هزینه زندگی در مشهد چقدر است؟

زندگی کردن در مشهد,هزینه زندگی,هزینه زندگی در مشهد

چکیده

هزینه زندگی در مشهد یا بهتر است بگوییم هزینه های زندگی در مشهد به گونه ای است که کمی با شهرهای دیگر متفاوت و برای شناخت این تفاوت ها با ما همراه باشید

هزینه زندگی در مشهد در ابتدا بستگی به میزان خرج و نوع و مقدار استفاده از امکانات این شهر می باشد اما ما در این مقاله به طور کلی به شرح این مسئله پرداخته ایم.  مشهد دارای ۲۰۴ کیلومترمربع مساحت می باشد، در بخش شمال شرق ایران و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضه‌ی آبریز کشف رود، بین رشته کوه بینالود و هزار مسجد قرار گرفته است. ارتفاع مشهد از سطح دریا ۹۸۵ متر بوده و فاصله ی آن از تهران ۹۶۶ کیلومتر است. اطلاعات این مقاله ممکن است زمانی که با تور مشهد به این شهر سفر می کنید، برای شما سوال باشد.

آب و هوای مشهد

شهر مشهد به علت موقعیت جغرافیایی ویژه که در منطقه مرزی بین شمال و جنوب خراسان قرار دارد و همچنین تداخل جبهه های گوناگون آب و هوایی، دارای آب و هوا و خصوصیات ویژه اقلیمی می باشد و بخش زیاد دشت مشهد- نیشابور، جزو اقلیم سرد و خشک و بخشی از دشت مشهد- قوچان، نیمه خشک و سرد و بخش کوچکی از بلند ترین ارتفاعات رشته کوه های بینالود و هزار مسجد جزء اقلیم مرطوب سرد می باشد و به طور کلی شهر مشهد از آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک برخوردار است و دارای تابستان های گرم و زمستان‌های سرد و مرطوب است. که این نوع آب و هوا در هزینه زندگی در مشهد… تاثیر گذار می باشد.

زندگی کردن در مشهد,هزینه زندگی,هزینه زندگی در مشهد,

درباره مردم مشهد

مشهد، در سده ی اخیر از رشد جمعیت بالایی برخوردار بوده و در اولین سرشماری رسمی ایران که در سال ۱۳۳۵ صورت گرفت، این شهر، با ۲۴۱، ۹۸۹ نفر جمعیت پس از شهرهای تهران، تبریز و اصفهان، چهارمین شهر پرجمعیت ایران نیز بوده است. در دیگر سرشماری ها که در سال ۱۳۴۵ انجام گرفت این شهر پس از تهران و اصفهان، رتبه سوم را در میان شهرهای ایران داشت. همچنین د سرشماری سال ۱۳۵۵، مشهد، بعد از تهران، دومین شهر پرجمعیت ایران بوده و تا آخرین سرشماری در سال ۱۳۸۵، دارای همین جایگاه را بوده است. طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، تعداد افراد کل شهر مشهد در این سال، بیش از ۲٬۴۱۰٬۸۰۰ نفر بوده است. بر اساس آخرین تحقیقات هم جمعیت مشهد بالغ بر ۳ میلیون نفر می باشد. همانطور که در خصوص آب هوا گفتیم باید بگوییم جمعیت شهر مشهد هم در هزینه زندگی در مشهد نیز بی تاثیر نمی باشد.

