخی روستای خانرود، کتیبه های سنگی تاریخی است؛ که در حسینیه این روستا نگهداری میشود. قدمت این اثر تاریخی و قدیمی به طور تقریبی حدودا 235 سال است. بدون شک در میان اهالی خانرود کمتر کسی پیدا میشود، که برای یک بار هم که شده  این کتیبه های سنگی را از نزدیک ندیده باشد. این اثر تاریخی، به نوعی بیانگر هویت تاریخی خانرود و حسینه و مسجد میرصالح و یوز باشی می باشد.

این کتیبه ها چهار عدد هستند که دو کتیبه بزرگ به طرز ماهرانه و باخطی منحصر به فرد منقّش به برخی ابیات است، که توسط شاعر قدیمی روستا (وفایی) سروده شده است، همچنین با شیوه ای خاص بر روی سنگ بصورت برجسته حکاکی شده است.
محتوای اشعار حک شده بر روی کتیبه ها، بیانگرجایگاه خاص روستای خانرود به لحاظ موقعیت مکانی، اهمیت فوق العاده مسجد و حسینیه روستا، اشاره به حفظ حرمت این مکان مقدس، اشاره به زمین مسجد که توسط اسطوره های این روستا وقف شده اند وهمچنین مدح اهل بیت عصمت و طهارت می باشد.
دو کتیبه کوچک تر نیز به بیان اطلاعاتی مبنی بر سهم مسجد و سید و حمام و… از زمین موقوفه (بَسکَلِته) می پردازد.

بسکَلِته چیست؟

بسکلته نام یکی از وسیع ترین اراضی روستای خانرود در مشهد می باشد. این زمین در حد فاصل (پِیسِندخی) و کلاته مهندس قرار دارد. کالبد شکافی واژه بسکلته، با توجه به علم زبان شناسی بسکلته از دو واژه بسط و کلاته تشکیل شده است. بسط در لغت به معنای وسیع، پهناور و بزرگ می باشد. همچنین کلاته به زمینی گفته می شود که در حاشیه ای نسبتا دور نسبت به روستا قرار دارد.

روستای خانرود,روستای خانرود در مشهد,روستای خانرود مشهد,

واژه بسط کلاته در طول زمان دچار تحریف شده است و به صورت بسکلته درآمده است.

مراسم گل غلتان در روستای خانرود

این رسم در خصوص نوزادان تازه به دنیا آمده  و کودکانی انجام می شود که معمولا کمتر از یک سال سن دارند. در باورعموم مردم روستای خانرود غلتاندن نوزاد در میان گل های محمدی ،سبب طراوت و شادابی او و دور ماندن از زشتی ها و بیماری های مختلف است.
همچنین بر این باورند که  طراوت گل برگ ها از پوست بدن نوزاد محافظت کرده و کودک را خوش رو و سرزنده نگه می دارد. و نیز کودکی که در این سن در کنار گل قرار گیرد ، تا پایان عمر دچار آلرژی به گل و گیاه نخواهد شد.
این مراسم در روستای خانرود مشهد و در بین اهالی نیز از گذشته تا به الان هر ساله در فصل بهار با به بار نشستن گل های محمدی انجام می شود.