خانه های تاریخی مشهد

بازدید از خانه داروغه مشهد,خانه تاریخی در مشهد,خانه رجایی مشهد

چکیده

اغلب افراد تور مشهد را برای زیارت حرم مطهر انتخاب می کنند. اما فراموش نکنیم که مشهد اماکن دیدنی بسیاری دارد که بازدید از آنها می تواند برای ما خاطره بیافریند. خانه های قدیمی از جمله اماکنی هستند که گردشگران را مشتاق کرده از این بناهای قدیمی دیدن کنند.

بازدید از خانه داروغه مشهد,خانه تاریخی در مشهد,خانه رجایی مشهد,

خانه های تاریخی مشهد از مهم ترین اماکن دیدنی هستند که در سفر به این شهر، باید آن ها را در اولویت خود قرار بدهید. شهر مشهد تنوع زیادی در جاذبه های گردشگری دارد. از پارک های سر سبز گرفته تا حرم مطهر امام رضا (ع)، از پارک های آبی تا موزه های پر بازدید مرکز شهر. وجود خانه تاریخی در مشهد باعث شده این شهر هویت تاریخی خود را از دست ندهد. شاید این روزها شاهد تخریب این خانه ها باشیم و ببینیم که جای آنها را سازه های نو پر کرده است، اما برخی از آنها هنوز پابرجاست و امید است که شاهد بازسازی آنها باشیم جای اینکه آنها را تخریب شده ببینیم.

فرهنگسرای بهشت

فرهنگسرای بهشت در شهر مشهد بیش از 80 سال قدمت دارد که در آن زمان با عنوان دبیرستان مستوفی فعالیت می کرد. پس از گذشت زمان و در سال 1383 این مکان به فرهنگسرای بهشت تبدیل شد. در محله سراب مشهد بیش از صد بنای قدیمی وجود دارد که این خانه یکی از آنهاست. این بنای تاریخی با شماره ثبت 12070 و در سال 1384 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. وجود این خانه های تاریخی سفر مشهد را به یک سفر ماجراجویانه و هیجان انگیز تبدیل کرده است.

خانه توکلی

یکی دیگر از خانه های قدیمی مشهد خانه توکلی بوده که از دوران قاجار تاکنون باقی مانده است. ابتدا این خانه به یک تاجر مشهدی به نام کشمشیان تعلق داشته، اما پس از فوت وی فرد دیگری به نام توکلی آن را خرید و نام خودش را بر آن نهاد. گردشگران و مسافران زیادی که با تور مشهد همراه هستند از این بنا دیدن می کنند چرا که این خانه در نزدیکی حرم مطهر قرار دارد. کاشی کاری و آجرکاری های زیبا در خانه توکلی باعث شده به یکی از چشم نوازترین خانه های قدیمی تبدیل شود.

خانه های تاریخی در مشهد,خانه های تاریخی مشهد,بازدید از خانه داروغه مشهد,

خانه کوزه‌ کنانی

خانه کوزه کنانی از بناهای قدیمی شهر مشهد بوده که در سال 1247 و در زمان حکومت قاجار ساخته شده است. ورودی این خانه قدیمی از طریق صحنی است که بدنه آن را از آجرهای تزئین شده ساخته اند. خانه کوزه کنانی در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

خانه ملک

خانه ملک از خانه های قدیمی مشهد است که هویت خود را از زمان قاجار تا کنون از دست نداده و پابرجا مانده است. در آن زمان وسعتی که این خانه داشت خیلی بیشتر از حالا بود که در حال حاضر تنها دو طبقه بیرونی آن قابل مشاهده است. این بنا را می توان یکی از نمونه های زیبای بر جا مانده از گذشته دانست. نکته قابل توجه این است که خانه ملک به یک مرکز اداری، فرهنگی و هنری تبدیل شده و  کارگاه هایی به صورت زنده توسط هنرمندان و موسیقی دان ها در آن  برگزار می شود. این بنا با شماره ثبت 2115 در سال 1377 هجری شمسی به عنوان یک اثر تاریخی ماندگار ثبت شده است.

خانه داروغه

داروغه یک خانه تاریخی در مشهد است که از زمان قاجار تاکنون پابرجا مانده و توانسته پس از گذر سال ها هویت خود را حفظ کند. دستور ساخت این خانه را محمد یوسف خان داروغه مشهدی در اواخر دوره قاجار داد و سپس به دست معمارهای روسی بنا گردید. برخلاف دیگر خانه های قدیمی این مکان منزل شخصی بوده و مراسم پذیرایی رسمی در آن برگزار می کردند. بازدید از خانه داروغه مشهد می تواند یک تجربه فوق العاده را برای شما به ارمغان بیاورد.

این خانه تا 30 سال قبل همچنان کاربرد خود را به عنوان منزل مسکونی حفظ کرد، اما پس از گذر زمان و در سال 1366 توسط عده ای از نمایندگان یکی از هیئت های مذهبی شهرستان مبید یزد به فروش رفت و از آن زمان تا سال 1391 مکانی بود برای تجمع هیئت های مذهبی. این بنا در سال 1381 به عنوان یکی از آثارهای ملی ایران به ثبت رسیده است. بازدید از خانه داروغه مشهد باید در برنامه سفر شما به این شهر، وجود داشته باشد.

خانه تاریخی در مشهد,خانه رجایی مشهد,خانه های تاریخی در مشهد,

خانه پیشه‌ وران

به علت عدم وجود مستندی از این خانه، تاریخ دقیقی از ساخت آن در دسترس نیست، اما طبق مستندات شفاهی گفته می شود این خانه دهه اول قرن 14 یعنی اواخر دوره قاجار بنا شده است. خانه پیشه وران تا کنون حدود 3 بار مورد بازسازی قرار گرفته است. برخلاف دیگر خانه های تاریخی در مشهد این بنا به ثبت ملی نرسیده و فقط تحت مالکیت شهرداری منطقه 8 مشهد در آمده است.

خانه رجایی

اگر با تور مشهد همراه شدید پیشنهاد می کنیم حتما از خانه رجایی مشهد دیدن کنید. پس از آنکه از درب ورودی وارد خانه رجایی مشهد شوید، شاهد نمای اصلی و زیبای خانه خواهید بود که در آن یک حوض زیبا و سه باغچه بزرگ وجود دارد. سنگ فرش های این خانه از جنس آجر به شکل های مربع و لوزی است که رنگ های خاکستری دارند و به آن آجر قداقی نیز می گویند. تا چند سال پیش خانواده آقای رجایی در این خانه سکونت داشتند. جالب است بدانید این خانه هم اکنون به مسافرخانه تبدیل شده و مسافران برای اقامت از آن بهره می برند.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)