زبان مردم مشهد، زبان فارسی همراه با  لهجه مشهدی است. این لهجه سرشار از عبارات و واژه های قدیمی و ریشه دار زبان فارسی می باشد. لهجه مشهدی یکی از لهجه های اصلی و تأثیرگذار فارسی به حساب می آید و نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعرانی مانند فردوسی، عطار و خیام می باشد

اقتصاد مشهد

شهر مشهد توسط فعالیت های خدماتی، صنعتی و کشاورزی یکی از رکن های مهم اقتصادی در کشور به شمار می رود و همچنین شهر مشهد به علت وجود بارگاه و حرم امام رضا (ع) و اماکن مذهبی دیگر و جاذبه های سیاحتی و دیدنی همه ساله میلیون‌ها نفر توریست را در خود جای می دهد که این امر تاثیر زیادی بر هزینه زندگی در مشهد دارد.  به این علت فعالیت های خدماتی و توریستی و هتلداری پیشرفت ویژه ای دارد. از مهم ترین محصولات کشاورزی مشهد زعفران، زرشک، نبات، آجیل و خشکبار و غلات، چغندرقند و محصولات جالیزی می باشد و از معادن مهم مشهد می توان به وجود سنگ گچ، نمک، فلدسپات، کرومیت و سنگ مرمر اشاره کرد و شاخص ترین صنایع موجود در مشهد، صنایع غذایی، پوشاکی، چرم، تولید مصالح ساختمانی، صنایع فلزی و صنایع دستی می باشد.

هزینه مسکن در مشهد

کم ترین نرخ مسکن در حاشیه شهر مشهد حدود متری ۱۰۰ هزار تومان و کم ترین نرخ در مناطق لوکس حدودا متری ۱۲ میلیون تومان می باشد. در ادامه مقاله نرخ خرید مسکن در دیگر مناطق مشهد و هزینه های زندگی در مشهد را توضیح داده ایم.

منطقه – قیمت به تومان

الهیه: ۰۰۰،۸۰۰، ۱

صادقیه: ۰۰۰، ۶۰۰، ۱

جانباز: ۰۰۰، ۳۰۰، ۲

صیاد: ۰۰۰، ۵۰۰، ۲

دلاوران: ۰۰۰، ۸۰۰، ۳

هاشمیه: ۰۰۰، ۸۰۰، ۵

سجاد: ۰۰۰، ۸۰۰، ۶

قاسم ‌آباد: ۰۰۰ ، ۱۰۰، ۲

آزادشهر: ۰۰۰، ۸۰۰، ۴

وکیل آباد: ۰۰۰، ۵۰۰، ۳

سناباد: ۰۰۰، ۰۰۰، ۵

فرودگاه مشهد

فرودگاه شهید هاشمی نژاد، امروزه دومین فرودگاه پر رفت و آمد کشور می باشد. از نظر تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه دارای رتبه اول در ایران است. در زمینی به مساحت ۵۴۰ هکتار در بخش جنوب شرقی شهر مشهد قرار گرفته و همراه دو باند مساوی ظرفیت پذیرش تمامی هواپیماها تا رده بویینگ ۷۴۷ را دارا می باشد. بالغ بر ۱۴ شرکت داخلی و ۱۶ شرکت خارجی به فرودگاه بین المللی مشهد نیز پرواز دارند و  مقدار ظرفیت این فرودگاه سالانه تقریبا ۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی است و همچنین هر سال بالغ بر ۲۷ هزار زائر حج تمتع و ۲۰۸ هزار زائر حج عمره را پذیرا است.

هزینه های زندگی در مشهد,زندگی کردن در مشهد,هزینه زندگی,

مراکز تجاری

از مراکز تجاری مشهد می توان از زیست خاور، الماس شرق، پروما، تابان، کیان و بازار رضا نام برد.

به دلیل وجود جاذبه‌های فراوان تاریخی-مذهبی و فرهنگی در مشهد، در حال حاضر نیمی از هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های ایران در شهر مشهد قرار دارند.

نمایشگاه بین‌المللی مشهد اکنون به عنوان بزرگ ترین  نمایشگاه بین‌المللی تجاری در ایران بعد از نمایشگاه بین المللی تجاری تهران است.

امیدورایم در این مقاله اطلاعات کافی را در مورد هزینه های زندگی در مشهد را در اختیار شما گذاشته باشیم و نهایت استفاده را برده باشید.

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)