آب گرم شاهان گرماب در مشهد

آب گرم شاهان گرماب,روستای شاهان گرماب,شاهان گرماب

چکیده

روستای شاهان گرماب یکی از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی در محدوده شهر فریمان جاذبه های توریستی زیادی دارد که می تواند برای شما جالب و جذاب باشد

آب گرم شاهان گرماب مشهد در 1300 کیلومتری از جنوب شرقی شهرستان مشهد واقع شده است که در همسایگی روستایی به نام سفید سنگ از بخش قلندر آباد فریمان قرار دارد. در واقع یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان فریمان می باشد. این چشمه آب شاهان گرماب در 50 کیلومتری از شهرستان فریمان احداث شده و در منطقه ای با آب و هوای کوهستانی قرار دارد. این آب گرم تنها آبگرم درمانی ومعدنی و قابل شرب ایران است و یکی از سه آب گرم های معدنی دارای خاصیت درمانی می باشد که از گذشته تا به امروز مورد توجه مردمان بسیاری از سراسر کشور و گردشگران بوده است. آب گرم شاهان گرماب به شهر خراسان رضوی نزدیک می باشد و به همین دلیل است که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در هنگام سفر به مشهد می توانید با اقامت در یکی از هتل های موجود آن جا از چشمه آب گرم شاهان دیدن نمایید. شما می توانید در تور مشهد ثبت نام و از این جاذبه های گردشگری بهره مند شوید.

آب گرم شاهان گرماب,روستای شاهان گرماب,شاهان گرماب,

چشمه آب گرم گرماب خراسان در واقع مسیرهای دسترسی به آن از طریق فریمان، خراسان رضوی، قلندر آباد، روستای سفید سنگ و روستای شاهان گرماب میسر می باشد. کتیبه ای در چشمه شاهان گرماب مشهد قرار دارد که نشان دهنده قدمت، دیرینگی و تاریخی بودن این بنا دارد، با توجه به کتیبه موجود باستان شناسان دریافته اند که بنای امروزی آب گرم شاهان گرماب حوالی سال 1087 و به دستورر شاه سلیمان صفوی پادشاه وقت آن زمان ساخته شده است. شاه سلیمان صفوی از فرزندان شاه عباس دوم می باشد. این چشمه و بنا دارای مناظر بی نظیری هستند در مسیر راهی که آب گرم در آن جا قرار دارد بوته های زیبا همراه با گل های بی مانند چشم نوازی می کنند، در کنار حمام نمودن در این چشمه و نوشیدن آب قابل شرب آن وجود هر گردشگری و توریستی را به سمت خود جذب می کند بدون شک کسانی که به مشهد مقدس سفر می کنند از دیدن این چشمه آب گرم سرباز نمی زنند. چشمه آب گرم شاهان واقع در خراسان رضوی از اعماق زمین که می توان گفت بیش از هزاران متر بوده جوشیده و بر روی زمین فوران نموده است و از این نظر میزان درجه حرارت آب های آن در کنار چشمه حدود 48 درجه سانتی گراد می باشد که به همین دلیل است در ساکن کردن و بهبودی دردهایی مثل تصلب شرائین، سختی حرکات مفصل ها، رماتیسم شدید و دردهای ناشی از آن به طور محسوسی تاثیر گذار می باشد. همچنین قابل ذکر است که این آب گرم شاهان گرماب برای دردهای پوستی مثل اگزما، سودا، جرب، جوش صورت چه به صورت خشک و چه به صورت چرکی باشد دارویی بی نظیر می باشد. این امر هم به این دلیل است که علاوه بر تشعشعات رادیو اکتیو دارای مقداری املاح سیلیکات آهک است که تاثیری بسیار خوبی خواهد گذاشت.

خاصیت ضد اسید اوریک این آب گرم برای سنگ های کلیه و مثانه نوعی حلال به حساب می آیند و توصیه می شود که نوشیدن حدود یک لیتر آن در طول روز و در سه نوبت انجام گیرد تا برای سنگ های شما داروی موثر باشد. آب این چشمه همچنین دارای موادی مثل آهن، سیلیس، منیزیم، آهک، پتاسیم و سدیم می باشد و همین طور به دلیل داشتن گازهای طبیعی از بهترین و معروف ترین نوشیدنی های گازدار به شمار می روند.

باید بگوییم که کسانی که دارای بیماری های قلبی هستند و حتی افرادی که دچار سرطان های مزمن می باشند بدون مشورت و راهنمایی با پزشک خود نباید به هیچ عنوان از این آب ها استفاده نمایند. چشمه آب گرم شاهان آب زلال، بدون بو، بدون رنگ، بدون آمونیاک، گوگرد و شوره می باشد و برای عفونت های مختلفی کاربرد دارد همچنین بر روی دردهای عصبی و کوفتگی بدن تاثیر بسزایی دارد. اثر گذاری این آب بر روی بیماری های پوستی به دلیل وجود گوگرد نمی باشد، بلکه دارا بودن سیلیکات در آب باعث درمان بعضی از بیماری های پوستی می شود، می توان گفت به دلیل اینکه املاح کمی در این چشمه آب گرم وجود دارد نوشیدنش بدون ضرر است . در تصویر زیر عکس آب گرم شاهان گرماب را برای شما قرار داده ایم.

عکس آب گرم شاهان گرماب,آب گرم شاهان گرماب,روستای شاهان گرماب,

نکته قابل توجه در مورد این چشمه این است که در سال های خشکسالی و کم آبی آب این چشمه هیچ تغییری نکرده است و به همان اندازه که از اوایل بوده باقی مانده است. همان طور که گفتیم این چشمه در نزدیکی شهر فریمان قرار دارد و جاذبه های آن جا به شمار می رود شما با رفتن به این منطقه می توانید از  جاذبه های زیبای این شهرستان دیدن نمایید جاذبه های گردشگری این شهرستان شامل سد فریمان می شود که در 10 کیلومتری از این شهر واقع شده است، کاروانسرای سنگ بست از دیگر جاذبه های این شهرستان است که قدمت و تاریخی بودن آن به قرن 9 و 10 می رسد، خانه و موزه شهید مطهری، موزه مردم شناسی، باغ ملی و … می شود. برخی جزییات در عکس آب گرم شاهان گرماب وجود دارد که می تواند برای شما جالب باشد.

همین طور لازم به ذکر است که بگوییم در این چشمه با وجود اینکه دارای گردشگران بسیاری است خدمات رفاهی مناسب را تدارک ندیده اند و گردشگران و مسافران هنگام سفر به چشمه آب گرم شاهان گرماب با مشکلاتی رو به رو خواهند شد و اگر قصد داشته باشند شب را در آن جا بمانند باید به فکر اقامتگاهی مناسب باشند که به راحتی بتوانند به استراحت بپردازند.  هنگام تصمیم گیری برای سفر به مشهد و زیارت امام رضا (ع) بازید از چشمه آب گرم شاهان گرماب را در لیست برنامه های خود قرار دهید که علاوه بر چشم انداز های زیبا می توانید اکثر دردهای مزمن خود را تسکین دهید.

 

تورهای پیشنهادی ندابال

تورهای داخلی: تور کیشتور قشم | تور شیراز | تور چابهار | تور اصفهان

تورهای خارجی: تور استانبولتور دبیتور آنتالیاتور تفلیس | تور ارمنستان

مطالب مرتبط (آرشیو مقالات)