معرفی اماکن زیارتی مشهد مقدس به صورت کامل

آرامگاه,اماکن زیارتی مشهد,اماکن زیارتی مشهد مقدس

چکیده

اماکن زیارتی مشهد یا بهتر اینگونه بگوییم، اماکن زیارتی مشهد مقدس هر کدام در قسمتی از این شهر بزرگ قرار دارند و هر کدام نکاتی دارند که در این مقاله به طور کامل برای شما بررسی شده است

مشهد به عنوان دومین شهر پر بازدید کشور سالانه حدود 27 میلیون زائر و گردشگر را در خود جای می دهد. این شهر علاوه بر جاذبه های گردشگری تاریخی، فرهنگی و تجاری، اماکن مذهبی زیادی دارد که همواره مورد توجه مسافران می باشد. اگر قصد سفر به خراسان بزرگ را دارید پس با ما همراه شوید تا شما را با اماکن زیارتی مشهد آشنا کنیم. این اطلاعاتی است که در تور مشهد گردی برای شما کاربردی و مفید خواهد بود.

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد قرار دارد و جزء یکی از مهم ترین مکان زیارتی استان خراسان محسوب می شود. حرم امام رضا مجموعه ایی از آرامگاه ها، رواق ها، صحن ها، کتابخانه ها، موزه ها و بزرگترین مسجد جهان یا همان مسجد گوهر شاد را در بر می گیرد. صحن های زیبا و با شکوه به همراه معماری بی نظیر، کاشیکاری ها و آینه کاری های هنرمندانه جلوه ای خاص به این مکان مقدس بخشیده است. حرم مطهر همواره برترین مکان زیارتی شهر مشهد محسوب می گردد.

آرامگاه,اماکن زیارتی مشهد,اماکن زیارتی مشهد مقدس,

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد در جنوب حرم مطهر رضوی به دستور گوهرشاد بیگم در سال 821 قمری با مساحت 8798 متر مربع ساخته شده و به دلیل معماری زیبا و ظرافت در کاشیکاری به شیوه معماری عصر تیموری بسیار مورد توجه قرار می گیرد. این مسجد چهار ایوان اصلی دارد که مهمترین آن ها ایوان مقصوره است. اسم گوهر شاد با کاشی معرق در دو جای مسجد نگاشته شده و در ایوان مقصوره کتیبه ایی به خط شاهزاده بایسنقر بر جاذبه های تاریخی مسجد می افزاید.

زیارتگاه,زیارتگاه های مشهد,مکان های زیارتی,

خواجه ربیع

بعد از بارگاه امام هشتم و مسجد گوهرشاد آرامگاه خواجه ربیع یکی دیگر از پر بازدیدترین اماکن زیارتی مشهد مقدس می باشد. خواجه ربیع از یاران امام علی (ع) بوده که به توس مهاجرت می کند و در همین شهر هم رخت از جهان بر می بندد و بعد ها به دستور شیخ بهایی بنایی بر مزارش ساخته می شود. این بنای تاریخی در سال 1310 به ثبت ملی رسیده است.

امام زادگان سید ناصر(ع) و سید یاسر(ع)

در منطقه زیبا و ییلاقی طرقبه و در روستایی به نام گلستان آرامگاه دو امام زاده به نام های سید ناصر(ع) و سید یاسر(ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) دیده می شود. این امام زادگان همزمان با هجرت امام هشتم به خراسان به این منطقه وارد می شوند که در ابتدا گنبدی گلی و ساده داشتند و با همت برخی خیرین و مردم مقبره ایی زیبا برای این دو بزرگوار ساخته شد.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

خواجه اباصلت از دانشمندان و متکلمین زمان خود بوده که در سفر امام رضا(ع) به مشهد از همراهان و ملا زمان ایشان بوده اند. این عالم بزرگ بعد از شهادت امام رضا کتابی در مورد نحوه به شهادت رساندن امام هشتم نوشت. آرامگاه خواجه اباصلت در 5 کیلومتری مشهد به سمت جنوب شرقی جاده مشهد- فریمان قرار دارد.

آرامگاه پیر پالان دوز

یکی دیگر از محبوب ترین اماکن زیارتی مشهد آرامگاه پیر پالاندوز است که به دلیل نزدیک بودن به حرم مورد توجه زائران قرار گرفته است. محمد عارف عباسی ملقب به پیر پالاندوز از عرفای قرن دهم هجری بوده است. آرامگاه وی در ضلع شرقی حرم مطهر رضوی و در دوران صفویه با بنایی مستطیل شکل و کاشیکاری به رنگ فیروزه ایی ساخته شده است.

آرامگاه امام زاده یحیی (ع)

آرامگاه امام زاده یحیی (ع) یکی دیگر از اماکن زیارتی شهر مقدس مشهد می باشد که با فاصله 50 کیلومتری از مرکز شهر واقع گردیده است، امام زاده یحیی (ع) فرزند زید بن علی بن حسین (ع) می باشد. ساخت این آرامگاه نیز به دوره صفویه تعلق دارد و در جوار آرامگاه چشمه زیبایی ست که زائران پس از زیارت از آب چشمه به عنوان تبرک می نوشند.

گنبد خشتی مشهد

در میان اماکن زیارتی مشهد گنبد خشتی به عنوان مکان زیارتی تاریخی شناخته می شود، در این گنبد آرامگاه امام زاده سید محمد از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) قرار دارد. گنبد خشتی در ابتدای خیابان طبرسی و در مجاورت کوچه سیاه آب واقع شده. این آرامگاه با معماری ایرانی اسلامی شامل گنبد و فضای زیر آن و همچنین چهار شاه نشین و هشتی ورودی می باشد.

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه یکی دیگر از اصحاب امام رضا (ع) ابو حبیب هثمه بن اعین معروف به خواجه مراد در فاصله ای حدودا 3 کیلومتری از مقبره ی خواجه اباصلت در 15 کیلومتری شهر مشهد و در دامنه کوه زیبای بینالود قرار گرفته است. معماری آرامگاه خواجه مراد با تزیینات آینه کاری و کاشی های هفت رنگ و ایوان باشکوهی که مقابل آرامگاه قرار گرفته این بنا را به یکی از محبوب ترین اماکن زیارتی مشهد تبدیل کرده است.

آرامگاه سید حسن مدرس

سید حسن مدرس از روحانیون مبارز دوره ی رضا شاه است که به دستور شاه او را به شهر طبس یا کاشمر تبعید کردند و در همان شهر او را به قتل رساندند. در اواخر دوره پهلوی اول مردم با خرید باغات اطراف محل دفن سید حسن مقبره ای برای ایشان ساختند که امروزه جزو یکی از اماکن زیارتی تاریخی به حساب می آید.