روستای کنگ مشهد کجاست؟

آدرس روستای کنگ,آدرس روستای کنگ مشهد,جاهای دیدنی روستای کنگ مشهد

چکیده

یکی از زیباترین روستاهای پلکانی ایران که قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد، روستای کنگ در استان خراسان رضوی می باشد. این روستای زیبا در 30 کیلومتری مشهد واقع شده است. روستای کنگ که فاصله بسیار کمی با طرقبه دارد یکی از مقاصد اصلی گردشگری در سفر به مشهد محسوب می […]

یکی از زیباترین روستاهای پلکانی ایران که قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد، روستای کنگ در استان خراسان رضوی می باشد. این روستای زیبا در 30 کیلومتری مشهد واقع شده است.

روستای کنگ که فاصله بسیار کمی با طرقبه دارد یکی از مقاصد اصلی گردشگری در سفر به مشهد محسوب می شود و سالانه گردشگران بسیاری به بازدید از این روستا و مناطق دیدنی آن می روند. با ما همراه باشید تا بیشتر با روستای کنگ مشهد آشنا شده و این در نهایت تصمیم بگیرید که این منطقه تاریخی فوق العاده را در برنامه سفر و تور مشهد خود قرار دهید.

معرفی روستای کنگ

روستای کنگ مشهد که به ماسوله خراسان شهرت یافته است از جاذبه های دیدنی و تفریحی اطراف مشهد محسوب می شود. این روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد و قرارگیری در دامنه کوه بینالود دارای آب و هوای بسیار معتدلی است. در روستای کنگ درختان گوناگون و چشمه های متعددی وجود دارد که موجب شده است این منطقه چشم انداز فوق العاده ای داشته باشد.

یکی از دلایل اصلی جذب توریست در این منطقه معماری و سبک استقرار خانه های روستای کنگ است که در جهت تابش خورشید و باد در امتداد شمال شرقی – جنوب غربی به صورت پلکانی واقع شده اند. همین سبک قرارگیری خانه ها با توجه به اقلیم موجب شده است که به مقدار قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی شود. میانگین دمای هوا در روستای کنگ حدود 3 الی 4 درجه سانتی گراد خنک تر از مشهد است.

جاذبه های گردشگری و تاریخی روستای کنگ

در این روستا جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری وجود که مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند. طبیعت زیبا و باغ های پر از درختان میوه این منطقه نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت روستای کنگ می باشد. از جاهای دیدنی روستای کنگ مشهد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

آدرس روستای کنگ,آدرس روستای کنگ مشهد,جاهای دیدنی روستای کنگ مشهد,

1. رودخانه و آبشار کنگ

از جاهای دیدنی روستای کنگ مشهد می توان به رودخانه کنگ و رودخانه زشک اشاره نمود که همیشه پر آب هستند. این رودها منظره و طبیعت زیبایی در روستای کنگ به وجود آورده اند که بسیار چشم نواز است. آبشار کنگ در 5 کیلومتری جنوب غربی روستا نیز از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا می باشد که در دره ای سرسبز واقع شده است.

2. رباط شاه عباسی

رباط شاه عباسی یا رباط پای کوه کنگ از بناهای قدیمی و مهم ترین جاهای دیدنی روستای کنگ مشهد می باشد که بر روی دامنه ای مشرف بر رودخانه کنگ قرار گرفته است. رباط ها در واقع بناها و ساختمان هایی در خارج از روستا یا شهر و در نزدیکی آن ها هستند و کاروانیان و مسافران از این ساختمان ها به عنوان محلی برای استراحت استفاده می کردند. در گذشته مسافرانی که قصد داشتند از مشهد به نیشاپور بروند از این مسیر عبور کرده و ساعاتی را در رباط کنگ استراحت می کردند.

رباط شاه عباسی به صورت زیر زمینی ساخته شده است و سقف آن هم سطح با شیب دامنه کوه می باشد. اگر بخواهید از روستای کنگ به رباط شاه عباسی بروید باید حدود یک ساعت و نیم پیاده روی کنید.

روستای کنگ,روستای کنگ کجاست,روستای کنگ مشهد,

3. قبرستان کنگ

این قبرستان تاریخی بر روی تپه ای در روستای کنگ واقع شده است. جنس سنگ قبرهای این قبرستان متفاوت و منحصر به فرد می باشد و از جنس شیست است. سنگ شیست در واقع نوعی سنگ صاف است که به صورت لایه لایه و موازی می باشد. بر روی تمام سنگ قبرهای این قبرستان دو تکه سنگ قلوه ای شکل قرار گرفته است که بر روی آن ها شکل ها و علائم خاصی با توجه سن و جنسیت متوفی حک شده است. تاریخ تولد و وفات بر روی این سنگ قبرها بر اساس تاریخ هجری قمری نوشته شده اند.

4. قلعه حصار

قدمت این بنا به زمان ساسانیان باز می گردد. قلعه حصار در زمان پادشاهی ذوالکتاف دهمین شاه ساسانیه به منظور مقابله با دشمنان ساخته شد و مردم با اقامت در این قلعه از جان خود در مقابل دشمنان محافظت می کردند. از این قلعه که در میان دو رودخانه زشک و کنگ و بر روی کوهی واقع شده است در کتاب سفر خراسان و سیستان اثر کلنل ییت یاد شده است.

5. مزار شیخ عبد الله

از اماکن مذهبی روستا می توان به مزار شیخ عبدالله از عرفای این منطقه اشاره نمود. شیخ عبدالله در سال 1266 هجری قمری متولد شد.

6. قلعه تیغ میان

این بنا که به گویش محلیان این منطقه تغ میو نام دارد دارای قدمتی چند صد ساله است. در زمان قدیم از این قلعه برای دیده بانی استفاده می کردند.

7. ارتفاعات بینالود

کوه بینالود از بلندترین و مشهورترین کوه های خراسان می باشد که طبیعت ارتفاعات آن بسیار زیبا است. از این رو بسیاری از گردشگران برای کوهنوردی به ارتفاعات بینالود می روند. قله شیرباد بلندترین قله استان خرستان که به بام خراسان شهرت دارد در این رشته کوه واقع شده است.

آدرس روستای کنگ,آدرس روستای کنگ مشهد,جاهای دیدنی روستای کنگ مشهد,

محصولات و سوغات روستای کنگ

روستای زیبای کنگ علاوه بر جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری که دارد، دارای باغ های پر از درختان میوه و گیاهان دارویی بسیاری است. از عمده ترین درختان میوه این روستا می توان به درخت گیلاس و آلبالو اشاره نمود. گیاهان خاکشیر، پرسیاوشان، گل گاوزبان، خارکوله از گیاهان داروهی است که در این منطقه رشد می کند.

اکثر مردم روستا به شغل های باغداری، دامداری، کشاورزی و فرش بافی مشغول هستند. روستای کنگ دارای غذاهای سنتی خوشمزه ای مثل شله ماش، آش شعله قلم کار، نان سنتی تهیه شده از سیب زمینی می باشد. در سفر به روستای کنگ می توانید از میوه های این روستا، نبات و زعفران به عنوان سوغاتی تهیه کنید.